Kāda ir ūdens nozīme cilvēka organismā?
Publicitātes foto
Kā zinām, mūsu organisms sastāv no liela daudzuma ūdens. Cilvēka ķermenī vairāk nekā 70% sastāv no šķidruma, un tas ir vitāli nepieciešams veiksmīgai organisma funkcionēšanai. Dehidrējoties tiek ietekmēta cilvēka fiziskā un psihiskā veselība, kā arī paātrināts novecošanās process visā organismā.
Ja izjūtat kādu no šiem simptomiem – nogurumu, grūtības koncentrēties, galvassāpes, locītavu un muskuļu sāpes, aizcietējumus, ādas sausumu, matu un nagu šķelšanos –, iespējams, pie vainas ir tas, ka nepietiekamā daudzumā uzņemat šķidrumu. Par to, kā ūdens ietekmē cilvēka organismu un kā labāk parūpēties par savu organismu, stāsta "BENU Aptieka" farmaceits Vitālijs Mitrohins.
Cik ūdens nepieciešams izdzert dienas laikā?
Cilvēka organismā aptuveni 72% ir ūdens. Tā kā dienas laikā organisms nepārtraukti patērē šķidrumu, ir ļoti būtiski to regulāri atjaunot, un vislabāk to darīt, dzerot tīru ūdeni. Ūdens ir jādzer regulāri, jo brīdis, kad sākat izjust slāpes, jau norāda uz to, ka organismā ir sākusies dehidratācija.
Farmaceits Vitālijs Mitrohins skaidro, ka ir vairāki faktori, kas ietekmē nepieciešamo ūdens daudzumu katram cilvēkam, ieskaitot klimatu, veselības stāvokli, fizisko aktivitāšu daudzumu u.tml. Tāpat jāņem vērā arī maltīšu veids, jo, lietojot pārtikā sāļus ēdienus, organisms ātrāk tērē savas šķidruma rezerves. Līdzīgs efekts veidojas, dzerot kafiju, melno tēju, alkoholu un cukurotus dzērienus. Universāla formula optimālam šķidruma daudzumam ir 30 mililitri ūdens uz 1 kilogramu svara. Tāpat universāls un drošs ieteikums būtu dienas laikā izdzert vismaz divus litrus šķidruma.
Protams, būtiska ir arī ūdens kvalitāte, jo tīrs, minerālvielām, mikroelementiem un sāļiem bagāts ūdens organismam var sniegt daudz vairāk ieguvumu nekā krāna ūdens pilsētā. Ikdienas lietošanai nav vēlams izmantot destilētu ūdeni, jo tas izskalo sāļus no organisma, nelabvēlīgi ietekmējot vielmaiņu, kas var novest pie nopietniem veselības traucējumiem.
Kādas pazīmes liecina, ka uzņemam šķidrumu nepietiekamā daudzumā?
Ja organisms ir dehidratizējies, ķermenis pirmās sāk izmantot tās rezerves, kuras tam ir visvieglāk pieejamas. Tā kā organisms nepieciešamās uzturvielas glabā svarīgākajiem orgāniem, tad pirmais avots ir, piemēram, gremošanas traktā un zarnās atrodamās šķidruma rezerves. Līdz ar to, ja ievērojat, ka tualetes apmeklējums sācis prasīt vairāk laika un piepūles, kā arī biežāk sācis uzpūsties vēders, organisms dod skaidru signālu, ka uzņemat par maz šķidruma. Līdz ar to tualetes apmeklējums var kļūt apgrūtinošāks, bet vēders uzpūšas, jo zarnu traktā savairojas fermentējošas baktērijas.
Ūdens veicina arī nieru darbību. Nieres atbildīgas par to, lai no asins plūsmas tiktu filtrēti toksīni un sāļi. Ja organisms ir dehidratizējies, nieres nespēj pareizi funkcionēt. Tāpēc arī pēc alkohola lietošanas vai pārlieku sāļām maltītēm ir jādzer daudz ūdens. Tas redzams arī pēc urīna, jo tumšāks un biezāks urīns ir viens no signāliem, ka uzņemat par maz šķidruma.
Organismam dehidratizējoties, ķermenis ūdens rezerves var smelties no šūnām un asinīm. Tā rezultātā asinis kļūs biezākas, palielinās sarecēšana, un palēninās asinsrite. Tas var radīt nopietnus draudus asinsspiedienam un palielināt sirds slimību risku. Ūdens trūkums var raisīt arī galvassāpes, sāpes un spriedzi muskuļos un locītavās. Organismā viss ir savstarpēji saistīts, tāpēc noteikti nedrīkst ignorēt vienu no fundamentālākajiem instrumentiem šī mehānisma darbināšanā.
Maldinošais izsalkums
Farmaceits atgādina, ka viens no signāliem, kā organisms var ziņot par dehidratizāciju, ir izsalkums. Nereti tieši šāda maldinoša sajūta rodas, ja piemirsies par šķidruma dzeršanu. Šādos gadījumos bieži var kāroties saldumus vai miltu izstrādājumus, tāpēc, pirms ķerties pie našķošanās, ieteicams izdzert glāzi ūdens, un, iespējams, izsalkums pazudīs kā nebijis. Ir pierādīts, ka glāze silta ūdens, pamostoties no rīta pirms brokastīm, palīdz sagatavot gremošanas traktu maltītei, rezultātā uzlabojot metabolismu. Turklāt tā ir īpaši iedarbīga metode, ja ūdenim pievienots citrons.
Ūdens – skaistuma avots
"Lai gan nepietiekama šķidruma uzņemšana raisa dažādus iekšējus veselības traucējumus, tas var atspoguļoties arī cilvēka ārienē. Ja saskaraties ar tādām problēmām kā uztūkusi seja un iekritušas acis ar tumšiem lokiem, to var uztvert kā zīmi, ka dzerat ūdeni nepietiekamā daudzumā. Turklāt ūdens var būt arī lielisks jaunības eliksīrs, jo tas mitrina ādu no iekšpuses, kā rezultātā aizkavē ādas izžūšanu un līdz ar to arī krunciņu veidošanos, kas visticamāk ir īpaši svarīgi daiļā dzimuma pārstāvēm. Turklāt arī auksta ūdens šalts no rīta ādu lieliski tonizē un palīdz saglabāt tajā "svaigumu"," stāsta farmaceits.