Kā pārbaudīt savus medicīniskos datus?
Pirmkārt, jau pieminētajā portālā www.latvija.lv. Tas sākotnēji var likties nedaudz sarēžģīti, tomēr uzmanīgi sekojot norādēm, Jūs redzēsiet ļoti svarīgu un arī interesantu informāciju. Kad un kādu valsts apmaksātu pakalpojumu pie kāda speciālista, esat saņēmis. Turklāt, kas ne mazāk svarīgi - cik tas izmaksājis gan Jums, gan valstij.
Kā Jūs to varat izdarīt?
www.latvija.lv -> E-pakalpojumi -> Lapas vidū jāizvēlas sadaļa "Ģimene, bērni, veselība, sociālie pakalpojumi" -> Jāizvēlas sadaļa "Medicīniskie pakalpojumi, ārstniecība, medikamenti, veselīgs dzīves veids, veselības apdrošināšana, pakalpojumi invalīdiem" -> Jāizvēlas sadaļa "2. Mani valsts apmaksātie veselības aprūpes pakalpojumi" -> Lapas vidū jāizvēlas "Autentificēties, lai uzsāktu pakalpojumu" -> Izvēlieties autentificēšanās veidu (sekojiet autentificēšanās līdzekļa norādēm) -> Akārtoti tiks atvērta www.latvija.lv mājas lapa -> lapas vidū iezīmējiet "Iepazinos ar norādīto informāciju" un nospiediet "Tālāk" -> Sekojiet www.latvija.lv sniegtajām norādēm
Atcerieties, ka var pieprasīt informāciju tikai par katru kalendāro gadu atsevišķi, piemēram, par šo gadu var iegūt informāciju no 01.01.2012 līdz šodienas datumam. Par iepriekšējo gadu var iegūt informāciju ievadot 01.01.2011. līdz 31.12.2011.
Jūsu pieprasītā informācija būs redzama mājas lapas sadaļā "Saņemtie ziņojumi" labajā pusē apmēram lapas vidū. Nedaudz jāuzgaida pēc informācijas pieprasījuma, lai varētu saņemt ziņojumu. Šo informāciju vēlams pārbaudīt regulāri un saglabāt vai izdrukāt.
Otrkārt, sekojiet līdzi saviem medicīniskajiem dokumentiem. Atcerieties, ka ikvienam pacientam ir tiesības iepazīties ar visiem saviem datiem, kas atrodas ārstniecības iestādēs, saņemt to izrakstus, norakstus un pilnas vai daļējas kopijas, pēc Jūsu vajadzības un vēlmēm - trīs darba dienu laikā pēc to pieprasīšanas, kā noteikts Pacientu tiesību likuma 9. pantā. Jūsu dati ir Jūsu īpašums (dokumentu oriģināli-iestādes, jo tie ir jāglabā atbilstoši normatīvajam regulējumam). Ja savus datus nevarat saņemt, problēma jārisina gan konkrētās iestādes ietvaros, gan, ja tas neizdodas, varat vērsties Veselības inspekcijā, Pacientu ombudā, kā arī Datu valsts inspekcijā, kas uzrauga personas datu aizsardzību Latvijā.
Mūsdienās ir arī privātas iespējas glabāt savus medicīniskos datus elektroniski, kas ir vēl ērtāks veids, kā arī arvien attīstās E-medicīnas projekti valsts līmenī, kam ir vērts sekot līdzi un izmantot jaunās iespējas.
Katrā ziņā, būt informētam par to, kas ir rakstīts par Jūsu veselību un zināt, cik tas izmaksā gan Jums pašam, gan valstij, ir ne vien katra tiesības, bet arī pienākums. Turklāt šīs zināšanas un informācijas pareizība daudzās situācijās ir ļoti būtiskas un var pat glābt Jūsu dzīvību (padomājiet, kas notiek, ja neatliekamā situācijā mediķi Jūsu dokumentācijā izlasa nepatiesu/nepareizu informāciju par Jūsu veselību?).
Informāciju sagatavoja Marta Augucēviča, Pacientu ombuds pārstāve
Foto: Stock.XCHNG