medicine.lv skaitļos

Lietotāji online395
Aktīvie uzņēmumi12795
Nozares raksti1633
Ekspertu atbildes21477
Kā ārstēt pavasara slodzes izraisītas muguras sāpes? Konsultē speciālisti : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Kā ārstēt pavasara slodzes izraisītas muguras sāpes? Konsultē speciālisti

Meteoroloģiskā vasara šogad iestājās agrāk nekā citus gadus, tādēļ esam jau izjutuši pavasara slodzi, jo lielie darbi un atpūta dabā rit pilnā sparā kopš aprīļa. Nav brīnums, ka tik daudzus ir satraukušas muguras sāpes. Par iespējām to ārstēšanai un arī profilaksei stāsta Veselības centru apvienības (VCA) neiroloģe Dace Sarkanābola-Bērziņa un “Mēness aptiekas” farmaceite Daiva Āboliņa.

Muguras sāpes ir viens no izplatītākajiem iemesliem, kāpēc cilvēki dodas pie ārsta vai uz aptieku. To dēļ tiek kavēts darbs vai mācības, tās var būt gan vieglas un pārejošas, gan smagas un ilgstošas, muguras sāpes spēj ietekmēt dažādas muguras daļas un ilgt no dažām dienām līdz pagadiem. Šīm sāpēm mēdz būt “sezonalitāte”, un pavasaris parasti sagādā īstu pacientu “birumu” mediķiem – ja pēc samērā mazkustīgi pavadītas ziemas pirmā lielā slodze ir vasarnīcā pārcilātie smagumi vai intensīva līkņāšana dobēs, vai strauji pieņemtais lēmums žigli satrenēties maratonam, muguras sāpes būs gandrīz neizbēgamas. 

Muguras anatomija

“Mūsu mugura ir kā konstruktors – tā sastāv no daudzām vienībām, kas ideāli darbojas saskaņā, lai kopīgi balstītu visu ķermeni,” stāsta neiroloģe. Mugurkaulāja “konstruktorā” ir šādas detaļas:

  • skriemeļi,
  • muguras smadzenes,
  • starpskriemeļu diski (apaļiem plakaniem spilveniem līdzīgi amortizatori starp skriemeļiem);
  • saites (saistaudi starp kauliem vai skrimšļiem);
  • muskuļi;
  • cīpslas (neelastīgi audi, kas savieno muskuļus ar kauliem).

Problēmas ar jebkuru no “detaļām” var izraisīt muguras sāpes.

Kā sāp mugura?

Banner 280x280

Muguras sāpes var izpausties kā muskuļu sāpes, rīta stīvums, sāpes, ko ietekmē aktivitātes, šāvienveidīgas sāpes, dedzinoša vai durstoša sajūta.

Sāpes var:

  • izstarot no muguras uz sēžamvietu, kājām, gurniem vai vēderu;
  • palielināties, mainot pozu, pieliecoties un iztaisnojoties, vai pagriežoties;
  • parādīties un izzust spontāni;
  • ietekmēt noteiktu vietu vai izkliedēties pa visu muguru.

Cēloņi

Muguras sāpes var rasties no daudzām mehāniskām vai strukturālām muguras problēmām. Lūk, deviņi biežāk sastopamie iemesli!

  • Sastiepumi un  pārslodze muskuļos vai saitēs;
  • Starpskriemeļa diska plīsums vai trūce;
  • Deģeneratīva disku slimība ar tā augstuma samazināšanos izžūšanas dēļ;
  • Spondilolistēze (kad skriemelis izslīd no vietas);
  • Mugurkaula kanāla stenoze sakarā ar iekšējās garas (dzeltenās) saites sabiezēšanos vai apkaļķošanos;
  • Skriemeļu lūzumi osteoporozes vai traumas dēļ;
  • Nerva saknes saspiešana;
  • Išiass jeb sēžas nerva iekaisums (parasti sāp sēžas muskulis un kāja);
  • Dažādi artrīta veidi, tostarp ankilozējošais spondilīts arī var izraisīt muguras sāpes.

Ir arī citi veselības stāvokļi, kas novērojami retāk, un tomēr arī tie var izpausties ar muguras sāpēm, piemēram: fibromialģija; mugurkaula audzējs vai vēzis, kas ir izplatījies (metastāzē) mugurkaulā; mugurkaula skriemeļa vai starpskriemeļa diska infekcija; vēdera, iegurņa orgānu infekcijas, orgānu funkciju traucējumi.

Riska faktori

“Papildus traumām un dažādiem veselības stāvokļiem, ir virkne faktoru, kas var paaugstināt muguras sāpju risku,” skaidro speciāliste. Neiroloģe nosauc būtiskākos:

  • vecums;
  • iedzimtība;
  • fizisko aktivitāšu, galvenokārt vingrošanas trūkums;
  • slikta stāja;
  • liekais svars;
  • smēķēšana;
  • psiholoģiskie stāvokļi, depresija un trauksme;
  • nepareiza priekšmetu celšana;
  • darbi, kas prasa smagu priekšmetu celšanu, stumšanu, vilkšanu vai pagriešanu, kā arī pretēji – mazkustīgs biroja darbs.

 “Ak, vai!” jeb pēkšņās mugursāpes

“Atšķirībā no blāvām sāpēm, ko rada pārāk ilga sēdēšana pie datora vai pakāpenisks kakla stīvums, ko izraisa, piemēram, pārāk ilga braukšana, pēkšņu aso muguras sāpju (tās sauc arī par akūtām muguras sāpēm) cēlonis ne vienmēr ir skaidrs,” uzsver neiroloģe.

Tām mēdz būt gan mehānisks, gan medicīnisks raksturs. Akūtas, asas sāpes, ko izraisa mehāniska problēma mugurā, piemēram, ar kauliem, diskiem, saitēm vai muguras muskuļiem, ir viens no visizplatītākajiem muguras sāpju veidiem. “Ar šo sūdzību pacienti visai bieži vēršas pie neirologa tieši pavasarī. Ja laika prognoze vēsta par pirmo silto un saulaino nedēļu, ir gandrīz droši, ka pēc tās sekos neliels pacientu vilnis, kuri būs centušies silto laiku izmantot ar pilnu jaudu, nerēķinoties ar sava ķermeņa spējām un resursiem,” novērojusi ārste.

Daži specifiski akūtu muguras sāpju cēloņi

Muskuļu spazmas ir muguras muskuļu kontrakcija vai stīvums, ko var izraisīt trauma vai atkārtots sasprindzinājums. Muguras muskuļi spazmo, lai pasargātu mugurkaulu no turpmākām traumām. Spazma var izraisīt asas muguras sāpes muguras augšdaļā vai lejasdaļā.

Diska trūci var izraisīt nepareiza smagu priekšmetu celšana vai pārāk smags darbs. Asas muguras sāpes, kas caur sēžamvietu “iekļūst kājās”, ir izplatīts diska trūces simptoms.

Kompresijas lūzums attiecas uz mugurkaula kaulu (skriemeļu) lūzumu. To var izraisīt trauma (kritiens) vai novājināti kauli (osteoporoze), un šīs sāpes bieži ir ļoti asas.

Infekcija. Reti, bet tomēr, arī skriemeļos var veidoties infekciozs iekaisums, kas pazīstams kā osteomielīts. Ar infekciju muguras sāpes parasti pavada drudzis un citi simptomi.

Kad vērsties pie ārsta?

Neiroloģe atbilde ir: vienmēr! Asu, spēcīgu sāpju mugurā iemesls pilnīgi noteikti ir jānoskaidro.

“Reizēm pēkšņas sāpes, kas, šķiet, nāk no muguras, patiesībā nemaz nav muguras sāpes,” brīdina ārste. Pie tādiem muguras sāpju “atdarinātājiem” minama, piemēram, vēdera aortas iekšējās sieniņas atslāņošanās, nieru slimības vai plaušu un krūškurvja iekšējās sienas infekcija. 

Tūlītēja medicīniska palīdzība nepieciešama, ja ir muguras sāpes ar drudzi, novērojams nejutīgums vai tirpšana, sāpes parādās arī ekstremitātēs vai cirkšņos, ja pievienojas progresējošs vājums, apgrūtināta staigāšana vai zarnu  un urīnpūšļa iztukšošanās kontroles zudums.

Labā ziņa – asām muguras sāpēm ir daudz iemeslu, taču vairumā gadījumu tie ir vienkārši iemesli un tiem ir ārstēšanas risinājumi. Tādēļ nav ko vilkt laiku – ar steigu jāmeklē mediķa padoms!

Prognoze

Muguras sāpju smagums, ilgums un iespējamība, ka muguras sāpes izzudīs pašas no sevis, ir atkarīgas no pamatcēloņa.

Sāpes, ko izraisa sastiepumi, pārslodze un nelielas “pavasarīgas” traumas, visticamāk, reaģēs uz pašaprūpi un ar laiku mazināsies. Diska plīsuma vai trūces un saspiesta nerva izraisītu sāpju ārstēšana prasīs nedaudz vairāk laika.

Lai nopietnāku stāvokļu gadījumos (audzēji, lūzumi un iekaisumi) panāktu ievērojamu uzlabojumu, var būt nepieciešama ilgstoša ārstēšana, procedūras un, iespējams, operācija.

Ārstēšana

Atkarībā no sāpju veida un cēloņiem, muguras sāpju gadījumos pielieto gan medikamentozu terapiju, gan nemedikamentozu terapiju, kura ietver vingrošanu, fizikālas procedūras, dažkārt – alternatīvo terapiju. Būtu jāuzmanās akūtu muguras sāpju gadījumā sildīt sāpošo vietu, jo tas var pasliktināt situāciju.  Ja vien nav fiksēts kāds nopietnāks sāpju iemesls, “pavasara sāpju” jeb vienkāršāku pārslodzes traumu gadījumos ārsts uz laiku ieteiks izvairīšanos no darbībām, kas palielina sāpes un rekomendēs relaksāciju (bet ne gultas režīmu!) un vingrinājumus, lai samazinātu stresu un muskuļu sasprindzinājumu. Tāpat ir vērts iegriezties aptiekā un izvēlēties kādu līdzekli no plašā bezrecepšu zāļu klāsta stāvokļa atvieglošanai un profilaksei.

Bezrecepšu līdzekļi pret muguras sāpēm

“Muguras sāpju gadījumos var mēģināt lietot uztura bagātinātājus (UB), kas var mazināt iekaisumu un tādējādi arī sāpes. UB vislabāk darbojas, ja tos lieto kopā ar veselīgu uzturu, regulāriem vingrinājumiem un pārvalda stresu,” saka farmaceite. Tomēr UB un vitamīni automātiski nenozīmē lietošanas drošību. Daži no tiem var mijiedarboties ar citām zālēm un izraisīt komplikācijas, savukārt citi vienkārši nebūs derīgi tieši muguras sāpju gadījumos. Tādēļ farmaceite pārskata daļu no preparātiem, kas patiešām var būt palīdzīgi.

Zināmākie no tiem ir glikozamīns un hondroitīns – savienojumi, kas organismā rodas dabiski – glikozamīns šķidrumā ap locītavām un hondroitīns locītavu skrimšļos. “Lai gan pierādījumi nav pārliecinoši, tomēr ir pacienti ar muguras lejasdaļas sāpēm, kam šie preparāti palīdz. Labāki dati ir pacientiem ar ceļgalu sāpēm, taču reizēm tieši ceļu sāpes liedz pilnvērtīgi vingrot, kas ir tik ļoti nepieciešams muguras veselībai!” skaidro farmaceite un piebilst, ka tiem, kuri cieš no muguras sāpēm, D vitamīna deficīts organismā stāvokli var pasliktināt. Tādēļ ir vērts noteikt šī vitamīna līmeni un, ja tā patiešām trūkst, vienoties ar ārstu par piemērotāko devu. Arī farmaceits var palīdzēt pielāgot devu un zāļu formu, jo D vitamīns ir pieejams gan kapsulās, gan pilienos, gan izsmidzināmos aerosolos.”

Omega 3 taukskābju uzņemšana var palīdzēt mazināt iekaisumu, arī tādu, kas izraisa muguras sāpes. “Omega 3 var uzņemt šķidruma vai kapsulu veidā. Tomēr pirms lietošanas jākonsultējas ar savu ārstu vai farmaceitu par vēlamo devu, jo pārāk lielas omega 3 devas var palielināt asiņošanas risku un traucēt jebkādu asinis šķidrinošo medikamentu iedarbību,” atgādina farmaceite.

Jebkurā gadījumā –, uzsākot kāda uztura bagātinātāja lietošanu, noteikti jāpārrunā ar ārstu vai farmaceitu arī tādēļ, lai izslēgtu mijiedarbību ar citām zālēm.

“Pie bezrecepšu līdzekļiem ilgstošāku sāpju mazināšanai noteikti jāmin arī sildošie preparāti, kas izmantojami muskuļu sāpju gadījumos. Populārākais no tiem ir sen zināmais piparu plāksteris vai “piparots” krēms! Viela, kas asajiem pipariem piešķir sildošo efektu – kapsaicīns – medicīnā tiek lietota kopš senseniem laikiem un ir viens no tiem dabiskajiem līdzekļiem, kas nav zaudējis aktualitāti joprojām. Pierādīts, ka, mērķtiecīgi lietojot, kapsaicīnam ir sāpes mazinošs efekts (kādā konkrētā pētījumā pat vairāk nekā 30% gadījumu). Sildošie preparāti ir vieni no pieprasītākajiem sāpju ārstēšanā, tomēr tos nedrīkst lietot akūtu sāpju vai traumas gadījumā. Ja ir bijusi trauma, sildošu līdzekli drīkst lietot, tikai sākot ar trešo dienu pēc traumas.

Mentols nodrošinās vēsinošu efektu, kas ir būtiski sasitumu gadījumos vai arī tad, ja jāmazina tūska. Parasti tie ir gela veidā, ka arī pieejami kombinēti preparāti, plāksteri vai gēli, kur mentols ir kombinēts ar pretsāpju un pretiekaisuma līdzekļiem diklofenaku vai ibuprofēnu. Kombinācija sniegs ātraku un spēcīgaku sāpes remdējošo efektu.”

Farmaceite aicina uzmanīties gan ar sildošo, gan vēsinošo līdzekļu lietošanu. Tie jāuzklāj plānā kārtā uz sāpošās vietas, jo iedarbojas tikai pēc brīža. Ja būs pārspīlēts ar devu, patīkama siltuma vai vēsuma vietā var nākties izjust sāpīgu dedzināšanu vai gaužām nepatīkamu saldēšanu. Saulainā laika jāizvairās ar sildošu vai pretsāpju gelu noklāto vietu pakļaut tiešiem saules stariem, lai nepastiprinātu sildošo efektu un neveicinātu ādas apdegumu.

 “Noteikti rūpīgi nomazgā rokas tūliņ pēc līdzekļa uzklāšanas. Ja līdzeklis nokļūst acīs vai pat uz ķermeņa vietām, kur āda ir maigāka, sajūtas būs izteikti nepatīkamas,” sniedzot padomu pavasara slodzes radītu sāpju ārstēšanai, brīdina farmaceite.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Šislera sāļi – tavai veselībai

Šislera sāļi – tavai veselībai

Grāmatas “Šislera sāļi” autori ir austrieši Tomass Feihtingers un Zuzana Nīdane-Feihtingere, mūsdienās ievērojamākie Šislera bioķīmijas eksperti, kas turpina V. Šislera darbu. Ar autoriem sarunājās grāmatas tulkotāja Laura Tidriķe.

Aktuālie piedāvājumi

Bioptron gaisma cīņā pret novecošanos

Bioptron gaisma cīņā pret novecošanos

Ādas izskatu ietekmē mūsu dzīvesveids, ēšanas paradumi, veselības stāvoklis, kaitīgie ieradumi, ģenētika un daudzi citi faktori. Labā ziņa – ikviena no mums var parūpēties par savu sejas ādu un aizkavēt ādas novecošanos – uzziniet vairāk par gaismas terapiju ar Bioptron!

Kinezioloģiskais teips – atbalsts sportā un ikdienā

Kinezioloģiskais teips – atbalsts sportā un ikdienā

Kinezioloģiskais teips ir kļuvis īpaši iecienīts gan profesionālu sportistu, gan arī amatieru vidū. Tas ir praktiski nemanāms, tajā pašā laikā sniedz neatsveramu atbalstu, piedāvājot plašas iespējas gan traumu profilaksē, gan arī ārstēšanā. Uzlabo kustību brīvību kopā ar TONUS ELAST kinezioloģisko teipu! Konsultējies ar speciālistu, lai noskaidrotu, kā kinezioloģiskais teips var palīdzēt tavā ikdienā!

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika pēdējos gados ir kļuvusi populāra, un veiktie pētījumi un testi nepārtraukti pēta to efektivitāti un drošību. Tāpat arī tiek vērtēta kolagēna produktu ietekme uz ādas elastību, mitrināšanu un grumbu samazināšanos.

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: Aknu sargs

Testa rezultāti: Aknu sargs

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Fito preparāti” piedāvāja izmēģināt dabīgu produktu aknu darbības veicināšanai.

Testa rezultāti: ho-fi® original Na+ hlorofilīns – Latvijas dabas sniegtais spēks organisma restartam

Testa rezultāti: ho-fi® original Na+ hlorofilīns – Latvijas dabas sniegtais spēks organisma restartam

Maijā Medicine.lv sadarbībā ar zīmolu everlab® piedāvāja testēt ho-fi® original Na+ hlorofilīnu organisma restartam.

"Dr. Leopolds" krēms AMICOS un gels "KERELAST 30+" sausas un sabiezējušas ādas kopšanai

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar "Dr. Leopolds" piedāvā testēt komplektu - krēmu "Amicos" sausai un sabiezējušai ādai un "Keralast 30+" gēlu sabiezējušas ādas un nagu kopšanai.

Pēdu krēms “Urea 20” sausu pēdu ādas kopšanai

Pēdu krēms “Urea 20” sausu pēdu ādas kopšanai

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Gusto” piedāvā testēt pēdu krēmu “Urea 20” sausai pēdu ādai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Jelgavas poliklīnika: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Jelgavas poliklīnika: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Jelgavas poliklīnika nodrošina pieejamus un kvalitatīvus medicīnas pakalpojumus diagnosticēšanā, slimību ārstēšanā, rehabilitācijā, slimību novēršanā un profilaktisku pasākumu veikšanā.

Latvijas mikroķirurgi, programma “Salabo cilvēku, klonē mikroķirurgu”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Latvijas mikroķirurgi, programma “Salabo cilvēku, klonē mikroķirurgu”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Latvijas mikroķirurgu komanda jau kopš kara sākuma Ukrainā sniegusi nenovērtējamu palīdzību, glābjot karā ievainotos cilvēkus. Latvijas mikroķirurgi - Olafs Libermanis un Mārtiņš Malzubris - nenogurstoši "labo" ievainotos cilvēkus.