Jaunie ārsti pieprasa visu virsstundu apmaksu; veselības ministrs meklē risinājumu
Jaunajiem ārstiem reizēm nākas strādat vairāk virsstundu, nekā to ļauj likums, bet viņu darbs netiek attiecīgi atalgots. Veselības ministrs Hosams Abu Meri (Jaunā Vienotība) TV24 raidījumam “STOPkadri ar Armandu Puči” norādīja, ka šobrīd notiek diskusija un gatavoti noteikumi, kas paredz mainīt virsstundu apmaksas sistēmu.
Ar izmaiņām normatīvajā regulējumā plānots uzlabot jauno ārstu ikdienu – darba vidi, atalgojumu, pilnveidot apmācības un darbu pēc rezidentūras beigšanas. Pagaidām gan nav zināms, kad izmaiņas stātos spēkā.
Hosams Abu Meri, veselības ministrs (JV): “Protams, ir problēma, jo ir konkrētas stundas, cik viņš var strādāt. Ir konkrētas stundas, kur viņš var dabūt, piemēram, dubultā, un ir stundas, kurās vispār nevajag strādāt. Bet, ņemot vērā situāciju Latvijā, ka mums trūkst mediķu visur, var tikai paprasīt, vai viņi nevar pastrādāt vairāk. Jā, visi mēs strādājam, bet šeit ir jautājums par apmaksu, ka mēs nemaksājam. Tāpēc šie jautājumi būs jāskatās kopumā.”
Vairākās slimnīcās ir bijušas diskusijas par to, kā mazināt virsstundu darbu, jo tas rada papildu izmaksas, paaugstina darbinieku izdegšanas un pacientu drošības risku, tā TV24 raidījumam “STOPkadri ar Armandu puči” apliecināja Latvijas Jauno ārstu asociācijas priekšsēdētājs Jānis Vētra.
Jānis Vētra, Latvijas Jauno ārstu asociācijas priekšsēdētājs: “Kopumā veidojas tāda zināma pretruna. Jo, ja likums neparedz, ka varētu strādāt vairāk, tad diemžēl arī nav tāda īsta, tiesiska pamata apmaksāt šādas te virsstundas. Un tur veidojas tā pretruna. Šajā gadījumā tas būtu jautājums gan katram jaunajam ārstam, gan arī katram klīnikas vadītājam. Kādā veidā tiek plānots vispār darbs konkrētajā nodaļā? Jo tas darbs būtu jāplāno tā, lai šādas te virsstundas, kas veidojas virs tām trīsdesmit divām, nebūtu.”
Pandēmijas laikā “Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likums” ārstiem ļāva strādāt vairāk virsstundu nekā Darba likumā noteiktais maksimālais virsstundu laiks, kas ir vidēji 32 stundas mēnesī. Par nostrādātajām papildu stundām tobrīd ārstiem maksāja, tagad vairs nē.
Šobrīd likums vairs nav spēkā, bet daļai ārstu-rezidentu slodze nav mainījusies, virsstundu darba laiks mēnesī mēdz sasniegt pat 60 stundas, kas ir gandrīz uz pusi vairāk. Patlaban likums paredz samaksu tikai par 32 virsstundu darbu, kas nozīmē, ka par pārējām nostrādātajām stundām jaunajiem ārstiem netiek maksāts.