medicine.lv skaitļos

Lietotāji online164
Aktīvie uzņēmumi12734
Nozares raksti12090
Ekspertu atbildes21477
Kā insulta pacients var sev palīdzēt? 7 ikdienas aktivitātes veselības uzlabošanai : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Kā insulta pacients var sev palīdzēt? 7 ikdienas aktivitātes veselības uzlabošanai

Lielākajai daļai insulta pacientu, atveseļošanās prasa ilgu laiku. Šis process ietver daudzu stundu terapiju, un tās mērķis ir atjaunot gan fiziskos spēkus, gan runas spēju.

Cilvēki, kas ir pārcietuši nopietnu insultu, var zaudēt spēju koordinēt muskuļus un veikt sarežģītas kustības. Viņiem var būt grūtības sadzīviska rakstura ikdienas uzdevumu veikšanā, to skaitā, mazgāšanās, ģērbšanās un ēšanas procesā. Daži, veicot šīs darbības, izjūt nejutīgumu savās ekstremitātēs. Daudziem rodas grūtības ar valodas saprašanu un izmantošanu. Lai gan ne vienmēr ir iespējama pilnīga atveseļošanās pēc insulta, izvēloties piemērotu ārstēšanas plānu, dzīves kvalitāti ir iespējams ievērojami uzlabot. Jāņem vērā, ka insulta radītie bojājumi organismā var būt neatgriezeniski, turklāt pacientam var izpausties arī depresija, kas atbilstoša ārstēšanas plāna izvēli padara jo īpaši nozīmīgu. Ir vērts atcerēties, ka katra insulta slimnieka gadījums ir unikāls, tādēļ, izvēloties cietušajam piemērotu terapijas veidu, būtu jābalstās uz viņam raksturīgiem simptomiem, kopējā veselības stāvokļa un citām varbūtējām saslimšanām. Ģimene un draugi var sniegt būtisku emocionālu atbalstu un palīdzēt indivīdam stiprināt rīcības stratēģijas, kamēr specializēts ārsts varēs noteikt atveseļošanās programmu, iekļaujot konkrētus rīkus un resursus, ko vērts izmēģināt, lai maksimāli uzlabotu indivīda dzīves kvalitāti.

Pēc pārdzīvota insulta cilvēks nereti ir spiests atteikties no saviem iepriekšējiem paradumiem, tostarp darba uzdevumu, rutīnas aktivitāšu veikšanas un neatkarības. Šī iemesla dēļ tam, ka insulta pacienti iesaistās dažādas sociālās aktivitātes, ir būtiska loma viņu veselības saglabāšanā. Plānojot šāda veida aktivitātes, ir vērts apdomāt, kā to regularitāti, tā arī to, kādas neērtības attiecīgo darbību veikšana varētu radīt konkrētajam cilvēkam. Papildus medicīnas un rehabilitācijas centros veiktai terapijai insulta pacienti, izvēloties regulāri veikt noteiktas aktivitātes, var arī paši ievērojami uzlabot savu veselības stāvokli.

1.    Vingrošana, kustības

Banner 280x280

Vingrošana ir noderīga rehabilitācijai dažādās formās. Kustības rada pozitīvas emocijas, izdaloties endorfīniem jeb vielām, kas iedarbojas uz centrālo nervu sistēmu un samazina sāpju centru ierosināmību. Pat viegla šūpošanās šūpuļkrēslā vai atsevišķu ķermeņa daļu nodarbināšana labvēlīgi ietekmē asinsriti un daudzos gadījumos ļauj pacientiem justies labāk.

2.    Māksla

Smadzenes ir muskulis, un, kad tā valodas centri nedarbojas, tos ir iespējams stimulēt, izmantojot krāsu, tekstūru un kustību. Ja tādas prasmes kā otas turēšana rokās nav iespējama, vērts pārdomāt pieeju mākslai. Arī atsevišķu objektu sakārtošana kolāžās vai rakstos vai zīmējumi ar pirkstiem smiltīs var būt noderīgi un pozitīvā veidā ietekmēt atveseļošanās procesu.

3.    Jaunu lietu mācīšanās

Tev nav obligāti nepieciešama skola vai speciāli kursi, lai paplašinātu zināšanas un gūtu jaunu pieredzi. Vari izvēlēties kādu jaunu hobiju, piemēram, darbošanos dārzā vai putnu vērošanu. Ir ieteicams arī apgūt tādas jaunas iemaņas, kas palīdz attīstīt valodu treniņu, piemēram, zīmju valoda vai rakstu veidošana. Jaunu smadzeņu daļu stimulēšana palīdz uzlabot ķermeņa kustības spēju.

4.    Sensoru sistēmas stimulēšana

Mācīšanās tiek pastiprināta ar dažādu sensoru pieejām, kurās cilvēks dzird, redz un sajūt materiālu vienlaikus. Tas izpaužas, piemēram, dodoties uz siltumnīcu un ieelpojot puķu smaržu, apmeklējot muzeju vai saņemot kakla un plecu masāžu.

5.    Mūzikas klausīšanās

Ritma dzirdēšana spēj uzlabot insulta pacientu attieksmi un apkārtējo lietu uztveri. Mūzikas klausīšanās ir veids, kā iespējams palielināt saskaņotu kustību veikšanas potenciālu un attīstīt līdzsvaru. Izpausties un uzlabot veselības stāvokli var dažādos veidos. Arī vienkārša dziļa elpošana mūzikas ritmā var būt noderīga atveseļošanās procesā. Par valodas prasmēm un mūzikas radīšanu atbild dažādas smadzeņu daļas, tāpēc reizēm cilvēks, kurš cīnās ar nespēju skaidri izteikties, var bez grūtībām dziedāt.

6.    Rakstīšana ierīcēs

Kad rakstīšana ar roku ir apgrūtināta vai neiespējama, un ir traucētas runas spējas, reizēm rakstīt ziņojumus datorā vai planšetdatorā ir vieglāk. Tas ir tāpēc, ka teksta ievadīšana ar klaviatūras palīdzību trenē muskuļu atmiņu un var palīdzēt ar vārdu iegaumēšanu.

7.    Sarežģītāku uzdevumu izpilde

Tādu darbību veikšana kā mozaīku, mīklu risināšana, audio grāmatu klausīšanās vai pat vienkārša darāmo darbu sarakstu veidošana, kas iepriekš nav bieži darīta, izaicina smadzenes darboties neierastos veidos. Šādi iespējams palīdzēt strādāt ar argumentāciju, izpratnes veidošanu un attīstīt problēmu risināšanas iemaņas. Meditācija varētu būt noderīga pēc šādu uzdevumu izpildes.

 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "heise marketing" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "heise marketing" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Padomi sejas ādas kopšanai atvaļinājuma laikā

Padomi sejas ādas kopšanai atvaļinājuma laikā

Jūlijs ir mēnesis, kad daudzi no mums dodas ilgi gaidītajā atvaļinājumā – kāds bauda sauli pie Baltijas jūras, cits izvēlas doties tālākos ceļojumos. Lai kur arī tu šovasar atpūstos, parūpēties par sejas ādu ir tikpat svarīgi kā ikdienā.

Aktuālie piedāvājumi

Produkti un ieradumi, kas palīdz aknām tikt galā ar ikdienas slodzi 

Produkti un ieradumi, kas palīdz aknām tikt galā ar ikdienas slodzi 

Mūsu organisms katru dienu saskaras ar slēptu, taču ievērojamu slodzi. Taukvielām bagāta un pārstrādāta pārtika, medikamenti, slikta ekoloģija, hronisks stress, mazkustīgs dzīvesveids – tas viss iziet cauri mūsu ķermeņa galvenajam filtram: aknām. Tās nepārtraukti neitralizē toksīnus, sašķeļ taukus un regulē vielmaiņu. 

5 zinātniski fakti par enzīmiem un vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu 

5 zinātniski fakti par enzīmiem un vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu 

Gremošanas enzīmi un A un D vitamīni ir svarīgi palīgi cilvēka organismam. Tie ir iesaistīti pārtikas sadalīšanā, barības vielu asimilācijā un kuņģa-zarnu trakta veselības uzturēšanā. Ja pēc ēšanas bieži rodas smaguma sajūta, vēdera uzpūšanās vai citas gremošanas problēmas, iespējams, ka organismā trūkst šo komponentu. 

Reducel – efektīva pretcelulīta programma

Reducel – efektīva pretcelulīta programma

Reducel ir ķermeņa neirokosmētiskā līnija, kas satur aktīvās sastāvdaļas un radīta, izmantojot progresīvas modernās biotehnoloģijas. Līnijas aktīvās sastāvdaļas veicina ādas tonizēšanu, piedalās šūnu antioksidantu mehānismā, palīdz atbrīvoties no celulīta un “pāraudzina” adipocītu vielmaiņu. 

Video

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Kā notiek veselības tehnoloģiju izvērtēšana? Kādas Eiropas labās prakses veselības jomā būtu vērtīgi ieviest Latvijā? Un vai Latvija aktīvi pārņem dažādas inovācijas, tai skaitā veselības tehnoloģiju jomā? Uz šiem un citiem jautājumiem raidieraksta "Inovācijas veselībā" sērijā atbildēja Zāļu valsts aģentūras direktorei Indra Dreika.

Produktu testi

Testa rezultāti: Coral Artichoke – augu komplekss maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam

Testa rezultāti: Coral Artichoke – augu komplekss maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam

Maijā redakcija sadarbībā ar starptautisko zīmolu Coral Club piedāvāja testēt Coral Artichoke – augu kompleksu maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam, kas izveidots, balstoties uz artišoka, mārdadža, cigoriņa un kukurūzas zīda ekstraktiem.

VIZEO – atbalsts nogurušām acīm 

VIZEO – atbalsts nogurušām acīm 

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu SIA SAGITUS piedāvā testēt pavisam jaunu zīmolu un produktu – VIZEO, kas atbalsta acis mūsdienu digitālajā laikmetā. Medicine.lv lasītājiem ir unikāla iespēja būt vieniem no pirmajiem, kuri iepazīstas ar šo produktu.

Testa rezultāti: "Assimilator" gremošanas enzīmu komplekss ar A un D vitamīniem

Testa rezultāti:

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu "Coral Club" piedāvāja izmēģināt "Assimilator" – enzīmu kompleksu ar A un D vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu, mazināt smaguma sajūtu pēc ēšanas un veicināt barības vielu uzsūkšanos. 

Coral Artichoke – augu komplekss maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam

Coral Artichoke – augu komplekss maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam

Maijā redakcija sadarbībā ar starptautisko zīmolu Coral Club piedāvā testēt Coral Artichoke – augu kompleksu maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam, kas izveidots, balstoties uz artišoka, mārdadža, cigoriņa un kukurūzas zīda ekstraktiem.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

“TZMO Fonds Kopā mainām pasauli”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

“TZMO Fonds Kopā mainām pasauli”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Ar brīnišķīgām emocijām un jauku kopā būšanu 5. un 6. jūnijā LFF Sporta un atpūtas bāzē ir noslēdzies jau 19 Seni Cup 2025 futbola turnīrs, kuru TZMO Fonds rīko cilvēkiem ar īpašām vajadzībām no visiem Latvijas valsts un pašvaldību sociālās aprūpes centriem, kā arī dienas centriem.

LU RMK NRC Vaivari: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

LU RMK NRC Vaivari: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Ceļš uz masiera profesiju sākas LU Rīgas Medicīnas koledžā. Te nākamie masieri apgūst zināšanas, ko papildina reāla prakse – NRC "Vaivari" klīnikā. Nacionālais rehabilitācijas centrs "Vaivari" ir vieta, kur cilvēki ne tikai atveseļojas, bet arī iedvesmo. Te ir vajadzīgi aizrautīgi speciālisti – tādi, kas izvēlas masāžu kā sirdslietu.