Kā veidot jaunas draudzības un socializēties introvertiem? Iesaka eksperti
Dažiem cilvēkiem jaunu draugu atrašana padodas dabiski, taču introvertiem domas par sarunu ar svešu cilvēku vien var sagādāt pārdzīvojumus. "Samsung" “Solve for Tomorrow” eksperti dalās ar padomiem, kā introvertām personībām vieglāk socializēties un veidot jaunus kontaktus.
Par introvertiem dēvē cilvēkus, kuriem nepatīk atrasties cilvēku pūļos, lieka uzmanība un skaļi pasākumi. Šie cilvēki labprātāk izvēlas pavadīt laiku vienatnē, un jaunu kontaktu izveidošana tiem mēdz sagādāt pārdzīvojumus. Taču tas nenozīmē, ka šiem cilvēkiem nepatīk citu cilvēku sabiedrība. Visbiežāk personības iezīmju dēļ klusākiem, kautrīgākiem cilvēkiem ir grūti atrast domubiedros un veidot jaunas draudzības, lai gan viņi to vēlētos. Eksperti norāda, ka ikviens ir spējīgs uztrenēt socializēšanās prasmes, sekojot dažiem vienkāršiem principiem.
Novērtē savas stiprās puses
Introverti bieži mēdz sev iestāstīt, ka viņi ir kautrīgāki un nesabiedriskāki nekā tas patiesībā ir. Negatīvie pieņēmumi par sevi attur no mēģinājumiem mainīt ierasto rīcību un uzlabot socializēšanās prasmes. Pirmais solis ir negatīvo domu atvairīšana, sevis pieņemšana un izprašana, otrais solis – ikviena sasnieguma (kaut nelielas sarunas ar baristu kafejnīcā) novērtēšana. Apzinies un novērtē savas stiprās puses – introverti ir labi klausītāji un patīkami sarunu biedri tiem, kas novērtē dziļas un jēgpilnas sarunas. Tāpat introverti bieži ir lieliski vadītāji, jo prot ieklausīties citos un īpaši pārdomā sevis teikto.
Pārstāj izvairīties no socializēšanās pasākumiem
Lielus pasākumus ar daudzu cilvēku klātbūtni introverti uztver kā apgrūtinājumu, un tamdēļ no tiem izvairās, bet jārīkojas ir tieši pretēji. Izaugsme sākas ārpus komforta zonas, tādēļ no šiem pasākumiem nevajadzētu izvairīties, taču arī sevi pārmērīgi noslogot ar tiem nebūs īstā pieeja. Tā vietā, lai neierastos uz kārtējo kolēģu pasākumu, ievēro vairākus principus, lai tie kļūtu tev patīkami, piemēram, dodies, bet nekautrējies arī pamest pasākumu agrāk, ieplāno sev tīkamu nodarbi vienatnē pēc šī pasākuma (lai atgūtu pasākumā patērēto enerģiju), kā arī sagatavo iepriekš dažus sarunu tematus. Tādējādi jutīsies ērtāk to nelielu laika posmu, kuru pavadīsi pasākumā. Redzēsi – cilvēki novērtēs tavu ierašanos, un nebūt neļaunosies, ja pametīsi pasākumu agrāk.
Sadraudzējies ar ekstravertu
Klusiem, kautrīgiem cilvēkiem skaļie, mūždien uzmanības centrā esošie cilvēki ir neizprotami, bet tajā pašā laikā – piesaistoši. Ir daudzkārt pierādījies, ka pretpoli pievelkas, tādēļ mēģini sadraudzēties ar ekstravertu cilvēku. Introvertākas personības nereti ir labi klausītāji un ir iejūtīgāki pret citiem, kas ekstravertiem ne vienmēr padodas tik labi, taču tieši to viņi meklē apkārtējos. Draudzība ar pretēja rakstura cilvēku var pavērt tev pavisam jaunus sarunu tematus un palīdzēt trenēt socializēšanās prasmes.
Pamēģini ceļot vienatnē
Ieteikums ceļot vienatnē, ja centies uzlabot savas socializēšanās prasmes, var šķist muļķīgs, taču ne velti kā vienu no šādas ceļošanas priekšrocībām izceļ jauniegūtus draugus un paziņas. Ceļojot cilvēki mēdz būt atvērtāki, nejust ierastās sociālās vides barjeras un vieglāk veidot kontaktus ar svešiniekiem. Esi atvērts jaunām pieredzēm un neizvairies, ja svešinieks uzsāk ar tevi sarunu. Apvaicājies, kādēļ viņš atrodas šajā valstī, kas ir viņa mīļākie apskates objekti, un saruna būs uzsākta!
Sāc tiešsaistē, turpini klātienē
Izmanto tehnoloģiju sniegtās iespējas, lai atrastu līdzīgi domājošos dažādās sociālo tīklu platformās. Piemēram, pievienojies domubiedru grupai, kas nodarbojas ar tev tuvu hobiju, un uzsāc sarunas tiešsaistē par jums tuvām tēmām. Pirmā kontakta izveidošana tiešsaistē var būt pieņemamāka introvertiem, taču personiskā izaugsme slēpjas drosmē tiešsaistes sarunas pārcelt uz tikšanos klātienē.
“Tehnoloģijas ir brīnišķīgs veids, kā introvertiem uzsākt socializēšanos. Ja klātienes saruna, it īpaši ar svešu cilvēku, uzdzen šermuļus, tad jaunas draudzības sākums tiešsaistē liekas drošāks un ērtāks. Svarīgi, lai jauniegūtie draugi nepaliek tikai tiešsaistes draugi (lai gan arī tā mēdz notikt) un klusākas, kautrīgākas personības tehnoloģiju sniegtās iespējas izmanto tikai kā pirmo soli ceļā uz jaunu draudzību sākumu,” norāda Samsung “Solve for Tomorrow” iniciatīvas vadītāja Baltijā Egle Tamelīte.
Par “Solve for Tomorrow”
Konkursu “Solve for Tomorrow” sociālās iniciatīvas ietvaros rīko “Samsung Electronics Baltics”. Samsung “Solve for Tomorrow” ir globāla iniciatīva, kas tiek īstenota vairāk nekā 30 valstīs visā pasaulē un veicina skolēnu pašizglītošanos STEM nozarēs (dabaszinātnes, tehnoloģijas, inženierzinātnes un matemātika), kā arī motivē bērnus un jauniešus risināt sev un apkārtējai sabiedrībai aktuālus jautājumus. Iniciatīvas partneri Latvijā ir LR Izglītības un zinātnes ministrija, Jaunatnes starptautisko programmu aģentūra, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra un portāls "Labs Of Latvia", Izglītības kvalitātes valsts dienesta īstenotais ESF projekts “PuMPuRS”, Eiropas Parlamenta birojs Latvijā, Liepājas Zinātnes un izglītības inovāciju centrs ZIIC, Latvijas Drošāka interneta centrs, nodibinājums “Iespējamā misija” un Pusaudžu resursu centrs.
Plašāk par projektu: http://www.solvefortomorrow.lv.