Jaunās tendences pretgripas preparātu izveidē
Guna Feldmane- medicīnas doktore
Raksta nolūks ir informēt medicīnas sabiedrību par jaunākajām tendencēm pretgripas preparātu meklējumos, it īpaši pašreizējā situācijā, kad nevaram ignorēt gripas pandēmijas draudus.
Mūsu valsts iedzīvotāju aizsardzībai ir paredzēti vairāki medikamenti, to skaitā remantadīns un Tamiflu. Zinām, ka remantadīns efektīvi darbojas pret A gripas vīrusu, tomēr tā iespējas diemžēl var izrādīties visai ierobežotas putnu gripas vīrusa (H5N1) gadījumā, jo pret šo preparātu (precīzāk, pret tā līdzinieku amantadīnu, kuru lieto Āzijā) jau ir konstatēta rezistence. Eiropā orientējas uz jaunāko pieejamo līdzekli – preparātu Tamiflu, cerot, ka tas palīdzēs putnu gripas izraisītas pandēmijas situācijā. Tomēr arī te parādās zināms brīdinājums. Respektabls zinātnisks žurnāls Nature 2005. gada 14. oktobra numurā ziņo par kādu jau šī gada sākumā konstatētu gadījumu, kas apliecina, ka Vjetnamā izolēts pret Tamiflu rezistents H5N1 vīruss. Tiek veikti tālāki un sīkāki pētījumi, tomēr raksta autori rekomendē meklēt Tamiflu preparātam alternatīvas.
Pirmās ziņas par šādu alternatīvu meklējumiem un pirmajiem rezultātiem pienāk no ASV.
2005. gada 6. septembrī ziņo par Jūtas Universitātē veiktiem in vitro pētījumiem, kuros pārbaudīts eksperimentāls preparāts Ampligen un pierādīta tā efektivitāte pret putnu gripas H5N1 vīrusu. Lietojot kopā ar Tamiflu, iegūts sinerģisks efekts (t.i., ne tikai summārs, bet savstarpēji pastiprinošs). Ampligēns ir dubultspirāliskas ribonukleīnskābes (dsRNS) preparāts, kuram piemīt dsRNS molekulām raksturīgā antivirālā un imūnmodulējošā darbība. Ampligēns pēdējo gadu laikā pētīts Kanādas un Beļģijas klīnikās pie dažādām vīrusu infekcijām, bet pirmo reizi tiek pārbaudīts pret gripas vīrusu. Ampligēna iekļaušana pretgripas preparātu arsenālā tiek nosaukta par principiāli jaunu pieeju gripas profilaksei un terapijai, jo šāda tipa preparāts bez tiešas kavējošas ietekmes uz vīrusa komponentu sintēzi vienlaicīgi darbojas kā organisma imūno aizsargmehānismu aktivētājs (imūnmodulators). Bez tam Japānas zinātnieki 2005. gada Journal of Virology 2910. lpp. publicējuši informāciju par ampligēna imūnadjuvanto ietekmi uz gripas vakcīnu – vakcinācijas efektivitāte pieaugusi par 300%.
Kamēr Amerikā pēta un plaši reklamē vēl pagaidām eksperimentālo preparātu ampligēnu, jāatgādina, ka mūsu valstī šāda tipa preparāts, respektīvi, dsRNS preparāts larifāns kā pretvīrusu ziede jau ir reģistrēts kopš 1994. gada, un kā imūnmodulators injekcijās – kopš 2004. gada. Larifāns no ampligēna atšķiras ar to, ka tas ir dabiskas izcelsmes preparāts, bet ampligēns – ķīmiski sintezēts, taču kopīga abiem ir dubultspirāliska struktūra, kas nosaka bioloģiskās īpašības.
Jau pagājušā gadsimta 90. gados veiktie pētījumi ar eksperimentālu gripas infekciju pelēs parādīja izteiktu larifāna pretgripas efektu, it īpaši, lietojot preparātu inhalāciju veidā. Ir iegūta arī pozitīva klīniskā pieredze 1990. gada gripas epidēmijas laikā Rīgas pilsētā. Tomēr minētie pierādījumi un klīniskie novērojumi ir nepietiekami, lai šodien Eiropas prasību līmenī larifānu varētu reģistrēt un pieteikt kā pretgripas preparātu. Preparāta autori atbilstoša finansiāla atbalsta gadījumā ir gatavi uzsākt smago jaunu zāļu formu izveides (optimālā būtu aerosola forma) un klīniskās izpētes ceļu, taču tam būs nepieciešami vairāki gadi. Šobrīd var ieteikt lietot jau minēto un aptiekās pieejamo larifāna pretvīrusu ziedi, kuras oficiālā indikācija ir herpesvīrusa infekcija, bet gan teorētiski, gan praktiski zināms, ka tās pretvīrusu darbības spektrs ir daudz plašāks. Intranazāla ziedes lietošana ir noderīga kā profilaktisks līdzeklis pirmsepidēmiju un epidēmiju periodā. Savukārt arī aptiekās pieejamā larifāna injekciju forma, kas reģistrēta kā imūnmodulators, ir izmantojama gan profilaksei, gan arī kā terapeitisks līdzeklis.
Nobeigumā īsi par pretgripas preparātu darbības raksturu: remantadīns un tā analogi kavē gripas vīrusu tā intracelulārās attīstības sākuma fāzē, dsRNS preparāti pārtrauc vīrusa komponentu sintēzi šūnas iekšienē, Tamiflu neļauj sintezētajam vīrusam izdalīties no inficētās šūnas. Tātad katram preparātam ir sava vieta, tie cits citu veiksmīgi papildina, un ir ieteicama pieejamo preparātu kombinēta lietošana.