Kā ārstēt aukstumpumpu?
Vējš un aukstums, ko pie mums atnesis rudens, veicina arī aukstumpumpu izplatību. Kas ir šīs niezošās un sāpīgās, šķidrumu pildītās čūliņas? Kāpēc citus tās skar, bet citus ne? Vai tās var ārstēt? Par to stāsta "BENU Aptieka" farmaceits Vitālijs Mitrohins.
Kas ir aukstumpumpas?
Aukstumpumpas jeb herpes attīstās, inficējoties ar "Herpe simplex" vīrusu. Kā paskaidro farmaceits Vitālijs Mitrohins, vīruss "snauž" nervu sistēmā, gaidot labvēlīgus apstākļus jaunam uzplaiksnījumam. Visbiežāk sastopami ir divi herpes vīrusi – visbiežāk izplatītais "Herpe simplex virus 1" (HSV1 tips - herpes labilais), kas bojā sejas ādu un lūpas, roku un kāju pirkstus, kā arī otrais vīrusa tips, kas skar gļotādu un dzimumorgānus. Līdzīgas pumpas var mesties arī mutes dobumā (čūlainais stomatīts).
Vīruss cilvēka organismā parasti nokļūst ļoti agrā bērnībā, kad vēl nav attīstījusies spēcīga imūnsistēma. Inficētajiem cilvēkiem HSV1 vīruss atrodas deguna izdalījumos, asarās, asinīs, urīnā, u.c., tāpēc bieži vien bērns inficējas jau dzemdību laikā, nonākot kontaktā ar inficētās mātes ādu. Vīruss nonāk organismā caur gļotādu vai ādas bojājumiem, kur tas vairojas, pēc tam nonākot asinsritē. Līdz piecu gadu vecumam ar vīrusu inficējas vidēji 30% bērnu, bet līdz pilngadības sasniegšanai ar herpes vīrusu inficējušies jau 90% bērnu.
Kas pamodina vīrusu?
Kā paskaidro farmaceits, pastāv iespēja, ka arī cilvēkam, kurš ir inficēts ar herpes vīrusu, ārējas izpausmes var neparādīties. Vīruss neaktīvā stāvoklī nervu sistēma var atrasties pat vairākus gadus. Neaktīvu vīrusu aktivizē imūnsistēmas traucējumi, piemēram, saaukstēšanās, akūtas infekcijas, iekaisumi, arī stress, pārslodze, pārsauļošanās un pārsalšana. Šo apstākļu rezultātā herpes vīruss aktivizējas, un ar asins plūsmu tas parādās uz ādas virsmas kā aukstumpumpa. Atkarībā no cilvēka imunitātes un arī vecuma, vīruss par sevi var likt manīt biežāk vai retāk. Diemžēl, katram desmitajam līdz divdesmitajam vīrusa nēsātājam, kas visbiežāk ir jaunieši vai gados jaunāki pieaugušie, herpes vīruss aktivizējas salīdzinoši regulāri. Cilvēkam kļūstot vecākam, vīruss aktivizējas aizvien retāk.
Lai herpes vīrusu nepamodinātu no snaudas, farmaceits kā būtiskāko nosacījumu, rekomendē visa gada garumā aktīvi spēcināt savu imūnsistēmu. Galvenie pamatprincipi imunitātes spēcināšanā ir pilnvērtīgs, vitamīniem un minerālvielām bagāts uzturs. Arī bez fiziskām aktivitātēm un pietiekama miega, imūnsistēma nevarēs pilnībā pasargāt organismu no saslimšanām. Ja cilvēkam ir izteikti sausa vai iekaisusi sejas āda, aukstumpumpas var izveidoties ne tikai uz lūpām, bet arī lūpu kaktiņos, zem deguna, kā arī uz vaigiem, ausu ļipiņām u.c. Tāpēc, dodoties ārpus mājām, jebkurā gada laikā āda jāaizsargā no vēja, saules un temperatūras svārstībām, piemēram, uz lūpām lietojot higiēnisko lūpukrāsu, bet sejas ādu aizsargājot ar atbilstošu krēmu.
Vai herpes infekcija ir ārstējama?
Farmaceits atzīst, ka, diemžēl, nav medikamenta, kurš herpes vīrusu no cilvēka organisma iznīcinātu pavisam, bet vīrusam uzplaiksnījot, ir iespējams novērst tā tālāko izplatību. Viena no vielām, kuras efekts palīdz novērst herpes vīrusa izplatību un veicināt aukstumpumpas sadzīšanu, ir aciklovīrs. Aptiekās pieejams plašs klāsts ar krēmiem, kuri šo vielu satur. Farmaceits izskaidro, ka šie medikamenti remdēs diskomfortu izraisošo sāpju un niezes sajūtu, kā arī nomāks vīrusa reprodukciju. Visefektīvāk preparāti iedarbojas, ja tiek lietoti jau līdz ar pirmajām herpes veidošanās pazīmēm. Pieejami arī plāksteri, kuri satur aktīvās vielas un palīdzēs ātrāk atbrīvoties no nepatīkamās un vizuāli nepievilcīgās aukstumpumpas.
Tiem, kam aukstumpumpas parādās regulāri, turklāt ar tādām intensīvām blakusparādībām, kā paaugstināta temperatūram, noteikti vajadzētu doties pie ģimenes ārsta, kas var izrakstīt arī herpes vīrusa remdēšanai paredzētus recepšu medikamentus.
Aukstumpumpas radītā nieze un kņudoņa var radīt zināmu diskomfortu, tomēr lielākajai daļai cilvēku tā izraisa nepatīkamas emocijas sava nepievilcīgā izskata dēļ. Tomēr farmaceits iesaka atturēties no aukstumpumpas pārspiešanas, noplēšanas vai centieniem to apslēpt ar kosmētikas kārtu. Tā kā pumpa ir noklāta ar brūcītēm un pildīta ar šķidrumu, šādas darbības var tikai traucēt dzīšanas procesam un izraisīt ādas tālāku infekciju.
Ņemot vērā, ka infekcija tiek nodota cieša ķermeņa kontakta laikā, HSV1 uzplaiksnījuma periodā būtu jāatturas no skūpstīšanās un gadījuma dzimumsakariem. Jāpievērš pastiprināta uzmanība personīgajai higiēnai, kā arī jāatturas ar citiem cilvēkiem izmantot kopīgus traukus (glāzes, krūzes, galda piederumus) un dvieļus. Divas nedēļas pēc izveseļošanās nedrīkstētu nodot donoru asinis, kā arī labāk būtu atlikt nopietnas medicīniskās manipulācijas vai operācijas.
Komentāri
-
Kā ar "tradicionālajiem" līdzekļiem- zobu pastu, higiēniskajām lūpu krāsām vai tās palīdz apturēt aukstumpumpu veidošanos?
-
Kā ar "tradicionālajiem" līdzekļiem- zobu pastu, higiēniskajām lūpu krāsām vai tās palīdz apturēt aukstumpumpu veidošanos?
-
Kā ar "tradicionālajiem" līdzekļiem- zobu pastu, higiēniskajām lūpu krāsām vai tās palīdz apturēt aukstumpumpu veidošanos?
-
Kā ar "tradicionālajiem" līdzekļiem- zobu pastu, higiēniskajām lūpu krāsām vai tās palīdz apturēt aukstumpumpu veidošanos?