medicine.lv skaitļos

Lietotāji online218
Aktīvie uzņēmumi12813
Nozares raksti1616
Ekspertu atbildes21477
Kā "uzlādēt" sevi pavasarī? Iesaka eksperti : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Kā "uzlādēt" sevi pavasarī? Iesaka eksperti

Pavasaris tradicionāli ir laiks, kad vairāk domājam, kā uzlabot fizisko un emocionālo labsajūtu, uzmundrināt organismu un dzīvot ilgāk un labāk. Biohacking.lv komanda piedāvā noderīgus instrumentus, kas ļaus ikvienam izmēģināt biohakeru pieeju, lai kļūtu par sevis labāko versiju.

Biohakings ir pieeja un process dzīvesveida mainīšanai un pilnveidošanai, izmantojot dažādus fizioloģiskus un mentālus rīkus, kas palīdz "uzlauzt" organismu un justies enerģiskāk, veselīgāk un produktīvāk. Ekspertu komanda iesaka vienkāršus paņēmienus, kas palīdzēs transformēt ķermeni un prātu, pielietojot uztura, miega, temperatūras pārmaiņu un tehnoloģiju instrumentus.

Nelielas izmaiņas uzturā ar pozitīvu efektu

Autors: uzturs
Autors: uzturs

Kaspars Vendelis, ilgdzīvošanas entuziasts un biohakinga kustības līdzdibinātājs iesaka aizmirst par tradicionālo uztura piramīdu, bet orientēties uz individuālu pieeju, ņemot vērā vielmaiņas, gēnu un citu faktoru specifiku.

Banner 280x280

Ēd lēnāk! Pavēro sevi un citus publiskajās ēstuvēs, kādos tempos cilvēki notiesā ēdienu. Hormonālā sistēma kopā ar gremošanas sistēmu pilnībā aktivizējas tikai 20 minūtes pēc ēšanas sākuma. Ja ieturēsi maltīti steigā – vien piecu līdz septiņu minūšu laikā –, gremošanas procesi nenoritēs optimāli. Pieaugs risks pārēsties un neuzņemt visas nepieciešamās barības vielas. Turklāt, ēdot lēni, samazinās stress, uzlabojas pašsajūta un pat garšas sajūtas.

Ēd kompānijā! Sociālo tīklu laikmetā cilvēki jūtas vientuļāki nekā jebkad agrāk. Tādēļ ēšana ir labs laiks, kad socializēties, veidot attiecības ar draugiem, darba kolēģiem un ģimeni. Turklāt sarunas maltītes laikā ļauj arī lēnāk ēst.

Dzer vairāk ūdens! Mūsu ikdiena kļūst aizņemtāka, un darbu steigā aizmirstam uzņemt pietiekami daudz šķidruma. Cik glāzes ūdens nepieciešams izdzert? Tas ir diskutējams jautājums. Tomēr, ja izjūti slāpes, tā ir zīme, ka organisms nav uzņēmis gana daudz ūdens, ietekmējot enerģijas daudzumu, un ikdienas sniegums krietni samazinās. Ja esi aktīvs, tad noteikti kopā ar ūdeni papildus vērts uzņemt arī dabīgo jūras vai kalnu sāli.

Gavēšana, atsakoties no konkrētiem pārtikas produktiem. Tradicionālais Lieldienu gavēņa laiks ir kā radīts veselīgiem eksperimentiem, vismaz uz laiku atsakoties no pārtikas produktiem, ko bieži vien lietojam par daudz, piemēram, no kafijas, gaļas vai miltu produktiem. Ieteikums – izslēdz no uztura konkrētus produktus un vēro, kā organisms uz to reaģēs.

Pārtrauktā jeb ierobežota laika gavēšana. Pētījumi rāda, ka epizodiski ikvienam cilvēkam var noderēt pārtrauktā gavēšana. Tai ir ļoti dažādas pieejas. Izplatītākā paredz, piemēram, vienu vai vairākas reizes nedēļā neēst vispār, ieturot tā saucamās atslodzes dienas. Pārējās nedēļas dienās būtu ieteicams ēst pilnvērtīgu, uzturvielām bagātu ēdienu, neuztraucoties par kaloriju skaitīšanu. Vēl izplatīta gavēšanas metode sevī ietver 16 līdz 20 stundu gavēšanu, un ēšanu atlikušo diennakts stundu posmā. Šāds paņēmiens sniedz atslodzi vielmaiņai, aktivizē cilmes šūnas un veicina organisma atjaunošanos.

Miegs – labas pašsajūtas atslēga

Autors: miegs
Autors: miegs

Tehnoloģiju entuziasts un biohakinga kustības līdzdibinātājs Artūrs Bernovskis uzsver, ka mēs aptuveni trešdaļu dzīves pavadām miegā, tāpēc miegs ļoti būtiski ietekmē ne tikai ikdienas pašsajūtu, bet arī fizioloģiju. Zinātnieki joprojām cenšas "uzlauzt" miega kodu, taču jau šobrīd ikvienam pieejami paņēmieni, kas palīdzēs uzlabot miega kvalitāti un izgulēties.

Svaigs gaiss guļamistabā pirms miega. Lai telpā visu nakti ir svaigs gaiss, ieteicams gulēt ar atvērtu logu. Ja tas nav iespējams, pirms miega telpu jāizvēdina. Lai pārliecinātos par CO2 līmeni, var izmantot gaisa mērījumu sensorus, mobilā lietotnē sekojot līdzi gaisa kvalitātei telpā. Lietotne arī ziņos, ja CO2 līmenis telpā ir paaugstināts.

Mazāk cukura, vairāk olbaltumvielu. Regulāra cukura lietošana var izraisīt enerģijas trūkumu un traucēt kvalitatīvam miegam. Atsakoties no cukura un lietojot vairāk olbaltumvielu, ķermenis iegūst vairāk aminoskābju, kas samazinās stresa hormona kortizola līmeni asinīs, palīdzot smadzenēm nomierināties un labi izgulēties.

Spēka snauda. Ja pēc pulksten 13.00 sāk mākt nogurums, kafijas vai cukuroto dzērienu vietā labāk doties 25 minūšu spēka snaudā. Ja ir liels miega bads un nepieciešama nopietnāka uzlāde, noderēs pusotru stundu garš miegs. Tas ir vesels miega cikls, kura laikā smadzenes uzlādējas, sapņo, kā arī uzlabojas radošums. Ja nav pieejama vieta snaudai, tad ir iespējams restartēt smadzenes ar 15–25 minūšu meditāciju. Tam ir pieejamas dažādas mobilās lietotnes, kas var palīdzēt atrast sev piemērotāko meditācijas veidu.

Vakarā nelieto ekrānus ar zilo gaismas spektru! Zilās gaismas spektrs neļauj smadzenēm izstrādāt melatonīna hormonu, kas ir nozīmīgs kvalitatīvam miegam. Tādēļ vismaz divas stundas pirms miega jāatsakās no skatīšanās ierīču ekrānos. Ja tomēr ir jālieto dators vai mobilais tālrunis, ieteicams lietot zilās gaismas bloķēšanas filtrus, piemēram, brilles, kas paredzētas darbam ar datoru.

Miegs ir vērtība – sagatavojies tam! Pastāv maldīgs priekšstats, ka miegs aprobežojas ar aizmigšanu un pamošanos. Patiesībā miegs ir komplicēts process, un tā kvalitāte atkarīga no sagatavošanās. Plāno miegu savlaicīgi, līdzīgi kā ikdienas notikumus. Plānošanu sāc jau no rīta – nospraud mērķi, cikos šodien dosies gulēt, izstrādājot vienotu ritmu. Maini uzskatu no "man vajag izgulēties" uz "man ir svarīgi izgulēties", tā motivējot sevi atvēlēt miegam pienācīgu laiku.

Rīta gaisma uzlādei. Pēc miega gaisma palīdz pamosties ātrāk un vieglāk. Ja saule jau ir aususi, vēlams iziet laukā īsā 15 minūšu aktīvā pastaigā vai vieglā skrējienā. Ja aiz loga vēl ir tumsa, var izmantot mākslīgās dienas gaismas lampas vai speciālās viedās brilles, kas izstaro zilo gaismas spektru.

Rūdīšanās ar baudu

Autors: ronjoshana
Autors: ronjoshana

"Draudzība ar aukstumu" un peldes gada vēsākajos gadalaikos kļūst arvien iecienītākas mūsu platuma grādos. Tomēr, lai norūdītos, nav obligāti jālec āliņģī vai jāguļas ledus vannā. Māris Žunda, "Rūdīšanās skolas" vadītājs un biohakinga kustības līdzdibinātājs iesaka paņēmienus, kā izmantot aukstuma un siltuma daudzveidīgās priekšrocības.

Aukstuma pārvarēšana – kontrole pār ķermeni un prātu. Nelielas, regulāras kontrasta sajūtas ikdienā ar ūdeni var būtiski uzlabot mūsu pašsajūtu un noskaņojumu. Iesākumam vērts izmēģināt paņēmienus, kuros izjūtam nelielu aukstumu, piemēram, loga atvēršana vai kontrasta roku un sejas mazgāšanas procedūras, kad silts ūdens mijas ar aukstu. Lielākam efektam var izmēģināt arī kontrastdušu.

Termoregulācijai palīdzēs karstums. Ja aukstums neuzrunā, vērts izmēģināt karstumu, piemēram, pirtī vai saunā. Tas ir viegls ceļš, kā uzsākt sevis izaugsmi termoregulācijas (svīšanas un sildīšanās) procesos. Regulārs pirts vai saunas apmeklējums var būtiski izmainīt noskaņojumu, trenēt nervu sistēmu un nomierināt prātu.

Neaizmirsti elpot! Izprotot un trenējot elpošanas sistēmu, mēs varam kļūt daudz efektīvāki, veselīgāki un spēcīgāki. Viens no svarīgiem pareizas elpošanas principiem – regulāri elpot caur degunu gan dienā, gan naktī. Veselība un iekšējais miers ir iegūstams tikai tad, kad elpošana ir klusa, viegla, mierīga, ritmiska un ar pavisam īsu pauzi izelpas brīdī. Tieši elpošana caur degunu nodrošina labu miegu un ietekmē izgulēšanos.

Biohakinga komanda šopavasar rīko daudzveidīgas veselības veicināšanas aktivitātes, lai iesildītos vienam no lielākajiem sevis uzlabošanas pasākumiem Baltijas valstīs – otrajai Ilgdzīvošanas konferencei "Biohacking 2019". Konference Rīgā 26. un 27. aprīlī pulcēs biohakinga ekspertus no visas pasaules, lai kopā apgūtu arvien jaunus veidus, kā uzlādēt savu ķermeni un pilnveidot prātu ilgākam mūžam.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Lauma Medical kompresijas izstrādājumi

Lauma Medical kompresijas izstrādājumi

Kompresijas izstrādājumi ir viens no galvenajiem līdzekļiem vēnu varikozes slimību profilaksei un ārstēšanai. Uzzināsim vairāk par Lauma Medical kompresijas izstrādājumiem! 

Aktuālie piedāvājumi

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ja, ilgstoši sēžot, jums nogurst un sāp mugura, pievērsiet uzmanību, kādu krēslu ikdienā izmantojat. Situāciju var uzlabot, parasta krēsla vietā izvēloties ergonomisku krēslu. Uzzināsim vairāk par Bambach ® Saddle Seat ergonomiskajiem krēsliem! 

Kā sagatavoties vasarai? Un ne tikai…

Kā sagatavoties vasarai? Un ne tikai…

Pavisam drīz mūs sagaida vasara, kad dzīve šķiet vienkāršāka, patīkamāka, interesantāka un garšīgāka. Šajā rakstā aplūkosim svarīgus gremošanas trakta slimību profilakses aspektus un sniegsim praktiskus padomus, kas palīdzēs rūpēties par savu organismu. 

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: "Kaleja Silks" zīda matu ruļļi veselīgām salona kvalitātes lokām

Testa rezultāti:

Martā Medicine.lv sadarbībā ar "Kaleja Silks" piedāvāja testēt zīda matu rulli veselīgai matu ieveidošanai.

MARUSHA matu toniks ar rozmarīnu matu mitrināšanai, atjaunošanai un aizsardzībai pret karstumu

MARUSHA matu toniks ar rozmarīnu matu mitrināšanai, atjaunošanai un aizsardzībai pret karstumu

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar "MARUSHA Nord Ecosmetic" piedāvā testēt dabīgo matu toniku ar rozmarīnu, keratīnu un zīda proteīniem.

RUUTe pieniņš sejas ādas attīrīšanai "Liepa"

RUUTe pieniņš sejas ādas attīrīšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar dabiskās kosmētikas zīmolu RUUTe® piedāvā testēt sejas ādu attīrošo pieniņu "Liepa", kas domāts jebkuram sejas ādas tipam un ko var izmantot arī acu zonai. 

“Ginerra” gremošanas sistēmas veselībai

“Ginerra” gremošanas sistēmas veselībai

Aprīlī Medicine.lv sadarbīobā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvā testēt uztura bagātinātāju “Ginerra”.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Vismaz reizi dzīvē ir jāpārbauda sava sirds! No aprīļa šo izmeklējumu veic arī Dinsbergas klīnikā ar jaunāko un modernāko aparatūru Latvijā. Izstāsti Latvijai dodas vizītē pie kardioloģes ar 20 gadu pieredzi - dr. Santas Vilteres.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova:  Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Patrīcija Ivanova ir asinsvadu ķirurgs, flebologs, Dr.med., docente LU Ķirurģijas katedrā, Latvijas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Latvijas Invazīvās radioloģijas asociācijas biedre, Eiropas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Eiropas Kardiovaskulārās un invazīvās radioloģijas biedrības biedre, nokārtojusi eksāmenu asinsvadu ķirurģijā...