medicine.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi12208
Nozares raksti1421
Ekspertu atbildes21477
Kā uzveikt augstu holesterīnu 21. gadsimtā? Stāsta kardioloģe : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Kā uzveikt augstu holesterīnu 21. gadsimtā? Stāsta kardioloģe

Raksta autors: Iveta Mintāle, kardioloģe, Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātes asociētā profesore

Holesterīns ir sastopams gan dzīvnieku izcelsmes produktos, gan cilvēka organismā. Un tieši holesterīns ir viela, kas var izgulsnēties artērijās, veidojot aterosklerotiskās plāksnes jeb pangas, samazinot asins plūsmu asinsvadā un samazinot skābekļa piegādi. Šāda situācija var izraisīt infarktu vai insultu. Ir zināms, ka tieši zema blīvuma holesterīns ir atbildīgs par aterosklerozi, tāpēc, lai novērstu saslimšanu ar aterosklerotiskām sirds un asinsvadu slimībām, vissvarīgākais ir samazināt tieši „slikto“ jeb zema blīvuma lipoproteīnu (ZBL) holesterīna līmeni asinīs.

Nepieciešama enerģiska rīcība – katram pašam, uzklausot un izpildot ārstu norādījumus un ieteikumus

Latvijas iedzīvotājiem holesterīna tēma ir aktuāla, jo rādītāji nav iepriecinoši – teju septiņiem cilvēkiem no 10 holesterīns ir augsts vai pat ļoti augsts. Tas nozīmē, ka pastāv augsts risks sirds un asinsvadu saslimšanām. Tādēļ katram indivīdam sadarbībā ar ārstiem noteikti vajadzētu domāt par enerģisku rīcību, lai šo situāciju mainītu.

Holesterīna līmenis ir atkarīgs no katra cilvēka individuālā riska

Runājot par to, kādam ir jābūt optimālam holesterīna līmenim, nevaram minēt vienu skaitli, jo tas ir atkarīgs no konkrētā indivīda riska. Saskaņā ar jaunākajām Eiropas Kardiologu biedrības vadlīnijām veselīgiem cilvēkiem bez riska faktoriem un bez kardiovaskulāras slimības – ZBL jeb zema blīvuma lipīdu holesterīnam ir jābūt zem 2,6 mmol/l.

Savukārt tiem pacientiem, kuriem jau ir kardiovaskulāra diagnoze – koronārā sirds slimība, galvas smadzeņu asinsvadu saslimšana, aterosklerotiska saslimšana –, ZBLH skaitlim ir jābūt daudz zemākam. Cilvēkiem ar ļoti augstu risku maģiskais skaitlis ZBL holesterīnam ir zemāk par 1,4 mmol/l.

Holesterīns nevar būt par zemu

Holesterīna līmeni nav iespējams samazināt pārāk zemu. Mēs katru dienu holesterīnu apēdam, un tas pastāvīgi veidojas aknās. Tāpēc par pazeminātu holesterīnu būtu jāuztraucas vismazāk. Vairāk jāseko līdzi, lai holesterīns nepaaugstinātos.

Efektīvākie ieroči cīņā pret “slikto” holesterīnu

Foto: Freepik.com/ freepik

Pirmkārt, gan veselam cilvēkam, gan cilvēkam ar diagnosticētu sirds un asinsvadu slimību, noteikti ir jādomā par veselīgu dzīvesveidu. Nav nekā “svētāka” par veselības higiēnu. Tāpat kā mēs tīrām zobus, domāsim par to, kā mēs kustamies un ko mēs ēdam, lai samazinātu lieku holesterīna uzņemšanu ar pārtiku.

Bet, ja ir noteikta kardiovaskulāra saslimšana (ir jau uzstādīta diagnoze, kad holesterīna skaitļiem ir jābūt ļoti zemiem), tad ir jālieto arī medikamenti – tikai ar dzīvesveidu šajā situācijā neizdosies gūt rezultātu. Es gribētu aicināt uzticēties ārstiem, jo šobrīd ir pieejami dažādi medikamenti – gan jau daudzus gadus desmitus pazīstamie un aterosklerozes ārstēšanā izmantotie medikamenti statīni, gan jauni medikamenti pacientiem, kuriem ar pamatterapiju neizdodas sasniegt ārstēšanās mērķus. Šos medikamentus var ievadīt ar šļirci, un tos lieto divas reizes mēnesī vai pāris reizes gadā, un tiem ir pierādīta augsta efektivitāte holesterīna pazemināšanā. Iespējas mūsdienās ir milzīgas, mūsu ārsti tās pārzina, tāpēc svarīgi šos jautājumus ir pārrunāt kopā ar speciālistiem.

Veselīga dzīvesveida pamatprincipi

Ja runājam par veselīgu dzīvesveidu, tad, pirmkārt, tas ir veselīgs un kvalitatīvs ēdiens – optimālos daudzumos, tā, lai saglabātu normālu vidukļa apkārtmēru un veselīgu svaru, dodot priekšroku sezonāliem un vietējiem produktiem, vislielāko uzsvaru liekot uz dārzeņiem. Un pievienosim klāt dažus “superproduktus” – extra virgin olīveļļu, kas ir izcila arī nelielos daudzumos un var veicināt mūsu kardiovaskulāro veselību. Arī labai un kvalitatīvai kafijai ir zinātniski pierādīti ieguvumi sirds un asinsvadu veselības stiprināšanā. Katrā ziņā mums Latvijā ir visas iespējas sevi palutināt un apgādāt ar brīnišķīgiem, kvalitatīviem produktiem, kas noteikti atbilst veselīgam dzīvesveidam. Plus – ceļamies augšā! Kustamies, rosāmies – gan pa dārzu, gan ejam ar kājām uz darbu. Fiziskās aktivitātes ir absolūti nepieciešamas, tāpat kā jebkurš medikaments (ja to ārsts ir nozīmējis).

Pareizi ēst, daudz kustēties, nesmēķēt un uzturēt normālu svaru

Foto: Freepik.com/ cookie_studio

Tās ir četras patiesības, kuras nav tik grūti izpildāmas, bet tās ir katram organismam nepieciešamas!

Vairāk par holesterīnu: www.parholesterinu.lv

Vairāk par veselīgu uzturu: www.vidusjurasdieta.lv

Dalies ar šo rakstu

Uzņēmumi, saistīti ar raksta tematiku nozarē "Kardioloģija / sirds un asinsvadu sistēma":

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Savlaicīga veselības kontroles vērtība visā ģimenē

Savlaicīga veselības kontroles vērtība visā ģimenē

Par godu e-veikala EVOLU.LV atklāšanai izsludinām unikālu 30% atlaidi visam veikala sortimentam*. Atlaide tiks aktivizēta, pasūtījuma noformēšanas laikā ievadot promo kodu. Ienāciet šeit: www.evolu.lv, izvēlieties preces, ievadiet promo kodu un saņemiet atlaidi!

3 vienkārši soļi ikdienas sejas kopšanā

3 vienkārši soļi ikdienas sejas kopšanā

Lai sniegtu ādai nepieciešamās rūpes, tu vari pieturēties pie 3 soļu principa – attīrīt, atjaunot un mitrināt. Šie vienkāršie ikdienas ieradumi ļaus tavai āda starot, un skatīties uz sevi spogulī varēsi ar smaidu sejā.

Video

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Noslēdzot šī gada melanomas modrības kampaņu “Dzimumzīmei vajag uzmanību”, melanomas pacientu atbalsta biedrība “Soli priekšā melanomai” ir sagatavojusi izglītojošu video, kāpēc ikvienam ir svarīgi veikt ķermeņa ādas pašpārbaudes un kā laikus atklāt bīstamo ādas vēzi.

Produktu testi

"ApiMI" sejas krēmu komplekts vīriešiem un sievietēm

Oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "ApiMI" piedāvā izmēģināt dermataloģiski testētus Sejas krēmus gan puišiem, gan meitenēm.

"Green Wing Paleo Skincare" – eļļa sejai, kas ideāli piemērota lietošanai rudenī

Septembrī un oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Green Wing Paleo Skincare" piedāvā izmēģināt 100% dabīgu paleo kosmētiku – eļļu sejai. 

MARUSHA atjaunojošs serums sejai un acu ādai pret grumbām ar koenzīmu Q10

MARUSHA atjaunojošs serums sejai un acu ādai pret grumbām ar koenzīmu Q10

Septembrī un oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Eirobaltik" zīmolu "MARUSHA Nord Ecosmetic" piedāvā testēt atjaunojošu pretgrumbu serumu sejai un acu ādai.

Testa rezultāti: "ApiMi" Ķermeņa losjons ar propolisu un sarkanā āboliņa ekstraktu

Testa rezultāti:

Augustā Medicine.lv sadarbībā ar SIA "ApiMI" piedāvāja izmēģināt Ķermeņa losjonu ar propolisu un sarkanā āboliņa ekstraktu.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Daktera Mauriņa Vēnu klīnika: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Daktera Mauriņa Vēnu klīnika: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Septembris Dr. Mauriņa Vēnu klīnikā – Senioru mēnesis! Tiek nodrošināta 20% atlaide flebologa konsultācijai, izmeklējumam un vēnu lāzeroperācijām. Veselas kājas – ātri un bez sāpēm!

D vitamīna nedēļas deva, eksperta viedoklis: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

D vitamīna nedēļas deva, eksperta viedoklis: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Mūsu organisma funkciju normālai norisei D vitamīna nepieciešamība ir jau zinātniski pierādīta. Latvijā aptiekās D vitamīns pieejams gan kā uztura bagātinātājs, gan kā recepšu zāles.