Kā nodrošināt bērnu ar pilnvērtīgu uzturu?
Diāna Zande
Dzīve iet uz priekšu un pārtikas veikalu plaukti, salīdzinot ar laiku pirms 20 – 30 gadiem, ir pārpilni ar visdažādāko piedāvājumu – sākot no ļoti veselīgiem un gardiem augļiem un dārzeņiem, beidzot ar visai apšaubāmas kvalitātes našķiem, pusfabrikātiem un citiem izskatīgiem, bet neveselīgiem produktiem,kurus pērkam, ēdam paši un – piedāvājam saviem bērniem.
Protams, es nekādā gadījumā nedomāju, ka jāatgriežas pie kādreiz uzturā tik populārajām miltu mērcēm, treknām zupām un mannā putras ikrīta brokastīs, bet - ir vērts padomāt - kā no mums, pircējiem piedāvātā, izvēlēties garšīgus un veselīgus produktus savai ģimenei. Pēdējā laikā ne tikai mani, bet ļoti daudzus vecākus ir satraukušas ziņas par bērnu neveselīgo uzturu. Vispirms tika publicēts kompānijas Unilever pētījums, kur gandrīz puse Latvijas vecāku atzina, ka viņu bērns ēd neveselīgi. Pēc tam Sabiedrības Veselības aģentūra nāca klajā ar paziņojumu, kas šokēja arī mani – pēc pētījuma datiem vairāk nekā trešdaļai Latvijas zēnu un gandrīz trešdaļai meiteņu 7 gadu vecumā ir liekais svars! Tās noteikti ir neveselīga uztura un mazkustīguma sekas! Te nu atkal nostalģiski varam atcerēties mūsu, šodienas vecāku, ikdienas dauzīšanos pagalmā, futbola spēles līdz vēlam vakaram, un domāt, kā mazināt mūsu bērnu mazkustīgo dzīves veidu.
Jautājums ir vienkāršs – ko mums kā vecākiem darīt, lai mūsu bērns būtu to veselīgo bērnu vidū, kuri ir aktīvi, bez liekā svara un apmierināti ar dzīvi? Atbilde uz šo jautājumu ir atrodama tikai mūsos – vecākos! Mēs varam un spējam ietekmēt to, ar ko mūsu bērns nodarbojas, kā pavada laiku, ko ēd, jo tieši vecāki veido bērna ieradumus, īpaši ēšanas paradumus.
Vispirms vajadzētu atlicināt steidzīgajā dienas ritmā laiku savam bērnam – parunāties ar viņu, varbūt pārmaiņas pēc neieslēgt televizoru, bet pasēdēt kopā ar bērnu, uzklausot, kā viņam gājis skolā, kas šajā dienā viņu iepriecinājis, kādi jauni atklājumi notikuši bērna dzīvē. Pastāstīsim bērniem arī par savu dienu – kas labs un jauns noticis? Iziesim ārā, paspēlēsim bumbu, uzspēlēsim ķeriņus vai augstāk par zemi.... Protams, šie laiki nav viegli (jāatzīst, ka vairumam vecāku jebkuri laiki ir gana sarežģīti – tur, kur ir augoši bērni, miers ir visai nosacīts), un vecāki bieži vien ir noguruši pēc darba, tomēr arī bērnam ir vajadzīga uzmanība! Varbūt reizi nedēļā varat ieviest spēļu vakaru savā ģimenē vai kādu citu tradīciju. Piemēram, manā ģimenē mēs pēc iespējas biežāk satiekamies pie vakariņu galda, kur katrs var dalīties savā mazajā rūpē, uzmundrināt otru, papļāpāt vienkārši tāpat. Katru nedēļas nogali pavadām aktīvi - sportojot vai dodoties ārā no pilsētas. Arī dauzīšanās ar spilveniem ir gan jautra, gan izkustina un iedvesmo. Kopā pavadot laiku, var iepazīt labāk gan savu bērnu un viņa pasauli, gan arī sevi!
Nākamais – uzturs - var pat teikt, sāpīgais jautājums! Domājot ne tikai par bērniem, bet arī par ģimenēm kopumā – cik veselīgi ēdam mēs, pieaugušie? Ko no mums mācās mūsu bērni? Interesanti, ko pirms kāda laika bērnudārza vecāku sapulcē teica vadītāja – mīļie vecāki, centieties saviem bērniem gatavot daudzveidīgu ēdienu! Bērni nezina, kas ir cepts ābols, sakņu sautējums, viņi prasa cīsiņus, makaronus, čipsus... Diezgan bēdīgi, vai ne? Bet makaronus, čipsus, cepumus un saldos sieriņus bērniem pirmo reizi piedāvā mājās – mūžam aizņemtie vecāki, kuriem nav laika, prasmes un dažreiz arī vēlēšanās domāt par veselīgu uzturu bērnam. Liela daļa Latvijas vecāku atzīst, ka viņu bērns ēd neveselīgi. Un, ja vēl bērns maz kustas, un, graužot čipsus, daudz sēž pie TV vai datora? Tai pat laikā, ir vecāki, kuri ļoti domā par sabalansētu, veselīgu ēdienu savai ģimenei. Un tas veselīgais ēdiens parasti ir pietiekami viegli pagatavojams un galvenais – garšīgs!
Kas bērnam nepieciešams? Galvenais – daudzveidība! Mazāk kalorijām bagāti, bet nevērtīgi miltu izstrādājumi, vairāk rupja maluma vai pilngraudu produkti, dārzeņi, zivis (mēs esam jūras valsts, bet zivis mūsu uzturā ir teju delikateses statusā), piena produkti (dzīvnieku taukus mēs lietojam par daudz – sākot ar pārspīlētu piena produktu daudzumu, beidzot ar cīsiņiem, pastētēm un citiem gaļas pusfabrikātiem), veselīgie tauki jeb neaizvietojamās taukskābes – Omega-3 un Omega-6 - tās ir ļoti būtiskas bērna organismam, jo palīdz augt un attīstīties. Tāpat uzturā jābūt arī citām veselīgām un vajadzīgām uzturvielām, piemēram, vitamīniem un minerālvielām.
Ja Jums ir maz laika ēdiena gatavošanai, arī bērns Jums var palīdzēt, vismaz ar vieglākajiem darbiņiem, piemēram, no rīta palīdzēt pagatavot maizītes, uzsmērējot uz tām margarīnu, nomazgājot dārzeņus vai augļus vakariņām, samaisīt salātus ar eļļu, uzklāt galdu vakariņām. Pie reizes, gatavojot dažādus produktus, varat arī bērnam paskaidrot, ko ēst ir labi, ko – slikti, kāpēc labāk grauzt burkānu, nevis čipsus, tādējādi veicinot bērnā interesi par veselīgu uzturu. Mana mazā meita visai bieži, kad kopā gatavojam ēst, runā par veselīgiem produktiem. Viņa pie ledusskapja pielikusi veselīga uztura piramīdu! Papildu, ja atliek laiks, varat kopā ar bērnu pameklēt vai izdomāt interesantas receptes no veselīgiem produktiem.
Protams, domāju, ka bērnam jāpagaršo gan kola, gan burgers un svētkos var atļauties visu ko, ja šie našķi paliek kā svētku simbols, nekļūstot par ikdienas ēdienkartes sastāvdaļu. Katrā ziņā ikdienā savu iespēju robežās rūpējos, lai bērniem un mums pašiem piedāvātu ēdienu, kas būtu mums labs. Piemēram, šodien ēdām vārītus kartupeļus ar sautētiem šampinjoniem, lapu salātiem un klāt dzērām dzērveņu dzērienu, rīt gatavojos vārīt lielo biešu zupas katlu, bet parīt sautēšu vistu ar dārzeņiem. Jā, un tad jau svētdiena, kurā, droši vien, būs kāds našķis...
Veselīgs uzturs un dzīvesveids nemaz nav tik sarežģīts un apgrūtinošs! Sarīkot burkānu sulas vakaru, zaļumu pēcpusdienu vai kustīgo meža pastaigas dienu, kuras nobeigumā ir balva – saldējuma kokteilis - ir gan aizraujoši, gan veselīgi! Un kopā ar bērniem šie brīži paliks atmiņā gan jums, gan viņiem!