medicine.lv skaitļos

Lietotāji online112
Aktīvie uzņēmumi12737
Nozares raksti12102
Ekspertu atbildes21477
Kā ārstēt bezmiegu palīdz kognitīvi biheiviorālā terapija un atbalsta grupas? Skaidro terapeites : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Kā ārstēt bezmiegu palīdz kognitīvi biheiviorālā terapija un atbalsta grupas? Skaidro terapeites

Freepik.com/ vecstock
Foto: Freepik.com/ vecstock

Pēc dažādu pētījumu datiem, teju katrs piektais pieaugušais ir sastapies ar bezmiegu 12 mēnešu periodā, savukārt katrs desmitais Eiropas iedzīvotājs cīnās ar hronisku bezmiegu ilgtermiņā.[1] Tā kā bezmiegs ir kompleksa problēma, kas ievērojami pasliktina dzīves kvalitāti, visā pasaulē tiek meklēti efektīvi risinājumi. Jaunākās pieejas Eiropā bezmiega ārstēšanā izceļ kognitīvi biheiviorālo terapiju (KBT) atbalsta grupu sesijās. Par to, kā atbalsts grupās un praktiski “mājasdarbi” palīdz risināt bezmiegu, stāsta KBT terapeites Dr. med. Natālija Bērziņa un Dr. psych. Ilona Krone.

“Iespējams, tā šķiet neierasta pieeja bezmiega ārstēšanai – nākt grupā, runāt par savu pieredzi ar citiem, strādāt ar sevi mājās, pildot gan uzdevumus, gan vedot miega žurnālu. Lai gan Latvijā “GrandVer” klīnika ir pirmā, kas piedāvā šādu pakalpojumu, tas tiek aktīvi izmantots citur Eiropā,” komentē ārste psihiatre Natālija Bērziņa. “Medikamenti, piemēram, melatonīnu saturoši preparāti un recepšu miegazāles, ir īstermiņa risinājums, kas mazina simptomus. Lai ārstētu bezmiegu, ir jāmaina domāšana un uzvedība, un šādā ziņā tieši līdzcilvēku atbalsts no malas var palīdzēt.”

Atbalsta grupas – jauna pieeja Latvijā un Baltijā

“KBT ir bezmiega ārstēšanas zelta standarts, kas iekļauj daudzas dažādas tehnikas un taktikas. Atbalsta grupas mērķis ir dot cilvēkam pārliecību, ka viņš vai viņa ar savu problēmu nav vieni paši, ka arī nākamreiz, ja atkal gadīsies miega problēmas, cilvēks zinās, kā tikt galā,” komentē KBT terapeite Natālija. Veidot jaunus paradumus, ievērot miega higiēnu un mainīt domāšanu ir izaicinošs process ar individuālu progresu un, iespējams, arī cilvēcīgu regresu jeb atgriešanos pie ierastās uzvedības modeļiem. Grupā ar citiem, kas saskaras ar līdzīgām problēmām, ir vieglāk nepadoties, uzmundrināt vienam otru.

“Šis būtu ļoti labs veids, kā sākt sev palīdzēt – labāk nekā vienkārši ievērot miega higiēnu vienam pašam un kulties cauri situācijai. Mēs rekomendējam sākt ar šo grupu, un, ja nepieciešams, individuāli pierakstīties pie terapeita. Pēc atbalsta grupas noslēgšanas varbūt turpmāka individuāla terapija nemaz nebūs nepieciešama,” norāda eksperte.

Izglītošanās un mājasdarbi kā daļa no procesa

Banner 280x280

Ilona Krone, viena no “GrandVer” speciālistēm, kura vada miega atbalsta grupas, stāsta, ka sesiju ietvaros daļa laika tiek pavadīta, iepazīstot miegu no dažādiem aspektiem. “Psihoizglītošana ir viena no KBT tehnikām, tā ietver sev nozīmīgas informācijas uzzināšanu no speciālista. Tālāk seko darbs grupās, kurās diskusijās un individuālos darbos iegūtā informācija tiek aktīvi apstrādāta un attiecināta uz savu pieredzi. Nereti tieši grupās, dalībniekiem reflektējot par savu veiksmīgo un neveiksmīgo pieredzi, rodas jauni risinājumi. Savukārt starp sesijām ir sagaidāmi dažāda veida praktiskie uzdevumi. Lai aktīvi uzlabotu situāciju, nepietiek ar sesiju reizi nedēļā, ir jāiegulda darbs sevī arī starp tikšanās reizēm, praktizējot iegūto informāciju.”

Speciāliste norāda, ka daļa no atbalsta grupu laika paredzēts veltīt individuālās situācijas izpētei, piemēram, izmantojot darba lapas, kam seko dalīšanās savā pieredzē. Līdzcilvēku faktors šajā gadījumā palīdz uzņemties atbildību un labāk ievērot sev doto solījumu, lai iegūtā informācija un apgūtās prasmes, piemēram, meditācijas un relaksācijas tehnikas, nepaliek tikai domu un vēlmju līmenī.

“Gaidāmie mājasdarbi, piemēram, paredz savu pirms miega radušos domu analīzi. Grupu sesijas laikā tiek izrunāts, kā uzmācīgām domām pretstatīt faktus un fokusēties uz alternatīvas domas veidošanu. Mērķis ir neļaut prātam galvā attīstīt negatīvus scenārijus un sekot tiem līdzi emocionāli. Nereti tieši domu spirāle, kas aizrauj mūs līdzi, traucē iemigt, un miega atbalsta grupās var iemācīties to apturēt,” norāda speciāliste.

[1] Chalet, F. X., Albanese, E., Egea Santaolalla, C., Ellis, J. G., Ferini-Strambi, L., Heidbreder, A., … Olopoenia, A. (2024). Epidemiology and burden of chronic insomnia disorder in Europe: an analysis of the 2020 National Health and Wellness Survey. Journal of Medical Economics, 27(1), 1308–1319. https://doi.org/10.1080/13696998.2024.2407631; Ellis J, Ferini-Strambi L, García-Borreguero D, Heidbreder A, O'Regan D, Parrino L, Selsick H, Penzel T. Chronic Insomnia Disorder across Europe: Expert Opinion on Challenges and Opportunities to Improve Care. Healthcare (Basel). 2023 Feb 28;11(5):716. doi: 10.3390/healthcare11050716. PMID: 36900721; PMCID: PMC10001099.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "heise marketing" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "heise marketing" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Kāpēc jūtamies noguruši, pat ja labi gulējām?

Kāpēc jūtamies noguruši, pat ja labi gulējām?

2024. gada rudenī “IKEA Group” uzdevumā tika veikta tiešsaistes aptauja 57 valstīs, tostarp arī Latvijā, lai noskaidrotu, kāda ir miega kvalitāte šo valstu iedzīvotājiem. Tika secināts, ka apmēram 40% Latvijas iedzīvotāju vismaz 3-4 dienas nedēļā pamostas noguruši. Tā ir kļuvusi par ikdienu daudziem – modinātājs noskan, ķermenis it kā ir pamodies, bet ir jūtams nogurums pēc miega. 

Raksta turpinājumā apskatīsim, kas ietekmē mūsu enerģijas līmeni un kāpēc pat “labs miegs” ne vienmēr nozīmē pilnvērtīgu atpūtu. 

Aktuālie piedāvājumi

Produkti un ieradumi, kas palīdz aknām tikt galā ar ikdienas slodzi 

Produkti un ieradumi, kas palīdz aknām tikt galā ar ikdienas slodzi 

Mūsu organisms katru dienu saskaras ar slēptu, taču ievērojamu slodzi. Taukvielām bagāta un pārstrādāta pārtika, medikamenti, slikta ekoloģija, hronisks stress, mazkustīgs dzīvesveids – tas viss iziet cauri mūsu ķermeņa galvenajam filtram: aknām. Tās nepārtraukti neitralizē toksīnus, sašķeļ taukus un regulē vielmaiņu. 

5 zinātniski fakti par enzīmiem un vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu 

5 zinātniski fakti par enzīmiem un vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu 

Gremošanas enzīmi un A un D vitamīni ir svarīgi palīgi cilvēka organismam. Tie ir iesaistīti pārtikas sadalīšanā, barības vielu asimilācijā un kuņģa-zarnu trakta veselības uzturēšanā. Ja pēc ēšanas bieži rodas smaguma sajūta, vēdera uzpūšanās vai citas gremošanas problēmas, iespējams, ka organismā trūkst šo komponentu. 

Reducel – efektīva pretcelulīta programma

Reducel – efektīva pretcelulīta programma

Reducel ir ķermeņa neirokosmētiskā līnija, kas satur aktīvās sastāvdaļas un radīta, izmantojot progresīvas modernās biotehnoloģijas. Līnijas aktīvās sastāvdaļas veicina ādas tonizēšanu, piedalās šūnu antioksidantu mehānismā, palīdz atbrīvoties no celulīta un “pāraudzina” adipocītu vielmaiņu. 

Video

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Kā notiek veselības tehnoloģiju izvērtēšana? Kādas Eiropas labās prakses veselības jomā būtu vērtīgi ieviest Latvijā? Un vai Latvija aktīvi pārņem dažādas inovācijas, tai skaitā veselības tehnoloģiju jomā? Uz šiem un citiem jautājumiem raidieraksta "Inovācijas veselībā" sērijā atbildēja Zāļu valsts aģentūras direktorei Indra Dreika.

Produktu testi

SILMACHY sejas attīrītāji – efektīva un videi draudzīga ādas kopšana jutīgai un taukainai ādai

SILMACHY sejas attīrītāji – efektīva un videi draudzīga ādas kopšana jutīgai un taukainai ādai

Jūlijā Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Silmachy remedies” piedāvā testēt cietos sejas attīrītājus – rozā mālu sejas attīrītāju normālai un jutīgai ādai un attīrītāju ar tējas koka eļļu kombinētai un taukainai ādai.

Testa rezultāti: VIZEO – atbalsts nogurušām acīm

Testa rezultāti: VIZEO – atbalsts nogurušām acīm

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu SIA SAGITUS piedāvāja testēt pavisam jaunu zīmolu un produktu – VIZEO, kas atbalsta acis mūsdienu digitālajā laikmetā. Medicine.lv lasītājiem bija unikāla iespēja būt vieniem no pirmajiem, kuri iepazīstas ar šo produktu.

Testa rezultāti: Coral Artichoke – augu komplekss maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam

Testa rezultāti: Coral Artichoke – augu komplekss maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam

Maijā redakcija sadarbībā ar starptautisko zīmolu Coral Club piedāvāja testēt Coral Artichoke – augu kompleksu maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam, kas izveidots, balstoties uz artišoka, mārdadža, cigoriņa un kukurūzas zīda ekstraktiem.

VIZEO – atbalsts nogurušām acīm 

VIZEO – atbalsts nogurušām acīm 

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu SIA SAGITUS piedāvā testēt pavisam jaunu zīmolu un produktu – VIZEO, kas atbalsta acis mūsdienu digitālajā laikmetā. Medicine.lv lasītājiem ir unikāla iespēja būt vieniem no pirmajiem, kuri iepazīstas ar šo produktu.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

“TZMO Fonds Kopā mainām pasauli”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

“TZMO Fonds Kopā mainām pasauli”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Ar brīnišķīgām emocijām un jauku kopā būšanu 5. un 6. jūnijā LFF Sporta un atpūtas bāzē ir noslēdzies jau 19 Seni Cup 2025 futbola turnīrs, kuru TZMO Fonds rīko cilvēkiem ar īpašām vajadzībām no visiem Latvijas valsts un pašvaldību sociālās aprūpes centriem, kā arī dienas centriem.

LU RMK NRC Vaivari: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

LU RMK NRC Vaivari: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Ceļš uz masiera profesiju sākas LU Rīgas Medicīnas koledžā. Te nākamie masieri apgūst zināšanas, ko papildina reāla prakse – NRC "Vaivari" klīnikā. Nacionālais rehabilitācijas centrs "Vaivari" ir vieta, kur cilvēki ne tikai atveseļojas, bet arī iedvesmo. Te ir vajadzīgi aizrautīgi speciālisti – tādi, kas izvēlas masāžu kā sirdslietu.