medicine.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi12754
Nozares raksti1343
Ekspertu atbildes20882
Kā ārstēties ar "līdzīgām ciešanām" : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Kā ārstēties ar "līdzīgām ciešanām"

Foto: Pixabay.com

Vārds "homeopātija" radīts, apvienojot divus sengrieķus valodas jēdzienus: hómoios, kas nozīmē līdzīgs, un páthos – ciešanas un slimība.

Lai realizētu homeopātijas pamatideju – saslimušo ārstētu ar niecīgu devu substances, kas lielākā daudzumā veselajam radītu esošās slimības simptomiem līdzīgas reakcijas –, no nepieciešamās vielas (augiem, minerāliem, metāliem, dzīvnieku izcelsmes produktiem) gatavo spirta izvilkumu. Tad noteiktās proporcijās to atšķaida pat simtiem un tūkstošiem reižu. Pēc katras manipulācijas šķīdumu desmit reizes sakrata, farmaceitu valodā sakot, potencē jeb dinamizē, lai zāļu iedarbība pastiprinātos. Nešķīstošas vielas, piemēram, metālus, saberž kopā ar piencukuru, pēc tāda paša principa koncentrāciju pakāpeniski samazinot.

Neticīgie rēķinātāji izaicinoši taujā – kā atšķaidījums, kurā vairs nav atrodama pat viena aktīvās vielas molekula, var būt iedarbīgs? Kādreiz homeopāti teica: nezinām precīzi kā, tomēr prakse pierāda – tas darbojas! Mūsdienās homeopātijas darbības principi tiek skaidroti ar šķīdinātāja (ūdens) struktūras izmaiņām vielas atšķaidīšanas rezultātā. Varam uzskatīt – šī ārstēšanās metode mums iedota avansā. Homeopātijas iedarbību nereti skaidro ar pašiedvesmu – tici, tāpēc palīdz. Bet tā der, arī ārstējot zīdaiņus, skeptiski noskaņotus pacientus un  dzīvniekus.

Lai cik savāda un gandrīz maģiska nešķistu homeopātisko preparātu tapšana un iedarbības principi, fakti paliek fakti: homeopāti ir ļoti noslogoti, jo aizvien biežāk mēs izvēlamies ārstēties saudzīgāk, biežāk un biežāk atšķaidījumus paraksta pat alopāti jeb parastie ārsti, ikvienas tradicionālās aptiekas plauktos pieejami arī homeopātiskie preparāti. Pat Anglijas karaliene veselības spēcināšanai izvēlas šo alternatīvu.

Homeopātisko preparātu lietošana ir droša un veselībai nekaitīga, jo milzīgo atšķaidījumu dēļ tiem nav iespējamas blakus parādības un tos nevar pārdozēt. Ja viela nebūs pareizi izvēlēta, tā iziet caur organismu, ļaunumu nenodarot. Šīs zāles var lietot visu vecumu pārstāvji, grūtnieces, barojošas māmiņas, arī alerģiski cilvēki. Tomēr ieteicams ievērot dažus nosacījumus, lai zāļu iedarbība būtu pilnvērtīga.

• Lai netraucētu zāļu uzsūkšanos, tās vēlams ieņemt pusstundu pirms ēšanas. Ja pirms maltītes par tām aizmirsies – stundu pēc ieturēšanās. 
• Daži ārsti mēdz teikt, ka, lietojot homeopātiskos līdzekļus, jāatsakās no alus, kafijas, smēķēšanas, asām garšvielām un produktiem ar piparmētru garšu vai smaržu (arī košļājamās gumijas un zobu pastas). Pielaidīgākie mediķi no minētajām vielām iesaka atturēties stundu pirms un pēc zāļu ieņemšanas – tad zāļu efekts nevājināšoties. Ja patiešām homeopātijas lietošanai būtu jārada tik īpaši, no ārējiem faktoriem pasargāti, apstākļi, visdrīzāk tā sen būtu aizmirsta. Kuram gan pietiktu laiks un pacietība tik cimperlīgām darbībām?

• Homeopātiskos pilienus nevajadzētu pilināt tieši uz mēles, bet atšķaidīt ēdamkarotē ūdens, un pirms norīšanas brīdi paturēt mutē, lai tie jau caur gļotādu mazliet uzsūcas.

• Ja nepatīk pilienos esošais spirts, nepieciešamo zāļu devu var iemaisīt pusglāzē silta ūdens un dzert pēc pusstundas, kad alkohola daļa izgarojusi.

• Visas cietās zāļu formas – tabletes un cukura zirnīši – ir jānosūkā. Tos var arī likt zem mēles, lai izšķīst, bet nevajadzētu steigā norīt vai sakošļāt.

• Dažādiem homeopātiskajiem līdzekļiem nav izteiktas savstarpējās mijiedarbības, tāpēc tos var lietot vienlaicīgi.

• Dažādu slimību gadījumā ārsts vai farmaceits var ieteikt vienu preparātu, jo tas pats zāļu līdzeklis stiprākā vai vājākā atšķaidījumā tiek izmantots, lai ārstētu atšķirīgas kaites.

• Homeopāti nenoliedz citas ārstniecības metodes. Nepieciešamības gadījumā arī ārsts homeopāts ieteiks izmantot ķīmiskos preparātus (arī antibiotikas) un atbalstīs ķirurģisku iejaukšanos. 

• Ja reizē lieto homeopātiskās un ķīmiskās zāles, tad homeopātijas efekts var mazināties, bet ķīmisko preparātu iedarbība nemainās.

• Zāļu tējas un fitoterapija kopumā var tikt izmantota homeopātisko preparātu lietošanas laikā. Tomēr arī šajā gadījumā labāk ievērot stundas starplaiku.

• Nereti homeopātiskās zāles jāieņem vairākas reizes dienā, dažreiz pat ik pēc stundas vai vēl biežāk. Steidzīgie jautā, vai vairākām reizēm paredzēto devu nevar iedzert uzreiz? Tā nav labākā pieeja, jo homeopātiskie līdzekļi palielina organisma paša aizsargspējas, tāpēc labāk, lai imunitātes stimulācija ir biežāka, nevis spēcīgāka, bet tikai vienu reizi.

• Homeopātiskie preparāti nav jāglabā ledusskapī vai kādos īpašos apstākļos, bet tos nedrīkst atstāt tiešos saules staros, piemēram, uz palodzes un tuvumā ierīcēm, kas ap sevi rada elektromagnētisko lauku. Tāpēc zāļu pudelītes nevajadzētu turēt pie datora vai iemest kabatā blakus mobilajam telefonam. Ja mājās rit remonts, arī pie krāsu podiem un citu spēcīgi un asi smaržojošu vielu tuvumā tās neglabāsim.

• Vispareizāk, ja homeopātiskos līdzekļus paraksta sertificēts ārsts homeopāts, kurš pacientu izmeklējis un sīki iztaujājis, ņemot vērā organisma un slimības īpatnības. Speciālists tad arī norāda, kādās devās, cik bieži un ilgi jālieto preparāts. Tomēr ārstu homeopātu nav daudz, līdz vizītei ilgi jāgaida, tāpēc slimības gadījumā bieži taisnā ceļā dodamies uz aptieku. Tādēļ ir radīta kompleksā homeopātija – preparāts sastāv no vairākiem zāļu līdzekļiem, ar aprēķinu, ka vairumam saslimušo kaut kas no sastāva palīdzēs, bet pārējās nekaitēs. 

• Akūtos, piemēram, saaukstēšanās gadījumos zāles jāsāk lietot uzreiz, sajūtot simptomus. Sākumā, iespējams, tās jālieto ik pēc stundas vai vēl biežāk. Lietošanas biežums pakāpeniski jāsamazina, līdz simptomi pazūd. Kad slimības pazīmes pāriet, zāļu lietošana jāpārtrauc, nevis drošības pēc vēl nedēļu jālieto. Protams, ja ārsts nav norādījis citādi. 

• Ja kaite ir hroniska, tomēr vajadzētu vērsties pie ārsta. Izvēloties komplekso homeopātiju, kādam pirmās uzlabošanās pazīmes var būt pēc nedēļas, citam jāgaida mēnesis, divi varbūt pat ilgāk. Aptiekā parasti iesaka izlietot vienu zāļu oriģinālu un sekot līdzi izmaiņām veselības stāvoklī. Ja labāk nekļūst nemaz, nemaz, jāmeklē cits ārstniecības līdzeklis. Ja šķiet, ka veselība it kā mazliet uzlabojas, bet kaite īsti nav pārgājusi, visdrīzāk zāļu sastāvā ir nepieciešamā ārstniecības viela, bet vajadzīgs cits tās stiprums – piemērotāka atšķaidījuma pakāpe. Kāda? To var noteikt tikai ārsts. 

• Parakstītie cukura zirnīši vai pilieni jālieto norādītajās devās un daudzumos, tāpēc ārstēšanās prasa pacienta līdzdarbošanos, akurātu pieeju zāļu ieņemšanā un pacietību, jo rezultātus nereti nav iespējams sagaidīt ātri. Tomēr galu galā lēnā metode atmaksājas, jo likvidē slimības cēloni, ne tikai tās izpausmes, jo ārstē kopumā, nevis tikai labo ausi vai kreiso kāju. 

• Ja pie ārsta homeopāta atnāk desmit pacienti, sūdzoties par galvas sāpēm, visdrīzāk, katram tiek parakstīts cits ārstēšanās līdzeklis. Tāpēc nav jēgas no drauga vai paziņas aizņemties viņam piemeklētās zāles. Ja pašam nav iespējas konsultēties pie ārsta, labāk pirkt kompleksos preparātus. 

• Ja zāles neiedarbojas, iespējams, ka ārstam nav precīzi izstāstīts par slimību, veselības traucējumu un sāpju raksturu, izpausmes veidiem. Nianses, piemēram, pašsajūtas pasliktināšanās no rīta, vakarā, mitrā vai stipri vējainā laikā, ārstam homeopātam ir būtiskas, lai noteiktu atbilstošāko ārstēšanos. Bet pacienti visbiežāk šādiem niekiem uzmanību nepievērš. 

Ja zāles tiek lietotas rūpīgi, bet atveseļošanās kavējas, jāpieļauj arī ārsta kļūdas iespējamība, jo homeopātija ir ļoti skrupuloza un piņķerīga zinātne. Turklāt nereti par homeopātiem sevi sauc arī cilvēki bez medicīniskās izglītības. Tāpēc, lai sevi pasargātu, nevajadzētu kautrēties speciālistam lūgt uzrādīt ārsta homeopāta sertifikātu. Kuram tas ir, neapvainosies. Bet pie pārējiem ārstēties gan nevajadzētu.

Ko nozīmē burti un cipari uz homeopātisko zāļu pudelītes?
Ja blakus aktīvās vielas nosaukumam latīņu valodā seko burts D, tas nozīmē, ka veikts decimālais atšķaidījums – viena daļa aktīvās vielas spirta izvilkuma pret desmit daļām ūdens. Nereti to apzīmē ar romiešu desmitnieku X.

Burts C apzīmē centizimālo atšķaidījuma veidu, kad simts daļās ūdens ir viena daļa vielas izvilkuma. Tā kā šis ir izplatītāks atšķaidījuma veids, nereti neraksta neko – klusēšana nozīmē simts.

Aiz burta sekojošais skaitlis liecina, cik reižu atšķaidījums veikts. Tātad uzraksts Chamomilla C 2000 nozīmē, ka šis ir attiecībās viens pret simtu divus tūkstošus reižu atšķaidīts un potencēts kumelīšu preparāts.

 

 

Dalies ar šo rakstu

Nedēļas tēma

Videi draudzīga matu kopšana. Kas ir šampūnziepes?

Videi draudzīga matu kopšana. Kas ir šampūnziepes?

Vai zināji, ka vari rūpēties par saviem matiem, izvēloties šampūnu un kondicionieri, pēc kuru izlietošanas nepaliek pāri plastmasas pudele? SILMACHY šampūnziepes jeb cietais šampūns un kondicionieris ir inovatīvi izstrādāti matu kopšanas līdzekļi, tie ir efektīvi un videi draudzīgi. 

Aktuālie piedāvājumi

Kompleksa pieeja Covid-19 infekcijas ārstēšanā

Kompleksa pieeja Covid-19 infekcijas ārstēšanā

Jau vairāk nekā pusotru gadu, cenšoties sadzīvot ar Covid-19 pandēmiju, tiek uzkrāta aizvien lielāka pieredze un zināšanas cīņā ar šo slimību, un ir apkopoti pierādījumi, ka pēc Covid-19 infekcijas sekas var nopietni ietekmēt pārslimojušās personas veselības stāvokli ilgtermiņā.

Deguna starpsienas operācija

Deguna starpsienas operācija

Plastiskās ķirurģijas klīnika Aesthetica piedāvā veikt gan deguna starpsienas korekcijas operācijas, gan estētisko rinoplastiku. Klīnikas Aesthetica otorinolaringologi un ķirurgi ir gatavi palīdzēt ikvienam pacientam. Pieraksties konsultācijai pie Aesthetica jau šodien!

Video

Produktu testi

Testa rezultāti: NEO β-IMMUNE – imunitātei, vitalitātei un pret nogurumu

Testa rezultāti: NEO β-IMMUNE – imunitātei, vitalitātei un pret nogurumu

Oktobrī medicine.lv sadarbībā ar NEO zīmolu piedāvāja testēt NEO līnijas produktu β-IMMUNE (120ml) imunitātei, vitalitātei un pret nogurumu.

Testa rezultāti: HealthAid Neuroforte® – sinerģisks atbalsts smadzeņu un nervu veselībai

Testa rezultāti: HealthAid Neuroforte® – sinerģisks atbalsts smadzeņu un nervu veselībai

Septembrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "HealthAid Baltics" piedāvāja testēt "Neuroforte®" smadzeņu un nervu veselībai.

Unikālais "OGA7 Cosmetics" ķermeņa un roku krēms normālai un sausai ādai

Unikālais

Oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar zīmolu "OGA7 Cosmetics" piedāvā testēt unikālu barojošo un mitrinošo ķermena un roku krēmu.

Dr. Pakalns VIVASOLS – imunitātei, pret oksidatīvo stresu un elpceļu veselībai

Dr. Pakalns VIVASOLS – imunitātei, pret oksidatīvo stresu un elpceļu veselībai

Oktobrī medicine.lv sadarbībā ar Dr. Pakalns select zīmolu piedāvā testēt "Dr. Pakalns select VIVASOLS" imunitātei, pret oksidatīvo stresu un elpceļu veselībai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

"Apimi" dabiskie kosmētikas produkti ķermeņa un sejas kopšanai: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Zīmols "Apimi" ir vēl viens piemērs izdomai, kas rezultējas lieliskos dabiskās kosmētikas produktos ķermeņa un sejas kopšanai. "Apimi" ražojumi ļauj sajust bišu radīto produktu labvēlīgo ietekmi uz skaistumu un labsajūtu ikdienā. Bišu iedvesmoti – Apimi radīti!"

Jaunums Latvijā – ZOE fermentētais probiotiskais dzēriens: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Jaunums Latvijā – ZOE fermentētais probiotiskais dzēriens: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Terapeitiskos nolūkos pārtikas un uztura bagātinātāju veidā tiek izmantoti laktobacilli, bifidobaktērijas un pat streptokoki. Šos dzīvos mikroorganismus sauc par probiotikām, un pārtikas produktus, kas tos satur, sauc par probiotikām. Parasti tie ir piena produkti. Lietuvietis Ramunas Račkausks radīja augu izcelsmes probiotikas produktu, raudzējot auzas, griķus un rīsus – ZOE.