Kā tikt vaļā no putekļu ērcītes?
Putekļu ērcītes ir mikroskopiski radījumi, kas sastopamas gandrīz visās mājās visā pasaulē. Tās ir īpaši izplatītas vietās, kur ir optimāli apstākļi to izdzīvošanai – siltums, mitrums un vāja ventilācija. Tāpēc tās visbiežāk atrodas tādās vietās kā matrači, spilveni, segas, paklāji un mīkstās mēbeles. Lai gan tās pašas par sevi nav bīstamas, to klātbūtne var izraisīt dažādas alerģiskas reakcijas un veselības problēmas, īpaši cilvēkiem ar astmu vai alerģijām.
Šajā rakstā apskatīsim efektīvus veidus, kā atbrīvoties no putekļu ērcītēm un uzturēt tīru un veselīgu vidi savā mājoklī.
Ko svarīgi zināt par putekļu ērcīšu izplatību?
Putekļu ērcītes īpaši savairojas rudenī un agrā pavasarī, tādēļ mājas ģenerāltīrīšana divreiz gadā ir pamatota un pat ļoti vēlama. Labvēlīgi apstākļi, kas veicina to vairošanos, ir slikta telpu ventilācija, paaugstināts mitrums (virs 65 procentiem) un pārlieku siltas telpas (virs 25 grādiem).
Putekļu ērcītes ir vairāk sastopamas siltajās zemēs, tomēr tas nenozīmē, ka mērenajos reģionos nav putekļu ērcīšu. Tās šeit ir sastopamas, bet to skaits ir mazāks, jo regulāri apkurinātās telpās samazinās mitrums, kas ietekmē putekļu ērcīšu izplatību.
Kurās vietās mājoklī ir vislielākā putekļu ērcīšu koncentrācija?
Pieņemts uzskatīt, ka putekļu ērcītes visvairāk sastopamas noteiktās mājokļa vietās, tālab pastiprināta uzmanība jāvelta:
- gultas veļai, spilveniem un matračiem – putekļu ērcītes visbiežāk sastopamas gultās, kur ir daudz cilvēka ādas atmirušo šūnu, ir silts un mitrs. Piemēram, vienā matracī var būt miljoniem putekļu ērcīšu;
- paklājiem un mīkstām mēbelēm – paklāji un mīkstās mēbeles, īpaši tās, kuras reti tiek tīrītas, ir otrais lielākais putekļu ērcīšu uzkrāšanās avots. Paklāju šķiedras un putekļi nodrošina ērcītēm ideālu dzīvesvietu;
- aizkariem un auduma žalūzijām – tā kā aizkari un citi tekstilizstrādājumi netiek regulāri mazgāti, tad arī tie kļūst par piemērotu vietu putekļu ērcīšu dzīvotnēm.
Pazīmes, ka mājoklī varētu būt putekļu ērcītes
Putekļu ērcītes ir pārāk mazas, lai tās redzētu ar neapbruņotu aci, bet par smagām, lai ieelpotu. Mūsu plaušās nonāk to atkritumvielas, ekskrementi un atmirušās daļiņas, kas kļūt par daļu no mājas putekļiem un, nonākot gaisā, var tikt ieelpotas. Ieelpotās daļiņas var izraisīt alerģiskas reakcijas vai pastiprināt astmas simptomus, it īpaši jutīgiem cilvēkiem. Raksturīgie simptomi ir šķaudīšana, klepus, aizlikts deguns, kairinātas, asarojošas acis un elpas trūkums.
Kā ierobežot vai pilnībā atbrīvoties no putekļu ērcītēm
Esam apkopojuši ieteikumus pasākumu kompleksam, kas ievērojami spēj samazināt putekļu ērcīšu klātbūtni.
- Regulāra tīrīšana un putekļu savākšana
Putekļu ērcītes mīl putekļus, tāpēc regulāra mājas tīrīšana ir būtiska. Noslaukiet putekļus no visām virsmām ar mitru drānu, lai novērstu to izplatīšanos gaisā. Bezvadu putekļu sūcējs ar HEPA filtru palīdzēs uzlabot uzkopšanas efektivitāti. - Mitruma kontrole
Regulāra mitruma kontrole un uzturēšana zem 50% var būt efektīva metode, lai samazinātu putekļu ērcīšu daudzumu. - Veļas mazgāšana augstā temperatūrā
Mazgājiet gultas veļu, segas, spilvenus un citus tekstilizstrādājumus vismaz 60 °C temperatūrā, lai iznīcinātu putekļu ērcītes. Izmantojiet arī veļas žāvētāju, lai pārliecinātos, ka tekstilizstrādājumi ir pilnībā izžuvuši. - Izmantojiet īpašus putekļu ērcīšu pārvalkus
Investējiet hipoalerģiskos matraču un spilvenu pārvalkos, kas ir īpaši izstrādāti, lai nepieļautu putekļu ērcīšu iekļūšanu audumā. Apsveriet iespēju iegādāties jaunus spilvenus un segas, kas izgatavoti no sintētiskiem materiāliem, jo tie mazāk piesaista putekļu ērcītes nekā dabīgie materiāli. - Izmantojiet HEPA filtrus
HEPA (High-Efficiency Particulate Air) filtri ir efektīvi putekļu ērcīšu un citu alergēnu uztveršanai. Putekļsūcējs ar HEPA filtru un gaisa attīrītājs spēs ievērojami samazināt kairinošo daļiņu nonākšanu jūsu elpošanas ceļos.
Putekļu ērcītes ir klātesošas mūsu mājās, taču ar pareizām metodēm un ierīcēm iespējams samazināt to skaitu un līdz ar to arī alerģisko reakciju risku. Regulāra tīrīšana, mitruma kontrole un hipoalerģisku materiālu izmantošana ir būtiski soļi, lai radītu veselīgāku un ērcītēm mazāk draudzīgu vidi.