medicine.lv skaitļos

Lietotāji online128
Aktīvie uzņēmumi12199
Nozares raksti1447
Ekspertu atbildes21477
Kā izvēlēties pulsa oksimetru? : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Kā izvēlēties pulsa oksimetru?

Vēl nesen par pulsa oksimetriem zināja pārsvarā vien mediķi un sportisti. Pandēmijas ietekmē šī medicīniskā ierīce kļuva par ārkārtīgi pieprasītu, un arvien biežāk varam ieraudzīt to ikdienas lietošanā. Mēs pastāstīsim, kā pulsa oksimetrs var palīdzēt ikdienā rūpēties par veselību un kā izvēlēties uzticamu un lietošanā komfortablu modeli.

Ko tieši mēra ierīce?
Pirmkārt, skābekļa daudzumu (saturāciju) asinīs, kuru apzīmē ar SpO2 un izsaka procentos. Tā kā skābeklis ir galvenais enerģijas un dzīvības avots organismam, tā koncentrācija asinīs ir vitāli svarīgs rādītājs, kas ir cieši saistīts ar veselības stāvokli. Veselam cilvēkam SpO2 ir 94–99% robežās. Ja rādītājs ir zem 94%, galvas smadzenes un iekšējie orgāni nevar normāli funkcionēt. Tas var notikt, piemēram, elpošanas ceļu slimību, autoimūnas disfunkcijas ietekmē, kā arī pēcoperāciju periodā vai pēc citām medicīniskām procedūrām. Simptomātiski stāvoklis izpaužas kā reibonis, vemšana, vājums u.tml. Un tas ir nepārprotams signāls, ka steidzami nepieciešams uzsākt ārstēšanu. Savukārt, ja oksimetrs uzrāda SpO2 zem 91%, tas ir bīstami dzīvībai un cilvēkam nepieciešama neatliekamā medicīniskā palīdzība.

Otrkārt, jūs redzēsiet arī tādus papildrādītājus kā sirdsdarbības ātrums, kuram normālos apstākļos pieaugušam cilvēkam būtu jābūt 60–90 sitieniem minūtē, un perfūzijas indeksu PI (asinsrites intensitāte mērījuma vietā, piemēram, pirkstā). PI lietotājam pateiks priekšā, vai viņa organisms ir gatavs korektai skābekļa saturācijas mērīšanai. Ja PI ir 4–7% robežās, mērījums būs korekts. Atsevišķi oksimetra modeļi atspoguļo arī asinsrites stāvokļa grafiku.

Tātad pulsa oksimetrs ļaus jums mājas apstākļos neinvazīvi (neņemot asins analīzes) novērtēt dzīvībai svarīgu rādītāju stāvokli un savlaicīgi pamanīt, ka jums nepieciešama ārstēšana vai pat neatliekamā medicīniskā palīdzība (papildu skābekļa pievades vai citu manipulāciju veidā).

Kam tas noderēs?
• Cilvēkiem ar hroniskām sirds un asinsvadu slimībām, elpošanas problēmām (piem., astmu), anēmiju, pēcoperācijas rehabilitācijas periodā u.tml.
• Visiem, kas vēlas ikdienā uzmanīgi sekot līdzi savam veselības stāvoklim. Un runa nav tikai par vecāka gadagājuma cilvēkiem. Aparāts noderēs visas ģimenes lietošanai – no bērniem līdz viņu vecākiem un vecvecākiem.
• Sportistiem intensīvu treniņu laikā, kalnu pārgājienos u.tml.

Patstāvīgai lietošanai piemērotākie oksimetri
Oksimetri mēdz būt stacionārie un mobilie. Pirmie no tiem parasti tiek izmantoti medicīnas iestādēs. Šīs ierīces ir visprecīzākās, taču samērā lielas un pieprasa noteiktas zināšanas to lietošanai. Mobilie oksimetri ļauj veikt mērījumus patstāvīgi mājas apstākļos. Lietošanā ērti ir uz rokas uzliekamie modeļi (līdzīgi fitnesa aprocēm), taču to rādījumi neatšķiras ar precizitāti. Daudz precīzāki ir uz jostas uzliekamie modeļi, taču tos visbiežāk lieto, ja mērījumus nepieciešams veikt bieži un ilgstoša laika periodā (piemēram, pēc operācijas). Par vispopulārākajiem un ērtākajiem uzskata pirksta oksimetrus. Tie veic mērījumus gandrīz momentāni un ir tik kompakti, ka ļauj darīt to jebkur – mājās, darbā, fitnesa zālē, ceļā, pastaigā utt. Ierīce tiek fiksēta uz pirksta, ātri vien iegūst SpO2 un pulsa datus un atspoguļo tos uz ekrāna vidēji 3–10 sekunžu laikā. Turklāt mērījums ir pietiekami precīzs, lai jūs varētu gūt objektīvu ainu par savu veselības stāvokli. Tādēļ pirksta oksimetrs ir optimālākā izvēle no cenas/kvalitātes/lietošanas komforta attiecības viedokļa.

Ja papētīsiet pirksta oksimetru piedāvājumu, redzēsiet, ka to cenas sākas no ļoti patīkamām (ap 10 eiro) un sasniedz dažus desmitus eiro. Diez vai tā ir augsta cena, ņemot vērā, no kādiem veselības un dzīvības riskiem jūs varat pasargāt sevi, ja ierīce vienmēr būs pa rokai. Jāizvēlas vien sev piemērotākā ierīce.   
 

Autors: pulsa_oksimetrs_2
Autors: pulsa_oksimetrs_2

Novērtējamie parametri
Mērījumu precizitāte ir svarīgākais kritērijs oksimetra izvēlē. No tā ir atkarīgs, cik korekti varēsiet novērtēt savu veselības stāvokli un saprast, vai ir vajadzīga palīdzība. Uzreiz jāmin, ka 100% precizitātes pirksta oksimetriem nav. Taču par augsti kvalitatīvu un piemērotu patstāvīgai lietošanai tiek uzskatīts aparāts, kas mēra SpO2 ar +/-2% un pulsu ar +/-2 sitienu precizitāti. Jāpiebilst, ka precizitāte ir saistīta arī ar pareizu ierīces lietošanu. Svarīgi pareizi ielikt un nofiksēt pirkstu (izklāstīts instrukcijā) un nekustēties mērījumu veikšanas laikā.

Kam piemērots pirkstu sensors. Šim parametram vajadzētu pievērst uzmanību, ja aparātu lietos vairāki ģimenes locekļi un to starpā ir bērni. Ne visi oksimetri precīzi veiks mērījumu bērniem līdz 4 gadu vecumam, kuriem pirkstu biezums parasti ir mazāks par 1 cm. Taču ir modeļi, kurus var pielāgot pirksta biezumam vai arī tādi, kas ietver vairāku izmēru maināmos sensorus – zīdaiņiem, bērniem un pieaugušajiem.

Ekrāna veids, tā izmēri. Visbiežāk oksimetriem ir LCD un OLED ekrāni, otrie no kuriem tiek uzskatīti par kvalitatīvākajiem, jo atšķiras ar augstu attēla asumu. Liela priekšrocība, ja ekrāna spilgtums ir regulējams – būs ērti lietot ierīci kā spilgtā saulē, tā arī slikti apgaismotās telpās. Ja oksimetrs paredzēts vecāka gadagājuma cilvēks, izvēlieties platāku ekrānu ar lieliem, labi salasāmiem cipariem.

Darbības veids. Oksimetrs var darboties no baterijām vai uzlādējamā akumulatora. Ierīce ar akumulatoru ir dārgāka, taču tas ir racionāls ieguldījums, jo nevajadzēs regulāri mainīt baterijas.

Bluetooth pieslēgums. Pieejams atsevišķiem modeļiem. Ļaus pārsūtīt savus mērījumus uz mobilo telefonu un saglabāt tos. Tas ļaus salīdzināt un analizēt datus ilgākā laika periodā. Ja vēlaties šādu funkciju, pievērsiet uzmanību, ar kādu operētājsistēmu (Android/iOS) ir savietojama ierīce. Jāpiebilst, ka atsevišķi oksimetru modeļi saglabā mērījumus pašā ierīcē (līdz pat 100 mēr.), attiecīgi Bluetooth funkcija šajā gadījumā būs lieka.

Noderīgas papildfunkcijas – automātiskā ieslēgšanās un izslēgšanās, skaņas signāli. Šīs funkcijas nav primārās, taču tās var padarīt lietošanu daudz komfortablāku. Automātiskā ieslēgšanās (ierīce pati sāk veikt mērījumu, kad ieliekat tajā pirkstu) būs noderīga ārkārtas situācijās, kad nepieciešams steidzami izmērīt pulsu un SpO2. Savukārt automātiskā izslēgšanās (pēc dažām sekundēm, ja ierīce nav uz pirksta) saudzēs baterijas/akumulatoru. Skaņas signāli nostrādās, ja ir traucēts sirdsdarbības ritms un/vai skābekļa līmenis asinīs ir kritiski zems. Tāpat signāli pabrīdinās, ja baterijām/akumulatoram ir zems uzlādes līmenis.

Cena. Kā jau iepriekš minēts, cenas svārstās no viena līdz dažiem desmitiem eiro. Tādēļ svarīgi novērtēt, kuri no iepriekšminētajiem parametriem ir svarīgi tieši jums. Skaidrs, ka no mērījumu precizitātes nebūtu prātīgi atteikties, taču visi pārējie parametri ir apsverami, ļaujot nepārmaksāt par jums lieko funkcionalitāti. Vēl viens veids, kā jūs varat ietaupīt, – iegādāties pulsa oksimetru interneta veikalā www.220.lv! Te jūs atradīsiet gan pirksta modeļus visas ģimenes lietošanai, gan nedārgus, taču pietiekami precīzus aparātus, gan modernākās ierīces ar Bluetooth pieslēgumu un litija akumulatoru. 220.lv klāstā ir arī oksimetri no pasaulē atzītiem medicīnas izstrādājumu ražotājiem – Beurer, Rossmax, Homepro, Berry u.c., kas izceļas ar augstu precizitāti, izturīgiem un ergonomiskiem korpusiem. Izvēlieties savu favorītu un esiet soli pa priekšu slimībām un sliktai pašsajūtai! 

 

Dalies ar šo rakstu

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Lai pacients viegli atrod ārstu: SEO medicīnas pakalpojumu vietnēm

Lai pacients viegli atrod ārstu: SEO medicīnas pakalpojumu vietnēm

Jebkuram veselības aprūpes uzņēmumam vai ārstu praksei vieglāk komunicēt ar saviem pacientiem, izveidojot tīmekļa vietni. Pastāstīsim, kādai tai jābūt, lai pēc iespējas ātrāk jūs atrastu ne vien klienti, kuri jau zina par jums, bet arī tie, kuri meklētājprogrammās ieraksta noteiktus atslēgvārdus.

Nakts hormons melatonīns – labam miegam

Nakts hormons melatonīns – labam miegam

Slikts miegs un neizgulēšanās rada nogurumu, pazemina produktivitāti un paaugstina slimību risku, kā arī paātrina ādas novecošanās procesus. Noskaidrosim, kas ir melatonīns un kā tas var palīdzēt atrisināt miega problēmas! 

Video

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Noslēdzot šī gada melanomas modrības kampaņu “Dzimumzīmei vajag uzmanību”, melanomas pacientu atbalsta biedrība “Soli priekšā melanomai” ir sagatavojusi izglītojošu video, kāpēc ikvienam ir svarīgi veikt ķermeņa ādas pašpārbaudes un kā laikus atklāt bīstamo ādas vēzi.

Produktu testi

CELLTERMI PEPTOSOME REPAIR ESSENCE MIST – izsmidzināms līdzeklis ādas atjaunošanai un intensīvai mitrināšanai

CELLTERMI PEPTOSOME REPAIR ESSENCE MIST – izsmidzināms līdzeklis ādas atjaunošanai un intensīvai mitrināšanai

Novembrī un decembrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Baltic Beauty Prof" piedāvā testēt ādu atjaunojošu izsmidzināmo līdzekli CELLTERMI PEPTOSOME REPAIR ESSENCE MIST.

"BestBerry Skincare" ādas labsajūtai, skaistumam un veselībai

Novembrī un decembrī Medicine.lv sadarbībā ar "BestBerry" piedāvā testēt "BestBerry Skincare" kosmētiku ādas labsajūtai, skaistumam un veselībai.

Testa rezultāti: "Vegan Fox" kafijas skrubis ķermenim

Testa rezultāti:

Oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Amber Cosmetics" piedāvāja testēt "Vegan Fox" kafijas skrubi ķermenim.

"Acorus Balance Fiber" – šķiedrvielu kompleksi gremošanas sistēmai

Novembrī, decembrī un janvārī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Dabas tēja" piedāvā izmēģināt "Acorus Balance Fiber" – šķiedrvielu kompleksu gremošanas sistēmai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

"Unifarma Herbals": Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

UNIFARMA HERBALS – tradicionāli un dabiski produkti jūsu veselībai! Mūsdienu pasaulē skaistums un labsajūta ir būtiskas sastāvdaļas. Skaistums, tā ir iekšēja sajūta, kas ir jūsu labākais pārliecības avots. Jūs esat savas iekšējās pasaules veidotājs un, ietekmējot savu iekšējo pasauli, jūs ietekmēsiet arī apkārtējo.

 

AS "Sirowa Rīga": Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

AS

AS "Sirowa Rīga", kas ir lielākais profesionālās matu kosmētikas vairumtirgotājs, pārstāv tādus pasaulē zināmus zīmolus kā "Wella Professionals", "Kadus Professional", "Nioxin", "Sebastian Professional" un "System Professional".