Kā uzlabot miega kvalitāti? Skaidro eksperti
Viss, ko darām pirms gulētiešanas, ietekmē ne vien pašu miegu, bet arī to, cik viegli no rīta būs pamosties un cik daudz enerģijas mums būs dienas garumā. IKEA aptaujā* noskaidrots, ka lielākā daļa cilvēku pirms miega skatās televīziju, filmas vai seriālus, kā arī izmanto viedtālruņus, tāpēc jautājām ergoterapeitam, smadzeņu treniņu centra "RigaBrain" izveidotājam Pēterim Urtānam, kā šie ieradumi ietekmē mūsu miegu.
"Lai izzinātu Baltijas valstu iedzīvotāju gulēšanas paradumus, mēs veicām aptauju. Tās rezultāti atklāja, ka visās Baltijas valstīs cilvēki pirms miega visbiežāk skatās televīziju, filmas vai seriālus – to atzina aptuveni 45% Latvijas, Lietuvas un Igaunijas iedzīvotāju. Otrs biežākais ieradums pirms miega arī ir saistīts ar tehnoloģijām – aptuveni 25% Latvijas un Lietuvas iedzīvotāju apgalvo, ka pirms gulētiešanas lieto viedtālruņus, savukārt igauņi to dara ievērojami vairāk – 42%," atklāj Baiba Freija, IKEA interjera dizaina nodaļas vadītāja.
Pirms gulētiešanas nepieciešams "atslēgties"
Smadzeņu darbības speciālists skaidro, ka televīzijas skatīšanās un viedtālruņu lietošana pirms miega ir ierasta lieta, jo mūsu smadzenes meklē stimulu, kad ir nogurušas: "Tā vietā, lai pēc garas un nogurdinošas dienas ietu gulēt, mēs neapzināti meklējam veidus, kā apbalvot savas smadzenes pasīvā veidā – un modernās tehnoloģijas tam ir lieliski piemērotas."
Viņš apgalvo, ka viedtālruņu lietošana mērenās devās dienas laikā nekādi neietekmē mūsu miega kvalitāti, taču vakarā vēlams "atslēgties" gan dienas darbiem un uztraukumiem, gan ierīcēm. "Īslaicīga pievēršanās kaut kam mazāk ikdienišķam, piemēram, informācijai internetā vai grāmatu lasīšanai, var palīdzēt mums "atslēgties" no ikdienas problēmām, bet būtisks ir saturs, ko lasām, skatāmies vai meklējam internetā, un vai tas rada mūsos atslābumu vai liek satraukties. Es ieteiktu vismaz stundu pirms gulētiešanas atturēties no jaunas informācijas uztveršanas un apstrādes, lai mazinātu smadzeņu aktivitāti un nodrošinātu labāku miegu," iesaka speciālists.
Radi nomierinošu noskaņu!
Ne tikai mūsu ieradumi pirms miega, bet arī apkārtējā vide var palīdzēt atpūtināt gan ķermeni, gan prātu. "Lai mēs guļamistabā justos labi un mierīgi, būtiska ir šīs telpas noskaņa. Viens no vienkāršākajiem veidiem tās radīšanai ir atbilstoša apgaismojuma izvēle – izmanto dekoratīvas galda vai stāvlampas, lai radītu mājīgu un nomierinošu atmosfēru. Vēl viens variants ir iegādāties LED spuldzi ar regulējamu intensitāti," saka interjera dizaina nodaļas vadītāja.
Vēloties uzsvērt kvalitatīva miega nozīmi, interesenti aicināti uz sarunām ar miega ekspertiem. Sarunas norisināsies sestdienās, IKEA veikalā. Ieeja bez maksas. Varēs noklausīties sarunas par dažādiem, ar miegu saistītiem tematiem, sākot ar psiholoģiskajiem aspektiem un beidzot ar praktiskiem padomiem guļamistabas iekārtošanā. Uzzini vairāk par pasākumu "Sarunas par miegu" IKEA Latvija Facebook lapā.
* Aptauju veica pētījumu aģentūra "Norstat". Interneta aptaujā 2019. gada februārī piedalījās gandrīz 2000 respondentu no visām trim Baltijas valstīm.