Kā cīnīties ar bezmiegu, izmantojot dabiskas metodes?
Mūsdienu straujajā dzīves ritmā par arvien izplatītāku problēmu kļūst dažādi miega traucējumi. Stresa, problēmu un ikdienas rūpju nomāktais prāts nespēj atslābināties, un tu jau otro stundu nemierīgi grozies, apzinoties, ka miegam atvēlētais laiks strauji sarūk. Pirms ķeries pie medikamentiem, izmēģini pavisam vienkāršas dabiskas metodes cīņai ar bezmiegu.
Pētījumi parāda, ka teju trešdaļai cilvēku ir periodiskas vai regulāras miega problēmas, ko izraisa stress, nepareizs uzturs, medikamenti vai gulēšanai nelabvēlīga vide. Lai gan medikamenti visbiežāk efektīvi novērš šīs problēmas, to nepareiza vai pārmēru ilgstoša lietošana var izraisīt atkarību un dažādas blaknes. Pirms vērsties pie ārsta, ieteicams ieviest dažas vienkāršas korekcijas ikdienas uzturā un dzīvesveidā, kā arī izmēģināt dabiskus paņēmienus mierpilnam miegam.
Dabiskie līdzekļi pret bezmiegu: Pārtika, garšaugi un piedevas
Silts piens. Viena no populārākajām tautas receptēm iesaka dot bērniem pirms gulētiešanas silta piena glāzi labākam miegam. Šī metode var noderēt arī tev. Piens satur triptofēnu – aminoskābi, kas palīdz izraisīt miegu. Dažviet nopērkams arī mandeļu piens – tas ir lielisks kalcija avots, kas palīdz smadzenēm ražot melatonīnu – miega hormonu. Tāpat pētnieki pierādījuši, ka glāzei silta piena piemīt arī nomierinoša iedarbība, kas palīdz aizmigt.
Uzkodas. Lai gan sātīgas ēdienreizes pirms došanās pie miera var būt iemesls tavam bezmiegam, miega pētnieki norāda, ka neliela olbaltumvielām un ogļhidrātiem bagāta uzkoda pusstundu pirms gulētiešanas var nākt par labu. Vari izmēģināt pusi banāna, karoti zemesriekstu sviesta vai pilngraudu galeti.
Magnijs. Pētījumos secināts, ka pat pavisam neliels magnija trūkums organismā traucē pilnvērtīgi baudīt naktsmieru. Vērtīgi magnija avoti ir zaļo lapu dārzeņi, kviešu dīgsti, ķirbju sēklas un mandeles. Ja izvēlies lietot papildu magnija piedevas, konsultējies ar ārstu. Magnijs var mijiedarboties ar medikamentiem, izraisot veselības problēmas.
Lavanda. Lavandai piemīt nomierinoša iedarbība, kas rada iekšēju līdzsvaru, mazina garastāvokļa svārstības un uzlabo miegu. Vari to izkaltēt un palikt maisiņā zem spilvena vai relaksēties siltā vannā, kam pievienoti daži pilieni lavandas eļļas.
Baldriāns. Baldriāna sakne jau senatnē izmantota miega problēmu ārstēšanai. Šī ārstniecības auga uzlējums var sniegt nomierinošu iedarbību un palīdzēt iemigt. Tomēr jāņem vērā, ka daļai cilvēku nākamajā dienā pēc baldriāna lietošanas var rasties miegainība un koncentrēšanās problēmas. Tāpat pētnieki norāda, ka baldriāna iedarbība visbiežāk nav tūlītēja – var paiet pat pāris nedēļas pirms tas sniegs nomierinošu efektu.
Citi ārstniecības augi. Atslābinoša iedarbība piemīt uzlējumam, kas gatavots no vīgriezēm, māterēm vai melisām. Tāpat nomierinošu iedarbību sniedz arī apiņi, ko var ne tikai lietot iekšķīgi, bet arī ieelpot, piemēram, ievietojot zariņu spilvenā.
Jāatceras, ka šos ārstniecības augus nedrīkst lietot pārlieku spēcīgā koncentrācijā, kā arī tie nav ieteicami cilvēkiem ar zemu asinsspiedienu vai paātrinātu sirdsdarbību.
Dabiskie līdzekļi pret bezmiegu: izmaiņas dzīvesveidā
Izslēdz televizoru. Dažiem cilvēkiem gaisma laikā, kas paredzēts miegam, var traucēt melatonīna izstrādi, radot savdabīgu nobīdi ar līdzīgiem simptomiem it kā tu būtu aizceļojis uz vietu atšķirīgā laika joslā. Rodoties bezmiegam, vietai, kur tu guli, būtu jābūt pēc iespējas tumšākai.
Pārvieto elektroniskās ierīces. Lai gan tas šķiet tīrais sīkums, iespējams, ka tieši mobilā tālruņa ekrāna apgaismojums vai datora starta poga traucē tavam naktsmieram. Ja tev nepieciešams izmantot elektriskās ierīces guļamistabā, izvēlies tādas, kuru apgaismojums ir sarkanos, nevis zilos toņos – pie šādas gaismas aizmigt ir vieglāk.
Sporto dienas pirmajā pusē. Nav noslēpums, ka fiziskās aktivitātes uzlabo ne tikai formu, bet arī veselību un miega kvalitāti. Tomēr pētījumi liecina, ka tas, kurā dienas laikā tu veic vingrojumus, var ietekmēt tavu pašsajūtu. Tieši no rīta veiktās fiziskās aktivitātes atstāj vislabvēlīgāko ietekmi uz tavu miegu.
Tāpat nozīmīga ir arī ķermeņa temperatūra. Slodzes laikā tava temperatūra paaugstinās, un tās atgriešanās normā var aizņemt pat sešas stundas. Tā kā zemāka ķermeņa temperatūra ir saistīta ar labāku miegu, ir būtiski ļaut ķermenim atdzist pirms gulētiešanas.
Necenties izmisīgi aizmigt. Ja tev neizdodas iemigt ilgāk nekā 40 minūtes, miega speciālisti iesaka piecelties un padarīt ko citu. Kad atkal sajūti nogurumu, atgriezies gultā.
Parūpējies par komfortu savā guļamistabā. Iekārto gulēšanai labvēlīgu vidi. Tavā guļamistabā vajadzētu būt mērenai temperatūrai, spilvenam jāpilda savas funkcijas, pareizi balstot tavu galvu un kaklu, savukārt gultasveļai jābūt no elpojoša auduma.