medicine.lv skaitļos

Lietotāji online140
Aktīvie uzņēmumi12859
Nozares raksti12103
Ekspertu atbildes21477
Kā pasargāt sevi un citus, pieaugot gripas izplatībai? Stāsta speciālisti : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Kā pasargāt sevi un citus, pieaugot gripas izplatībai? Stāsta speciālisti

Gripas vīruss Latvijā cirkulē visu gadu, tomēr rudens un ziemas sezonā iespēja ar to saslimt ievērojami palielinās. Ja iepriekšējos gados gripas izplatību palīdzēja mazināt Covid-19 ierobežojumi, šosezon speciālisti prognozē tās atgriešanos un līdz ar aukstākiem laikapstākļiem – izplatības pieaugumu. Lai pasargātu sevi un apkārtējos no gripas, apdrošināšanas sabiedrība ERGO atgādina par profilakses pasākumiem, kā arī sniedz iespēju bez maksas iekļaut gripas apdrošināšanu nelaimes gadījumu apdrošināšanas polisēs.

Jaunākie Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) epidemioloģiskās uzraudzības dati liecina, ka ar akūtas augšējo elpceļu infekcijas (AAEI) simptomiem pie ģimenes ārstiem vēršas arvien vairāk cilvēku – faktiski katrs ceturtais pacients. Līdz šim ģimenes ārstu prakses ziņojušas par 27 klīniski apstiprinātiem gripas gadījumiem (Rīgā, Jelgavā, Jūrmalā). 244 pacientiem tika konstatēta pneimonija, un augstākā saslimstība ar pneimoniju reģistrēta bērniem 0-4 gadu vecumā.  Saņemti deviņi ziņojumi par stacionētiem pacientiem ar gripu (Jēkabpilī, Rēzeknē, Rīgā) un viens ziņojums par stacionētu pacientu ar gripas izraisītu pneimoniju (Rīgā). Stacionēto vidū ir gan bērni, gan pieaugušie.

“Šajā rudens-ziemas sezonā sabiedrībai būs jāsaskaras gan ar Covid-19, gan sezonālās gripas saslimstības pacēlumiem. Jāatceras, ka divos iepriekšējos gados gripas izplatība nebija augsta, jo noteikto epidemioloģiskās drošības pasākumu dēļ (distancēšanās, sejas maskas u.c.) gripai nebija iespējas plaši izplatīties. Šogad gripas epidēmiju piedzīvojām jau aprīlī, maijā un jūnijā, kas saistāms ar to, ka no 1. aprīļa tika atcelta prasība lietot sejas maskas publiskās vietās. Jāņem vērā, ka sabiedrības imunitāte iepriekšējā periodā nav sastapusies ar gripu, līdz ar to šajā sezonā saslimstība ar to, iespējams, būs plašāka,” skaidro SPKC Komunikācijas nodaļas vadītāja Ilze Arāja, aicinot neatlikt vakcināciju pret gripu.

Savukārt “Veselības centra 4” ģimenes ārste Karīna Vernere norāda, ka risku saslimt ar gripu gada aukstajos mēnešos paaugstina lielāka cilvēku koncentrācija slēgtās telpās: “Esam atsākuši pasākumu, teātra, kafejnīcu apmeklējumu. Iespējams, biežāk nekā vasarā vai pavasarī izmantojam sabiedrisko transportu, bērni dodas uz skolu, un tādējādi pieaug infekcijas izplatīšanās iespējas. Jāņem vērā, ka gripas vīruss izplatās gaisa pilienu veidā un inficēties var ļoti viegli – cilvēkam runājot, klepojot, šķaudot vai vienkārši lietojot priekšmetus, uz kuriem nokļuvis vīrusu saturošs sekrēts.”

Kāpēc gripa ir bīstama?

Banner 280x280

Ģimenes ārste uzsver: “Arī viegli pārslimotas gripas gadījumā cilvēks var ilgstoši just nespēku, savukārt neārstētas gripas komplikācijas var izraisīt pat nāvi. Izplatītākā gripas komplikācija ir bronhīts. Tā risks ir augstāks diabēta slimniekiem, kā arī cilvēkiem ar sirds išēmiskajām slimībām un senioriem. Nākamā gripas komplikācija ir pneimonija, kas ir visbiežākais gripas izraisītais nāves cēlonis. Pneimonija var attīstīties gripas laikā vai pat divas nedēļas pēc šķietamas izveseļošanās. Visaugstākais pneimonijas risks ir senioriem, hronisku plaušu, sirds un vielmaiņas slimību pacientiem. Riska grupā ir arī grūtnieces un pusaudži.”

“Profilakses pasākumu ievērošana, imunitātes stiprināšana un pretgripas vakcīna ir būtiski faktori, kas palīdz nesaslimt vai pārslimot gripu pēc iespējas vieglākā formā. Tajā pašā laikā apzināmies, ka daudzi cilvēki, īpaši riska grupu pārstāvji, gripas komplikāciju dēļ joprojām nonāk slimnīcā, tādēļ šo vīrusu nedrīkst uztvert vieglprātīgi,” stāsta ERGO Risku parakstīšanas departamenta direktors Raitis Čaklis.

Kā pasargāt sevi no saslimšanas?

Foto: Freepik.com/ freepik

Visefektīvākais veids, kā nesaslimt ar gripu vai pārslimot to viegli, ir vakcinācija, norāda ģimenes ārste. “Vislabāk vakcināciju veikt pirms sezonālā gripas viļņa sākšanās. Gripas mainīgās dabas dēļ iespēja saslimt ar šo vīrusu ir katru gadu, tādēļ ik gadu nepieciešams veikt vakcināciju ar aktuālajiem gripas variantiem pielāgotu vakcīnu.” Imunitāte pēc vakcinēšanās iestājas vidēji nedēļas laikā un saglabājas apmēram sezonu.

Valsts apmaksāta vakcīna pret sezonālo gripu pieejama bērniem vecumā līdz 17 gadiem; cilvēkiem ar hroniskām saslimšanām un imūnsupresiju; grūtniecēm; personām vecumā no 50 gadiem; ilgstošas sociālās aprūpes centru klientiem; cilvēkiem ar psihiskām slimībām; ārstniecības personām un ārstniecības atbalsta personām, kuras, pildot darba pienākumus, ir tuvā kontaktā ar pacientiem; ilgstošas sociālās aprūpes centru darbiniekiem, kuri, pildot darba pienākumus, ir tuvā kontaktā ar klientiem.

Reizē ar vakcināciju būtiski ievērot piesardzību un profilaksi:

  • regulāri vēdināt telpas,
  • ievērot personīgo higiēnu,
  • izvairīties no liekas dažādu sabiedrisko vietu un pasākumu apmeklēšanas gripas epidēmijas laikā,
  • visa gada garumā stiprināt savu imunitāti,
  • ģērbties piemēroti laika apstākļiem,
  • bieži mazgāt rokas (ja tas nav veikts, izvairīties no pieskaršanās acīm un mutei),
  • izmanot vienreizlietojamās papīra salvetes, nevis auduma kabatlakatiņus,
  • nelietot kopējus traukus: glāzes, karotes u. tml.,
  • skalot kaklu un degunu (izmantojot zāļu tējas, kliņģerītes, kumelītes vai sālsūdeni), jo inficēšanās notiek caur deguna un rīkles gļotādu,
  • imunitātes stiprināšanai būtisks pilnvērtīgs uzturs, tādēļ ēdienkartē ieteicams vairāk iekļaut produktus, kas satur fitokomponentus, kas palīdz organismam cīnīties ar vīrusiem: svaigus kāpostus, ķiplokus, lociņus, citrusaugļus. Ieteicams arī vairāk uzturā lietot skābpiena produktus, jo tie satur mikroorganismus, kas stimulē imūnsistēmu. Jāatceras par C vitamīna uzņemšanu – to satur jau pieminētie kāposti un citrusaugļi, kā arī mežrozīšu augļi un kivi.

Kā atšķirt gripu no saaukstēšanās?

Pirmās gripas pazīmes parādās divu līdz trīs dienu laikā pēc inficēšanās, savukārt inkubācijas periods var ilgt no 24 stundām līdz septiņām dienām.

Jāņem vērā, ka:

  • gripai raksturīgs pēkšņs sākums;
  • galvassāpes;
  • drudzis;
  • paaugstināta temperatūra;
  • “kaulu laušana”;
  • aizlikts deguns bez iesnām;
  • sauss, rejošs klepus.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "heise marketing" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "heise marketing" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Kāpēc jūtamies noguruši, pat ja labi gulējām?

Kāpēc jūtamies noguruši, pat ja labi gulējām?

2024. gada rudenī “IKEA Group” uzdevumā tika veikta tiešsaistes aptauja 57 valstīs, tostarp arī Latvijā, lai noskaidrotu, kāda ir miega kvalitāte šo valstu iedzīvotājiem. Tika secināts, ka apmēram 40% Latvijas iedzīvotāju vismaz 3-4 dienas nedēļā pamostas noguruši. Tā ir kļuvusi par ikdienu daudziem – modinātājs noskan, ķermenis it kā ir pamodies, bet ir jūtams nogurums pēc miega. 

Raksta turpinājumā apskatīsim, kas ietekmē mūsu enerģijas līmeni un kāpēc pat “labs miegs” ne vienmēr nozīmē pilnvērtīgu atpūtu. 

Aktuālie piedāvājumi

Produkti un ieradumi, kas palīdz aknām tikt galā ar ikdienas slodzi 

Produkti un ieradumi, kas palīdz aknām tikt galā ar ikdienas slodzi 

Mūsu organisms katru dienu saskaras ar slēptu, taču ievērojamu slodzi. Taukvielām bagāta un pārstrādāta pārtika, medikamenti, slikta ekoloģija, hronisks stress, mazkustīgs dzīvesveids – tas viss iziet cauri mūsu ķermeņa galvenajam filtram: aknām. Tās nepārtraukti neitralizē toksīnus, sašķeļ taukus un regulē vielmaiņu. 

5 zinātniski fakti par enzīmiem un vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu 

5 zinātniski fakti par enzīmiem un vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu 

Gremošanas enzīmi un A un D vitamīni ir svarīgi palīgi cilvēka organismam. Tie ir iesaistīti pārtikas sadalīšanā, barības vielu asimilācijā un kuņģa-zarnu trakta veselības uzturēšanā. Ja pēc ēšanas bieži rodas smaguma sajūta, vēdera uzpūšanās vai citas gremošanas problēmas, iespējams, ka organismā trūkst šo komponentu. 

Reducel – efektīva pretcelulīta programma

Reducel – efektīva pretcelulīta programma

Reducel ir ķermeņa neirokosmētiskā līnija, kas satur aktīvās sastāvdaļas un radīta, izmantojot progresīvas modernās biotehnoloģijas. Līnijas aktīvās sastāvdaļas veicina ādas tonizēšanu, piedalās šūnu antioksidantu mehānismā, palīdz atbrīvoties no celulīta un “pāraudzina” adipocītu vielmaiņu. 

Video

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Kā notiek veselības tehnoloģiju izvērtēšana? Kādas Eiropas labās prakses veselības jomā būtu vērtīgi ieviest Latvijā? Un vai Latvija aktīvi pārņem dažādas inovācijas, tai skaitā veselības tehnoloģiju jomā? Uz šiem un citiem jautājumiem raidieraksta "Inovācijas veselībā" sērijā atbildēja Zāļu valsts aģentūras direktorei Indra Dreika.

Produktu testi

SILMACHY sejas attīrītāji – efektīva un videi draudzīga ādas kopšana jutīgai un taukainai ādai

SILMACHY sejas attīrītāji – efektīva un videi draudzīga ādas kopšana jutīgai un taukainai ādai

Jūlijā Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Silmachy remedies” piedāvā testēt cietos sejas attīrītājus – rozā mālu sejas attīrītāju normālai un jutīgai ādai un attīrītāju ar tējas koka eļļu kombinētai un taukainai ādai.

Testa rezultāti: VIZEO – atbalsts nogurušām acīm

Testa rezultāti: VIZEO – atbalsts nogurušām acīm

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu SIA SAGITUS piedāvāja testēt pavisam jaunu zīmolu un produktu – VIZEO, kas atbalsta acis mūsdienu digitālajā laikmetā. Medicine.lv lasītājiem bija unikāla iespēja būt vieniem no pirmajiem, kuri iepazīstas ar šo produktu.

Testa rezultāti: Coral Artichoke – augu komplekss maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam

Testa rezultāti: Coral Artichoke – augu komplekss maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam

Maijā redakcija sadarbībā ar starptautisko zīmolu Coral Club piedāvāja testēt Coral Artichoke – augu kompleksu maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam, kas izveidots, balstoties uz artišoka, mārdadža, cigoriņa un kukurūzas zīda ekstraktiem.

VIZEO – atbalsts nogurušām acīm 

VIZEO – atbalsts nogurušām acīm 

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu SIA SAGITUS piedāvā testēt pavisam jaunu zīmolu un produktu – VIZEO, kas atbalsta acis mūsdienu digitālajā laikmetā. Medicine.lv lasītājiem ir unikāla iespēja būt vieniem no pirmajiem, kuri iepazīstas ar šo produktu.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

“TZMO Fonds Kopā mainām pasauli”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

“TZMO Fonds Kopā mainām pasauli”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Ar brīnišķīgām emocijām un jauku kopā būšanu 5. un 6. jūnijā LFF Sporta un atpūtas bāzē ir noslēdzies jau 19 Seni Cup 2025 futbola turnīrs, kuru TZMO Fonds rīko cilvēkiem ar īpašām vajadzībām no visiem Latvijas valsts un pašvaldību sociālās aprūpes centriem, kā arī dienas centriem.

LU RMK NRC Vaivari: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

LU RMK NRC Vaivari: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Ceļš uz masiera profesiju sākas LU Rīgas Medicīnas koledžā. Te nākamie masieri apgūst zināšanas, ko papildina reāla prakse – NRC "Vaivari" klīnikā. Nacionālais rehabilitācijas centrs "Vaivari" ir vieta, kur cilvēki ne tikai atveseļojas, bet arī iedvesmo. Te ir vajadzīgi aizrautīgi speciālisti – tādi, kas izvēlas masāžu kā sirdslietu.