Kā mazināt striju parādīšanās riskus un kopt striju skartu ādu?
Viena no ādas izmaiņām, ar ko saskaras jaunās māmiņas, ir strijas. Kādai tās ir mazāk izteiktas, bet kādai – vairāk pamanāmas. Kas ir strijas un ko varam darīt, lai koptu un palīdzētu striju skartai ādai? Konsultē "BENU Aptiekas" farmaceite Ineta Kalnbirze.
Kāpēc veidojas strijas?
Strijas rodas, ja āda tiek strauji iestiepta – tādējādi rodas ādas vidējā slāņa plīsumi, tāpēc sākumā strijas ir rozā, sarkanīgas vai violetā krāsā, bet ar laiku šīs plīsuma vietas sadzīst un kļūst baltas, un to izskats atgādina rētas, stāsta farmaceite.
Jāņem vērā, ka strijas nav raksturīgas tikai sievietēm un jaunajām māmiņām. Tās var skart arī vīriešu ādu. Striju veidošanās var notikt grūtniecības laikā, kad mainās ķermeņa aprises un pieaug svars. Taču strijas var veidoties arī pusaudžu vecumā, kad notiek strauja ķermeņa augšana. Vēl viens būtisks striju parādīšanās iemesls ir straujš svara pieaugums. Šādu ķermeņa izmaiņu rezultātā veidojas ādas iestiepums, kas vēlāk var pārtapt strijās. Visbiežāk strijas veidojas uz gurniem, krūtīm, kāju augšstilbiem, roku augšdelmiem, vēdera un sēžamvietas.
Katram strijas veidosies individuāli. Tā, piemēram, striju lielums ir atkarīgs no tā, cik straujš ir bijis ādas iestiepums. Liela nozīme ir arī ģenētikai un ādas elastīguma pakāpei.
Nereti strijas var novērot arī sportistiem, kuriem strauji pieaug muskuļu masa, bet āda nespēj tik ātri izstiepties, piemēram, plecu joslas rajonā, uz augšdelmiem un augšstilbiem.
Kā izvairīties no striju rašanās?
Tāpat kā daudzās citās jomās, arī lai izvairītos no strijām vai mazinātu to iespējamos apmērus, svarīga ir profilakse. Ir būtiski rūpēties par ādu, vēl pirms parādās strijas, īpaši, ja zini, ka āda būs pakļauta striju riskam, piemēram, ja gaidāma grūtniecība.
Ir nepieciešams rūpēties par savu ādu, uzturot tās elastīgumu, uzsver farmaceite. To var panākt, dzerot ūdeni pietiekošā daudzumā (vidēji ap diviem litriem dienā), sabalansējot ēdienkarti – uzturā lietojot vairāk vitamīniem bagātu dārzeņu, kā arī riekstu, sēkliņu, zivju. Papildus var lietot uztura bagātinātājus, kas uzlabo ādas vispārējo stāvokli: A, D3, E vitamīnu, Omega-3 un Omega-6 taukskābi, naktssveces eļļu. Taču grūtniecēm pirms tam jākonsultējas ar ārstu!
Tāpat ir ieteicamas procedūras, kuras uzlabo asinsriti – masāža, ko var veikt pats cilvēks ar masāžas cimdiņu vai frotē dvielīti attiecīgajās ķermeņa zonās, kā arī būtu vēlama kontrastduša. Papildus tam pāris reizes nedēļā lieto ķermeņa ādas skrubi. Pēc tam lieto kādus ādu mīkstinošus līdzekļus vai arī pretstriju līdzekļus. Tādējādi tie labāk uzsūksies un veiks savu funkciju.
Kā izvēlēties pretstriju līdzekļus?
Ko darīt gadījumā, ja strijas jau ir radušās? Farmaceite stāsta, ka aptiekās ir pieejams plašs līdzekļu klāsts, kas palīdz risināt šo problēmu. Tie ir gan krēmi, gan želejas, gan serumi un eļļas.
Šie līdzekļi lietojami gan striju profilaksei, piemēram, no grūtniecības pirmā trimestra un turpinot apmēram vienu mēnesi pēc dzemdībām, gan arī var sākt lietot tad, kad strijas jau sāk parādīties, lai novērstu vēl lielāku striju veidošanos. Šo līdzekļu aktīvās sastāvdaļas palīdz atjaunot ādas elastīgumu, kā arī veicina ādas atjaunošanās procesu, baro ādu un padara to tvirtu.
Aptiekā farmaceits palīdzēs izvēlēties tieši tev piemērotāko preststriju līdzekli. Tas ir atkarīgs arī no tā, kāda tekstūra māmiņai labāk patīk no jau iepriekš minētajiem līdzekļiem.
Katram līdzeklim ir norādīts arī lietošanas biežums – tas var būt vienu vai divas reizes dienā.
Tām māmiņām, kurām jau iepriekšējās grūtniecības laikā parādījušās strijas, ādas kopšanai jāpievērš pastiprināta uzmanība.
Rūpējies par savu ādu atbildīgi!