Kā ārstēties ar "līdzīgām ciešanām"

homoopathie

Vārds "homeopātija" radīts, apvienojot divus sengrieķus valodas jēdzienus: hómoios, kas nozīmē līdzīgs, un páthos – ciešanas un slimība.

Lai realizētu homeopātijas pamatideju – saslimušo ārstētu ar niecīgu devu substances, kas lielākā daudzumā veselajam radītu esošās slimības simptomiem līdzīgas reakcijas –, no nepieciešamās vielas (augiem, minerāliem, metāliem, dzīvnieku izcelsmes produktiem) gatavo spirta izvilkumu. Tad noteiktās proporcijās to atšķaida pat simtiem un tūkstošiem reižu. Pēc katras manipulācijas šķīdumu desmit reizes sakrata, farmaceitu valodā sakot, potencē jeb dinamizē, lai zāļu iedarbība pastiprinātos. Nešķīstošas vielas, piemēram, metālus, saberž kopā ar piencukuru, pēc tāda paša principa koncentrāciju pakāpeniski samazinot.

Neticīgie rēķinātāji izaicinoši taujā – kā atšķaidījums, kurā vairs nav atrodama pat viena aktīvās vielas molekula, var būt iedarbīgs? Kādreiz homeopāti teica: nezinām precīzi kā, tomēr prakse pierāda – tas darbojas! Mūsdienās homeopātijas darbības principi tiek skaidroti ar šķīdinātāja (ūdens) struktūras izmaiņām vielas atšķaidīšanas rezultātā. Varam uzskatīt – šī ārstēšanās metode mums iedota avansā. Homeopātijas iedarbību nereti skaidro ar pašiedvesmu – tici, tāpēc palīdz. Bet tā der, arī ārstējot zīdaiņus, skeptiski noskaņotus pacientus un  dzīvniekus.

Lai cik savāda un gandrīz maģiska nešķistu homeopātisko preparātu tapšana un iedarbības principi, fakti paliek fakti: homeopāti ir ļoti noslogoti, jo aizvien biežāk mēs izvēlamies ārstēties saudzīgāk, biežāk un biežāk atšķaidījumus paraksta pat alopāti jeb parastie ārsti, ikvienas tradicionālās aptiekas plauktos pieejami arī homeopātiskie preparāti. Pat Anglijas karaliene veselības spēcināšanai izvēlas šo alternatīvu.

Homeopātisko preparātu lietošana ir droša un veselībai nekaitīga, jo milzīgo atšķaidījumu dēļ tiem nav iespējamas blakus parādības un tos nevar pārdozēt. Ja viela nebūs pareizi izvēlēta, tā iziet caur organismu, ļaunumu nenodarot. Šīs zāles var lietot visu vecumu pārstāvji, grūtnieces, barojošas māmiņas, arī alerģiski cilvēki. Tomēr ieteicams ievērot dažus nosacījumus, lai zāļu iedarbība būtu pilnvērtīga.

• Lai netraucētu zāļu uzsūkšanos, tās vēlams ieņemt pusstundu pirms ēšanas. Ja pirms maltītes par tām aizmirsies – stundu pēc ieturēšanās. 
• Daži ārsti mēdz teikt, ka, lietojot homeopātiskos līdzekļus, jāatsakās no alus, kafijas, smēķēšanas, asām garšvielām un produktiem ar piparmētru garšu vai smaržu (arī košļājamās gumijas un zobu pastas). Pielaidīgākie mediķi no minētajām vielām iesaka atturēties stundu pirms un pēc zāļu ieņemšanas – tad zāļu efekts nevājināšoties. Ja patiešām homeopātijas lietošanai būtu jārada tik īpaši, no ārējiem faktoriem pasargāti, apstākļi, visdrīzāk tā sen būtu aizmirsta. Kuram gan pietiktu laiks un pacietība tik cimperlīgām darbībām?

• Homeopātiskos pilienus nevajadzētu pilināt tieši uz mēles, bet atšķaidīt ēdamkarotē ūdens, un pirms norīšanas brīdi paturēt mutē, lai tie jau caur gļotādu mazliet uzsūcas.

• Ja nepatīk pilienos esošais spirts, nepieciešamo zāļu devu var iemaisīt pusglāzē silta ūdens un dzert pēc pusstundas, kad alkohola daļa izgarojusi.

• Visas cietās zāļu formas – tabletes un cukura zirnīši – ir jānosūkā. Tos var arī likt zem mēles, lai izšķīst, bet nevajadzētu steigā norīt vai sakošļāt.

• Dažādiem homeopātiskajiem līdzekļiem nav izteiktas savstarpējās mijiedarbības, tāpēc tos var lietot vienlaicīgi.

• Dažādu slimību gadījumā ārsts vai farmaceits var ieteikt vienu preparātu, jo tas pats zāļu līdzeklis stiprākā vai vājākā atšķaidījumā tiek izmantots, lai ārstētu atšķirīgas kaites.

• Homeopāti nenoliedz citas ārstniecības metodes. Nepieciešamības gadījumā arī ārsts homeopāts ieteiks izmantot ķīmiskos preparātus (arī antibiotikas) un atbalstīs ķirurģisku iejaukšanos. 

• Ja reizē lieto homeopātiskās un ķīmiskās zāles, tad homeopātijas efekts var mazināties, bet ķīmisko preparātu iedarbība nemainās.

• Zāļu tējas un fitoterapija kopumā var tikt izmantota homeopātisko preparātu lietošanas laikā. Tomēr arī šajā gadījumā labāk ievērot stundas starplaiku.

• Nereti homeopātiskās zāles jāieņem vairākas reizes dienā, dažreiz pat ik pēc stundas vai vēl biežāk. Steidzīgie jautā, vai vairākām reizēm paredzēto devu nevar iedzert uzreiz? Tā nav labākā pieeja, jo homeopātiskie līdzekļi palielina organisma paša aizsargspējas, tāpēc labāk, lai imunitātes stimulācija ir biežāka, nevis spēcīgāka, bet tikai vienu reizi.

• Homeopātiskie preparāti nav jāglabā ledusskapī vai kādos īpašos apstākļos, bet tos nedrīkst atstāt tiešos saules staros, piemēram, uz palodzes un tuvumā ierīcēm, kas ap sevi rada elektromagnētisko lauku. Tāpēc zāļu pudelītes nevajadzētu turēt pie datora vai iemest kabatā blakus mobilajam telefonam. Ja mājās rit remonts, arī pie krāsu podiem un citu spēcīgi un asi smaržojošu vielu tuvumā tās neglabāsim.

• Vispareizāk, ja homeopātiskos līdzekļus paraksta sertificēts ārsts homeopāts, kurš pacientu izmeklējis un sīki iztaujājis, ņemot vērā organisma un slimības īpatnības. Speciālists tad arī norāda, kādās devās, cik bieži un ilgi jālieto preparāts. Tomēr ārstu homeopātu nav daudz, līdz vizītei ilgi jāgaida, tāpēc slimības gadījumā bieži taisnā ceļā dodamies uz aptieku. Tādēļ ir radīta kompleksā homeopātija – preparāts sastāv no vairākiem zāļu līdzekļiem, ar aprēķinu, ka vairumam saslimušo kaut kas no sastāva palīdzēs, bet pārējās nekaitēs. 

• Akūtos, piemēram, saaukstēšanās gadījumos zāles jāsāk lietot uzreiz, sajūtot simptomus. Sākumā, iespējams, tās jālieto ik pēc stundas vai vēl biežāk. Lietošanas biežums pakāpeniski jāsamazina, līdz simptomi pazūd. Kad slimības pazīmes pāriet, zāļu lietošana jāpārtrauc, nevis drošības pēc vēl nedēļu jālieto. Protams, ja ārsts nav norādījis citādi. 

• Ja kaite ir hroniska, tomēr vajadzētu vērsties pie ārsta. Izvēloties komplekso homeopātiju, kādam pirmās uzlabošanās pazīmes var būt pēc nedēļas, citam jāgaida mēnesis, divi varbūt pat ilgāk. Aptiekā parasti iesaka izlietot vienu zāļu oriģinālu un sekot līdzi izmaiņām veselības stāvoklī. Ja labāk nekļūst nemaz, nemaz, jāmeklē cits ārstniecības līdzeklis. Ja šķiet, ka veselība it kā mazliet uzlabojas, bet kaite īsti nav pārgājusi, visdrīzāk zāļu sastāvā ir nepieciešamā ārstniecības viela, bet vajadzīgs cits tās stiprums – piemērotāka atšķaidījuma pakāpe. Kāda? To var noteikt tikai ārsts. 

• Parakstītie cukura zirnīši vai pilieni jālieto norādītajās devās un daudzumos, tāpēc ārstēšanās prasa pacienta līdzdarbošanos, akurātu pieeju zāļu ieņemšanā un pacietību, jo rezultātus nereti nav iespējams sagaidīt ātri. Tomēr galu galā lēnā metode atmaksājas, jo likvidē slimības cēloni, ne tikai tās izpausmes, jo ārstē kopumā, nevis tikai labo ausi vai kreiso kāju. 

• Ja pie ārsta homeopāta atnāk desmit pacienti, sūdzoties par galvas sāpēm, visdrīzāk, katram tiek parakstīts cits ārstēšanās līdzeklis. Tāpēc nav jēgas no drauga vai paziņas aizņemties viņam piemeklētās zāles. Ja pašam nav iespējas konsultēties pie ārsta, labāk pirkt kompleksos preparātus. 

• Ja zāles neiedarbojas, iespējams, ka ārstam nav precīzi izstāstīts par slimību, veselības traucējumu un sāpju raksturu, izpausmes veidiem. Nianses, piemēram, pašsajūtas pasliktināšanās no rīta, vakarā, mitrā vai stipri vējainā laikā, ārstam homeopātam ir būtiskas, lai noteiktu atbilstošāko ārstēšanos. Bet pacienti visbiežāk šādiem niekiem uzmanību nepievērš. 

Ja zāles tiek lietotas rūpīgi, bet atveseļošanās kavējas, jāpieļauj arī ārsta kļūdas iespējamība, jo homeopātija ir ļoti skrupuloza un piņķerīga zinātne. Turklāt nereti par homeopātiem sevi sauc arī cilvēki bez medicīniskās izglītības. Tāpēc, lai sevi pasargātu, nevajadzētu kautrēties speciālistam lūgt uzrādīt ārsta homeopāta sertifikātu. Kuram tas ir, neapvainosies. Bet pie pārējiem ārstēties gan nevajadzētu.

Ko nozīmē burti un cipari uz homeopātisko zāļu pudelītes?
Ja blakus aktīvās vielas nosaukumam latīņu valodā seko burts D, tas nozīmē, ka veikts decimālais atšķaidījums – viena daļa aktīvās vielas spirta izvilkuma pret desmit daļām ūdens. Nereti to apzīmē ar romiešu desmitnieku X.

Burts C apzīmē centizimālo atšķaidījuma veidu, kad simts daļās ūdens ir viena daļa vielas izvilkuma. Tā kā šis ir izplatītāks atšķaidījuma veids, nereti neraksta neko – klusēšana nozīmē simts.

Aiz burta sekojošais skaitlis liecina, cik reižu atšķaidījums veikts. Tātad uzraksts Chamomilla C 2000 nozīmē, ka šis ir attiecībās viens pret simtu divus tūkstošus reižu atšķaidīts un potencēts kumelīšu preparāts.

 

 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Refleksoloģija jeb dzīves enerģijas iekustināšana

Refleksoloģija jeb dzīves enerģijas iekustināšana

Sens ķīniešu sakāmvārds vēsta, ka smaids cilvēkam sākas no pēdām. Tā ir patiesība! Pieskaroties pēdām, notiek iedarbība uz refleksu zonām, kas ir saistītas ar noteiktiem iekšējiem orgāniem, dziedzeriem un audiem, un, lutinot un masējot pēdas, mēs varam ietekmēt arī mūsu garīgo veselību. 

Sejas aizsargvairogi, bezkontakta dezinfekcijas stends – latvieši pandēmijas laikā ražo modernus aizsarglīdzekļus

Sejas aizsargvairogi, bezkontakta dezinfekcijas stends – latvieši pandēmijas laikā ražo modernus aizsarglīdzekļus

Disinfeq komanda piedāvā modernus augstas kvalitātes sejas vairogus, drošības barjeras un jau drīzumā prezentēs īpašu jaunumu – bezkontakta dezinfekcijas stendu.  

Video

Produktu testi

VENOLUX – uztura bagātinātājs un gels nogurušām kājām

VENOLUX <b>– </b>uztura bagātinātājs un gels nogurušām kājām

Jūnijā medicine.lv sadarbībā ar SIA SILVANOLS piedāvā testēt VENOLUX kapsulas un VENOLUX gelu - kāju vieglumam un labai vēnu veselībai ilgtermiņā.

Testa rezultāti: HealthAid® Evening Primrose Oil – naktssveces eļļa sievietes veselībai un skaistumam

Testa rezultāti: HealthAid® Evening Primrose Oil – naktssveces eļļa sievietes veselībai un skaistumam

 Aprīlī medicine.lv sadarbībā ar "HealthAid Baltics" piedāvāja testēt uztura bagātinātāju – naktssveces eļļu HealthAid® Evening Primrose Oil 1300 mg.

Soluro® DUO ar D-mannozi – dubulttrieciena produkts urīnceļiem

Soluro® DUO ar D-mannozi – dubulttrieciena produkts urīnceļiem

Maijā medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu "Solepharm Pharmaceuticals" piedāvā testēt uztura bagātinātāju – Soluro® DUO ar D-mannozi urīnceļu veselībai.

Uzņēmējs runā

Kā dažādi matraču veidi ietekmē bērna miegu

gultas_un_matra_i___erti.lv

Katram no mums periodiski ir jāizdara izvēle – kur pirkt matraci un kāds mums katram ir nepieciešams. Īpaši svarīga matrača izvēle ir bērniem, jo bērnu matracis ir vieta, kur mazi bērni pavada līdz 16 stundām dienā, kamēr vecāki bērni – līdz desmit stundām dienā.