Kā izvairīties no urīna nesaturēšanas un kā ar to sadzīvot?
Vaira Dreimane, INKO centra konsultante, 7569696
Urīna nesaturēšana ir problēma, ar kuru Latvijā saskaras vairāk nekā 150 000 cilvēku. Daudzi no viņiem, kuru vidū ir arī invalīdi, ir ieslīguši dziļā depresijā, neiziet no mājas, nekomunicē ar apkārtējiem un pat ir izolējušies no ārpasaules. Tā visa iemesls – urīna nesaturēšanas problēmas, kuras cilvēks nerisina un turpina ļauties neērtajām situācijām un zemajai dzīves kvalitātei.
Visbiežāk sastopamās slimības, pie kurām parādās urīna nesaturēšana, ir mugurkaula traumas, muguras smadzeņu saslimšanas, centrālās nervu sistēmas saslimšanas, cukura diabēts, multiplā skleroze. Taču urīna nesaturēšana var būt arī veseliem cilvēkiem. Tā var izpausties atsevišķās dzīves situācijās, piemērām, sievietei pēcdzemdību laikā, vai arī tā var kļūt aktuāla problēma vecumā.
Ļoti svarīgi ir cilvēkiem iegūt informāciju, kā ar šo problēmu sadzīvot un kāda ir urīna nesaturēšanas profilakse. Cilvēks, kuram ir urīna nesaturēšanas problēma, lietojot atbilstošus higiēnas produktus, var aktīvi darboties sabiedrībā. Lai izglītotu sabiedrību, Rīgā, Nīcgales ielā 5 jau pusgadu darbojas INKO CENTRS. Centru apmeklē gan tie, kuriem ir šī problēma, gan viņu tuvinieki. Sniedzam bezmaksas konsultācijas par urīna nesaturēšanas profilaksi un tās izraisīto problēmu iespējamajiem risinājumiem. Pārsteidz, ka cilvēki joprojām nezina, ka kopš šī gada 1. janvāra valsts ir noteikusi diagnozes, pie kurām 50% izdevumu kompensē valsts. Par to informējam gan sociālos darbiniekus, gan ģimenes ārstus, gan nevalstiskajās organizācijas – lai cilvēki zina, ka viņiem pienākas kompensācija no valsts, iegādājoties nepieciešamos higiēnas līdzekļus. Šis, protams, ir liels solis uz priekšu, tomēr salīdzinājumā ar citām Eiropas valstīm jāatzīst, ka Latvijā situācija ir visai dramatiska - kompensācijas ir zemas un pie daudzām diagnozēm kompensācija nav paredzēta vispār, lai gan tās būtu ļoti nepieciešama. Cilvēki nespēj iegādāties šos produktus un līdz ar to cieš viņu dzīves kvalitāte.
Turklāt jāņem vērā, ka ar urīna nesaturēšanu sirgst ne vien cilvēki ar smagām slimībām un vecāka gadagājuma ļaudis, bet ar to saskaras arī gados jauni un darbspējīgi cilvēki. Pārsvarā tās ir sievietes. Viņām to nosaka fizioloģiskais faktors, un tas saistīts ar dzemdībām un menopauzes iestāšanos. Hormonālais līmenis sievietes organismā krītas, zūd muskuļu tonuss, noslīd dzemde. Urīna nesaturēšanu var aktualizēt arī dzemdes operācijas, dažādas ginekoloģiskas saslimšanas, kā arī smags fizisks darbs. Pirmie simptomi parasti parādās kā neliela urīna noplūde – piemēram, šķaudot, smejoties, aktīvi sportojot un tamlīdzīgi. Jau parādoties šādām pazīmēm, vajadzētu tam pievērst uzmanību, jo tas liecina par to, ka muskulīši sāk atslābt un zaudēt tonusu. Jāsāk būtu ar vienkāršākām lietām – jāveic urīna analīzes, ultrasonogrāfija. Veicot šīs analīzes, var konstatēt, vai nav kāda iedzimta pataloģija. Protams, vajag vērsties arī pie ģimenes ārsta, lai tas savukārt nosūta pie kāda konkrēta speciālista. Šīs problēmas risināšanā ir iesaistīts visai plašs ārstu loks – problēmas pirmsākums var būt meklējams gan neiroloģiskās, gan fizioloģiskās saslimšanās. Tāpat urīna nesaturēšanas problēmas var ietekmēt arī ilgstošs stress un pārdzīvojumi. Psiholoģisku traucējumu rezultātā var rasties pēkšņa, nekontrolējama urīna nesaturēšana.
Jau laicīgi sievietēm vajadzētu veikt profilaktiskos vingrinājumus pēc dzemdībām, kā arī iestājoties menopauzei, jo tas ir sākuma punkts, kad muskuļu tonuss samazinās. Īpaši jāpievērš uzmanība sievietēm, kuru mammas un vecmammas ir saskārušās ar inkontinences problēmu – tādā gadījumā profilaktiskie vingrinājumi ir īpaši svarīgi. Jācenšas ievērot pareizs dienas režīms – jāsamazina kafijas daudzums, jāatsakās no smēķēšanas, gāzētiem dzērieniem un citām lietām, kas paātrināti varētu izraisīt urīna nesaturēšanas aktualizēšanos.
Arī jaunajām māmiņām ir jāpievērš uzmanība inkontinencei pat tad, ja tā ir ļoti neliela – īpaši, ja ir bijušas smagas, spontānas dzemdības, tad ir jāveic profilaktiskie vingrinājumi, lai ātrāk organisms "ieietu vecajās sliedēs". Jāmin arī tas, ka pēcdzemdību depresija var izraisīt urīna nesaturēšanu, tādēļ jaunajai māmiņai ir jāatpūšas, jācenšas mazināt stress un jāatrod laiks sev.
Savukārt vīriešiem īpaša uzmanība jāpievērš urīna strūklas izmaiņām, "pilināšanai" pēc urinēšanas, biežiem tualetes apmeklējumiem – šādos gadījumos ar steigu jāvēršas pie ģimenes ārsta un jātaisa PSA analīzes (nosaka hormonu daudzumu un to izmaiņas organismā). Pat tad, ja vīrietis nesūdzas par veselības stāvokli, viņam, sasniedzot 50 gadu vecumu, tomēr būtu jādodas pie ģimenes ārsta un jāveic analīze.