medicine.lv skaitļos

Lietotāji online125
Aktīvie uzņēmumi12742
Nozares raksti1341
Ekspertu atbildes20871
Kā atrast piemērotu aprūpētāju? : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Kā atrast piemērotu aprūpētāju?

Dažādu apstākļu dēļ var rasties situācija, kad tuviniekiem nav iespējas uzņemties veca vai slima cilvēka aprūpi. Atrast piemērotu aprūpētāju, savukārt, var būt sarežģīti – ja nav zināms, ko īsti meklēt un pie kā vērsties. Pastāv vairāki aprūpētāju veidi ar dažādu pakāpju kvalifikāciju, tomēr pats galvenais – šim cilvēkam jābūt ar pozitīvu attieksmi, empātiju un jāsaprotas ar aprūpējamo.

Kas ir aprūpētājs?

Aprūpētājs ir speciālists, kas nodrošina aprūpi klienta dzīves vietā un sociālās aprūpes institūcijās, palīdzot tiem, kas paši sevi nespēj aprūpēt, piemēram, ievērot personīgo higiēnu, pagatavot maltītes, uzkopt mājvietu, sagādāt pirmās nepieciešamības preces, kā arī veikt citus pakalpojumus.

Ko ņemt vērā, meklējot aprūpētāju?

Meklējot aukli mazam bērnam, visbiežāk tiek uzklausīti tuvinieku, draugu un paziņu ieteikumi, izskatīti dažādi sludinājumi vai profesionālo pakalpojuma sniedzēju piedāvājumi. Līdzīgi var rīkoties, meklējot aprūpētāju, turklāt šajā jautājumā papildus var vērsties pie pašvaldības sociālā dienesta vai arī jautāt savam ģimenes ārstam.

Jāņem vērā, ka šo speciālistu apmaksas noteikumi mēdz būt atšķirīgi un ir atkarīgi no dažādiem faktoriem. Savukārt, lai saņemtu valsts finansētu aprūpi mājās, vispirms nepieciešams iegūt nosūtījumu no ģimenes ārsta vai ārstējošā ārsta slimnīcā.

Sociālās aprūpes pakalpojumi dzīvesvietā

Latvijā ir pieejami sociālās aprūpes pakalpojumi dzīvesvietā personām, kam nav likumīgu apgādnieku vai tie dažādu objektīvu apstākļu rezultātā nevar nodrošināt nepieciešamo palīdzību. Šo pakalpojumu mērķis ir palīdzēt personām ar dažādiem funkcionāliem traucējumiem, kam vecuma, fizisku vai garīgu traucējumu dēļ nav iespējas veikt mājas soli vai pilnvērtīgi parūpēties var sevi.

Pavadošie aprūpētāji

Kā aprūpētājiem, kam nav speciālas medicīniska izglītības, pavadošo aprūpētāju loma ir ierobežota, tomēr šie cilvēki var būt ļoti būtisks atbalsts cilvēkiem ar invaliditāti, senioriem un viņu ģimenēm. Piemēram, kad ģimenei vai ģimenes loceklim nepieciešama atelpa no aprūpes pienākumiem, pavadonis sniegs atbalstu, mierinājumu, kā arī nepieciešamības gadījumā veiks mājsaimniecības pienākumus, pagatavos maltīti un nogādās aprūpējamo uz nepieciešamajiem galamērķiem (skola, interešu grupas, tikšanās, un citi).

Profesionāli aprūpētāji

Šie profesionāļi var veikt tādus pašus pienākumus kā pavadošie aprūpētāji, kā arī daudz ko citu. Sertificēti aprūpētāji var sniegt praktisku aprūpi un palīdzēt aprūpējamajiem, piemēram, senioriem ikdienas dzīvē, piemēram, nomazgāties, apģērbties, sakopties, kā arī pārvietoties.

Aprūpētājs ar speciālu medicīnisku izglītību

Atsevišķos gadījumos cilvēkam var būt nepieciešama profesionāla medicīniska aprūpe, un šāds pakalpojums Latvijā  ir pieejams gan kā maksas pakalpojums, gan to finansē valsts. Veselības aprūpes pakalpojumus mājās sniedz sertificēta māsa vai ārsta palīgs – feldšeris (proti, personas, kas strādā ārstniecības iestādē un kam noslēgts īpašs līgums ar Nacionālo veselības dienestu), savukārt rehabilitācijas pakalpojumus veic sertificēts fizioterapeits, ergoterapeits vai audiologopēds.

Dalies ar šo rakstu

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Deguna starpsienas operācija

Deguna starpsienas operācija

Plastiskās ķirurģijas klīnika Aesthetica piedāvā veikt gan deguna starpsienas korekcijas operācijas, gan estētisko rinoplastiku. Klīnikas Aesthetica otorinolaringologi un ķirurgi ir gatavi palīdzēt ikvienam pacientam. Pieraksties konsultācijai pie Aesthetica jau šodien!

Izskatīties labāk – tā nav veiksme, tas ir lēmums! Patiesība par plastisko ķirurģiju

Izskatīties labāk – tā nav veiksme, tas ir lēmums! Patiesība par plastisko ķirurģiju

Klīnikas "Aesthetica" pamatvērtības ir harmonija, samērīgums un dabiskums. Klientiem, kuri dažādu iemeslu dēļ vēlas veikt uzlabojumus savā izskatā, atgūt pašpārliecību un uzlabot savas dzīves kvalitāti, tas ir iespējams, nezaudējot savu "es". Komfortablā atmosfērā pieprasīti speciālisti, apvienojot augstu profesionālismu, precizitāti un gaumes izjūtu, palīdzēs jums uzlabot jūsu dzīves kvalitāti un piepildīt sapņus. 

Video

Produktu testi

Dr. Pakalns VIVASOLS – imunitātei, pret oksidatīvo stresu un elpceļu veselībai

Dr. Pakalns VIVASOLS – imunitātei, pret oksidatīvo stresu un elpceļu veselībai

Oktobrī medicine.lv sadarbībā ar Dr. Pakalns select zīmolu piedāvā testēt "Dr. Pakalns select VIVASOLS" imunitātei, pret oksidatīvo stresu un elpceļu veselībai.

Testa rezultāti: LIVEO pienskābo un bifidobaktēriju komplekss satrauktam vēderam

Testa rezultāti: LIVEO pienskābo un bifidobaktēriju komplekss satrauktam vēderam

Septembrī Medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu SIA "Sagitus" piedāvāja testēt "LIVEO Kids" pienskābo un bifidobaktēriju kompleksu ērti lietojamos pulverīšos, kas īpaši paredzēti bērniem.

Testa rezultāti: Dr. Pakalns Select Relaxols – spriedzes mazināšanai, sirdsdarbības uzlabošanai un relaksācijai

Testa rezultāti: Dr. Pakalns Select Relaxols – spriedzes mazināšanai, sirdsdarbības uzlabošanai un relaksācijai

Septembrī Medicine.lv sadarbībā ar "Dr. Pakalns Select" zīmolu piedāvāja testēt "Dr. Pakalns Select RELAXOLS Stress support" spriedzes mazināšanai, sirdsdarbības uzlabošanai un relaksācijas veicināšanai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

"Apimi" dabiskie kosmētikas produkti ķermeņa un sejas kopšanai: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Zīmols "Apimi" ir vēl viens piemērs izdomai, kas rezultējas lieliskos dabiskās kosmētikas produktos ķermeņa un sejas kopšanai. "Apimi" ražojumi ļauj sajust bišu radīto produktu labvēlīgo ietekmi uz skaistumu un labsajūtu ikdienā. Bišu iedvesmoti – Apimi radīti!"

Jaunums Latvijā – ZOE fermentētais probiotiskais dzēriens: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Jaunums Latvijā – ZOE fermentētais probiotiskais dzēriens: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Terapeitiskos nolūkos pārtikas un uztura bagātinātāju veidā tiek izmantoti laktobacilli, bifidobaktērijas un pat streptokoki. Šos dzīvos mikroorganismus sauc par probiotikām, un pārtikas produktus, kas tos satur, sauc par probiotikām. Parasti tie ir piena produkti. Lietuvietis Ramunas Račkausks radīja augu izcelsmes probiotikas produktu, raudzējot auzas, griķus un rīsus – ZOE. 

Uzņēmējs runā