medicine.lv skaitļos

Lietotāji online171
Aktīvie uzņēmumi12211
Nozares raksti1448
Ekspertu atbildes21477
Kā rūpēties par redzes veselību senioru vecumā? Stāsta optometriste : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Kā rūpēties par redzes veselību senioru vecumā? Stāsta optometriste

Freepik.com/ freepik
Foto: Freepik.com/ freepik

Kļūstot vecākiem, cilvēka acis dabiski noveco un vairs nespēj atbilstoši pildīt galveno funkciju – nodrošināt skaidru redzi visos attālumos. Nereti lēni progresējošas redzes asuma izmaiņas ilgākā laika posmā var palikt neievērotas – ja vienā no acīm notiek izmaiņas, otra šīs problēmas var nomaskēt. Tāpēc, lai novērstu straujāku tādu acu slimību progresēšanu kā glaukoma vai katarakta, arī senioru vecumā ir svarīgi veikt regulāras redzes pārbaudes un acs spiediena mērījumus. Plašāk par to, kā rūpēties par redzes veselību senioru vecumā stāsta "OptiO" optometriste Ieva Jēkabsone.

Profilaktisku redzes pārbaudi ikvienam, tai skaitā senioriem, ir ieteicams veikt reizi gadā, pat ja šķietami redzes izmaiņas nav novērotas. Tomēr parasti redzes pārbaude pie primārā redzes speciālista jeb optometrista tiek plānota tikai tad, kad jau tiek izjustas grūtības redzēt skaidri dažādos attālumos. Iemesli redzes izmaiņām var būt dažādi, tomēr ne vienmēr pie vainas ir dabiska redzes novecošanās, kā rezultātā ir nepieciešams jaunas brilles, lai skatītos tuvumā vai tālumā, bet gan progresējošas acu saslimšanas kā glaukoma, katarakta vai makulas deģenerācija. Tieši tā iemesla dēļ, ka savlaicīgi neatklātas acu veselības problēmas rada neatgriezeniskas sekas, regulāri veikta redzes pārbaude ir iespēja apturēt problēmu progresiju un saglabāt redzi pēc iespējas labāku.

Šobrīd arī seniori novērtē iespēju veikt redzes pārbaudi pie optometrista, jo nav nepieciešams gaidīt garās rindās. Veicot redzes pārbaudi, optometrists vienmēr novērtē redzes funkcijas un vispārējo acu veselības stāvokli, kā arī palīdz atrast labāko risinājumu redzes komforta uzlabošanai. Pēc redzes pārbaudes kopā ar speciālistu ir iespējams atrast piemērotākās brilles, kontaktlēcas vai atbilstošu lupu. Tāpat jāatceras, veicot regulāru profilaktisku redzes pārbaudi, tas ne vienmēr nozīmē to, ka būs nepieciešams iegādāties arī jaunu redzes korekcijas līdzekli. Tomēr, ja pārbaudes laikā rodas aizdomas par nopietnām acu saslimšanām, tiks sagatavots nosūtījums pie oftalmologa jeb acu ārsta, lai veiktu padziļinātus izmeklējumus.

Ņemot vērā to, ka mūsdienu seniori ir aktīvi, seko līdzi aktualitātēm un labprāt veic tuvuma darbus – lasa grāmatas un avīzes, pilda krustvārdu mīklas, ada un skatās televizoru, nepieciešams sekot līdzi atpūtas pauzēm. Ikdienā acu komforts ir atkarīgs no slodzes tuvumā un jo vairāk ar to saskaramies, jo ātrāk acis nogurst. Savukārt palielināta redzes slodze var radīt nogurumu, acu apsārtumu vakaros, acu graušanas sajūtu, kā arī galvassāpes un apgrūtināt koncentrēšanās spējas. Taču ar atbilstošām brillēm redzes slodzi un ar to saistītās sūdzības var mazināt, tāpēc, izjūtot diskomfortu, ir nepieciešams doties pie redzes speciālista, lai pārliecinātos, vai atbilstošās brilles ir piemērotas izvēlētajām aktivitātēm. Pavisam noteikti jaunu briļļu iegādi nevajadzētu veikt lielveikalā vai tirgū, jo senioru vecumā šādas gatavās brilles nebūs piemērotas. Kļūstot vecākiem, bieži vien, lai redzētu skaidri, nepieciešams piemērot lēcas ar lielākiem plusiem, dioptriju atšķirību starp acīm, kā arī jāveic cilindriskā korekcija. Tāpēc, lai nodrošinātu pilnīgu un atbilstošu komfortu acīm, kvalitatīvas brilles ir nepieciešams iegādāties pēc speciālista izrakstītas briļļu receptes.

Savukārt, lai nodrošinātu acu labsajūtu rudenī, nepieciešams sekot līdzi tam, lai iekštelpās ir piemērots apgaismojums. Rudenī, kad dienas kļūst īsākas, vairāk laika nākas pavadīt pie mākslīgā apgaismojuma, kas salīdzinot ar saules gaismu ir daudz vājāks. Jāņem vērā, ka veicot tuvuma darbus, piemēram, lasot - vislabāko apgaismojumu nodrošinās galda lampa vai stāvlampa, kuru var pieregulēt sev ērtā un tuvā attālumā, nevis griestu lampa. Tāpat acu veselības profilaksei var lietot vitamīnus acīm ar luteīnu un zeaksantīnu, kā arī ieteicams regulāri pavadīt laiku svaigā gaisā.

Dalies ar šo rakstu

Uzņēmumi, saistīti ar raksta tematiku nozarē "Acis, optika / acu veselība":

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Haimorīts – deguna blakusdobuma iekaisums

Haimorīts – deguna blakusdobuma iekaisums

Mūsdienās visus akūtus deguna blakusdobuma iekaisumus apzīmē ar terminu "akūts rinosinusīts", ko tautā vairāk atpazīst kā haimorītu, taču "haimorīts" apzīmē tikai augšžokļa dobuma iekaisumu. Par haimorīta simptomiem un ārstēšanu stāsta LOR Klīnikas otolaringologs Kristaps Dambergs.

Lai pacients viegli atrod ārstu: SEO medicīnas pakalpojumu vietnēm

Lai pacients viegli atrod ārstu: SEO medicīnas pakalpojumu vietnēm

Jebkuram veselības aprūpes uzņēmumam vai ārstu praksei vieglāk komunicēt ar saviem pacientiem, izveidojot tīmekļa vietni. Pastāstīsim, kādai tai jābūt, lai pēc iespējas ātrāk jūs atrastu ne vien klienti, kuri jau zina par jums, bet arī tie, kuri meklētājprogrammās ieraksta noteiktus atslēgvārdus.

Video

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Noslēdzot šī gada melanomas modrības kampaņu “Dzimumzīmei vajag uzmanību”, melanomas pacientu atbalsta biedrība “Soli priekšā melanomai” ir sagatavojusi izglītojošu video, kāpēc ikvienam ir svarīgi veikt ķermeņa ādas pašpārbaudes un kā laikus atklāt bīstamo ādas vēzi.

Produktu testi

Testa rezultāti: GLYCOMUNE IMMUNO imūnsistēmas stiprināšanai

Testa rezultāti: GLYCOMUNE IMMUNO imūnsistēmas stiprināšanai

Oktobrī/ novembrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Honestum" piedāvāja testēt GLYCOMUNE IMMUNO – uztura bagātinātāju imūnsistēmas stiprināšanai. 

Maska sejas un kakla ādai Riox NEO CO2 Carbon Mask

Maska sejas un kakla ādai Riox NEO CO2 Carbon Mask

Decembrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Baltic Beauty Prof" piedāvā testēt masku sejas un kakla ādai Riox NEO CO2 Carbon Mask.

CELLTERMI PEPTOSOME REPAIR ESSENCE MIST – izsmidzināms līdzeklis ādas atjaunošanai un intensīvai mitrināšanai

CELLTERMI PEPTOSOME REPAIR ESSENCE MIST – izsmidzināms līdzeklis ādas atjaunošanai un intensīvai mitrināšanai

Novembrī un decembrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Baltic Beauty Prof" piedāvā testēt ādu atjaunojošu izsmidzināmo līdzekli CELLTERMI PEPTOSOME REPAIR ESSENCE MIST.

"BestBerry Skincare" ādas labsajūtai, skaistumam un veselībai

Novembrī un decembrī Medicine.lv sadarbībā ar "BestBerry" piedāvā testēt "BestBerry Skincare" kosmētiku ādas labsajūtai, skaistumam un veselībai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

"Unifarma Herbals": Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

UNIFARMA HERBALS – tradicionāli un dabiski produkti jūsu veselībai! Mūsdienu pasaulē skaistums un labsajūta ir būtiskas sastāvdaļas. Skaistums, tā ir iekšēja sajūta, kas ir jūsu labākais pārliecības avots. Jūs esat savas iekšējās pasaules veidotājs un, ietekmējot savu iekšējo pasauli, jūs ietekmēsiet arī apkārtējo.

 

AS "Sirowa Rīga": Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

AS

AS "Sirowa Rīga", kas ir lielākais profesionālās matu kosmētikas vairumtirgotājs, pārstāv tādus pasaulē zināmus zīmolus kā "Wella Professionals", "Kadus Professional", "Nioxin", "Sebastian Professional" un "System Professional".