Kā kafija ietekmē veselību?
Kafija ir viens no populārākajiem dzērieniem visā pasaulē, taču joprojām jautājumi par tās ietekmi uz cilvēku veselību ir biežu diskusiju objekts. Šajā rakstā apskatīsim vairākus pārsteidzošus apgalvojumus par kafijas dzeršanas pozitīviem aspektiem, kā arī pieminēsimies biežākos riskus cilvēku veselībai.
Šobrīd kafija ir iekļauta veselīgas pārtikas sarakstā, lai gan gados vecāki kafijas lietotāji noteikti atceras laikus, kad kafijai tika piedēvētas daudzas negatīvas īpašības. Tas tādēļ, ka mūsdienās neskaitāmi pētījumi ir parādījuši, ka kafijas dzeršanai uz veselību ir daudz vairāk pozitīvas ietekmes nekā negatīvas.
- Kafija un sirds veselība
Kafijas lietošana veicina asinsvadu paplašināšanos, kas ir labi sirds un asinsvadu sistēmai. Veikti ir pētījumi, kas ļauj pieņemt, ka, patērējot līdz četrām kafijas tasītēm dienā, ievērojami samazinās sirds un asinsvadu slimību risks. 2021. gadā ASV veiktā sirds un asinsvadu slimību riska faktoru analīze * atklāja, ka regulāriem kafijas lietotājiem, iespējams, ir mazāka iespēja saslimt ar sirds mazspēju. - Kafija, demence un insults
Kafijai ir arī ietekme uz asinsvadiem, kas baro smadzenes, padarot kafiju par sabiedroto cīņā pret demenci un insultu. Apjomīgā Kardiovaskulāro riska faktoru, novecošanas un demences (CAIDE) pētījumā ** ASV 21 gada laikā tika apsekoti vairāk nekā 1400 cilvēku, lai analizētu viņu uztura un dzīvesveida ietekmi uz veselību. Pētījumā noskaidroja, ka tiem pusmūža pētījuma dalībniekiem, kas ikdienu izdzēra 3–5 tases kafijas dienā, demences risks smazinās par 65%. - Kafija un vēzis
Kafiju grauzdējot, veidojas grauzdēšanas procesa blakusprodukts – akrilamīds –, kas ir potenciāls kancerogēns un kas veidojas, kad pārtikas produkti, kuri satur cieti un aninoskābi asparagīnu, tiek gatavoti augstā temperatūrā. Kā zināms, tad kancerogēnas ir vielas, kas, ilgstoši iedarbojoties uz organismu, var izraisīt ļaundabīgu audzēju. Patiesības labad jāsaka, ka akrilamīds ir arī maizē, krekeros, frī kartupeļos, čipsos, konservētās melnajās olīvās un pat brokastu pārslās. Vai akrilamīds kafijā varētu radīt lielākas bažas? Maz ticams. Tieši pretēji – iespējams, cilvēkiem, kuri patērē kafiju, ir 1,45 reizes mazāka iespēja saslimt ar mutes un rīkles vēzi. - Kafija un antioksidanti
Kafija, būdama dabisks oksidants, ir bagātīgs polifenolu avots, kam ir veselību aizsargājoša iedarbība. Viens no spēcīgākajiem polifenoliem kafijā ir hlorogēnskābe, kas cīnās ar brīvajiem radikāļiem un palīdz novērst oksidatīvā stresa bojājumus, kuri var izraisīt deģeneratīvas slimības.
Runājot par pozitīvo ietekmi uz veselību, jāpiemin arī kafijas lietošanas negatīvās blaknes.
- Kafija un kofeīns
Runājot par kafiju, nav iespējams nepieminēt kofeīnu. Kofeīna iedarbība uz cilvēka organismu var būt atšķirīga. Pētījumi parādījuši, ka ģenētika var ietekmēt cilvēka jutīgumu pret kofeīnu un to, vai viņš no tā kļūst nervozs. Tomēr lielākajai daļai no mums kofeīns ir stimulants, kas aktivizē nervu sistēmas darbību un saziņu ar smadzenēm. Daudziem kafija dēļ tajā esošā kofeīna izraisa atkarību – jo vairāk to patērējam, jo ķermenis kļūst tolerantāks pret kofeīna iedarbību un prasa palielināt kofeīna devu.
Cik daudz kafijas ir par daudz?
Neatkarīgi no tā, vai kafijas dzēriena (220.lv e-veikala piedāvājums) pagatavošanai izmantojat kafijas pupiņas, kafijas kapsulas vai iemīļotā zīmola maltu kafiju – vienā tasē kafijas vidēji ir 80–100 mg kofeīna –, taču tā daudzumu ietekmē konkrētā pupiņu šķirne un kafijas pagatavošanas metode.
Populārākās kafijas pagatavošanas metodes ir pārliešana, franču preskanna un perkolācija jeb ekstrakcijas metode, kuru nodrošina daudzveidīgs kafiju automātu klāsts. Lai varētu baudīt kvalitatīvu kafiju, arvien vairāk regulāru kafijas lietotāju iedziļinās kafijas gatavošanas niansēs. Dažādu izmēru un dizainu kapsulu kafijas automāti palīdzēs baudīt kafiju ar minimālu piepūli, savukārt pusautomātiskie kafijas automāti izkopt kafijas pagatavošanas smalkumus. Vēl vairāk tehnikas par izdevīgām cenām atradīsiet 220.lv interneta veikala klāstā.
*Association Between Coffee Intake and Incident Heart Failure Risk | Circulation: Heart Failure (ahajournals.org)
** Study Details | Cardiovascular Risk Factors, Aging and Dementia | ClinicalTrials.gov