Kā atrast piemērotu aprūpētāju?
Dažādu apstākļu dēļ var rasties situācija, kad tuviniekiem nav iespējas uzņemties veca vai slima cilvēka aprūpi. Atrast piemērotu aprūpētāju, savukārt, var būt sarežģīti – ja nav zināms, ko īsti meklēt un pie kā vērsties. Pastāv vairāki aprūpētāju veidi ar dažādu pakāpju kvalifikāciju, tomēr pats galvenais – šim cilvēkam jābūt ar pozitīvu attieksmi, empātiju un jāsaprotas ar aprūpējamo.
Kas ir aprūpētājs?
Aprūpētājs ir speciālists, kas nodrošina aprūpi klienta dzīves vietā un sociālās aprūpes institūcijās, palīdzot tiem, kas paši sevi nespēj aprūpēt, piemēram, ievērot personīgo higiēnu, pagatavot maltītes, uzkopt mājvietu, sagādāt pirmās nepieciešamības preces, kā arī veikt citus pakalpojumus.
Ko ņemt vērā, meklējot aprūpētāju?
Meklējot aukli mazam bērnam, visbiežāk tiek uzklausīti tuvinieku, draugu un paziņu ieteikumi, izskatīti dažādi sludinājumi vai profesionālo pakalpojuma sniedzēju piedāvājumi. Līdzīgi var rīkoties, meklējot aprūpētāju, turklāt šajā jautājumā papildus var vērsties pie pašvaldības sociālā dienesta vai arī jautāt savam ģimenes ārstam.
Jāņem vērā, ka šo speciālistu apmaksas noteikumi mēdz būt atšķirīgi un ir atkarīgi no dažādiem faktoriem. Savukārt, lai saņemtu valsts finansētu aprūpi mājās, vispirms nepieciešams iegūt nosūtījumu no ģimenes ārsta vai ārstējošā ārsta slimnīcā.
Sociālās aprūpes pakalpojumi dzīvesvietā
Latvijā ir pieejami sociālās aprūpes pakalpojumi dzīvesvietā personām, kam nav likumīgu apgādnieku vai tie dažādu objektīvu apstākļu rezultātā nevar nodrošināt nepieciešamo palīdzību. Šo pakalpojumu mērķis ir palīdzēt personām ar dažādiem funkcionāliem traucējumiem, kam vecuma, fizisku vai garīgu traucējumu dēļ nav iespējas veikt mājas soli vai pilnvērtīgi parūpēties var sevi.
Pavadošie aprūpētāji
Kā aprūpētājiem, kam nav speciālas medicīniska izglītības, pavadošo aprūpētāju loma ir ierobežota, tomēr šie cilvēki var būt ļoti būtisks atbalsts cilvēkiem ar invaliditāti, senioriem un viņu ģimenēm. Piemēram, kad ģimenei vai ģimenes loceklim nepieciešama atelpa no aprūpes pienākumiem, pavadonis sniegs atbalstu, mierinājumu, kā arī nepieciešamības gadījumā veiks mājsaimniecības pienākumus, pagatavos maltīti un nogādās aprūpējamo uz nepieciešamajiem galamērķiem (skola, interešu grupas, tikšanās, un citi).
Profesionāli aprūpētāji
Šie profesionāļi var veikt tādus pašus pienākumus kā pavadošie aprūpētāji, kā arī daudz ko citu. Sertificēti aprūpētāji var sniegt praktisku aprūpi un palīdzēt aprūpējamajiem, piemēram, senioriem ikdienas dzīvē, piemēram, nomazgāties, apģērbties, sakopties, kā arī pārvietoties.
Aprūpētājs ar speciālu medicīnisku izglītību
Atsevišķos gadījumos cilvēkam var būt nepieciešama profesionāla medicīniska aprūpe, un šāds pakalpojums Latvijā ir pieejams gan kā maksas pakalpojums, gan to finansē valsts. Veselības aprūpes pakalpojumus mājās sniedz sertificēta māsa vai ārsta palīgs – feldšeris (proti, personas, kas strādā ārstniecības iestādē un kam noslēgts īpašs līgums ar Nacionālo veselības dienestu), savukārt rehabilitācijas pakalpojumus veic sertificēts fizioterapeits, ergoterapeits vai audiologopēds.