Jūras slimība: Simptomi, cēloņi, ārstēšana
Viens no vismazāk patīkamajiem aspektiem, dodoties jūras izbraucienā, ir iespēja iedzīvoties jūras slimībā. Katra cilvēka jutība pret to ir ļoti individuāla, tomēr, ja kādreiz tev ir kļuvis slikti transportlīdzekļa kustības dēļ, dodoties braucienā ar automašīnu, lidmašīnu vai atrakciju parkā, atrodoties uz kuģa, tu, iespējams, esi pakļauts riskam piedzīvot arī jūras slimību.
Jūras slimība ir vestibulārās sistēmas uztvertās kustības izraisīts stāvoklis, proti, "nesakritība" auss iekšienē, kur atrodas cilvēka līdzsvara mehānisms, un to izraisa kuģa haotiskā kustība uz ūdens. Piemēram, kuģa, kas šūpojas, kajītes iekšpusē šis līdzsvara mehānisms uztver mainīgās svārstības gan uz augšu un leju, gan no vieniem sāniem uz otriem. Bet, tā kā pasažiera kustība ir tāda pati kā kajītes kustība, acis reģistrē relatīvi stabilu ainu. Uztverot šo neatbilstību, smadzenes uz nesakritību reaģē kā uz saindēšanās radītām halucinācijām un mēģina atbrīvoties no iespējamiem toksīniem.
Simptomi
Kustību slimība jeb kinetoze var uznākt ļoti pēkšņi, izsitoties aukstiem sviedriem un parādoties nelabai dūšai. Pie citiem bieži novērotiem simptomiem pieder arī reibonis, pastiprināta siekalu veidošanās, apetītes zudums, bālums. Dažiem cilvēkiem var parādīties arī galvassāpes, liels nogurums vai arī ir novērojama sekla elpošana.
Jūras slimības simptomus var pastiprināt spēcīgi aromāti, piemēram, dīzeļdegvielas vai zivju izdalītie. Jūras slimība parasti parādās pirmo 12 līdz 24 stundu laikā pēc uzkāpšanas uz jūras transportlīdzekļa klāja un pāriet, līdzko ķermenis pierod pie kuģa kustības. Jūras slimība lielākajai daļai cilvēku vai nu pavisam izzūd vai krietni pavājinās arī pēc nokāpšanas no kuģa klāja, tomēr daļai cilvēku kādu laiku var turpināties galvas reibonis arī uz sauszemes.
Cēloņi
Jūras slimību (un kinetozi kopumā) izraisa stāvoklis, kas parasti rodas cilvēkiem ar ļoti jutīgu līdzsvara orgānu (iekšējās auss vestibulāro daļu), ja tos ilgstoši šūpo. Impulsi no pārkairinātā līdzsvara orgāna nonāk rombveida smadzenēs un ierosina arī klejotājnerva centru, no kura tiek raidīti impulsi uz dažādiem orgāniem (kuņģi, zarnām, sirdi un citiem). Īsāk sakot, tavas acis redz vienu ainu, tavi muskuļi sajūt citu, kamēr tavs līdzsvara orgāns – ko citu.
Ārstēšana
Ja tu slimo ar jūras slimību, ņem vērā, ka atveseļošanās ir tikai laika jautājums. Jūras slimības simptomus var atvieglot, uzņemot pietiekami daudz šķidruma. Jūras slimības un ar to saistītās zāles veicina atūdeņošanos un galvassāpes. Dzer ūdeni, sulas ar zemu skābes daudzumu, piemēram, ābolu un burkānu, un izvairies no piena un kafijas lietošanas.
Turpini kustēties, elpo dziļi un, ja iespējams, paliec uz klāja – bieži pietiek tikai ar svaigu gaisu vien, lai paātrinātu atveseļošanos. Atrašanās noslēgtā telpā kuģa iekšienē tikai pasliktinās simptomus.
Nepieciešamības gadījumā apsver arī bezrecepšu medikamentu lietošanu, lai novērstu vai samazinātu kinetozes izraisītos simptomus. Medikamentu devu parasti tiek ieteikts ieņemt apmēram stundu pirms kāpšanas uz klāja un pēc nepieciešamības, jau atrodoties jūrā. Šīs zāles mēdz būt dehidrējošas, tāpēc dzer pietiekami daudz ūdens.