Jurijs Perevoščikovs: nav iemesla atlikt bērna vakcinēšanu!
Arvien biežāk vecāki apspriež to, vai visas bērnam nepieciešamās potes labāk neatlikt līdz gada vecumam. Uzzini, kādēļ Jurijs Perevoščikovs, Epidemioloģiskās drošības un sabiedrības veselības departamenta vadītājs, to neatbalsta!
"Vakcinācijas kalendārs, kāds mums patlaban pastāv, ir zinātniski pamatots gan ar pētījumiem, gan novērojumiem, gan speciālistu atzinumiem, tādēļ man nav skaidrs, kāda iemesla dēļ visas potes būtu nepieciešams atlikt līdz gada vecumam un šādi sajaukt vakcinācijas shēmu," neizpratnē ir EDSVD vadītājs.
Jurijs Perevoščikovs skaidro, ka līdzīgi vakcinācijas kalendāri kā pie mums, pastāv arī citviet civilizētajā pasaulē.
Piemēram, vakcinācija pret tādām slimībām kā difterija un stingumkrampji, gan pie mums, gan arī citur pasaulē zīdainim tiek uzsākta pēc iespējas agrāk, bet vienlaikus arī tikai tad, kad bērna imūnsistēma ir pietiekami nobriedusi, lai veidotos imunitāte jeb imūnā atbilde.
"Atbilstoši vakcinācijas kalendāram, sākot no divu mēnešu vecuma zīdainim veicama vakcinācija pret difteriju, stingumkrampjiem, garo klepu, poliomielītu un citām infekcijām.
Tomēr masalas, masaliņas un vējbakas bērnam vakcinē tikai no divpadsmit mēnešu vecuma, jo līdz gadam, vēl no mammas mazulim varētu būt atlikušas antivielas, kuras konkrēto vakcīnu inaktivē.
Tieši tas arī ir galvenais iemesls, kādēļ ar masalu un masaliņu vakcīnu ir jānogaida. Tajā pat laikā to nevajadzētu atlikt arī pārāk ilgi, jo galvenais princips ir bērnu no šīm dažādajām infekcijas slimībām pasargāt pēc iespējas agrāk," skaidro EDSVD vadītājs.
Jurijs Perevoščikovs atklāj, ka slimības, pret kurām mazuļi tiek vakcinēti, piemēram, garais klepus, daudz bīstamākas ir tieši līdz gada vecumam, tādēļ ar vakcīnas veikšanu nav jāgaida! Ja mazulis inficēsies līdz gadam, šī slimība būs krietni vien nopietnāka nekā tad, ja inficēsies vēlāk, līdz ar to nav nekāda iemesla vakcināciju veikt kaut kad vēlāk.
"Piemēram, kāpēc gan būtu jāatliek vakcinācija pret pneimokoka infekciju, kas maziem bērniņiem izraisa smagas saslimšanas – invazīvas pneimokoka infekcijas – piemēram, meningītu?! Jāatceras, jo mazāks bērns, jo bīstamāka šī slimība var būt, tādēļ nepieciešamās vakcīnas ir jāveic tieši tad, kad tās paredzētas!
Vakcinācijas galvenais mērķis arī ir nodrošināt bērna aizsardzību pēc iespējas ātrāk, bet vienlaikus ievērojot arī to, vai organisma imūnsistēma jau ir pietiekami nobriedusi, lai šīm slimībām varētu veidoties antivielas.
Arī vakcinācijas kalendārs noteikti nav izgudrots mākslīgi - tas desmitu gadu laikā ir pētīts un pašlaik esošo kalendāru atzīst un iesaka gan Pasaules Veselības organizācija, gan citas institūcijas, kas nosaka vecumus, kuros nepieciešams veikt katru no vakcīnām. Tāpat arī Latvijā sekojam šīm rekomendācijām, un tās neparedz, ka vakcināciju mazulim varam atlikt uz kādu nenoteiktu laiku," tā Jurijs Perevoščikovs.
Foto: Stock.XCHNG
Raksts publicēts sadarbībā ar www.maminuklubs.lv