medicine.lv skaitļos

Lietotāji online58
Aktīvie uzņēmumi12813
Nozares raksti1616
Ekspertu atbildes21477
Kā pareizi nodot analīzes: Izplatītas kļūdas un ieteikumi : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Kā pareizi nodot analīzes: Izplatītas kļūdas un ieteikumi

Analīzēm ir jēga tikai tad, ja to rezultāts ir precīzs un tātad – pietiekami informatīvs, lai ārsts to izmantotu pareizas diagnozes noteikšanai, terapijas dinamikas novērošanai vai izveseļošanās apstiprināšanai. Taču precizitāte lielā mērā ir atkarīga no pacienta rīcības pirms analīžu nodošanas. Kādas ir izplatītākās kļūdas un kā no tām izvairīties? 

Kas ir pilna asins aina?

Tas ir pamata izmeklējums, ko parasti nozīmē gan ģimenes ārsts, gan speciālisti. 

“Ja pacients sūdzas par sliktu pašsajūtu, visticamāk, ārsts nosūtīs veikt tieši šo analīzi, jo tās rezultāti ļauj iegūt vispārēju priekšstatu par veselības stāvokli un izlemt, kurā virzienā turpināt izmeklēšanu, lai noteiktu diagnozi,” skaidro ārste un piebilst, ka pilnas asinsainas analīzē iekļauti vairāki rādītāji – hemoglobīns, eritrocīti, retikulocīti, trombocīti, leikocīti (neitrofilie, eozinofilie, bazofilie), limfocīti un monocīti. “Katram ir savas funkcijas. Piemēram, leikocīti ir atbildīgi par imūno aizsardzību, trombocīti – par asins recēšanu, savukārt eritrocīti nodrošina skābekļa un oglekļa dioksīda transportēšanu,” stāsta “Centrālās laboratorijas” vadītāja, laboratorijas ārste Jana Osīte.

Asinis var ņemt no pirksta vai no vēnas. Analīzi ieteicams veikt tukšā dūšā, vēlams no rīta līdz pulksten deviņiem. Ja tas kāda iemesla nav iespējams, diena jāsaplāno tā, lai uz laboratoriju dotos vismaz četras stundas pēc ēšanas. Vairāku infekciju atklāšanai asinis var nodot jebkurā dienas laikā.

Banner 280x280

Uz laboratoriju – tukšā dūšā 

Jana Osīte uzsver, ka kļūda, ko bieži vien pieļauj pacienti, ir uztura rekomendāciju neievērošana pirms analīžu nodošanas. Joprojām pastāv svarīgs noteiktums – lielākā daļa asins analīžu korekta rezultāta iegūšanai ir jānodod tukšā dūšā, turklāt ir svarīgi arī, kas lietots uzturā dienu pirms došanās uz laboratoriju. 

“Iepriekšējā dienā nedrīkst ēst, piemēram, treknu pārtiku. Jāuzmanās arī no dažiem medikamentiem, kas var ietekmēt asins ainu, tādēļ par tiem jāpārrunā ar savu ārstu,” saka Jana Osīte un skaidro, ka daži šķidrumi satur ķīmiskas vielas, kas provocē dažādu enzīmu veidošanos, uzsākot vielmaiņas procesus, kam seko to sintēzes un sabrukšanas produktu izdalīšanās asinīs.

Glāzi minerālūdens? Paldies, citreiz!

Jā, pat minerālūdens var ietekmēt analīžu rezultātu. “Kā zināms, burbuļus veido oglekļa dioksīds. Mūsu asinīs ir enzīms, kura uzdevums ir nodrošināt pārmērīga elpošanas laikā izdalītā oglekļa dioksīda pārveidošanu. Svarīgi saprast, ka elpošanas enzīmu satura izmaiņas un aktivitāte ietekmē asiņu bioķīmiju. Tas netraucē veikt vispārējo analīzi, taču jāņem vērā, ka minerālūdens satur arī dzelzi, nātriju, magniju, hloru, kalciju, sulfātus, bikarbonātus un citus ķīmiskos elementus, kā ietekmē asins bioķīmiskie rādītāji var būt nekorekti.” 

Izdzerts liels daudzums tējas – grūtāk paņemt asinis

Šķiet neticami, taču tā ir patiesība. Tēja satur tanīnu – vielu, kas var izraisīt asiņu viskozitātes paaugstināšanos, tāpēc lielā daudzumā šis dzēriens patiešām var traucēt iegūt asins paraugu. 

Kafija – tonuss, bez kā vajadzētu iztikt analīžu nodošanas rīta 

Galvenās ķīmiskas reakcijas, ko organismā izraisa kafijas sastāvā esošais kofeīns, ir tonusa uzlabošana, smadzeņu darbības aktivizēšana un efektivitātes paaugstināšana. Ieradumam un rīta rituālam, protams, ir milzīgs spēks, taču pirms došanās uz laboratoriju nodot asins analīzi, no kafijas tases vajadzētu  atteikties. 

Sula ietekmē cukura līmenī asinīs

Jebkura augļu un dārzeņu sula, neatkarīgi no tā, vai sula ir svaigi spiesta, vai ielieta glāze no pakas, satur daudz ogļhidrātu glikozes un fruktozes. Tā ārkārtīgi ātri uzsūcas un ietekmē cukura līmeni asinīs. Šā iemesla dēļ analīzes rezultāti nebūs precīzi.

Alkohols un analīzes – tas nav nopietni!

Labs veids, ka sabojāt analīžu rezultātu, ir doties tās nodot pēc kārtīgas ballītes ar alkoholu. Der zināt, ka etilspirta ietekme uz organisma vielmaiņas procesiem ir vēl spēcīgāka nekā tanīnam vai kofeīnam. Turklāt alkoholu saturoši dzērieni samazina arī asiņu recēšanas kvalitāti.

Zaļā gaisma – nelielam daudzumam ūdens

Tieši tā – tīrs ūdens nespēj ietekmēt asinsanalīžu rezultātu. To dzert ir atļauts, tomēr labāk – nelielā daudzumā. “Pārmērīgs ūdens patēriņš var samazināt asinīs izveidoto elementu koncentrāciju un arī mainīt diagnostikas rezultātus,” skaidro Jana Osīte.

Ja vajadzīgi specifiski rādītāji

Ja ārsts ir nozīmējis noteikt asinīs citus rādītājus, piemēram, insulīnu, C peptīdu, vitamīnu B12, glikozes līmeni, pirms analīžu nodošanas vajadzētu atturēties no ēšanas vismaz astoņas stundas, dažkārt – pat ilgāk, tā kā uzņemtā pārtika var mainīt konkrētus rādītāju koncentrāciju asinīs. Kā pareizi sagatavoties analīzes nodošanai, noteikti ieteicams pajautāt ārstam, kurš izraksta nosūtījumu.

Urīna analīze. Vislabāk – no rīta 

Jana Osīte skaidro: “Parasti analīzei izmanto rīta urīnu, taču nepieciešamības gadījumā – var jebkuru citu. Naktī pirms parauga iegūšanas vajadzētu izvairīties no ēšanas un dzeršanas, 12 stundas jāatturas arī no dzimumdzīves. Jāņem vērā, ka nav vēlams paraugu ievākt uzreiz pēc fiziskas slodzes. Piemērotākais laiks – pirms brokastīm, vismaz četras stundas pēc iepriekšējās urinācijas.”

Urīna savākšanai analīzēm izmanto konteineru, ko var saņemt laboratorijā vai iegādāties aptiekā. 

Parauga savākšanas noteikumi

Nepieskarties ar konteineru ķermenim. 

Ievērot higiēnu. Urīna paraugs nedrīkst būt sajaukts ar fēcēm vai jebkādu citu materiālu. 

Paraugs pēc iespējas ātrāk jānogādā laboratorijā. Ja tas nav iespējams, ne ilgāk par divām stundām to var uzglabāt ledusskapī + 2 līdz +8 °C temperatūrā. 

Ja izmanto urīna savākšanas stobrus ar konservantiem, tos šādos apstākļos drīkst uzglabāt līdz 24 stundām. 

Svarīgi! Neatbilstoša urīna parauga uzglabāšana var būtiski ietekmēt rezultātus.

Dažreiz urīns jāvāc diennakti

Reizēm, piemēram, lai pārbaudītu nieru funkcionālās spējas, urīns ir jāvāc 24 stundas. “Diennakts urīnu sāk vākt, iztukšojot urīnpūsli uzreiz pēc pamošanās un piefiksējot laiku. Turpmāk visu diennakti urīnu turpina vākt vienā traukā, ko uzglabā ledusskapī (+ 4 līdz + 8 °C). Tas ir nepieciešams priekšnosacījums, jo istabas temperatūrā ievērojami samazinās glikozes saturs urīnā,” norāda ārste. Pēc urīna savākšanas precīzi izmēra diennakts urīna daudzumu, kas jāieraksta nosūtījumā, urīnu kārtīgi samaisa, 20 ml ielej mazajā urīna konteinerā un pēc iespējas ātrāk nogādā to laboratorijā. Pārējo urīnu var izliet.

Ja urīna analīzes jānodod mazam bērnam, piemēram, zīdainim, urīna savākšanu atvieglo pašlīmējoši maisiņi, ko var iegādāties aptiekā. Guloša pacienta urīna paraugu var savākt ar katetra palīdzību.

Fēcēs – teju visa ēdienkarte

Laboratorijas ārste brīdina, ka pārtikas produkti var ietekmēt analīzes rezultātus, tādēļ 48-72 stundas pirms analīzes materiāla ievākšanas ir jāizvairās uzturā lietot bietes, burkānus, brokoļus, gurķus, redīsus, mārrutkus, gaļu (sevišķi, vāji termiski apstrādātu) zivis, sēnes, produktus ar paaugstinātu C vitamīna daudzumu, piemēram, greipfrūtus. 

Fēču paraugu savāc ar speciālu karotīti, kuru komplektā ar konteineru var iegādāties laboratorijā vai aptiekā. Pilnvērtīgai analīzei nepieciešami apmēram 10-15 g fēču, kas ņemtas no kopējās masas dažādām vietām un dziļuma. Paraugu nedrīkst ņemt pēc klizmas veikšanas, menstruāciju laikā un trīs dienas pēc tām, hemoroīdu un citas asiņošanas laikā. Laboratorijā tas jānogādā tajā pašā dienā.

Valsts apmaksātu zarnu vēža profilaktisko pārbaudi (slēpto asiņu izmeklējums fēcēs) reizi divos gados var veikt iedzīvotāji vecumā no 50 līdz 74 gadiem. Lai saņemtu valsts apmaksātu testu un informāciju par izmeklējuma veikšanu mājas apstākļos, jāvēršas sava ģimenes ārsta praksē. “Veicot šo testu, ir jābūt uzmanīgam – pārmērīga alkohola lietošana, kā arī aspirīna vai citu medikamentu lietošana var izraisīt gastrointestinālu kairinājumu, kura dēļ fēcēs var parādīties slēptās asinis, tādēļ šīs vielas jāpārtrauc lietot 48 stundas pirms testēšanas,” norāda ārste. Pirms testēšanas nav jāievēro uztura ierobežojumi.

Uz laboratoriju – krēpas

Parasti krēpu analīzei pietiek ar pirmo krēpu porciju – plaušu sekrētu, kas uzkrājies nakts laikā. Lai izvairītos no mutes dobuma satura piejaukuma, pirms krēpu savākšanas muti skalo ar tīru ūdeni. Krēpas savāc tīrā, sausā traukā, ko cieši noslēdz ar vāciņu. Analīzēm svarīgs tikai tas materiāls, kas atdalās atklepojot. Krēpu paraugs jānogādā laboratorijā četru stundu laikā. Līdz tam to glabā ledusskapī +2 līdz +8 °C temperatūrā.

Tuberkulozes ierosinātāja izmeklējumiem krēpas vāc 24 stundas vai vienu porciju, kas atdalās klepojot, izmanto sterilu paraugu savākšanas trauciņu, ko var iegadāties laboratorijā vai aptiekā. 

Mikrobioloģiskai izmeklēšanai izmanto tikai svaigi savāktas krēpas.

 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Uzņēmumi, saistīti ar raksta tematiku nozarē "Ārstu privātprakses, speciālisti":

Uzņēmumi nozarē "Ārstu privātprakses, speciālisti"

Sintijas Vasiļevskas - ārsta palīga (feldšera) prakse

Sintijas Vasiļevskas - ārsta palīga (feldšera) prakse

Medicīnā darbojos kopš 2012. gada - pieredzes un zināšanu bagāža gūta, nopietni strādājot gan neatliekamajā, gan intensīvajā un ambulatorajā medicīnā. Kļūt par mediķi esmu vēlējusies, kopš sevi atceros, un ne mirkli neesmu to nožēlojusi. Mans moto: pieņemot pasaules mainību, būt savā spēkā, vietā un laikā. Caur sirds mīlestību prast otra sāpi saskatīt un nesavtīgi palīdzēt. Vairāku gadu garumā esmu sapņojusi par savu praksi - nu ir pienācis laiks sapņus pārvērst īstenībā un attīstīt. Ārsta palīga profesija dod iespēju ārstniecības personai būt patstāvīgai savos lēmumos un attiecīgajās darbībās - noteikt diagnozi, ārstēšanu, lietot un izrakstīt medikamentus, nodrošināt medicīniskās manipulācijas, veikt profilaktiskos un izglītojošos pasākumus pacientiem.

Nedēļas tēma

Lauma Medical kompresijas izstrādājumi

Lauma Medical kompresijas izstrādājumi

Kompresijas izstrādājumi ir viens no galvenajiem līdzekļiem vēnu varikozes slimību profilaksei un ārstēšanai. Uzzināsim vairāk par Lauma Medical kompresijas izstrādājumiem! 

Aktuālie piedāvājumi

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ja, ilgstoši sēžot, jums nogurst un sāp mugura, pievērsiet uzmanību, kādu krēslu ikdienā izmantojat. Situāciju var uzlabot, parasta krēsla vietā izvēloties ergonomisku krēslu. Uzzināsim vairāk par Bambach ® Saddle Seat ergonomiskajiem krēsliem! 

Kā sagatavoties vasarai? Un ne tikai…

Kā sagatavoties vasarai? Un ne tikai…

Pavisam drīz mūs sagaida vasara, kad dzīve šķiet vienkāršāka, patīkamāka, interesantāka un garšīgāka. Šajā rakstā aplūkosim svarīgus gremošanas trakta slimību profilakses aspektus un sniegsim praktiskus padomus, kas palīdzēs rūpēties par savu organismu. 

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: "Kaleja Silks" zīda matu ruļļi veselīgām salona kvalitātes lokām

Testa rezultāti:

Martā Medicine.lv sadarbībā ar "Kaleja Silks" piedāvāja testēt zīda matu rulli veselīgai matu ieveidošanai.

MARUSHA matu toniks ar rozmarīnu matu mitrināšanai, atjaunošanai un aizsardzībai pret karstumu

MARUSHA matu toniks ar rozmarīnu matu mitrināšanai, atjaunošanai un aizsardzībai pret karstumu

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar "MARUSHA Nord Ecosmetic" piedāvā testēt dabīgo matu toniku ar rozmarīnu, keratīnu un zīda proteīniem.

RUUTe pieniņš sejas ādas attīrīšanai "Liepa"

RUUTe pieniņš sejas ādas attīrīšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar dabiskās kosmētikas zīmolu RUUTe® piedāvā testēt sejas ādu attīrošo pieniņu "Liepa", kas domāts jebkuram sejas ādas tipam un ko var izmantot arī acu zonai. 

“Ginerra” gremošanas sistēmas veselībai

“Ginerra” gremošanas sistēmas veselībai

Aprīlī Medicine.lv sadarbīobā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvā testēt uztura bagātinātāju “Ginerra”.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Vismaz reizi dzīvē ir jāpārbauda sava sirds! No aprīļa šo izmeklējumu veic arī Dinsbergas klīnikā ar jaunāko un modernāko aparatūru Latvijā. Izstāsti Latvijai dodas vizītē pie kardioloģes ar 20 gadu pieredzi - dr. Santas Vilteres.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova:  Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Patrīcija Ivanova ir asinsvadu ķirurgs, flebologs, Dr.med., docente LU Ķirurģijas katedrā, Latvijas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Latvijas Invazīvās radioloģijas asociācijas biedre, Eiropas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Eiropas Kardiovaskulārās un invazīvās radioloģijas biedrības biedre, nokārtojusi eksāmenu asinsvadu ķirurģijā...

Uzņēmums, kura darbības sfēra var būt līdziga raksta tematikai:

Sintijas Vasiļevskas - ārsta palīga (feldšera) prakse

Sintijas Vasiļevskas - ārsta palīga (feldšera) prakse

Darba laiks

  • P.1000-1900
  • O.-
  • T.1200-2000
  • C.-
  • P.1200-2000
  • S.1000-1400
  • Sv.-
  • Svētdienās pēc iepriekšējā pieraksta!

Apraksts

Medicīnā darbojos kopš 2012. gada - pieredzes un zināšanu bagāža gūta, nopietni strādājot gan neatliekamajā, gan intensīvajā un ambulatorajā medicīnā.
Kļūt par mediķi esmu vēlējusies, kopš sevi atceros, un ne mirkli neesmu to nožēlojusi.
Mans moto: pieņemot pasaules mainību, būt savā spēkā, vietā un laikā. Caur sirds mīlestību prast otra sāpi saskatīt un nesavtīgi palīdzēt.
Vairāku gadu garumā esmu sapņojusi par savu praksi - nu ir pienācis laiks sapņus pārvērst īstenībā un attīstīt.
Ārsta palīga profesija dod iespēju ārstniecības personai būt patstāvīgai savos lēmumos un attiecīgajās darbībās - noteikt diagnozi, ārstēšanu, lietot un izrakstīt medikamentus, nodrošināt medicīniskās manipulācijas, veikt profilaktiskos un izglītojošos pasākumus pacientiem.

 
Vairāk

Atslēgvārdi

ambulatorie medicīniskie pakalpojumi Jelgavā, Ārstu privātprakses, speciālisti.

veselības aprūpe, ārsta palīgs, ambulatorā medicīna, privātprakse, manipulācijas Jelgavā, mājas vizītes, konsultācijas Jelgavā, elektrokardiogrāfija, vakcinācija, maksas medicīnas pakalpojumi, konsultācijas, veselības konsultācijas, urīnpūšļa katetrs, vizītes pieejamā laikā, sēra korķis, ērču izņemšana, brūču apstrāde, veselības pārbaudes, streptokoks, streptokoka tests, teipi, teipošana


Vairāk

Foto 17

Manipulācijas
Manipulācijas
Konsultācijas, manipulācijas
Vakcinācijas, konsultācijas
Manipulācijas
Manipulācijas
Manipulācijas
Sadarbības partneri
Ārsta palīga prakse
Feldšeris Jelgavā
Medicīniskās konsultācijas Jelgavā
Ambulatorā palīdzība Jelgavā
Ārsta palīga prakse Jelgavā
Ārsta palīgs Jelgavā
Sintija Vasiļevska
Instagram

Mājas lapa internetā