medicine.lv skaitļos

Lietotāji online301
Aktīvie uzņēmumi12806
Nozares raksti1613
Ekspertu atbildes21477
Kā ārstēties ar "līdzīgām ciešanām" : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Kā ārstēties ar "līdzīgām ciešanām"

Foto: Pixabay.com
Foto: Foto: Pixabay.com

Vārds "homeopātija" radīts, apvienojot divus sengrieķus valodas jēdzienus: hómoios, kas nozīmē līdzīgs, un páthos – ciešanas un slimība.

Lai realizētu homeopātijas pamatideju – saslimušo ārstētu ar niecīgu devu substances, kas lielākā daudzumā veselajam radītu esošās slimības simptomiem līdzīgas reakcijas –, no nepieciešamās vielas (augiem, minerāliem, metāliem, dzīvnieku izcelsmes produktiem) gatavo spirta izvilkumu. Tad noteiktās proporcijās to atšķaida pat simtiem un tūkstošiem reižu. Pēc katras manipulācijas šķīdumu desmit reizes sakrata, farmaceitu valodā sakot, potencē jeb dinamizē, lai zāļu iedarbība pastiprinātos. Nešķīstošas vielas, piemēram, metālus, saberž kopā ar piencukuru, pēc tāda paša principa koncentrāciju pakāpeniski samazinot.

Neticīgie rēķinātāji izaicinoši taujā – kā atšķaidījums, kurā vairs nav atrodama pat viena aktīvās vielas molekula, var būt iedarbīgs? Kādreiz homeopāti teica: nezinām precīzi kā, tomēr prakse pierāda – tas darbojas! Mūsdienās homeopātijas darbības principi tiek skaidroti ar šķīdinātāja (ūdens) struktūras izmaiņām vielas atšķaidīšanas rezultātā. Varam uzskatīt – šī ārstēšanās metode mums iedota avansā. Homeopātijas iedarbību nereti skaidro ar pašiedvesmu – tici, tāpēc palīdz. Bet tā der, arī ārstējot zīdaiņus, skeptiski noskaņotus pacientus un  dzīvniekus.

Lai cik savāda un gandrīz maģiska nešķistu homeopātisko preparātu tapšana un iedarbības principi, fakti paliek fakti: homeopāti ir ļoti noslogoti, jo aizvien biežāk mēs izvēlamies ārstēties saudzīgāk, biežāk un biežāk atšķaidījumus paraksta pat alopāti jeb parastie ārsti, ikvienas tradicionālās aptiekas plauktos pieejami arī homeopātiskie preparāti. Pat Anglijas karaliene veselības spēcināšanai izvēlas šo alternatīvu.

Homeopātisko preparātu lietošana ir droša un veselībai nekaitīga, jo milzīgo atšķaidījumu dēļ tiem nav iespējamas blakus parādības un tos nevar pārdozēt. Ja viela nebūs pareizi izvēlēta, tā iziet caur organismu, ļaunumu nenodarot. Šīs zāles var lietot visu vecumu pārstāvji, grūtnieces, barojošas māmiņas, arī alerģiski cilvēki. Tomēr ieteicams ievērot dažus nosacījumus, lai zāļu iedarbība būtu pilnvērtīga.

• Lai netraucētu zāļu uzsūkšanos, tās vēlams ieņemt pusstundu pirms ēšanas. Ja pirms maltītes par tām aizmirsies – stundu pēc ieturēšanās. 
• Daži ārsti mēdz teikt, ka, lietojot homeopātiskos līdzekļus, jāatsakās no alus, kafijas, smēķēšanas, asām garšvielām un produktiem ar piparmētru garšu vai smaržu (arī košļājamās gumijas un zobu pastas). Pielaidīgākie mediķi no minētajām vielām iesaka atturēties stundu pirms un pēc zāļu ieņemšanas – tad zāļu efekts nevājināšoties. Ja patiešām homeopātijas lietošanai būtu jārada tik īpaši, no ārējiem faktoriem pasargāti, apstākļi, visdrīzāk tā sen būtu aizmirsta. Kuram gan pietiktu laiks un pacietība tik cimperlīgām darbībām?

• Homeopātiskos pilienus nevajadzētu pilināt tieši uz mēles, bet atšķaidīt ēdamkarotē ūdens, un pirms norīšanas brīdi paturēt mutē, lai tie jau caur gļotādu mazliet uzsūcas.

• Ja nepatīk pilienos esošais spirts, nepieciešamo zāļu devu var iemaisīt pusglāzē silta ūdens un dzert pēc pusstundas, kad alkohola daļa izgarojusi.

• Visas cietās zāļu formas – tabletes un cukura zirnīši – ir jānosūkā. Tos var arī likt zem mēles, lai izšķīst, bet nevajadzētu steigā norīt vai sakošļāt.

• Dažādiem homeopātiskajiem līdzekļiem nav izteiktas savstarpējās mijiedarbības, tāpēc tos var lietot vienlaicīgi.

• Dažādu slimību gadījumā ārsts vai farmaceits var ieteikt vienu preparātu, jo tas pats zāļu līdzeklis stiprākā vai vājākā atšķaidījumā tiek izmantots, lai ārstētu atšķirīgas kaites.

• Homeopāti nenoliedz citas ārstniecības metodes. Nepieciešamības gadījumā arī ārsts homeopāts ieteiks izmantot ķīmiskos preparātus (arī antibiotikas) un atbalstīs ķirurģisku iejaukšanos. 

• Ja reizē lieto homeopātiskās un ķīmiskās zāles, tad homeopātijas efekts var mazināties, bet ķīmisko preparātu iedarbība nemainās.

• Zāļu tējas un fitoterapija kopumā var tikt izmantota homeopātisko preparātu lietošanas laikā. Tomēr arī šajā gadījumā labāk ievērot stundas starplaiku.

• Nereti homeopātiskās zāles jāieņem vairākas reizes dienā, dažreiz pat ik pēc stundas vai vēl biežāk. Steidzīgie jautā, vai vairākām reizēm paredzēto devu nevar iedzert uzreiz? Tā nav labākā pieeja, jo homeopātiskie līdzekļi palielina organisma paša aizsargspējas, tāpēc labāk, lai imunitātes stimulācija ir biežāka, nevis spēcīgāka, bet tikai vienu reizi.

• Homeopātiskie preparāti nav jāglabā ledusskapī vai kādos īpašos apstākļos, bet tos nedrīkst atstāt tiešos saules staros, piemēram, uz palodzes un tuvumā ierīcēm, kas ap sevi rada elektromagnētisko lauku. Tāpēc zāļu pudelītes nevajadzētu turēt pie datora vai iemest kabatā blakus mobilajam telefonam. Ja mājās rit remonts, arī pie krāsu podiem un citu spēcīgi un asi smaržojošu vielu tuvumā tās neglabāsim.

• Vispareizāk, ja homeopātiskos līdzekļus paraksta sertificēts ārsts homeopāts, kurš pacientu izmeklējis un sīki iztaujājis, ņemot vērā organisma un slimības īpatnības. Speciālists tad arī norāda, kādās devās, cik bieži un ilgi jālieto preparāts. Tomēr ārstu homeopātu nav daudz, līdz vizītei ilgi jāgaida, tāpēc slimības gadījumā bieži taisnā ceļā dodamies uz aptieku. Tādēļ ir radīta kompleksā homeopātija – preparāts sastāv no vairākiem zāļu līdzekļiem, ar aprēķinu, ka vairumam saslimušo kaut kas no sastāva palīdzēs, bet pārējās nekaitēs. 

• Akūtos, piemēram, saaukstēšanās gadījumos zāles jāsāk lietot uzreiz, sajūtot simptomus. Sākumā, iespējams, tās jālieto ik pēc stundas vai vēl biežāk. Lietošanas biežums pakāpeniski jāsamazina, līdz simptomi pazūd. Kad slimības pazīmes pāriet, zāļu lietošana jāpārtrauc, nevis drošības pēc vēl nedēļu jālieto. Protams, ja ārsts nav norādījis citādi. 

• Ja kaite ir hroniska, tomēr vajadzētu vērsties pie ārsta. Izvēloties komplekso homeopātiju, kādam pirmās uzlabošanās pazīmes var būt pēc nedēļas, citam jāgaida mēnesis, divi varbūt pat ilgāk. Aptiekā parasti iesaka izlietot vienu zāļu oriģinālu un sekot līdzi izmaiņām veselības stāvoklī. Ja labāk nekļūst nemaz, nemaz, jāmeklē cits ārstniecības līdzeklis. Ja šķiet, ka veselība it kā mazliet uzlabojas, bet kaite īsti nav pārgājusi, visdrīzāk zāļu sastāvā ir nepieciešamā ārstniecības viela, bet vajadzīgs cits tās stiprums – piemērotāka atšķaidījuma pakāpe. Kāda? To var noteikt tikai ārsts. 

• Parakstītie cukura zirnīši vai pilieni jālieto norādītajās devās un daudzumos, tāpēc ārstēšanās prasa pacienta līdzdarbošanos, akurātu pieeju zāļu ieņemšanā un pacietību, jo rezultātus nereti nav iespējams sagaidīt ātri. Tomēr galu galā lēnā metode atmaksājas, jo likvidē slimības cēloni, ne tikai tās izpausmes, jo ārstē kopumā, nevis tikai labo ausi vai kreiso kāju. 

• Ja pie ārsta homeopāta atnāk desmit pacienti, sūdzoties par galvas sāpēm, visdrīzāk, katram tiek parakstīts cits ārstēšanās līdzeklis. Tāpēc nav jēgas no drauga vai paziņas aizņemties viņam piemeklētās zāles. Ja pašam nav iespējas konsultēties pie ārsta, labāk pirkt kompleksos preparātus. 

• Ja zāles neiedarbojas, iespējams, ka ārstam nav precīzi izstāstīts par slimību, veselības traucējumu un sāpju raksturu, izpausmes veidiem. Nianses, piemēram, pašsajūtas pasliktināšanās no rīta, vakarā, mitrā vai stipri vējainā laikā, ārstam homeopātam ir būtiskas, lai noteiktu atbilstošāko ārstēšanos. Bet pacienti visbiežāk šādiem niekiem uzmanību nepievērš. 

Ja zāles tiek lietotas rūpīgi, bet atveseļošanās kavējas, jāpieļauj arī ārsta kļūdas iespējamība, jo homeopātija ir ļoti skrupuloza un piņķerīga zinātne. Turklāt nereti par homeopātiem sevi sauc arī cilvēki bez medicīniskās izglītības. Tāpēc, lai sevi pasargātu, nevajadzētu kautrēties speciālistam lūgt uzrādīt ārsta homeopāta sertifikātu. Kuram tas ir, neapvainosies. Bet pie pārējiem ārstēties gan nevajadzētu.

Ko nozīmē burti un cipari uz homeopātisko zāļu pudelītes?
Ja blakus aktīvās vielas nosaukumam latīņu valodā seko burts D, tas nozīmē, ka veikts decimālais atšķaidījums – viena daļa aktīvās vielas spirta izvilkuma pret desmit daļām ūdens. Nereti to apzīmē ar romiešu desmitnieku X.

Burts C apzīmē centizimālo atšķaidījuma veidu, kad simts daļās ūdens ir viena daļa vielas izvilkuma. Tā kā šis ir izplatītāks atšķaidījuma veids, nereti neraksta neko – klusēšana nozīmē simts.

Aiz burta sekojošais skaitlis liecina, cik reižu atšķaidījums veikts. Tātad uzraksts Chamomilla C 2000 nozīmē, ka šis ir attiecībās viens pret simtu divus tūkstošus reižu atšķaidīts un potencēts kumelīšu preparāts.

 

 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Lauma Medical kompresijas izstrādājumi

Lauma Medical kompresijas izstrādājumi

Kompresijas izstrādājumi ir viens no galvenajiem līdzekļiem vēnu varikozes slimību profilaksei un ārstēšanai. Uzzināsim vairāk par Lauma Medical kompresijas izstrādājumiem! 

Aktuālie piedāvājumi

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ja, ilgstoši sēžot, jums nogurst un sāp mugura, pievērsiet uzmanību, kādu krēslu ikdienā izmantojat. Situāciju var uzlabot, parasta krēsla vietā izvēloties ergonomisku krēslu. Uzzināsim vairāk par Bambach ® Saddle Seat ergonomiskajiem krēsliem! 

Kā sagatavoties vasarai? Un ne tikai…

Kā sagatavoties vasarai? Un ne tikai…

Pavisam drīz mūs sagaida vasara, kad dzīve šķiet vienkāršāka, patīkamāka, interesantāka un garšīgāka. Šajā rakstā aplūkosim svarīgus gremošanas trakta slimību profilakses aspektus un sniegsim praktiskus padomus, kas palīdzēs rūpēties par savu organismu. 

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: "Kaleja Silks" zīda matu ruļļi veselīgām salona kvalitātes lokām

Testa rezultāti:

Martā Medicine.lv sadarbībā ar "Kaleja Silks" piedāvāja testēt zīda matu rulli veselīgai matu ieveidošanai.

MARUSHA matu toniks ar rozmarīnu matu mitrināšanai, atjaunošanai un aizsardzībai pret karstumu

MARUSHA matu toniks ar rozmarīnu matu mitrināšanai, atjaunošanai un aizsardzībai pret karstumu

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar "MARUSHA Nord Ecosmetic" piedāvā testēt dabīgo matu toniku ar rozmarīnu, keratīnu un zīda proteīniem.

RUUTe pieniņš sejas ādas attīrīšanai "Liepa"

RUUTe pieniņš sejas ādas attīrīšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar dabiskās kosmētikas zīmolu RUUTe® piedāvā testēt sejas ādu attīrošo pieniņu "Liepa", kas domāts jebkuram sejas ādas tipam un ko var izmantot arī acu zonai. 

“Ginerra” gremošanas sistēmas veselībai

“Ginerra” gremošanas sistēmas veselībai

Aprīlī Medicine.lv sadarbīobā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvā testēt uztura bagātinātāju “Ginerra”.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Vismaz reizi dzīvē ir jāpārbauda sava sirds! No aprīļa šo izmeklējumu veic arī Dinsbergas klīnikā ar jaunāko un modernāko aparatūru Latvijā. Izstāsti Latvijai dodas vizītē pie kardioloģes ar 20 gadu pieredzi - dr. Santas Vilteres.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova:  Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Patrīcija Ivanova ir asinsvadu ķirurgs, flebologs, Dr.med., docente LU Ķirurģijas katedrā, Latvijas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Latvijas Invazīvās radioloģijas asociācijas biedre, Eiropas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Eiropas Kardiovaskulārās un invazīvās radioloģijas biedrības biedre, nokārtojusi eksāmenu asinsvadu ķirurģijā...