Kā saglabāt labu redzi pēc iespējas ilgāk? Iesaka oftalmologs
Raksta autors: Maksims Tjurins, oftalmologs, "Aiwa Clinic"
20–30 gadu vecumā cilvēki vairāk domā par karjeras sākšanu un ģimenes plānošanu, nevis par savu acu veselību. Bet tas ir īstais dzīves posms, kad jāparūpējas par redzi, jo vairākas acu problēmas ir novēršamas.
Redzes zudumam nav jābūt dabiskai novecošanas sastāvdaļai. Vairāki pētījumi liecina, ka vingrinājumi un diēta, kas bagātināta ar dārzeņiem un augļiem, var pasargāt no vairākām acs saslimšanām. Ievērojot vienkāršus padomus, iespējams mazināt dažu acs audzēju risku, kā arī pasargāt sevi no acs traumām darbā un sportojot.
Lai labu redzi saglabātu pēc iespējas ilgāk, dzīves laikā jāievēro vairāki principi.
• Valkā saulesbrilles (pat, ja ir mākoņains laiks, jo mākoņi UV starus neaiztur). Ilgstoša saules iedarbība var palielināt kataraktas, tīklenes deģenerācijas, acs audzēju risku. Jāvelk brilles, kas bloķē 99–100% gan UVA, gan UVB starus.
• Veic vingrinājumus. Regulāras fiziskas aktivitātes var mazināt saslimstības risku ar nopietnām acs slimībām (ar vecumu saistīto makulas deģenerāciju, glaukomu).
• Nesmēķē. Smēķēšana palielina risku saslimt ar kataraktu, ar vecumu saistītu makulas deģenerāciju un uveītu. Smēķēšana arī palielina saslimstības risku ar sirds asinsvadu slimībām, kas var netieši ietekmēt acis. Tabakas dūmi pastiprina arī sausās acs sindromu.
• Pasargā acis darbā un sportā. Katru gadu pasaulē vairāki tūkstoši cilvēku gūst darba vai sporta acs traumas. Lietojot aizsargbrilles, var novērst šīs traumas.
• Neļauj acīm nogurt. Daudz laika pavadot pie datora vai veroties telefona ekrānā, acis tiek mirkšķinātas retāk, tāpēc nogurst. Centies izmantot 20–20–20 principu dienas laikā: ik pēc 20 minūtēm skaties tālumā, fokusējot skatienu 20 metru attālumā (var arī piecu metru attālumā) 20 sekundes ilgi. Acs nogurums redzi nebojā, bet, ja acis ir nogurušas pastāvīgi, tas var liecināt, ka kaut kas nav kārtībā – iespējams, iemesls ir sausās acs sindroms, presbiopija vai nepareizi centrētas briļļu lēcas.
• Kontaktlēcas izmanto pareizi. Guļot, mazgājoties un peldot ar kontaktlēcām acīs, palielinās risks saslimt ar acs infekcijām, kas var beigties ar redzes zudumu.
• Ja esi diabēta pacients, kontrolē glikozes līmeni. Augsts glikozes līmenis asinīs bojā tīklenes asinsvadus un var novest pie diabētiskās retinopātijas, kas draud ar strauju redzes pasliktināšanos.
• Esi informēts par acs saslimšanām ģimenē. Dažas no tām var būt pārmantotas. Ja tavam tuvam radiniekam diagnosticēta makulas deģenerācija, pastāv 50% varbūtība, ka arī tev attīstīsies šī slimība. Ja ģimenē kāds slimojis ar glaukomu, saslimšanas risks ar to ģimenes locekļiem pieaug, sākot no četrām līdz pat deviņām reizēm. Informētība par tuvinieku acs saslimšanām var palīdzēt gan tev, gan tavam oftalmologam izvērtēt iespējamos riskus.
• Regulāri apmeklē oftalmologu. Tas nepieciešams, lai novērtētu acu stāvokli, laikus diagnosticētu acs saslimšanas un atbilstoši tās ārstētu.
Sāc rūpēties par savām acīm jau tagad, lai nākotnē būtu pēc iespējas mazāk problēmu ar redzi!
Raksta avots: Žurnāls "Veselības noslēpumi, nr. 42, https://www.vca.lv/veselibas-noslepumi.html