Kā skaņu terapija palīdz pret stresu un slimībām? Skaidro terapeite
“Cilvēkiem, kas ikdienu pavada stresa apstākļos, cieš no hroniska stresa, kas ar laiku jau ir uzkrājies un ‘pārvērties’ dažādos somatiskos simptomos, vai arī cieš no miega vai ēšanas traucējumiem, ļoti labi var palīdzēt vibroakustiskā terapija,” stāsta Dzintra Zariņa, Terapijas centra “Skaņas un mūzika” psihoterapijas speciāliste, sertificēta mūzikas un vibroakustiskās terapijas terapeite.
Vibroakustiskā terapija ir ārstēšanas metode, kurā izmanto zemas frekvences skaņas (20-120 Hz), pacientam atrodoties speciālā gultā. Tā kā cilvēka organismam piemīt sava dabiskā rezonanses sistēma, ārēja skaņa var pielāgoties organisma vibrācijām.
“Kad cilvēks ir vesels, nav stresā, organisma bioloģiskās rezonanses sistēma ir līdzsvarā. Stresa, vīrusu, baktēriju, pārslodžu un citu kaitīgu ārējo faktoru rezultātā organisma enerģijas bioloģiskās rezonanses sistēmas līdzsvars tiek izjaukts, izraisot imunitātes pazemināšanos un saslimšanu. Zemo skaņu frekvences palīdz organismam sinhronizēties un atgriezties atpakaļ dabīgajā rezonanses sistēmā,” uzsver terapijas centra speciāliste.
Vibroakustisko terapiju pielieto cilvēkiem ar neirodeģeneratīvām saslimšanām, jo tā uzlabo asinscirkulāciju. Tāpat to izmanto, lai atvieglotu hroniskas un akūtas sāpes: muskuļu, muguras, kakla, plecu, menstruālās, galvassāpes. Palīdz ārstēt migrēnu, poliartrītu, reimatismu, fibromialģiju, kā arī dažādus traucējošus muskuļu stāvokļus (spriedzi, pārslodzi).
“Vibroakustiskās terapijas pievienotā vērtība - tā ir patīkama, relaksējoša un var kalpot kā papildu terapija arī medikamentozās terapijas kursam. Šodienas apstākļos teju katram Latvijas cilvēkam būtu noderīga tieši šāda – dziļa ķermeņa relaksācija. Dziļā relaksācija palīdz ‘iedarbināt’ organisma pašregulācijas un pašdziedināšanas sistēmu. Protams, terapijās var tikt pielietotas skaņu svārstības, kas tieši pretēji - aktivizē organismu, bet arī tādā gadījumā, sākumā tiek panākta dziļā relaksācija, lai organisms spēj pašregulēties,” norāda speciāliste.
Terapijas kurss sastāv no 10 līdz 12 sesijām. Vibroakustiskās terapijas radītās ietekmes ilgums ir atkarīgs no diagnozes, kā arī no tā, vai mainās cilvēka dzīves apstākļi, piemēram, vai cilvēks atgriežas stresainā vidē.
Vēsturiski, vibroakustiskās terapijas pamatlicējs ir norvēģu terapeits un pedagogs Olafs Skille (1968). Viņš strādāja ar bērniem, kas cieta no smagiem fiziskās un garīgās veselības traucējumiem, kuru pavadošie simptomi bija spēcīga traumējoša muskuļu spasticitāte. Skille atklāja, ka ar zemas frekvences skaņas vibrāciju var panākt muskuļu spastikas, un līdz ar to ari sāpju mazināšanos, un visa organisma relaksētu stāvokli, kas uzlaboja viņa pacientu kopējo fizisko un emocinālo labsajūtu.
Līdz mūsdienām šis terapijas veids ir ļoti attīstījies, un tiek pasaulē plaši izmantots gan medicīnā gan rehabilitācijā.