Kā parūpēties par ādas veselību peldēšanas sezonā? Iesaka dermatoloģe
Peldēšanas ir viens no populārākajiem veidiem kā atveldzēties karstā vasaras dienā, vai uzturēt sevi labā fiziskā formā, nesvīstot sporta zalē. Atvērtu ūdenstilpņu apmeklēšana var radīt dažādus riskus tajā skaitā veicināt ādas slimības. Kā izbaudīt peldēšanas prieku, vienlaikus neaizmirstot par ādas veselību? Ieteikumus sniedz "Klīnika DiaMed" dermatoloģe Dr. Zane Prikule-Rūsiņa
Veicot peldvietas izvēli, ir svarīgi rūpīgi novērtēt ūdens tīrību un kvalitāti. Dabiskās ūdenstilpnēs, kurās atrodas peldvietas, izvieto zilo karogu, kurš norāda uz to, ka šajā vietā ūdens kvalitāte tiek kontrolēta. Noteikti nav ieteicams peldēties vietās, kur jau ar neapbruņotu aci redzamas zilaļģes vai citi piesārņojumi. Sekot līdzi ūdens kvalitātei peldvietās palīdz Veselības inspekcijas publicēta informācija par drošām peldvietām.
Viena no biežākajām slimībām, ko var iegūt peldoties stāvošās ūdenstilpnēs ir peldētāju nieze jeb cerkarioze. Tai raksturīgi niezoši izsitumi, kurus izraisa ūdenī dzīvojošs parazīts, kurš iekodis cilvēkam. Jāpiebilst, ka šie izsitumi nav infekciozi, bet tikai alerģiska reakcija uz kodumu.
Lai izvairītos no ādas saslimšanām peldes laikā dermatoloģe iesaka: “Viens no galvenajiem noteikumiem, pēc atbilstošas ūdenstilpnes izvēles ir vienmēr noskaloties pēc peldes. Diemžēl, ne visās peldvietās to ir iespējams izdarīt, bet dušu noteikti vajadzētu izmantot, vismaz atgriežoties mājās. Tāpat būtu svarīgi ilgstoši nedzīvoties slapjā peldkostīmā, bet savlaicīgi ādu nosusināt. Īpaši uzmanīgiem jābūt bērniem, jo tie nereti vairāk laika pavada tieši siltajos krasta ūdeņos, kas baktērijām un arī peldētāju niezi izraisošajai šistosomai ir patīkamāka mājvieta, tādēļ ilgstoša uzturēšanās seklajos krasta ūdeņos nebūtu ieteicama.
Ja pēc peldes tomēr ir radušies izsitumi, nieze vai citas nepatīkamas izjūtas uz ādas, var palīdzēt jebkurš pretalerģijas preparāts, bet, ja tomēr simptomi neizzūd, ir ieteicams konsultēties ar ārstu dermatologu.