medicine.lv skaitļos

Lietotāji online294
Aktīvie uzņēmumi12816
Nozares raksti1622
Ekspertu atbildes21477
Kā vislabāk sagatavot savu organismu grūtniecībai? : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Kā vislabāk sagatavot savu organismu grūtniecībai?

Foto: Alagich Katya/Flickr

Kā noskaņot savu organismu bērniņa ieņemšanai, stāsta klīnikas Premium Medical ginekoloģe Gita Ruttasa.

1. Ginekologa apmeklējums

Jebkurai sievietei ginekologs ir jāapmeklē regulāri, tādēļ tieši sievietes veselības noskaidrošana būtu viens no pirmajiem soļiem, plānojot grūtniecību. Ginekologs pārbaudes laikā sievietei veiks nepieciešamās analīzes, kā arī izrunās visus svarīgos jautājumus, kuri var ietekmēt grūtniecību – ar menstruālo ciklu saistītās problēmas, iepriekš lietoto kontracepcijas veidu u.c. jautājumus, kuri saistīti ar vispārējo organisma veselību. Tāpat vajadzētu veikt dzemdes kakla vēža profilaktisko pārbaudi, ko 25 – 67 gadus vecas sievietes pēc Nacionālā veselības dienesta uzaicinājuma saņemšanas var veikt bez maksas.

2. Ģimenes ārsta apmeklējums

Plānojot grūtniecību, nepieciešams izvērtēt savu vispārējo veselības stāvokli un imunitāti, lai to uzlabotu vēl pirms bērniņa ieņemšanas. Tādēļ būtu ieteicams doties pie sava ģimenes ārsta un veikt pilnu asinsainu, pārliecināties par vitamīnu pietiekamību organismā, it īpaši D3 vitamīna un dzelzs daudzumu, noteikt hemoglobīna līmeni, kā arī, pārbaudīt vairogdziedzeri. Svarīgi arī izslēgt tādus riskus kā Hepatīts C un B, AIDS, kā arī noskaidrot imunitāti pret masaliņām. Jāatceras, ka reizi gadā jāveic plaušu rentgens jeb flurogramma, lai pārliecinātos par plaušu veselību. Derētu ieskatīties arī savā vakcinācijas pasē un konsultēties ar ģimenes ārstu par nepieciešamajām vakcīnām.

Ginekoloģe Ruttasa uzsver, ka ģimenes ārsts, kurš pārzina sava pacienta veselības stāvokli, noteikti ieteiks arī citus piemērotākos veselības uzlabošanas veidus pirms bērniņa ieņemšanas, lai gaidīšanas process nestu prieku, nevis lieku satraukumu.

3. Ģimenes veselība

Gatavojoties bērniņam, jāparūpējas ne tikai par sievietes, bet arī vīrieša veselību, jo partneris ir 50% no bērniņa. Vīrietim būtu jāveic visas tās pašas vispārējās veselības pārbaudes, kas sievietei. Papildus var apmeklēt arī andrologu – vīriešu veselības ārstu.

Pirms tiek plānota grūtniecība, abiem partneriem noteikti vajadzētu pārbaudīt arī zobu veselību. Abiem būtu jāatsakās no alkohola un smēķēšanas (gan aktīvās, gan jāizvairās no pasīvās), jo šīs vielas būtiski ietekmē spermatozoīdu kvalitāti.

Šis ir arī īstais laiks, kad pārrunāt savas ģimenes sieviešu pieredzi grūtniecībā – kāda tā bijusi mammai, vecmāmiņai, kas sagādāja grūtības, vai gluži pretēji, kas bijis pavisam viegli. Mūsos saglabājas ģenētiskais kods no iepriekšējām paaudzēm, tādēļ svarīgi ieklausīties iepriekšējo paaudžu dzīves pieredzē.

4. Vitamīni

Ginekoloģe Ruttasa uzskata, ka uzņemot kvalitatīvu un sabalansētu uzturu, papildu sintētiskie vitamīni gatavojoties grūtniecībai nav nepieciešami. Izņēmuma gadījums ir agrs pavasaris, kad pēc ziemas mūsu vitamīnu rezerves ir iztukšotas. Tomēr, trīs mēnešus pirms bērniņa ieņemšanas ieteicams sākt lietot folijskābi, lai novērstu nervu caurulīšu defektu un nodrošinātu nepieciešamo augļa attīstību. Folijskābi var uzņemt arī dabīgā veidā, jo to satur visi zaļie augi, piemēram, dilles, spināti, loki un citi. Katram cilvēkam, konsultējoties ar ārstu, ir pašam jāizvērtē vitamīnu lietošanas nepieciešamība.

5. Uzturs

Ja tas iespējams, organisma sagatavošana grūtniecībai jāplāno sezonā, kad ir pieejami dabīgie vitamīni, jo ziemas sezonā un pavasara sākumā dārzeņi un augļi kļūst mazvērtīgāki. Katrai sievietei individuāli jāizvērtē, cik kvalitatīvs ir viņas un ģimenes uzturs – kur ir audzis produkts, cik daudz tas apstrādāts ar ķimikālijām, vai tas satur pietiekami vērtīgas uzturvielas. Augļu un dārzeņu mizas var saturēt daudz ķīmijas, tādēļ, ja nav pārliecības par to izcelsmi, mizu labāk nomizot.

Vismaz vienu reizi nedēļā vēlams uzturā lietot labas kvalitātes zivis, kā arī pēc iespējas tīrāku gaļu, piemēram, truša vai liellopa (izvērtējot izcelsmes vietu), jo tā organismam dos nepieciešamās dzelzs rezerves. Sava ēdienkarte jāpārskata arī veģetāriešiem un vegāniem, un jāpārliecinās, ka uzņemtajā pārtikā ir pietiekami daudz dzelzs un B12 vitamīns.

Svarīgi ir ēsts samērīgi un atcerēties, ka ēdiens ir jābauda. Arī tad, ja tas ir kaut kas neveselīgs, piemēram, ātrās uzkodas, tās vajadzētu baudīt nedaudz un ar prieku.

Nebūtu ieteicams ēst pēc 18.00, jo tas uzlabo miegu un palīdz organismam labāk atjaunoties. Ja ir vēlme ko apēst vakara pusē, tad labāk ēst termiski apstrādātu pārtiku un izvairīties no saldumiem.

6. Fiziskās aktivitātes

Gatavojoties grūtniecībai, jāpievērš uzmanība vispārējai fiziskajai veselībai. Ieteicams veikt jebkuras fiziskās aktivitātes, kas sagādā prieku. Ja ir vēlme īpaši pievērst uzmanību sava ķermeņa gatavībai uzsākt grūtniecību, var apmeklēt kompetentu fizioterapeitu, lai kopīgi izvērtētu muskuļu masu, tonusu un simetriju. Būtu ieteicams trenēt iegurņa muskulatūru, diafragmu, kā arī izvērtēt muskuļu spēku.

Ja ir liekais svars, tad ieteicams apmeklēt dietologu, lai to sabalansētā un organismam draudzīgā veidā samazinātu vēl pirms grūtniecības, nevis grūtniecības laikā.

Banner 280x280

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Flebologa konsultācija sniedz precīzas atbildes

Flebologa konsultācija sniedz precīzas atbildes

Kaut kas nav īsti labi ar kājām –  šādu nekonkrētu formulējumu cilvēki lieto itin bieži, un nereti tiek nospriests, ka vainīgas vēnas. Vai tā tiešām ir – to var noskaidrot konsultācijā pie flebologa. Par vēnu problēmu mūsdienīgu diagnostiku – saruna ar Dr. Mauriņa klīnikas ķirurģi Alisi Didrihsoni. 

Aktuālie piedāvājumi

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika pēdējos gados ir kļuvusi populāra, un veiktie pētījumi un testi nepārtraukti pēta to efektivitāti un drošību. Tāpat arī tiek vērtēta kolagēna produktu ietekme uz ādas elastību, mitrināšanu un grumbu samazināšanos.

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ja, ilgstoši sēžot, jums nogurst un sāp mugura, pievērsiet uzmanību, kādu krēslu ikdienā izmantojat. Situāciju var uzlabot, parasta krēsla vietā izvēloties ergonomisku krēslu. Uzzināsim vairāk par Bambach ® Saddle Seat ergonomiskajiem krēsliem! 

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: "MarLie" šķiedrvielas efektīvai zarnu trakta darbībai

Testa rezultāti:

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Perfecto" piedāvāja testēt" MarLie" šķiedrvielas efektīvai zarnu trakta darbībai.

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Martā Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvāja testēt “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai.

Aknu sargs

Aknu sargs

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Fito preparāti” piedāvā izmēģināt dabīgu produktu aknu darbības veicināšanai.

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Salons Līga" piedāvā izmēģināt Hialuronskābes serumu ar dabīgu aktīvo vielu komponenti Pentavitin® intensīvai ādas mitrināšanai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Vismaz reizi dzīvē ir jāpārbauda sava sirds! No aprīļa šo izmeklējumu veic arī Dinsbergas klīnikā ar jaunāko un modernāko aparatūru Latvijā. Izstāsti Latvijai dodas vizītē pie kardioloģes ar 20 gadu pieredzi - dr. Santas Vilteres.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova:  Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Patrīcija Ivanova ir asinsvadu ķirurgs, flebologs, Dr.med., docente LU Ķirurģijas katedrā, Latvijas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Latvijas Invazīvās radioloģijas asociācijas biedre, Eiropas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Eiropas Kardiovaskulārās un invazīvās radioloģijas biedrības biedre, nokārtojusi eksāmenu asinsvadu ķirurģijā...