Kā izvairīties no iekaisuma?
Iekaisums ir strauja un dabiska mūsu organisma reakcija uz ievainojumu, alerģiju vai infekciju - tiklīdz ādu caurdur skabarga, sākas iekaisuma reakcija, kam jūs ir jāaizsargā. Taču, cilvēkam novecojot, šīs ikdienišķās reakcijas var kļūt pārspīlētas - zinātnieki ir izveidojuši terminu "iekaisīgs", lai apzīmētu hronisku, tātad ilgstošu, nelielu ķermeņa iekaisumu.
Pētījumi rāda, ka iekaisums ir viena noo galvenajiem grumbu un muskuļu zuduma cēloņiem, un tieši iekaisums veicina iekaisīgas zarnu slimības, reimatoīdo artrītu, diabētu, insultu, vēzi un Alcheimera slimību. Taču kā gan ķermeņa dabiskā aizsargreakcija var radīt tik smagas sekas? Viss notiek ļoti vienkārši. Iegriezums pirkstā vai saaukstēšanās vīruss ķermenī ierosina notikuma kaskādi, tā saukto iekaisuma reakciju. No ārpuses būs manāms apsārtums, būs jūtamas sāpes, taču aiz tā visa stāv baltie asinsķermenīši, kas novērš apdraudējumu, tad iekaisuma reakcija tiek atslēgta un sākas audu atjaunošanās. Problēmas rodas, ja iekaisuma reakcija nebeidzas pilnībā un ķermenis paliek iekaisis. Aktivizētās imūnsistēmas šūnas cirkulē asinsritē, izraisot izmaiņas gan molekulārajā, gan šūnu līmenī, un tas var ļoti noslogot organismu. Kairinātāji, piemēram, pārtikas piedevas, sadzīves ķīmija vai stress, var sākt ierosināt pārmērīgas iekaisuma reakcijas.
Imīnsistēmai zaudējot līdzsvaru, šie procesi strauji pieņemas spēkā, un rezultāts ir infekcijas, alerģijas, ādas kvalitātes zudums un citas novecošanas pazīmes. Turklāt dažreiz imūnsistēma uzbrūk veseliem audiem, izraisot autoimūnas slimības, piemēram, reimatoīdo artrītu. Tieši tādēļ veiksmīga atjaunināšana ir iespējama tikai tad, ja tiek mazināts iekaisums.
Dažas sievietes ar sāpēm locītavās un citiem iekaisuma simptomiem pirmo reizi saskaras menopauzes laikā, krītoties estrogēna līmenim. Produkti, kuros ir daudz augu estrogēnu (pupas, sēklas, lapu dārzeņi un pilngraudi), palīdzēs dabiski mazināt iekaisumu.
VAI JŪS CIEŠAT NO IEKAISUMA?
- Hroniska, neliela iekaisuma gadījumā var attīstīties
- Alerģijas/pārtikas produktu nepanesība, pinnes, ekzēma, nātrene un izsitumi
- Caureja/kolīts/gļotas izkārnījumos
- Sausas acis, vājums, gāzes un gremošanas traucējumi
- Smalkas rievas pierē
- Ēšana naktīs
- Galvassāpes/nemierīgo kāju sindroms
- Bieža saaukstēšanās/infekcijas/aizlikti elpceļi/krēpes
- Sāpes locītavās/stīvums, ādas turgora/elastības zudums
- Pietūkums/tūska, īpaši plaukstu un pēdu tūska
KĀ IZVAIRĪTIES NO IEKAISUMA
- Samaziniet rafinētā cukura patēriņu!
- Neēdiet produktus, pret kuriem jums ir alerģija!
- Olbaltumvielas, tauki un ogļhidrāti ir jāuzņem pareizās attiecībās!
- Ja iespējams, ēdiet bioloģisko saimniecības produktus, lai izvairītos no ķīmiskajām piedevām un konservantiem!
- Nelietojiet alkoholu!
- Rūpējieties, lai zarnas būtu veselas!
- Uzturiet organismu sārmainu!
- Pēc iespējas novērsiet stresu un centieties izvairīties no depresijas (abi noved pie iekaisumu marķieru rašanās asinīs)!
- Nelietojiet nesteroīdos pretiekaisuma līdzekļus, piemēram, ibuprofēnu, lai ārstētu katru sīkāko vainiņu, jo šādas zāles var kairināt gremošanas trakta gļotādu!
IEKAISUMU MAZINOŠI PRODUKTI
Imūnsistēma sākas ar zarnām, tādēļ, ja zarnas ir iekaisušas (par to liecina gāzes, vēdera uzpūšanās, caureja un sāpes), imūnsistēma ir kļuvusi neuzticama un iekaisuma reakciju nav iespējams pārtraukt. Tas, ko jūs ēdat, ir ļoti svarīgs līdzsvara atjaunošanai - kādā pētījumā par cilvēkiem ar lieko svaru atklājās, ka pietiek ar vienu nedēļu pilnvērtīga uztura, lai iekaisuma līmenis sāktu mazināties. Lai cīnītos pret iekaisumu, ēdot vairāk produktu, kas satur iekaisumu mazinošus antioksidantus, tā sauktos polifenolus, piemēram, kurkumīnu un omega-3 taukskābes, kā arī izvairoties no iekaisumu veicinošiem produktiem, tādiem kā cukurs, baltie milti, sarkanā gaļa un atsevišķi piena produkti.