medicine.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi12806
Nozares raksti1615
Ekspertu atbildes21477
Kā tikt galā ar depresiju? : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Kā tikt galā ar depresiju?


Foto: Dianagrigore.deviantart.com

Informāciju sagatavoja dr. Ilona Sprūģe, Latvijas Ārstu Psihoterapeitu asociācija

Depresijas izpausmes var būt visdažādākās. Tomēr vairums ir vienisprātis, ka tas ir nepatīkams, neizturams psihisks un fizisks stāvoklis. Atstāts novārtā un neārstēts, tas ievērojami samazina ikdienas kvalitāti un ir ar ilgstošām un pat dzīvību apdraudošām sekām. Tikai nelielai daļai cilvēku depresija var pāriet pati no sevis.
 

1. solis: pieņem šo situāciju!
Lai tiktu galā ar depresiju, vispirms jāpieņem, ka Tu ar to esi saskāries un Tev no tās ir ciešanas. Bez ciešanu apzināšanās praktiski nav iespējama ne efektīva ārstēšana, ne pārmaiņas tālākajā dzīvē.

2. solis: noskaidro savas depresijas pazīmes!
Palīdzoši ir zināt savus depresijas simptomus. Pirmkārt, tas palīdzēs sevi iepazīt šajā situācijā. Varbūt Tev būs domas, ka šie simptomi ir norma un ir nenozīmīgi, bet, kad tie parādās vairāki un atkārtojas, tā ir pazīme, ka, iespējams, esi nomākts un depresīvs ilgstoši. Ja simtomi pastāv vismaz divas nedēļas gandrīz katru dienu un dienas lielāko daļu, dodies pie ģimenes ārsta vai pie speciālista! Otrkārt, simptomu apzināšanās palīdzēs Tev kopā ar speciālistu sekot, kā uzlabojas Tava pašsajūta, pašam novērot zāļu un psihoterapijas efektivitāti. Treškārt, dažreiz depresīvs stāvoklis cilvēkam ir bijis tik ilgi, ka viņš nemaz nezina, ka var būt arī savādāk, viņš uztver savu pašsajūtu kā normu. Tādās situācijās nepieciešams, ka kāds palīdz kļūt izglītotākam par savu slimību.

Kādas var būt depresijas izpausmes?
Fiziskās izpausmes – sāpes jebkurā ķermeņa vietā (bieži muguras sāpes un galvassāpes), noguruma, bezspēka sajūta, sūdzības var būt saistītas ar praktiski jebkuru orgānu vai orgānu sistēmu (sirdsklauves, tirpšana, gremošanas traucējumi u.c.), visdažādākie miega traucējumi (nereti tas ir pirmais depresijas vēstnesis), svara izmaiņas, bieža slimošana ar darba nespējas lapām, hronisku blakusslimību saasināšanās.

Emocionālās izpausmes – nomākums, nemiers, nav prieka, negribas neko darīt, negribas attīstīties, mācīties, vēlēšanās pēc klusuma, mokoša vainas izjūta, vienaldzība pret sevi un pret apkārt notiekošo, neproduktīva svārstīšanās, kad jāpieņem ikdienas lēmumi, jāizdara izvēle, nelaimīguma izjūta, raudulība, bezspēcības, bezvērtības izjūta. 

Ar domāšanu saistītās izpausmes – grūti koncentrēties intelektuālam darbam, nespēja pabeigt darbu, kas prasa lielu intelektuālu piepūli, atmiņas traucējumi, nespēja izturēt vai risināt problēmas, prevalē negatīvas un uzmācīgas domas, tā saucamā "pastāvīgas katastrofas tuvošanās", "viss ir tikai vai nu melns, vai balts" domāšana, domas par dzīves bezjēdzību, pastiprināta norūpēšanās par veselību, lai gan medicīniskie izmeklējumi šīs bažas neapstiprina.

Izpausmes uzvedībā ir tādi neveselīgi paradumi kā pārmērīga alkohola lietošana, pastiprināta ēšana vai apetītes zudums, iesaistīšanās azartspēlēs, "slīkšana" datoratkarībā, pārgalvīga, impulsīva uzvedība, kas saistīta ar palielinātu nelaimes gadījumu risku, grūtības veidot attiecības, verbāla un pat fiziska agresija pret citiem, izvairīšanās no darba, mācībām, atbildības un sociālas komunikācijas.

Vairumā gadījumu tuvinieki un draugi novēršas no cilvēka, kas sirgst ar depresiju, vai nu viņa sūdzību un neizturamā kontakta ar viņu dēļ, vai nu arī cilvēks pats uzvedas tā, ka noraida apkārtējo interesi un rūpes, radot izolāciju un pastiprinot vientulību. Te vietā ir teiciens: "Tu man patīc, un es gribu Tev palīdzēt, bet Tu nepatīc pats sev!"

3. solis: mēģini izprast savas depresijas iemeslu!

Pajautā sev, kas ir Tavas depresijas iemesls. Ieklausies sevī. Atceries iemeslus, kas pirmie nāk prātā. Kas Tavā dzīvē notika, kad parādījās pirmās depresijas pazīmes? Neviens labāk par pašu to nevar zināt. Depresija parasti ir smagas un traumatiskas pieredzes, kas cilvēkam ir bijis jāpieredz, rezultāts. Un smaguma svars ne vienmēr ir objektīvi pamatots, vissvarīgākais ir personiskā pārdzīvojuma vai zaudējuma nozīmīgums.

4. solis: piedod sev un pāridarītājiem!
Piedod sev un piedod citiem. Aizvainojums un vainas izjūta ir vieni galvenajiem depresijas "draugiem". Piedod visiem, kas ir bijuši kaut nedaudz iesaistīti tajā pretīgajā un nepanesamajā pieredzē, ar ko Tev nācās sastapties, un kas ir iemesls Tavai depresijai. Piedod arī sev un pieņem sevi kā mirstīgu cilvēku, kura dabā ir pieļaut kļūdas un kas var būt diemžēl arī iemesls citu kļūdām. Tu nevari kontrolēt visu. Tu nevari būt perfekts. Piedod sev un citiem, vienalga, lai kas arī nebūtu noticis. Piedošana dos iekšēju brīvību, atbrīvos Tevi no dvēseles smaguma, un Tu varēsi sākt mācīties, kā piešķirt dzīvei prieku un pastāvīgu piepildījumu. 

5. solis: meklē savu dzīves prieku!
Kā rast prieku un motivāciju turpmāk, ja to vienkārši nav?
Ar šo ir visgrūtāk – atrast nodarbošanos, kas rada prieku tieši Tev. Jo daudzi nezina, kas ir interesants tieši viņiem. Te nav vienas universālas formulas visiem. Ir jāvelta daudz laika un resursu sevis izziņai un iekšējo prāta dzīļu labākai sapratnei. Tam parasti nepieciešami vairāki mēneši vai pat gadi. Ir jāsāk ar to, ka "jāiet laukā", jāsatiekas ar cilvēkiem un jārunā. Viena no depresijas izpausmēm ir nevēlēšanās kontaktēties ar citiem. Un kādu brīdi arī nevajag sevi spiest uz to. Tad galvenais un reizēm vienīgais sarunas biedrs var būt profesionālis – ārsts, ar kuru Tev ir izveidojies labs kontakts. Viņš, iespējams, vienīgais zinās Tavu ievainojošo pieredzi.  Šādas regulāras, strukturētas, terapeitiskas sarunas un attiecības, ko sauc par psihoterapiju, nepieciešamas, lai Tu būtu gatavs runāt arī ar citiem un gūt līksmi un mierinājumu no sarunām, no kopā būšanas.


Latvijas Ārstu psihoterapeitu asociācija
Skolas 3, Rīga, LV-1010
Tālrunis 29288446
E-pasts: tija.vanaga@gmail.com
www.arstipsihoterapeiti.lv

 

Banner 280x280

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

  • slimnieks 15.06.2020 16:49
    ieteikums vienkārši profesionāls- nav prieka un grūti koncentrēties , meklējiet prieku...ja psihoterapeits var ieteikt depresijas ārstēšanai meklēt prieku, tad nav vērts maksāt milzīgo naudu par terapijām...tas, kurš saprot kas ir depresija arī sapratīs, ka katra pārvarēšana, piecelties, kontaktēties, darīt līdzi nes blakussekas, tā ir liela spriedze, kuru nevar dabūt ārā ne ar sportu, ne ar darbu, ne ar ko...dažreiz palīdz alkohols, bet būtībā tikai pasliktina stāvokli.

Nedēļas tēma

Lauma Medical kompresijas izstrādājumi

Lauma Medical kompresijas izstrādājumi

Kompresijas izstrādājumi ir viens no galvenajiem līdzekļiem vēnu varikozes slimību profilaksei un ārstēšanai. Uzzināsim vairāk par Lauma Medical kompresijas izstrādājumiem! 

Aktuālie piedāvājumi

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ja, ilgstoši sēžot, jums nogurst un sāp mugura, pievērsiet uzmanību, kādu krēslu ikdienā izmantojat. Situāciju var uzlabot, parasta krēsla vietā izvēloties ergonomisku krēslu. Uzzināsim vairāk par Bambach ® Saddle Seat ergonomiskajiem krēsliem! 

Kā sagatavoties vasarai? Un ne tikai…

Kā sagatavoties vasarai? Un ne tikai…

Pavisam drīz mūs sagaida vasara, kad dzīve šķiet vienkāršāka, patīkamāka, interesantāka un garšīgāka. Šajā rakstā aplūkosim svarīgus gremošanas trakta slimību profilakses aspektus un sniegsim praktiskus padomus, kas palīdzēs rūpēties par savu organismu. 

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: "Kaleja Silks" zīda matu ruļļi veselīgām salona kvalitātes lokām

Testa rezultāti:

Martā Medicine.lv sadarbībā ar "Kaleja Silks" piedāvāja testēt zīda matu rulli veselīgai matu ieveidošanai.

MARUSHA matu toniks ar rozmarīnu matu mitrināšanai, atjaunošanai un aizsardzībai pret karstumu

MARUSHA matu toniks ar rozmarīnu matu mitrināšanai, atjaunošanai un aizsardzībai pret karstumu

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar "MARUSHA Nord Ecosmetic" piedāvā testēt dabīgo matu toniku ar rozmarīnu, keratīnu un zīda proteīniem.

RUUTe pieniņš sejas ādas attīrīšanai "Liepa"

RUUTe pieniņš sejas ādas attīrīšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar dabiskās kosmētikas zīmolu RUUTe® piedāvā testēt sejas ādu attīrošo pieniņu "Liepa", kas domāts jebkuram sejas ādas tipam un ko var izmantot arī acu zonai. 

“Ginerra” gremošanas sistēmas veselībai

“Ginerra” gremošanas sistēmas veselībai

Aprīlī Medicine.lv sadarbīobā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvā testēt uztura bagātinātāju “Ginerra”.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Vismaz reizi dzīvē ir jāpārbauda sava sirds! No aprīļa šo izmeklējumu veic arī Dinsbergas klīnikā ar jaunāko un modernāko aparatūru Latvijā. Izstāsti Latvijai dodas vizītē pie kardioloģes ar 20 gadu pieredzi - dr. Santas Vilteres.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova:  Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Patrīcija Ivanova ir asinsvadu ķirurgs, flebologs, Dr.med., docente LU Ķirurģijas katedrā, Latvijas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Latvijas Invazīvās radioloģijas asociācijas biedre, Eiropas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Eiropas Kardiovaskulārās un invazīvās radioloģijas biedrības biedre, nokārtojusi eksāmenu asinsvadu ķirurģijā...