Kā izvēlēties piemērotu zobu pastu?
Solvita Valtere, SIA AMD grupa mārketinga menedžere, http://www.amdgrupa.lv/
Mēs lietojam zobu pastu katru dienu un bieži vien pat nedomājam, kura būtu piemērotākā. Vai tas ir mūsu zināšanu trūkuma dēļ?
Cik daudz mītu un patiesības:
- visas zobu pastas ir vienādas;
- mana iemīļotā zobu pasta ir vislabākā;
- viena zobu pasta visam mūžam;
- gribu atgūt zobu balto krāsu, tādēļ ilgstoši lietošu balinošo zobu pastu;
- viena pasta der visām manu zobu problēmām;
- dārga zobu pasta liecina par kvalitāti;
- viena zobu pasta visai ģimenei.
Ikvienam cilvēkam, kurš patiešām rūpējas par mutes dobuma veselību, iegādājoties zobu pastu, jāpievērš uzmanība šādiem jautājumiem:
Kādu mutes dobuma problēmu Jūs vēlaties risināt:
- nodrošināt kariesa profilaksi un noņemt mīksto zobu aplikumu;
- atjaunot zobu dabisko krāsu?
- mazināt smaganu iekaisumu un uzlabot to funkcijas?
- mazināt zobu jutību?
- mazināt zobakmens veidošanos?
- novērst sliktu elpu?
Bieži vienlaicīgi ir vairākas problēmas, tāpēc jums jāpierod, ka vannas istabā rindosies 2 - 3 zobu pastas, kuras savstarpēji ir jākombinē.
Pasaulē kariesa profilaksei nav atklāts nekas labāks par fluoru. Fluors ir viens no pastas komponentiem, kurš uz emaljas veido kristālisko režģi, neļauj iedarboties skābēm un kavē baktēriju iedarbību. Neskaitāmi pētījumi ir pierādījuši, ka fluors, ja tā saturs mazāks par 1000 ppm (norādīts uz iepakojuma), pieaugušam cilvēkam nekādu profilaktisku iedarbību nedod, bet bērnu zobiem šis daudzums ir par lielu. Optimālais fluora daudzums bērnu zobu pastā ir- 500 ppm, pieaugušo pastās no 1200-1500ppm.
Kāda ir abrazīvā viela?
Abrazīvās vielas noņem zobu mīksto aplikumu un nopulē zobu virsmu. Parasti šim nolūkam lieto kalcija karbonātu, alumīnija oksīdu, silīcija dioksīdu, nātrija hidrogēnkarbonātu u.c. vielas.
Viena no ieteicamākajām abrazīvajām vielām ir silīcija dioksīds, jo tam piemīt kontrolējama abrazivitāte un nav novērojama negatīva mijiedarbība ar citām zobu pastā esošajām aktīvajām vielām (piem., fluoru un ārstniecības augiem).
Kāda ir Jūsu vecuma grupai piemērotākā zobu pasta?
Bērniem ar fluoru (500 ppm) saturošām zobu pastām stomatologi iesaka tīrīt no 1,5- 2 gadu vecuma. Bērnu mutes dobuma higiēnā ir divi svarīgi noteikumi- noņemt mīksto zobu aplikumu un nodrošināt kariesa profilaksi ar optimālu fluora daudzumu.
Pieaugušie, jaunieši un bērni no 6 gadu vecuma var tīrīt zobus ar t.s. ģimenes zobu pastām, kuras satur no1200-1500 pmm fluora un nodrošina aplikuma noņemšanu un kariesa profilaksi. Ģimenes zobu pastas nerisina kādu specifisku mutes dobuma problēmu.
Ja kādam no ģimenes locekļiem ir konkrēta problēma (jutīgi zobi, iekaisušas smaganas utt.), tad atbilstoši zobu pastas sastāvam ir jāizvēlas viņam piemērotākā.