medicine.lv skaitļos

Lietotāji online126
Aktīvie uzņēmumi12859
Nozares raksti12103
Ekspertu atbildes21477
Kā ilgāk uzturēt smadzeņu jaunību? : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Kā ilgāk uzturēt smadzeņu jaunību?

Autors: Shutterstock.com

Kognitīvo funkciju samazināšanos bieži vien mēdz saistīt ar novecošanās procesu. Vai varam šo procesu ietekmēt un kā atbalstīt smadzeņu jaunību un veselīgu funkcionēšanu ilgtermiņā? Praktiskos padomos dalās BENU Aptiekas piesaistītā eksperte, veselības psiholoģe, vadošā pētniece Kristīne Šneidere un BENU Aptiekas klīniskā farmaceite Ilze Priedniece.

Veselīga novecošanās: kas tas ir un kāpēc mums tas rūp?

Novecošanās ir neizbēgams bioloģisks process, kas ietver laika gaitā noritošas molekulāras un šūnu līmeņa izmaiņas, kā rezultātā novērojamas pakāpeniskas izmaiņas gan cilvēka fiziskajās un mentālajās spējās, gan arī sociālajās attiecībās un lomu maiņā. Kaut arī tradicionāli ar novecošanos saprotam tieši skaitli pasē jeb tā saukto hronoloģisko novecošanos, jāņem vērā, ka tā var ietvert arī citas izmaiņas – funkcionālas un morfoloģiskas izmaiņas (bioloģiskā novecošanās), kognitīvajos procesu, emociju regulācijas un pat personības izmaiņas (psiholoģiskā novecošanās), kā arī izmaiņas sociālajās lomās (sociālā novecošanās), skaidro veselības psiholoģe K. Šneidere. Tādējādi varam secināt, ka novecošanās nav lineārs process un ir tikai daļēji saistīts ar mūsu vecumu gados, bet ļoti pakļauts dažādiem individuāliem faktoriem. Mūsu smadzeņu veselība ir cieši saistīta ar novecošanos, jo, gluži kā citos mūsu ķermeņa orgānos, arī smadzenēs notiek pakāpeniskas izmaiņas līdz ar gadiem, kas saistītas ar dažādiem dzīvesveida, vides un ģenētiskajiem faktoriem, kā arī veselības stāvokli kopumā.

Vai varam ietekmēt novecošanos?

Kas ietekmē organisma novecošanos un vai varam šo procesu mainīt? Kā skaidro veselības psiholoģe K. Šneidere, lai arī ģenētiskajiem faktoriem ir nozīmīga loma gan veselīgas, gan arī patoloģiskas novecošanās kontekstā, lielu daļu demences riska faktoru mēs varam ietekmēt. Šie riska faktori ietver nepietiekamu sociālo aktivitāti, alkohola un cigarešu patēriņu, zemu fizisko aktivitāti, zemu izglītības līmeni, depresiju, augstu gaisa piesārņojumu. Likumsakarīgi, ar dzīvesveidu saistītie faktori atspoguļojas arī vispārējās veselības riska faktoros, kā, piemēram, veicinot aptaukošanos, hipertensiju, diabētu, augstu holesterīna līmeni un citus. Turklāt dažādos vecuma posmos šo dzīvesveida faktoru ietekme var būt atšķirīga.

Dzīves laikā mūsu smadzenes uzkrāj kognitīvās rezerves, proti, caur dažādām aktivitātēm tās ir uzkrājušas pieredzi izmantot pašas sevi, tādējādi, sastopoties ar dažādiem izaicinājumiem, piemēram, novecošanos vai demenci, tām ir daudz vieglāk turpināt veiksmīgāk funkcionēt. Visbiežāk kognitīvās rezerves veicinošie faktori ir izglītība, nodarbinātība, sociālās un kognitīvās aktivitātes, kā arī fiziskā aktivitāte.

Autors: Shutterstock.com
Autors: Shutterstock.com

Kas veicina smadzeņu kognitīvās rezerves?

Banner 280x280

Izglītība – tā ilgstoši tikusi uzskatīta par vienu no galvenajiem kognitīvo rezervju elementiem. Iegūta augstākā izglītība ir saistīta ar labāku kognitīvo funkcionēšanu un lēnāku kognitīvo procesu pasliktināšanos. Vienlaikus izglītībai varētu būt arī sargājoša loma tādos smadzeņu reģionos kā hipokamps, cilvēki ar augstāku iegūtās izglītības līmeni uzrāda arī labāku funkcionālo konektivitāti un izteiktāku aktivitāti pieres daivas reģionos, tādējādi norādot uz izglītības nozīmi priekš smadzeņu novecošanās, skaidro pētniece.

Nodarbinātība – ja formālā izglītība biežāk noslēdzas jaunībā, darba gaitas ilgst līdz pat sestajai vai septītajai desmitgadei, tādējādi turpinot sniegt ieguldījumu smadzeņu veselībā. Augstākas atbildības un mentālās noslodzes darbs tiek saistīts arī ar lielāku smadzeņu apjomu deniņu un paura daivās, labākiem atmiņas, informācijas pārstrādes ātruma un verbālo spēju rādītājiem. Jāpiebilst, ka nodarbinātības ietekme var būt cieši saistīta ar ikdienas darba uzdevumiem.

Sociālās aktivitātes – vientulība un sociālā izolācija ir būtisks faktors gados vecāku cilvēku kognitīvajā un smadzeņu veselībā, tādēļ īpaši būtu jārūpējas par sociālo aktivitāšu ērtu un vienkāršu pieejamību šai vecumgrupai. Skatot pētījumus, iezīmējas, ka pat īsa, bet patīkama ikdienas komunikācija ir saistīta ar labākiem kognitīvajiem procesiem, īpaši, ja iesaistīti ir draugi un atbalsta personas, saka K. Šneidere. Šādas sociālās aktivitātes var būt gan ar ģimeni, piemēram, tiekoties ar bērniem un mazbērniem, gan tiekoties draugu lokā, gan iesaistoties dažādās izglītojošās un kultūras aktivitāšu grupās. Piemēram, Latvijā arvien aktuālākas kļūst Senioru skolas, kas attīstās gan valstspilsētās, gan arī reģionos.

Kognitīvās aktivitātes – iesaiste kognitīvi stimulējošās aktivitātēs, kā, piemēram, lasīšana, jaunu prasmju apguve, problēmu risināšana, tiek saistīta ar labāku kognitīvo funkcionēšanu vēlīnā vecumposmā. Arvien lielāks pētījumu klāsts norāda arī uz adīšanas un tamborēšanas nozīmi smadzeņu veselības uzturēšanā un patiesi – šīs aktivitātes vingrina gan atmiņu, gan uzmanību, gan arī sīko motoriku.

Fiziskās aktivitātes – tās būtiski uzlabo smadzeņu veselību un kognitīvās spējas visā dzīves garumā. Šī pozitīvā ietekme balstīta uz virkni fizioloģisku, neirobioloģisku un psiholoģisku mehānismu. Viens no mehānismiem ietver asinsriti un smadzeņu apgādi ar skābekli, proti, kustības uzlabo sirds un asinsvadu veselību, tādējādi palielinot asins plūsmu smadzenēs un sekmējot labāku skābekļa un barības vielu piegādi. Jāpiebilst arī, ka fiziskās aktivitātes veicina noteiktu neirotrofisko faktoru izdalīšanos, kas savukārt veicina jaunu neironu (nervu šūnu) un sinapšu veidošanos. Turklāt regulāras kustības ietekmē serotonīna, dopamīna un noradrenalīna līmeni, kuri ir iesaistīti vairāku kognitīvo funkciju darbībā.

Digitālā demence

Kaut gan šobrīd visur pieejamās tehnoloģijas un rīki var būt brīnišķīgs resurss un atbalsts ikdienas situācijās, arvien biežāk tiek runāts par “digitālo demenci”. Digitālā demence ir kognitīvo funkciju, īpaši atmiņas un vadības funkciju, pasliktināšanās, kas radusies pārmērīgi paļaujoties uz digitālo rīku izmantošanu ikdienā, skaidro veselības psiholoģe K. Šneidere. Izmaiņas kognitīvajās funkcijās tiek saistītas ar virkni dažādu iespējamo mehānismu. Vienkāršojot, piemēram, ilgstoša paļaušanās uz digitālajiem rīkiem nozīmē, ka netiek izmantoti noteikti sinapšu ceļi, kā rezultātā tie sāk izzust. Ekrānu lietošana ilgtermiņā var radīt arī uzmanības deficītam raksturīgus simptomus; bet pirms miega – pasliktināt miega kvalitāti, kas arī ir kognitīvās spējas ietekmējošs faktors. Turklāt arvien biežāk digitālo mediju lietojums veicina sociālo izolēšanos, kas ir arī viens no demences riskiem.

No digitālo rīku lietošanas gan nebūtu jānobīstas – pastāv arī alternatīvs skatījums, kas norāda, ka digitālajiem rīkiem var būt arī kognitīvos procesus aizsargājoša ietekme un dažādu kognitīvo vingrinājumu lietotņu un spēļu lietošana ikdienā var kalpot kā treniņš. Kopumā tomēr pētnieki ir vienisprātis, norādot, ka digitālo rīku lietojumam būtu jābūt sabalansētam, ikdienā iekļaujot arī ne-digitālas aktivitātes, uzsver speciāliste.

Praktiski padomi smadzeņu “vingrināšanai”

Veselības psiholoģe K. Šneidere iesaka dažas praktiskas aktivitātes, ko varam integrēt savā ikdienā un kas patiks smadzenēm:

  • Ievies ikdienas pastaigas. Ne visi varam izstaigāt uz sporta zāli vai iesaistīties intensīvās sporta aktivitātēs, taču pat 30 minūšu pastaiga ātrā tempā (tāda, kas liek nedaudz aizelsties) var būt palīdzoša kognitīvajai un smadzeņu veselībai.
  • Maini maršrutu – savās pastaigās vai ceļā uz darbu katru reizi ej pa citu ceļu — tas izaicina smadzenes orientēties un veidot jaunas asociācijas.
  • Katru dienu – jauns vārds vai fakts. Vienalga, vai tas ir svešvalodā vai kāds jauns termins — jaunas zināšanas uzturēs smadzenes modrībā.
  • Atrodi laiku kvalitatīvam miegam – tas ir būtisks atmiņai, emociju regulācijai un informācijas nostiprināšanai.
  • Izaicini sevi – iemācies jaunu spēli, instrumentu vai kulinārijas prasmi. Smadzenēm patīk pārsteigumi.
  • Regulāri “atslēdzies” – ikdienas pārslodze negatīvi ietekmē radošumu. Klusums un dīkstāve dažreiz ir tieši tas, kas vajadzīgs jaunu ideju ģenerēšanai.

Farmaceita padoms

Klīniskā farmaceite I. Priedniece novērojusi, ka cilvēki aptiekā samērā bieži jautā, vai ir kāds līdzeklis atmiņas uzlabošanai, jo bieži gadās ko aizmirst. Arī skolēni vai studenti eksāmenu laikā jautā pēc līdzekļa, kas uzlabotu atmiņu un koncentrēšanos. Savukārt pieaugušie bieži jautā pēc stresu mazinošiem līdzekļiem.

Farmaceite skaidro, ka smadzeņu darbībai un atmiņai nozīmīgi ir B grupas vitamīni, D un C vitamīns, jods, cinks, magnijs, Omega-3 taukskābes, lecitīns. Savukārt novecošanās procesu kavēšanai noderēs antioksidanti – koenzīms Q10, C, E, A vitamīns, selēns, cinks; kā arī D un B grupas vitamīni, Omega-3 taukskābes un augu polifenoli.

Koncentrēšanās problēmas var izsaukt B grupas vitamīnu, D un C vitamīna vai magnija trūkums. Magnijs, B grupas vitamīni, arī C vitamīns veicina normālu nervu sistēmas darbību, palīdz mazināt nogurumu un nespēku, kā arī nodrošināt normālu enerģijas ieguves vielmaiņu. Savukārt normālu nervu sistēmas darbību un psiholoģiskās funkcijas veicina C vitamīns, B1, B2, B6, B12 vitamīns, folijskābe, niacīns, arī magnijs. Patotēnskābe ir nepieciešama garīgo darbaspēju uzturēšanai, kā arī palīdz samazināt nogurumu un nespēku. Cinks un jods veicina normālas kognitīvās funkcijas.

Ārstniecības augi, ko saista ar kognitīvajām funkcijām:

Divdaivu ginks – pazīstams ar spēju uzlabot atmiņu, prāta un koncentrēšanās spējas. Divdaivu ginka lapu ekstrakts palīdz uzturēt kognitīvo funkciju un veicina asins cirkulāciju galvas smadzenēs. Standartizētu ginkgo bilobas ekstraktu izmanto kognitīvo traucējumu gadījumā, atmiņas un koncentrēšanās uzlabošanai. Vienlaikus jāatceras, ka ginku saturoši preparāti var palielināt noslieci uz asiņošanu, tādēļ šo līdzekļu lietošana savlaicīgi jāpārtrauc pirms ķirurģiskām operācijām. Ja lietojat medikamentus, pirms lietošanas nepieciešams konsultēties ar ārstu vai farmaceitu par iespējamo mijiedarbību.

Žeņšeņs – veicina fiziskās un garīgās spējas, palīdz vājuma, spēku izsīkuma un noguruma brīžos, iedarbojas tonizējoši un stimulējoši, kā arī stiprina imunitāti.

Gotu kola – tās ekstraktam piemīt pretiekaisuma darbība, to izmanto asinsrites uzlabošanai, arī stresa gadījumā.

Eleiterokoks – tā saknēm piemīt adaptogēna darbība. To izmanto kā tonizējošu līdzekli noguruma gadījumā, tas veicina garīgās un fiziskās enerģijas, kā arī darba spēju vairošanu, kā arī stiprina imunitāti.

No ārstniecības ar augiem ar adaptogēnu darbību var izmantot arī rožainās rodiolas sakneņus, leizejas saknes, citronliānas augļus.

Atcerieties, ka uztura bagātinātāji neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu! 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "heise marketing" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "heise marketing" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Kāpēc jūtamies noguruši, pat ja labi gulējām?

Kāpēc jūtamies noguruši, pat ja labi gulējām?

2024. gada rudenī “IKEA Group” uzdevumā tika veikta tiešsaistes aptauja 57 valstīs, tostarp arī Latvijā, lai noskaidrotu, kāda ir miega kvalitāte šo valstu iedzīvotājiem. Tika secināts, ka apmēram 40% Latvijas iedzīvotāju vismaz 3-4 dienas nedēļā pamostas noguruši. Tā ir kļuvusi par ikdienu daudziem – modinātājs noskan, ķermenis it kā ir pamodies, bet ir jūtams nogurums pēc miega. 

Raksta turpinājumā apskatīsim, kas ietekmē mūsu enerģijas līmeni un kāpēc pat “labs miegs” ne vienmēr nozīmē pilnvērtīgu atpūtu. 

Aktuālie piedāvājumi

Produkti un ieradumi, kas palīdz aknām tikt galā ar ikdienas slodzi 

Produkti un ieradumi, kas palīdz aknām tikt galā ar ikdienas slodzi 

Mūsu organisms katru dienu saskaras ar slēptu, taču ievērojamu slodzi. Taukvielām bagāta un pārstrādāta pārtika, medikamenti, slikta ekoloģija, hronisks stress, mazkustīgs dzīvesveids – tas viss iziet cauri mūsu ķermeņa galvenajam filtram: aknām. Tās nepārtraukti neitralizē toksīnus, sašķeļ taukus un regulē vielmaiņu. 

5 zinātniski fakti par enzīmiem un vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu 

5 zinātniski fakti par enzīmiem un vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu 

Gremošanas enzīmi un A un D vitamīni ir svarīgi palīgi cilvēka organismam. Tie ir iesaistīti pārtikas sadalīšanā, barības vielu asimilācijā un kuņģa-zarnu trakta veselības uzturēšanā. Ja pēc ēšanas bieži rodas smaguma sajūta, vēdera uzpūšanās vai citas gremošanas problēmas, iespējams, ka organismā trūkst šo komponentu. 

Reducel – efektīva pretcelulīta programma

Reducel – efektīva pretcelulīta programma

Reducel ir ķermeņa neirokosmētiskā līnija, kas satur aktīvās sastāvdaļas un radīta, izmantojot progresīvas modernās biotehnoloģijas. Līnijas aktīvās sastāvdaļas veicina ādas tonizēšanu, piedalās šūnu antioksidantu mehānismā, palīdz atbrīvoties no celulīta un “pāraudzina” adipocītu vielmaiņu. 

Video

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Kā notiek veselības tehnoloģiju izvērtēšana? Kādas Eiropas labās prakses veselības jomā būtu vērtīgi ieviest Latvijā? Un vai Latvija aktīvi pārņem dažādas inovācijas, tai skaitā veselības tehnoloģiju jomā? Uz šiem un citiem jautājumiem raidieraksta "Inovācijas veselībā" sērijā atbildēja Zāļu valsts aģentūras direktorei Indra Dreika.

Produktu testi

SILMACHY sejas attīrītāji – efektīva un videi draudzīga ādas kopšana jutīgai un taukainai ādai

SILMACHY sejas attīrītāji – efektīva un videi draudzīga ādas kopšana jutīgai un taukainai ādai

Jūlijā Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Silmachy remedies” piedāvā testēt cietos sejas attīrītājus – rozā mālu sejas attīrītāju normālai un jutīgai ādai un attīrītāju ar tējas koka eļļu kombinētai un taukainai ādai.

Testa rezultāti: VIZEO – atbalsts nogurušām acīm

Testa rezultāti: VIZEO – atbalsts nogurušām acīm

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu SIA SAGITUS piedāvāja testēt pavisam jaunu zīmolu un produktu – VIZEO, kas atbalsta acis mūsdienu digitālajā laikmetā. Medicine.lv lasītājiem bija unikāla iespēja būt vieniem no pirmajiem, kuri iepazīstas ar šo produktu.

Testa rezultāti: Coral Artichoke – augu komplekss maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam

Testa rezultāti: Coral Artichoke – augu komplekss maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam

Maijā redakcija sadarbībā ar starptautisko zīmolu Coral Club piedāvāja testēt Coral Artichoke – augu kompleksu maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam, kas izveidots, balstoties uz artišoka, mārdadža, cigoriņa un kukurūzas zīda ekstraktiem.

VIZEO – atbalsts nogurušām acīm 

VIZEO – atbalsts nogurušām acīm 

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu SIA SAGITUS piedāvā testēt pavisam jaunu zīmolu un produktu – VIZEO, kas atbalsta acis mūsdienu digitālajā laikmetā. Medicine.lv lasītājiem ir unikāla iespēja būt vieniem no pirmajiem, kuri iepazīstas ar šo produktu.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

“TZMO Fonds Kopā mainām pasauli”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

“TZMO Fonds Kopā mainām pasauli”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Ar brīnišķīgām emocijām un jauku kopā būšanu 5. un 6. jūnijā LFF Sporta un atpūtas bāzē ir noslēdzies jau 19 Seni Cup 2025 futbola turnīrs, kuru TZMO Fonds rīko cilvēkiem ar īpašām vajadzībām no visiem Latvijas valsts un pašvaldību sociālās aprūpes centriem, kā arī dienas centriem.

LU RMK NRC Vaivari: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

LU RMK NRC Vaivari: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Ceļš uz masiera profesiju sākas LU Rīgas Medicīnas koledžā. Te nākamie masieri apgūst zināšanas, ko papildina reāla prakse – NRC "Vaivari" klīnikā. Nacionālais rehabilitācijas centrs "Vaivari" ir vieta, kur cilvēki ne tikai atveseļojas, bet arī iedvesmo. Te ir vajadzīgi aizrautīgi speciālisti – tādi, kas izvēlas masāžu kā sirdslietu.