medicine.lv skaitļos

Lietotāji online82
Aktīvie uzņēmumi12859
Nozares raksti12103
Ekspertu atbildes21477
Kādas hroniskas saslimšanas var saasināt rudens iestāšanās? : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Kādas hroniskas saslimšanas var saasināt rudens iestāšanās?

Freepik.com/ freepik
Foto: Freepik.com/ freepik

Iestājoties mitrākam un vēsākam laikam, iedzīvotāji, kuri sirgst ar noteiktām hroniskām kaitēm, piemēram, locītavu saslimšanām vai elpceļu slimībām, var piedzīvot slimības saasinājumu. Tas saistīts ar dažādiem faktoriem, tostarp mainīgākiem laikapstākļiem, temperatūras pazemināšanos un pastiprinātu vīrusu izplatību. Aptieku tīkla "Apotheka" sertificētā farmaceite Amanda Ozoliņa stāsta, kuras hroniskās saslimšanas rudens sezonā var izpausties visvairāk un ko iespējams darīt, lai sevi pasargātu.

„Dažādām slimībām ir nepieciešama atšķirīga vide, lai tās attīstītos vai saasinātos. Tā kā rudenī gaiss kļūt ievērojami mitrāks un vēsāks, vislielāko diskomfortu laikapstākļu maiņa var sagādāt iedzīvotājiem, kuri sirgst ar elpceļu un locītavu saslimšanām, taču simptomu saasināšanos tāpat var piedzīvot arī cilvēki ar hroniskām plaušu slimībām vai ādas saslimšanām. Lai izvairītos no pašsajūtas pasliktināšanās, jau laikus nepieciešams stiprināt imunitāti un konsultēties ar ārstu vai farmaceitu, kā labāk novērst slimības attīstību,” rekomendē farmaceite.

Astma un hroniskas plaušu slimības

Rudens aukstais gaiss un mitrums izraisa elpceļu sašaurināšanos, kas, savukārt, paaugstina astmas simptomu risku. Šaurie elpceļi apgrūtina elpošanu un veicina tādus simptomus kā sēkšanu, klepu un elpas trūkumu. Mitrais gaiss tāpat izraisa arī gļotu izdalīšanos elpceļos. Tas var pasliktināt situāciju, jo gļotas uzkrājas plaušās, apgrūtinot elpošanu un izraisot klepu. Arī alerģijas pret pelējuma sporām un trūdošām lapām var pastiprināt simptomus, jo bieži ir cieši saistītas ar astmu un hroniskām plaušu slimībām. Savukārt straujas temperatūras izmaiņas var izraisīt elpceļu iekaisumu un kairinājumu. Šo faktoru kombinācija padara mitru un vēsu klimatu problemātisku cilvēkiem ar astmu vai hroniskām plaušu slimībām, jo tas var pastiprināt jau esošās elpošanas grūtības.

Reimatoīdais artrīts un citas locītavu slimības 

Foto: Freepik.com/ freepik

Vēsāki laikapstākļi bieži pastiprina locītavu sāpes un stīvumu cilvēkiem ar artrītu. Tam ir vairāki iemesli. Pazeminoties temperatūrai, nereti mainās arī atmosfēras spiediens. Tas rada sajūtu, ka locītavas kļūst apjomīgākas, jo apkārtējie audi paplašinās un palielina spiedienu uz locītavām, izraisot sāpes un diskomfortu. Tāpat vēsā gaisa ietekmē asinsvadi saraujas, samazinot asins piegādi locītavām un muskuļiem, kas var izraisīt stīvumu, jo locītavu audos nonāk mazāk skābekļa un barības vielu. Šādā laikā arī muskuļi un saites kļūst saspringtākas, jo ķermenis mēģina saglabāt siltumu. Tas palielina slodzi uz locītavām, izraisot papildu diskomfortu un sāpes. Aukstums var pastiprināt arī locītavu jutību pret sāpju signāliem, kas padara diskomfortu intensīvāku nekā siltākos laikapstākļos.

Psoriāze, ekzēma un akne 

Banner 280x280

Rudens sausais gaiss telpās un temperatūras svārstības ārā var izraisīt ādas slimību uzliesmojumus. Iestājoties apkures sezonai, siltais un sausais gaiss izraisa ādas mitruma samazināšanos, kas padara ādu kairinātāku, tā vieglāk iekaist, plaisā un lobās, biežāk novērojama nieze. Sausa āda zaudē savu dabisko lipīdu slāni un, ja ādas aizsargbarjera ir bojāta, kā tas bieži notiek ekzēmas vai psoriāzes gadījumā, palielinās jutīgums pret vides kairinātājiem un alergēniem, saasinot saslimšanu simptomus. Psoriāzes gadījumā āda jau ir iekaisusi un pārmērīgi sausa, tāpēc sauss gaiss vēl vairāk to pastiprina. Ādas stāvokli ietekmē arī stress un ikdienas ēdienkarte, kas rudenī nereti kļūst treknāka un saldāka.

Hroniskas elpceļu infekcijas

Foto: Freepik.com/ Drazen Zigic

Līdz ar aukstuma iestāšanos saasinās arī vīrusu izraisītās infekcijas, kas īpaši skar tos, kam ir novājināti elpceļi​. Cilvēkiem ar hronisku bronhītu vai citām elpceļu slimībām elpceļi jau ir iekaisuši, tāpēc jebkāda papildu bronhu sašaurināšanās var izraisīt simptomu pastiprināšanos, piemēram, klepu, elpas trūkumu un sēkšanu. Vēss gaiss ir kairinošs elpceļiem un var pastiprināt iekaisumu, padarot tos jutīgākus un saasinot slimības simptomus. Aukstā un mitrā laikā ķermenim tāpat arī jāpieliek lielākas pūles, lai uzturētu stabilu ķermeņa temperatūru. Tas rada papildu slodzi sirds un plaušu sistēmai, īpaši cilvēkiem ar hronisku bronhītu, kuriem jau ir elpošanas traucējumi. Mitrs un vēss gaiss veicina arī elpceļu infekciju izplatību, piemēram, saaukstēšanos vai gripu, pret kurām iedzīvotāji ar hroniskām elpceļu kaitēm ir uzņēmīgāki.

Kā sevi pasargāt?

Lai iespējami samazinātu hronisku slimību saasināšanās risku, farmaceite iesaka stiprināt imunitāti, piemēram, iekļaujot ēdienkartē vairāk vitamīniem un minerālvielām bagātu pārtiku, īpaši augļus un dārzeņus, kas satur C vitamīnu un cinku. Šīs vielas palīdzēs stiprināt imūnsistēmu. Tā kā rudenī dienas kļūst īsākas un ir mazāk saules, nepieciešams papildus lietot D vitamīnu, lai kompensētu saules gaismas trūkumu.

Arī fiziskās aktivitātes palīdzēs uzturēt ķermeni formā, stiprinot sirdi, asinsriti un locītavas. Pat pastaigas vai viegli vingrojumi var būt efektīvi, lai novērstu hronisku slimību saasināšanos. Ja iespējams, vingrojumus ieteicams veikt brīvā dabā, lai uzņemtu dabisko gaismu, kas uzlabos garastāvokli un enerģijas līmeni. Nozīme ir arī pilnvērtīgam miegam, kas uzlabos imunitāti un veicinās ķermeņa atjaunošanās procesus.

Tāpat farmaceite iesaka sargāties no saaukstēšanās. Ja iespējams, izvairīties no pārpildītām telpām, īpaši sezonālu infekciju laikā, regulāri mazgāt rokas un izmantot roku dezinfekcijas līdzekļus. Iestājoties tumšākam laikam, rudenī bieži pasliktinās garastāvoklis, tāpēc ir svarīgi pievērst uzmanību emocionālajai labsajūtai. Meditācija, relaksācija, patīkamu nodarbju veikšana, kas sagādā emocionālo piepildījumu un prieku, vai vienkārši sarunas ar draugiem palīdzēs mazināt stresu.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "heise marketing" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "heise marketing" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Kāpēc jūtamies noguruši, pat ja labi gulējām?

Kāpēc jūtamies noguruši, pat ja labi gulējām?

2024. gada rudenī “IKEA Group” uzdevumā tika veikta tiešsaistes aptauja 57 valstīs, tostarp arī Latvijā, lai noskaidrotu, kāda ir miega kvalitāte šo valstu iedzīvotājiem. Tika secināts, ka apmēram 40% Latvijas iedzīvotāju vismaz 3-4 dienas nedēļā pamostas noguruši. Tā ir kļuvusi par ikdienu daudziem – modinātājs noskan, ķermenis it kā ir pamodies, bet ir jūtams nogurums pēc miega. 

Raksta turpinājumā apskatīsim, kas ietekmē mūsu enerģijas līmeni un kāpēc pat “labs miegs” ne vienmēr nozīmē pilnvērtīgu atpūtu. 

Aktuālie piedāvājumi

Produkti un ieradumi, kas palīdz aknām tikt galā ar ikdienas slodzi 

Produkti un ieradumi, kas palīdz aknām tikt galā ar ikdienas slodzi 

Mūsu organisms katru dienu saskaras ar slēptu, taču ievērojamu slodzi. Taukvielām bagāta un pārstrādāta pārtika, medikamenti, slikta ekoloģija, hronisks stress, mazkustīgs dzīvesveids – tas viss iziet cauri mūsu ķermeņa galvenajam filtram: aknām. Tās nepārtraukti neitralizē toksīnus, sašķeļ taukus un regulē vielmaiņu. 

5 zinātniski fakti par enzīmiem un vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu 

5 zinātniski fakti par enzīmiem un vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu 

Gremošanas enzīmi un A un D vitamīni ir svarīgi palīgi cilvēka organismam. Tie ir iesaistīti pārtikas sadalīšanā, barības vielu asimilācijā un kuņģa-zarnu trakta veselības uzturēšanā. Ja pēc ēšanas bieži rodas smaguma sajūta, vēdera uzpūšanās vai citas gremošanas problēmas, iespējams, ka organismā trūkst šo komponentu. 

Reducel – efektīva pretcelulīta programma

Reducel – efektīva pretcelulīta programma

Reducel ir ķermeņa neirokosmētiskā līnija, kas satur aktīvās sastāvdaļas un radīta, izmantojot progresīvas modernās biotehnoloģijas. Līnijas aktīvās sastāvdaļas veicina ādas tonizēšanu, piedalās šūnu antioksidantu mehānismā, palīdz atbrīvoties no celulīta un “pāraudzina” adipocītu vielmaiņu. 

Video

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Kā notiek veselības tehnoloģiju izvērtēšana? Kādas Eiropas labās prakses veselības jomā būtu vērtīgi ieviest Latvijā? Un vai Latvija aktīvi pārņem dažādas inovācijas, tai skaitā veselības tehnoloģiju jomā? Uz šiem un citiem jautājumiem raidieraksta "Inovācijas veselībā" sērijā atbildēja Zāļu valsts aģentūras direktorei Indra Dreika.

Produktu testi

SILMACHY sejas attīrītāji – efektīva un videi draudzīga ādas kopšana jutīgai un taukainai ādai

SILMACHY sejas attīrītāji – efektīva un videi draudzīga ādas kopšana jutīgai un taukainai ādai

Jūlijā Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Silmachy remedies” piedāvā testēt cietos sejas attīrītājus – rozā mālu sejas attīrītāju normālai un jutīgai ādai un attīrītāju ar tējas koka eļļu kombinētai un taukainai ādai.

Testa rezultāti: VIZEO – atbalsts nogurušām acīm

Testa rezultāti: VIZEO – atbalsts nogurušām acīm

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu SIA SAGITUS piedāvāja testēt pavisam jaunu zīmolu un produktu – VIZEO, kas atbalsta acis mūsdienu digitālajā laikmetā. Medicine.lv lasītājiem bija unikāla iespēja būt vieniem no pirmajiem, kuri iepazīstas ar šo produktu.

Testa rezultāti: Coral Artichoke – augu komplekss maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam

Testa rezultāti: Coral Artichoke – augu komplekss maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam

Maijā redakcija sadarbībā ar starptautisko zīmolu Coral Club piedāvāja testēt Coral Artichoke – augu kompleksu maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam, kas izveidots, balstoties uz artišoka, mārdadža, cigoriņa un kukurūzas zīda ekstraktiem.

VIZEO – atbalsts nogurušām acīm 

VIZEO – atbalsts nogurušām acīm 

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu SIA SAGITUS piedāvā testēt pavisam jaunu zīmolu un produktu – VIZEO, kas atbalsta acis mūsdienu digitālajā laikmetā. Medicine.lv lasītājiem ir unikāla iespēja būt vieniem no pirmajiem, kuri iepazīstas ar šo produktu.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

“TZMO Fonds Kopā mainām pasauli”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

“TZMO Fonds Kopā mainām pasauli”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Ar brīnišķīgām emocijām un jauku kopā būšanu 5. un 6. jūnijā LFF Sporta un atpūtas bāzē ir noslēdzies jau 19 Seni Cup 2025 futbola turnīrs, kuru TZMO Fonds rīko cilvēkiem ar īpašām vajadzībām no visiem Latvijas valsts un pašvaldību sociālās aprūpes centriem, kā arī dienas centriem.

LU RMK NRC Vaivari: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

LU RMK NRC Vaivari: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Ceļš uz masiera profesiju sākas LU Rīgas Medicīnas koledžā. Te nākamie masieri apgūst zināšanas, ko papildina reāla prakse – NRC "Vaivari" klīnikā. Nacionālais rehabilitācijas centrs "Vaivari" ir vieta, kur cilvēki ne tikai atveseļojas, bet arī iedvesmo. Te ir vajadzīgi aizrautīgi speciālisti – tādi, kas izvēlas masāžu kā sirdslietu.