medicine.lv skaitļos

Lietotāji online132
Aktīvie uzņēmumi12211
Nozares raksti1448
Ekspertu atbildes21477
Kā pareizi organizēt mājas aptieciņu? Konsultē farmaceite : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Kā pareizi organizēt mājas aptieciņu? Konsultē farmaceite

Freepik.com/ rawpixel.com
Foto: Freepik.com/ rawpixel.com

Rudens – saaukstēšanās un vīrusu sezonas sākums – ir īstais laiks, lai pārskatītu savu mājas aptieciņu un papildinātu to ar trūkstošajiem līdzekļiem, kā arī lai pārbaudītu tajā esošo līdzekļu derīguma termiņu, jo, iespējams, tas ir beidzies. Kā pareizi organizēt mājas aptieciņu, stāsta "BENU Aptiekas" klīniskā farmaceite Ilze Priedniece.

Mainoties sezonām, arī vajadzības pēc mājas aptieciņā esošajiem līdzekļiem mainās. Turklāt regulāra aptieciņas pārskatīšana ļauj savlaicīgi pamanīt, vai kādam līdzeklim ir beidzies derīguma termiņš. Katrā zāļu lietošanas instrukcijā ir iekļauta informācija par to, kā rīkoties, zāles izmetot, proti, zāles nedrīkst izmest kanalizācijā vai sadzīves atkritumos. Tā vietā nederīgos medikamentus ir jānodod aptiekās, lai veiktu to pareizu un drošu utilizāciju. Šie pasākumi palīdzēs aizsargāt apkārtējo vidi, jo nederīgie medikamenti ir bīstami ķīmiskie atkritumi. Zāļu izmešana kanalizācijā kaitē gan cilvēka organismam, gan dzīvniekiem, zivīm, tām nonākot ūdenstilpnēs. Atkritumos izmestās zāles var tikt izmantotas neatbilstoši – tās var atrast cilvēki vai dzīvnieki un, apēdot tās, saindēties. Nonākot izgāztuvēs, tālāk aktīvās vielas var izplatīties apkārtējā vidē – augsnē, gruntsūdeņos, un veicināt rezistento baktēriju attīstību, ietekmēt augus, dzīvniekus un ūdenstilpnēs dzīvojošos.

Kad jānodod utilizācijai?

Medikamenti kļūst nederīgi, ja ir beidzies to derīguma termiņš, nav zināms pielietojums, nav salasāms nosaukums. Arī tad, ja medikamenti ir nepareizi uzglabāti, mainījies to izskats, smarža, garša vai bojāts iepakojums. Šos nederīgos medikamentus var nodot aptiekā piemērotai iznīcināšanai, kur tie tiek nodoti bīstamo atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumam, neradot kaitējumu apkārtējai videi. Pirms nodošanas aptiekā, nederīgie medikamenti jāizņem no ārējā iepakojuma (kartona kastītēm) un plāksnītes, pudelītes, ampulas vai tūbiņas jāieliek maisiņā. 

Neatbilstoša neizlietoto zāļu glabāšana mājās var kaitēt  veselībai, jo var kļūt par saindēšanās vai nepareizas zāļu lietošanas riska faktoru. Atceries – nevajag nodot tev izrakstītos medikamentus lietošanai citiem. Jāņem vērā – vieni un tie paši medikamenti nav piemēroti visiem un var radīt draudus veselībai. Saslimšanas gadījumā nepieciešams laicīgi vērsties pie ārsta, lai saņemtu medicīnisko palīdzību.

Kam jābūt mājas aptieciņā?

Foto: Freepik.com/ xb100

Mājas aptieciņas saturs katrai ģimenei būs atšķirīgs, skaidro klīniskā farmaceite. Ja ģimenē ir bērni, tad jāiekļauj bērna vecumam un svaram atbilstoši medikamenti un tie jāizvēlas piemērotā zāļu formā, piemēram, kā sīrupi, suspensijas vai svecītes. Jāatgādina, ka hronisku saslimšanu gadījumā, jāatceras laicīgi sagādāt ārsta izrakstītos medikamentus patstāvīgai lietošanai.

Aptieciņā iekļauj dezinficējošus līdzekļus brūču apstrādei, arī pārsienamos materiālus – dažādu izmēru plāksterus, marles saites un salvetes. Īpaši saaukstēšanās sezonā aptieciņā vēlams iekļaut pretsāpju un temperatūru mazinošus līdzekļus (paracetamolu un ibuprofēnu saturošus), jāpievērš uzmanība zāļu sastāvam, lai vienlaicīgi netiktu lietoti vienāda sastāva medikamenti. Noderēs arī medikamenti, ko lieto saaukstēšanās – kakla sāpju, klepus gadījumā. Noderīgi iekļaut medikamentus pret gremošanas traucējumiem,  pret caureju – aktivēto ogli vai diosmektītu saturošus līdzekļus, arī rehidratācijas līdzekļus – sāļu maisījumus, pretalerģijas līdzekļus, augu valsts nomierinošus līdzekļus, kas satur māteri, baldriānu, melisu vai vilkābeli. Temperatūras mērīšanai mājās jābūt termometram. Noderēs arī tonometrs, īpaši hipertensijas gadījumā asinsspiediena kontrolei.

Pareiza medikamentu uzglabāšana

Ir jāiepazīstas ar norādīto ražotāja informāciju uz iepakojuma un instrukcijā, uzsver farmaceite. Medikamenti vienmēr jāglabā bērniem neredzamā un nepieejamā vietā, orģinālajā iepakojumā sausā vietā un sargājot no tiešiem saules stariem un mitruma. Parasti zāles uzglabā istabas temperatūrā līdz 25⁰C. Ir arī zāles, kas jāuzglabā vēsā vietā (8-15⁰C) vai aukstā vietā (2-8⁰C) – ledusskapī. Jāpievērš uzmanība, kā medikaments ir jāuzglabā  pēc iepakojuma atvēršanas vai pagatavošanas lietošanai. Tā, piemēram, antibiotiku suspensijām jāpievērš uzmanība informācijai uz iepakojuma par uzglabāšanu pēc pagatavošanas – kad sagatavoto suspensiju uzglabā ledusskapī (2-8⁰C) un izlieto instrukcijā norādīto dienu laikā, kā arī  nepieciešams sakratīt pudeli pirms katras lietošanas. Arī acu pilieniem ir norādīts derīguma termiņš pēc to atvēršanas (bieži vien tas ir 28 dienas).

Dalies ar šo rakstu

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Haimorīts – deguna blakusdobuma iekaisums

Haimorīts – deguna blakusdobuma iekaisums

Mūsdienās visus akūtus deguna blakusdobuma iekaisumus apzīmē ar terminu "akūts rinosinusīts", ko tautā vairāk atpazīst kā haimorītu, taču "haimorīts" apzīmē tikai augšžokļa dobuma iekaisumu. Par haimorīta simptomiem un ārstēšanu stāsta LOR Klīnikas otolaringologs Kristaps Dambergs.

Lai pacients viegli atrod ārstu: SEO medicīnas pakalpojumu vietnēm

Lai pacients viegli atrod ārstu: SEO medicīnas pakalpojumu vietnēm

Jebkuram veselības aprūpes uzņēmumam vai ārstu praksei vieglāk komunicēt ar saviem pacientiem, izveidojot tīmekļa vietni. Pastāstīsim, kādai tai jābūt, lai pēc iespējas ātrāk jūs atrastu ne vien klienti, kuri jau zina par jums, bet arī tie, kuri meklētājprogrammās ieraksta noteiktus atslēgvārdus.

Video

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Noslēdzot šī gada melanomas modrības kampaņu “Dzimumzīmei vajag uzmanību”, melanomas pacientu atbalsta biedrība “Soli priekšā melanomai” ir sagatavojusi izglītojošu video, kāpēc ikvienam ir svarīgi veikt ķermeņa ādas pašpārbaudes un kā laikus atklāt bīstamo ādas vēzi.

Produktu testi

Testa rezultāti: GLYCOMUNE IMMUNO imūnsistēmas stiprināšanai

Testa rezultāti: GLYCOMUNE IMMUNO imūnsistēmas stiprināšanai

Oktobrī/ novembrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Honestum" piedāvāja testēt GLYCOMUNE IMMUNO – uztura bagātinātāju imūnsistēmas stiprināšanai. 

Maska sejas un kakla ādai Riox NEO CO2 Carbon Mask

Maska sejas un kakla ādai Riox NEO CO2 Carbon Mask

Decembrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Baltic Beauty Prof" piedāvā testēt masku sejas un kakla ādai Riox NEO CO2 Carbon Mask.

CELLTERMI PEPTOSOME REPAIR ESSENCE MIST – izsmidzināms līdzeklis ādas atjaunošanai un intensīvai mitrināšanai

CELLTERMI PEPTOSOME REPAIR ESSENCE MIST – izsmidzināms līdzeklis ādas atjaunošanai un intensīvai mitrināšanai

Novembrī un decembrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Baltic Beauty Prof" piedāvā testēt ādu atjaunojošu izsmidzināmo līdzekli CELLTERMI PEPTOSOME REPAIR ESSENCE MIST.

"BestBerry Skincare" ādas labsajūtai, skaistumam un veselībai

Novembrī un decembrī Medicine.lv sadarbībā ar "BestBerry" piedāvā testēt "BestBerry Skincare" kosmētiku ādas labsajūtai, skaistumam un veselībai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

"Unifarma Herbals": Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

UNIFARMA HERBALS – tradicionāli un dabiski produkti jūsu veselībai! Mūsdienu pasaulē skaistums un labsajūta ir būtiskas sastāvdaļas. Skaistums, tā ir iekšēja sajūta, kas ir jūsu labākais pārliecības avots. Jūs esat savas iekšējās pasaules veidotājs un, ietekmējot savu iekšējo pasauli, jūs ietekmēsiet arī apkārtējo.

 

AS "Sirowa Rīga": Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

AS

AS "Sirowa Rīga", kas ir lielākais profesionālās matu kosmētikas vairumtirgotājs, pārstāv tādus pasaulē zināmus zīmolus kā "Wella Professionals", "Kadus Professional", "Nioxin", "Sebastian Professional" un "System Professional".