Kā izskaust C hepatītu Latvijā? Diskusijas kopsavilkums
Šī gada 28. jūlijā ikgadējās Pasaules Hepatīta dienas ietvaros notika Latvijas Infektologu, Hepatologu un HIV/AIDS speciālistu asociācijas (LIHHASA) un C hepatīta pacientu apvienības organizēta diskusija “C hepatīts nevar gaidīt!”, kurā piedalījās infektologi, hepatologi, ģimenes ārsti, politiķi un veselības politikas veidotāji. Diskusijas dalībnieki vienojās par turpmākajiem soļiem, kas ļautu tuvoties Pasaules Veselības organizācijas (PVO) izvirzītajam mērķim līdz 2030. gadam izskaust C hepatītu kā nopietnu draudu iedzīvotāju veselībai. Pēc diskusijas ieteikumi tiek apkopoti vēstulē, ko drīzumā plānots iesniegt Veselības ministrijā.
“Sasniegumi līdz šim – ir pieejama precīza diagnostika un efektīva ārstēšana ar 100 procentīgu valsts kompensāciju, ir izstrādātas rekomendācijas ģimenes ārstiem, testēšana dažādās pacientu grupās, sadarbība ar Ieslodzījuma lietu pārvaldi par testēšanu cietumos. Savukārt, lai sasniegtu PVO nostādīto mērķi līdz 2030. gadam izskaust C hepatītu kā nopietnu draudu iedzīvotāju veselībai, ir nepieciešams infekciju ierobežošanas plāns 2021. – 2024. gadam, finansējuma saglabāšana esošajā līmenī, sociālās aprūpes centra (SAC), patversmju, psihoneiroloģiskās slimnīcas (PNS) pacientu testēšana un ārstēšana, kā arī C hepatīta skrīnings,” C hepatīta atklāšanas nozīmi uzsver diskusijas vadītāja Rīgas Austrumu slimnīcas Aknu slimību nodaļas vadītāja dr. Ieva Tolmane.
Inga Upmace BaltHIV biedrības valdes priekšsēdētāja uzsvēra - “skrīninga nepieciešamību sociālās aprūpes centros un psihoneiroloģiskajās slimnīcās pamato augsta infekciju izplatība abās mērķa grupās, jāatvieglo pacienta ceļš līdz C hepatīta ārstēšanai (paraugam ņemot HIV “Zaļais koridoris”), jāpārskata SPKC materiālu iepirkuma apjoms.” Skrīningu atbalsta arī asoc. prof. Ieva Tolmane, dr. Līga Kozlovska un dr. Inga Ažiņa.
Kristaps Kaugurs akcentēja jautājumu kā atrast jaunos C hepatīta gadījumus? “Pirmkārt vispārējais skrīnings valstī. Ar ģimenes ārstiem tiek plānots iekļaut anti-HCV testu kādā no valsts programmām noteiktā vecuma grupā, pārbaudot līdzīga rakstura slimības riskus. Otrkārt tās ir informācijas kampaņas un veids kā uzrunāt sabiedrību caur ģimenes ārstiem, iesaistot pašvaldības kā informācijas nodošanas resursu. Pārliecināt iedzīvotājus rūpēties par savu veselību, pārbaudīties un veikt testu.” Arī Iveta Jukšinska, infektoloģe, Daugavpils reģionālās slimnīcas infekciju slimību nodaļas infektologs, Daugavpils domes deputāte akcentēja problēmas, kas saistās ar iedzīvotāju izglītošanu. Asoc. prof. Ieva Tolmane komentē, ka “svarīgi nodot informāciju par C hepatītu pacientiem caur pašvaldībām, vietējām avīzēm, laikrakstiem, ar interviju palīdzību vai sociālās aprūpes centros.”
Jana Feldmane, Veselības ministrijas, Vides veselības nodaļas vadītāja apliecina, ka tiks izveidots infekciju ierobežonas plāns no 2021. – 2024. gadam, papildus, viņa uzsvēra, ka nav plānots samazināt C hepatīta apkarošanai piešķirto finansējumu, nākotnē jāplāno līdzīga pieeja C hepatīta gadījumiem pēc HIV piemēra.
Diskusijas noslēgumā dr. Ieva Tolmane diskusijas klausītājiem atgādināja par C hepatīta, B hepatīta un HIV testu bezmaksas veikšanas iespējām: “Nododot asinis kā donors, jūs ne tikai veicat labu darbu sabiedrībai, bet arī varat pārbaudīt savu veselību. Pārbaudes anonīmi un bez maksas iespējams veikt arī HIV profilakses punktos visā Latvijā, to atrašanās vietas var noskaidrot Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā. Savukārt, ja tests uzrāda pozitīvu rezultātu, meklējiet palīdzību pie sava ģimenes ārsta un infektologa. Testu ir iespējams veikt arī pie ģimenes ārsta un, protams, par samaksu arī jebkurā no komerclaboratorijām. Mēs ne tikai ārstējam C hepatīta pacientus, bet mēs viņus arī izārstējam, samazinot riskus aknu cirozei un vēzim.”
Lai tuvotos PVO uzstādītajam mērķim līdz 2030. gadam izskaust C hepatītu kā nopietnu draudu sabiedrības veselībai, ir nepieciešams turpināt ārstēšanu ikvienam pacientam ar C hepatītu un palielināt testēšanas apjomus. Lai sasniegtu šo mērķi, LIHHASA kopā ar C hepatīta pacientu apvienību ir apkopojusi diskusijā izskanējušos veselības politikas veidotāju un ekspertu ieteikumus:
- Nodrošināt valsts budžeta finansējuma saglabāšanu esošajā apjomā turpmākai C hepatīta ārstēšanai arī pēc 2021. gada;
- Iesaistot vadošos speciālistus, izstrādāt infekciju ierobežošanas rīcības plānu 2021.-2024. gadam ar budžetu C hepatīta skrīningam un ārstēšanai, kā arī rekomendācijas C hepatīta skrīningam;
- Ieviest “Zaļo koridoru” pacientiem, kuriem anti-HCV ir pozitīvs;
- Veicināt hroniska C hepatīta pacientu identificēšanu populācijā, aicinot iedzīvotājos veikt C hepatīta testu vismaz 1 reizi mūžā ar ALAT rādītāju pārbaudi pie ģimenes ārsta;
- Turpināt ģimenes ārstu izglītošanu par C hepatīta diagnostiku un pacienta aprūpi pēc terapijas saņemšanas;
- Sabiedrības informēšana gan caur ģimenes ārstiem, gan caur speciālistiem, gan pašvaldībām;
- Veikt koordinētu starpinstitūciju darbu, lai turpinātu mērķtiecīgu C hepatīta izskaušanu ieslodzījumu vietās u. c. paaugstināta riska iestādēs, tostarp izveidojot atbilstošu algoritmu un veicot izmaiņas Ministru kabineta noteikumos Nr.276 “Apcietināto un notiesāto personu veselības aprūpes īstenošanas kārtība”, stingri nosakot nepieciešamību ieslodzītajiem, nonākot ieslodzījuma vietā, veikt C hepatīta un HIV infekcijas pārbaudi.
Diskusijas ierakstu ir iespējams noskatīties Latvijas Pašvaldību savienības mājaslapā: https://www.lps.lv/lv/tiesraides-videoarhivs/videoarhivs/695-hepatita-diena-2021
Ik gadu jūlija beigās tiek atzīmēta Pasaules Hepatīta diena. Tās ietvaros tiek īstenotas aktivitātes, lai pievērstu sabiedrības uzmanību C hepatīta radītajiem draudiem, kā arī profilaktiskajiem pasākumiem C hepatīta izplatības ierobežošanai. C hepatīta pacientu apvienība, kas ir viena no Pasaules Hepatīta dienas īstenotājām Latvijā, ir dibināta 2004. gadā, un jau 16 gadus tā cīnās par pacientu tiesībām un hepatīta izskaušanu.
Diskusiju organizēja Latvijas Infektologu, Hepatologu un HIV/AIDS speciālistu asociācija (LIHHASA) sadarbībā ar C hepatīta pacientu apvienību.