medicine.lv skaitļos

Lietotāji online68
Aktīvie uzņēmumi12813
Nozares raksti1616
Ekspertu atbildes21477
Kā atrast savu ārstu-psihoterapeitu? : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Kā atrast savu ārstu-psihoterapeitu?

Raksta autore: Diāna Lapsa, psihoterapeite

Psihoterapijas lomu kā psihiatrisko pacientu ārstēšanā, tā arī somatisko slimību gadījumā mūsdienās neviens vairs neapstrīd.

Ja man īsi jāraksturo psihoanalītiskā psihoterapija – tās pamatnostādne ir caur analītiskām sarunām izcelt apziņā neapzināto, tādējādi caur absolūtu godīgumu pret sevi (ja tāds vispār iespējams) uzlabot pacienta labsajūtu visās svarīgajās dzīves jomās.

Kā izvēlēties savu ārstu psihoterapeitu?

Lai ilgstoši noturētu kaut ko zemapziņā izstumtu, patērējas liela psihiskā enerģija, kas atņem spēkus organisma pilnvērtīgai funkcionēšanai. Atklājot slēptos motīvus, zūd nepieciešamība tos paturēt izstumtus, neapzinātus. Cilvēks atbrīvojas no "akmeņiem savās kabatās" (te atsauce uz Ņujorkā mītošās latviešu mākslinieces Signes Baumanes animācijas filmu, kas labi atspoguļo te rakstīto).

Banner 280x280

Pacientam sāp miesa vai dvēsele, un ar savu sāpi viņš liek ciest arī citiem, nespējot pilnvērtīgi uzņemties sociālo lomu – būt "pietiekami labam" vecākam, dzīvesbiedram vai kolēģim.

Pie psihoterapeita nāk cilvēki, kuru dzīve dažādu iemeslu dēļ uz brīdi (vai garāku periodu) dekompensējusies, ārēju apstākļu dēļ psihiskās aizsardzības mehānismi vairs nespēj uzturēt psihisko homeostāzi (pašregulāciju), aktivizējas personības traucējumi, ir sašūpots emocionālais līdzsvars un vajadzīga ambulatora speciālista palīdzība. Līdz stacionāra ārstēšanai šādi pacienti nenonāk.

Psihoterapeitiskās ārstēšanas indikāciju klāsts ir diezgan plašs. Pieredze rāda, ka klīniski varam izdalīt piecas pacientu grupas:

• ar psihiatriskiem traucējumiem un/vai psihoemocionālām problēmām;
• ar somatiskām sūdzībām;
• pēc zaudējumiem;
• ar attiecību problēmām;
• cilvēki, kuri vēlas sevi labāk izzināt, lai spētu realizēt savas dzīves mērķus.

Cilvēks ir nolēmis sākt psihoterapiju. Kā rīkoties? Kā atrast savu psihoterapeitu?

Liela nozīme ir un paliek džungļu telefonam, tas ir, draugu, darbabiedru vai citu specialitāšu ārstu ieteikumam. Jo slava izplatās – kā laba, tā arī slikta, sevišķi tik mazā sabiedrībā kā pie mums, Latvijā. Bet, pieņemot, ka džungļu telefons kaut kādu iemeslu dēļ netiek iedarbināts, kā pirmo soli iesaku atvērt mājaslapu www.arstipsihoterapeiti.lv un paskatīties uz tur esošo speciālistu sarakstu. Protams, uzvārdi neko neizteiks, tāpēc var palasīt kolēģu CV, varbūt tur kaut kas uzrunā. Uzreiz vēlos uzsvērt, ka visi ārsti psihoterapeiti ir saņēmuši vienādu pamatizglītību. Tātad visi ir ārsti, pirmkārt, kas jau pamatā nozīmē vismaz sešus gadus medicīnas studijas plus četri specializācijas gadi. Šī Latvijas Ārstu biedrībā reģistrētā asociācija ir pēc izglītības kritērijiem homogēna sabiedrība. Visi ir nopietni studējuši medicīnu. Vienalga, pie kura dodoties, saņemsi aptuveni vienādu ārstēšanu. Iesaku izvēlēties psihoterapeitu pēc ģeogrāfiskā principa – skatīties, kurš strādā netālu no dzīves vai darba vietas. Nav jābrauc pie terapeita pāri tiltam vai ārpus pilsētas, dzīve tam ir pārāk īsa.

Tik tālu par objektīviem kritērijiem psihoterapeita izvēlē, bet (diemžēl) daudz svarīgāki par objektīvajiem psihoterapijā ir subjektīvie kritēriji, kas lielā mērā izriet no pacienta un terapeita personības.

Ir ļoti grūti definēt, kas/kāds ir labs psihoterapeits. Tāpat kā dzīvē – katrs izvēlas sev citādus draugus un partnerus. Terapeitiskās attiecības ar psihoterapeitu ir ļoti intīmas. Mums var cilvēkā kaut kas nepatikt – kā terapeits izskatās, kā runā, kāds ir balss tembrs, kādi žesti, komentāri. Pacientam ir tiesības just, ka "šis nav mans cilvēks". Katrs psihoterapeits darbā ar pacientu ienes savu personību, savu sociāli kulturālo izcelsmi, kas izpaužas veidā, kā terapeits uzlūko/uztver vienu vai otru problēmu. Tas, pirmkārt, jau izpaužas tajā, kā iekārtots psihoterapeita kabinets – cik daudz tajā redzamas personiskās mantas, kāda ir estētikas izpratne, kā terapeits ir apģērbies.

Iepriekš tika minēts, ka terapijas augstākais mērķis ir panākt pacienta godīgumu pret sevi, taču jāteic, ka arī terapeita augstākā kvalitāte ir godīgums. Tikai tā varam noturēt pacientu pie realitātes, kas ir pamatfaktors ārstēšanas gaitā. Personība ietekmē uzvedību un lēmumu pieņemšanu.

Piemēram, mēs nekautrējamies atzīt pacienta panākumus, izcelt viņa kvalitātes, bet arī tiešā veidā empātiski norādīt uz neveselīgām reakcijām vai psihiskās aizsardzības mehānismiem, kas atrauj cilvēku no realitātes un liek dzīvot vien pašam saprotamā iedomu (slimības) pasaulē. Viena lieta ir ārsta psihoterapeita teorētisko zināšanu bāze, bet ne mazāk nozīmīga ir viņa autobiogrāfija. To pacients nezina, un viņam tā arī nav jāzina, tomēr terapeitiskā procesā tas ir neizbēgams klātesošs faktors.

Francūži saka: "Labāk nonākt laimīga ārsta rokās, nekā visu zinoša..." Un jūdu sakāmvārds (no 1677. gada) teic: "Godājiet ārstu, pirms jums vajadzīga viņa palīdzība!"

Pirmo četru vizīšu laikā, kuras sauc par izvērtēšanas vizītēm, kad ārsts ievāc detalizētu anamnēzi, pacients novērtē, kā viņš jūtas ar šo psihoterapeitu un par to arī runā. Tā kā psihoterapija Latvijā pamatā ir privātās medicīnas niša, pacientam nav jāmokās, apmeklējot sev netīkamu terapeitu.

Varbūt varētu mēģināt jautājumu pavērst otrādi – kāds psihoterapeits uzskatāms par nepieņemamu, neprofesionālu?

• Terapeits, kuram trūkst empātijas – ja pacients sarunas laikā nejūtas uzklausīts un saprasts. Piemēram, terapeits neizprot problēmu, bilst, ka citiem ir vēl sliktāk.
• Vēss, emocionāli distancēts terapeits – visu laiku klusē, tikai māj ar galvu un saka "jā" vai gluži pretēji – pārāk familiārs, kas jaucas visā un visur, dod padomus, kā dzīvot, kā rīkoties.
• Terapeits, kas nepieņem, ka pacients apšauba viņa spriedumu, jautā, izvērš diskusiju.
• Terapeits, kurš uzsver, ka bez finansiālas upurēšanās terapija neizdosies.

Vienalga, kāds būtu terapijas tiešais mērķis – mazināt depresiju, trauksmi vai izsērot zaudējumu –, virsmērķis ir uzlabot dzīves kvalitāti un spēju baudīt. Ja psihoterapeita honorāri ir tik neatbilstoši pacienta ienākumiem, ka to dēļ iznāk atteikties no laika pavadīšanas draugu lokā, socializēšanās, atteikties no izbraucieniem brīvdienās un atvaļinājumos, paliekot mājās, piekaltiem pie datora, terapeitiskais process diez vai vainagosies ar panākumiem.

Protams, bezgala svarīgs ir jautājums par konfidencialitāti. Tā kā tas izriet no Ārstu ētikas kodeksa, tas jebkuram ārstam ir pašsaprotami – arī kardiologam un ķirurgam. Jebkas, kas tiek runāts psihoterapeita kabinetā, ir konfidenciāli, tas nevienam netiek pārstāstīts. Vienam pacientam nestāsta par citu vainām.

Psihoterapijā ir nozīmīgs jēdziens psihoterapijas rāmis. Ar to apzīmē kārtību, kādā norit tikšanās, un tas ir saistošs kā terapeitam, tā pacientam. Kas attiecas uz psihoterapeitu, tad labs profesionālis nekad nekavēs sesiju, sesijas laikā nerunās pa telefonu (tas vispār būs izslēgts), neēdīs vai, pasarg' Die's, nesmēķēs.

Labs psihoterapeits zinās, kad terapijas process ir jābeidz. Ir zināmi gadījumi, sevišķi Rietumeiropā vai ASV, kur terapija vai psihoanalīze turpinās visa mūža garumā, tomēr terapeitam ir jāprognozē aptuvenais terapijas nobeigums. Pacientam ir tiesības to jautāt, un jāsaņem atbilde.

Raksta avots: http://arsts.lv/jaunumi/diana-lapsa-velos-sakt-psihoterapiju

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Uzņēmumi, saistīti ar raksta tematiku nozarē "Psihoterapija / psihiatrija":

Uzņēmumi nozarē "Psihoterapija / psihiatrija"

Medicine.lv, Latvijas veselības portāls

Medicine.lv, Latvijas veselības portāls

Vērtīgi padomi par veselību, uzturu, rehabilitāciju, skaistumkopšanu, farmāciju, veselīgu dzīvesveidu kā iedzīvotājiem, tā profesionāļiem. Portālā ir iespēja uzdot sev interesējošo jautājumu ārstiem-speciālistiem, piedalīties foruma diskusijās, kā arī atrast vajadzīgo preci vai pakalpojumu - pieejama informācija par vairāk nekā 12 000 nozares uzņēmumu. Ja tev ir medicīnas jomas uzņēmums vai esi nozares profesionālis - tava mērķauditorija ir portālā medicine.lv! Pastāsti par savu pakalpojumu vai preci, uzlabo atrodamību, stiprini reputāciju un iegūsti jaunus klientus, izvietojot portālā biznesa profilu, rakstus un banerus, kā arī izmantojot citus digitālā mārketinga risinājumus!

Nedēļas tēma

Lauma Medical kompresijas izstrādājumi

Lauma Medical kompresijas izstrādājumi

Kompresijas izstrādājumi ir viens no galvenajiem līdzekļiem vēnu varikozes slimību profilaksei un ārstēšanai. Uzzināsim vairāk par Lauma Medical kompresijas izstrādājumiem! 

Aktuālie piedāvājumi

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ja, ilgstoši sēžot, jums nogurst un sāp mugura, pievērsiet uzmanību, kādu krēslu ikdienā izmantojat. Situāciju var uzlabot, parasta krēsla vietā izvēloties ergonomisku krēslu. Uzzināsim vairāk par Bambach ® Saddle Seat ergonomiskajiem krēsliem! 

Kā sagatavoties vasarai? Un ne tikai…

Kā sagatavoties vasarai? Un ne tikai…

Pavisam drīz mūs sagaida vasara, kad dzīve šķiet vienkāršāka, patīkamāka, interesantāka un garšīgāka. Šajā rakstā aplūkosim svarīgus gremošanas trakta slimību profilakses aspektus un sniegsim praktiskus padomus, kas palīdzēs rūpēties par savu organismu. 

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: "Kaleja Silks" zīda matu ruļļi veselīgām salona kvalitātes lokām

Testa rezultāti:

Martā Medicine.lv sadarbībā ar "Kaleja Silks" piedāvāja testēt zīda matu rulli veselīgai matu ieveidošanai.

MARUSHA matu toniks ar rozmarīnu matu mitrināšanai, atjaunošanai un aizsardzībai pret karstumu

MARUSHA matu toniks ar rozmarīnu matu mitrināšanai, atjaunošanai un aizsardzībai pret karstumu

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar "MARUSHA Nord Ecosmetic" piedāvā testēt dabīgo matu toniku ar rozmarīnu, keratīnu un zīda proteīniem.

RUUTe pieniņš sejas ādas attīrīšanai "Liepa"

RUUTe pieniņš sejas ādas attīrīšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar dabiskās kosmētikas zīmolu RUUTe® piedāvā testēt sejas ādu attīrošo pieniņu "Liepa", kas domāts jebkuram sejas ādas tipam un ko var izmantot arī acu zonai. 

“Ginerra” gremošanas sistēmas veselībai

“Ginerra” gremošanas sistēmas veselībai

Aprīlī Medicine.lv sadarbīobā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvā testēt uztura bagātinātāju “Ginerra”.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Vismaz reizi dzīvē ir jāpārbauda sava sirds! No aprīļa šo izmeklējumu veic arī Dinsbergas klīnikā ar jaunāko un modernāko aparatūru Latvijā. Izstāsti Latvijai dodas vizītē pie kardioloģes ar 20 gadu pieredzi - dr. Santas Vilteres.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Patrīcija Ivanova ir asinsvadu ķirurgs, flebologs, Dr.med., docente LU Ķirurģijas katedrā, Latvijas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Latvijas Invazīvās radioloģijas asociācijas biedre, Eiropas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Eiropas Kardiovaskulārās un invazīvās radioloģijas biedrības biedre, nokārtojusi eksāmenu asinsvadu ķirurģijā...

Uzņēmums, kura darbības sfēra var būt līdziga raksta tematikai:

Medicine.lv, Latvijas veselības portāls

Medicine.lv, Latvijas veselības portāls

Kontakti

 1. +371 67770711
 2. +371 67770727
 3. serviss@latvijastalrunis.lv
 4. https://medicine.lv/
 5. +371 67770557
 6. redakcija@medicine.lv

Darba laiks

 • P.800-1700
 • O.800-1700
 • T.800-1700
 • C.800-1700
 • P.800-1600
 • S.-
 • Sv.-

Juridiskie dati

 1. 40003050681
 2. 27.12.1991
 3. 17.10.2003
 4. Rīga, Blaumaņa iela 38/40, LV-1011
 5. 2022

Apraksts

Vērtīgi padomi par veselību, uzturu, rehabilitāciju, skaistumkopšanu, farmāciju, veselīgu dzīvesveidu kā iedzīvotājiem, tā profesionāļiem. Portālā ir iespēja uzdot sev interesējošo jautājumu ārstiem-speciālistiem, piedalīties foruma diskusijās, kā arī atrast vajadzīgo preci vai pakalpojumu - pieejama informācija par vairāk nekā 12 000 nozares uzņēmumu. Ja tev ir medicīnas jomas uzņēmums vai esi nozares profesionālis - tava mērķauditorija ir portālā medicine.lv! Pastāsti par savu pakalpojumu vai preci, uzlabo atrodamību, stiprini reputāciju un iegūsti jaunus klientus, izvietojot portālā biznesa profilu, rakstus un banerus, kā arī izmantojot citus digitālā mārketinga risinājumus!

 
Vairāk

Atslēgvārdi

Medicīna, farmācija, rehabilitācija, veselība.

Medicīna, farmācija, rehabilitācija, veselība, ambulatorā palīdzība, ambulance, stacionārs, acu ārsts, ārstu komisijas, ārstu privātprakses, privātprakses, doktorāti, speciālisti, poliklīnika, poliklīnikas, veselības centri, dermatoloģija, diagnostika, elpceļu, plaušu slimības, endokrinoloģija, diabēts, fitoterapija, fleboloģija, vēnu saslimšana, gastroenteroloģija, gremošanas sistēma, ginekoloģija, dzemdības, kardioloģija, sirds un asinsvadu slimības, laboratorija, medicīnas iekārtas, instrumenti, piederumi, palīglīdzekļi, medicīnas literatūra, narkoloģija, atkarību ārstēšana, neiroloģija, nervu sistēmas saslimšanas, onkoloģija, ļaundabīgie audzēji, osteopātija, osteoporoze, otorinolaringoloģija, otolaringologs, LORS, pediatrija, bērnu veselība, plastiskā ķirurģija, rekonstruktīvā ķirurģija, podoloģija, pēdu aprūpe, vakcinācija, psiholoģija, psihoterapija, psihiatrija, reimatoloģija, kaulu, locītavu un saistaudu slimības, seksopatoloģija, seksuālā veselība, slimnīca, slimnīcas, stacionārs, traumatoloģija, ortopēdija, ķirurģija, triholoģija, matu veselība, uroloģija, veneroloģija, ādas veselība, zobārstniecība, mutes veselība, farmācija, homeopātija, medikamentu ražošana, aptiekas, rehabilitācija, fizioterapija, pirts, sauna, skaistumkopšanas salons, SPA, Biokosmētika, frizētavas, sanitārie dienesti, sociālā aprūpe, solārijs, veselības apdrošināšana, veselīgs uzturs, produktu testi, produktu atsauksmes, ziņas, medicīna enciklopēdija, digitālie pakalpojumi, reklāmraksti, baneri, biznesa profils, SEO, medicīnas ziņas, veselības padomi.


Vairāk

Saistītie resursi

Foto 7

medicine.lv aktuālie piedāvājumi
medicine.lv jautājumi un atbildes
medicine.lv meklēšana uzņēmumos
medicine.lv populārā medicīnas enciklopēdija pme
medicine.lv raksti
medicine.lv vizuālā reputācijas kampaņa
medicine.lv ziņas

Mājas lapa internetā