Kā sagatavoties operācijai?
Neatkarīgi no tā, kāda veida operācija ir paredzēta, un kur tā tiks veikta, tu saņemsi anestēziju, lai šis process tev būtu pēc iespējas vieglāk panesams. Rūpīga sagatavošanās operācijai un anestēzijai palīdz nodrošināt arī veiksmīgāku procedūras norisi un ātrāku, vienmērīgu atveseļošanos. Tas nozīmē, ka jāgādā par savu veselību, jāuzzina pēc iespējas vairāk par procedūru un jāiepazīstas ar cilvēkiem, kuru aprūpē tu atradīsies.
Raksta turpinājumā padomi, kā rīkoties un ko ieplānot, ja gaidāma operācija, neatkarīgi no tā, vai tā ir paredzēta tev, bērnam vai citam mīļajam, kā arī slimnīcā, ambulatorā vai ārsta kabinetā.
Kas tev būtu jādara, gatavojoties operācijai?
Protams, ārstiem ir jābūt kvalificētiem un ar pieredzi konkrētās procedūras veikšanā, taču noteikti nenāk par ļaunu pārliecināties, vai ārstniecības iestādei ir nepieciešamā licence. Ja operācija tiek veikta ārpus slimnīcas – ambulatorā iestādē vai ārsta kabinetā – noskaidro, vai tā ir reģistrēta. Ārstniecības iestāžu reģistrs pieejams LR Veselības ministrijas pakļautībā esošās valsts pārvaldes iestādes Veselības inspekcijas mājas lapā.
Pavadi laiku pirms operācijas pēc iespējas aktīvāk un veselīgāk, ēdot pareizi un kārtīgi izguļoties. Ja smēķē, no šī ieraduma labāk būtu atturēties – pat ja tā ir tikai diena vai divas pirms operācijas –, jo smēķēšana var izraisīt elpošanas problēmas un apgrūtināt atveseļošanos pēc anestēzijas un operācijas. Citas papildu darbības, kas būs jāveic pirms operācijas, tikšanās laikā norādīs ārsts.
Par ko tiks runāts ar ārstu anesteziologu?
Anesteziologa pienākums ir sagatavot pacientu tā, lai operācija noritētu veiksmīgi. Divas nedēļas pirms operācijas dienas tev vajadzēs tikties ar savu ārstu anesteziologu, lai viņš varētu apkopot visu nepieciešamo informāciju, kas palīdzēs noteikt pareizo anestēzijas aprūpes plānu. Dodoties uz vizīti, esi gatavs atbildēt uz jautājumiem par savu (vai aprūpējamā cilvēka) slimības vēsturi, veselības paradumiem (piemēram, alkohola lietošanu, smēķēšanu un medikamentiem) un iepriekšējo pieredzi ar operācijām un anestēziju. Ja tu lieto noteiktus medikamentus, pie anesteziologa vajadzētu doties mēnesi pirms ieplānotās operācijas. Ja neatceries visus zāļu nosaukumus un savu slimību vēsturi, pirms tikšanās ar anesteziologu aizej pie sava ģimenes ārsta un palūdz, lai viņš sagatavo sarakstu.
Sagatavo jautājumus jau iepriekš! Pieraksti atbildes, jo ir tikai saprotami, ka tev varētu sagādāt grūtības atcerēties visu dzirdēto. Ārsts anesteziologs turpinās rūpēties par tevi arī pēc operācijas, tāpēc jautā par to, kā tiks noņemtas visas sāpes, kā arī precizē jautājumus, kas saistīti ar atveseļošanos, atgriešanos mājās un ierastajā ikdienā.
Ko sagaidīt tieši pirms operācijas?
Kad pienākusi procedūras diena, ievēro pirmsoperācijas norādījumus un ievēro ārsta noteikto diētu. Ja vien nav paredzēta tikai vietējā anestēzija, tev, iespējams, būs norādījumi noteiktu laiku pirms procedūras neko neēst un nedzert. Tas saistīts ar risku, ka kuņģī esošais ēdiens vai šķidrums var nokļūst plaušās, kamēr atrodies anestēzijas iedarbībā.
Ņem vērā, ka pēc ambulatorās operācijas vai pat pēc dažām dienām slimnīcā, ja lietosi pretsāpju medikamentus, tev nebūs atļauts vadīt automašīnu. Sarunā, ka kāds radinieks vai draugs tevi aizvedīs mājās.
Ņem līdzi ērtu, brīvi pieguļošu apģērbu. Ķermenis pēc operācijas var būt pietūcis vai arī pārsiets. Mājās ir jāatstāj arī savas dārglietas – ķēdītes, rokassprādzes, auskari un gredzeni.