Jaunas iespējas ceļa locītavas sāpju ārstēšanā
Ceļa locītavas sāpju galvenie iemesli ir locītavu pārklājošo skrimšļa virsmu vai locītavas iekšpusē esošo veidojumu – menisku un saišu bojājumi. To cēlonis var būt trauma vai deģeneratīvi procesi locītavā no kuriem biežāk sastopams ir osteoartrīts. Šādi izraisīto skrimšļa virsmu bojājumi noved pie palielinātas berzes kustību laikā, noberztās skrimšļa mikrodaļiņas izsauc iekaisuma procesu locītavas somiņā kas savukārt noved pie sāpēm, stīvuma un kustību ierobežojumiem locītavā.
Lai noteiktu pareizu diagnozi, nepieciešams veikt rentgenogrammu, kas palīdz noteikt locītavu veidojošo kaula virsmu izmaiņu pakāpi un gadījumos, kad ir aizdomas par menisku vai tikai skrimšļa virsmu bojājumiem, nepieciešams magnētiskās rezonanses izmeklējums.
Nereti vērojama situācija kad tiek konstatēts gan meniska bojājums, gan osteoartrīta izraisīti skrimšļa bojājumi. Šajos gadījumos iesākumā nepieciešams veikt artroskopisku operāciju menisku bojājumu novēršanai. Ja artroskopijas laikā konstatē plašus, dziļus skrimšļa bojājumus (lll – lV pakāpes hondropātiju) ar brīvām kustīgām malām, tās jānolīdzina līdz veselā skrimšļa robežām.
Lai uzlabotu skrimšļa slīdēšanu un veicinātu tā atjaunošanos, pēdējā laikā plaši tiek lietota Na-hialuronāta preparātu ievadīšana locītavā, ko sauc par viskosuplementāciju.
Tās iedarbības pamatā ir locītavas šķidruma viskozo īpašību atjaunošana un uzlabošana. Atrodoties locītavā Na-hialuronāts ir pakļauts biodegradācijai, - tās rezultātā viskozās locītavas skrimsli pasargājošās īpašības zūd. Tādēļ līdz šim plašāk lietotā preparāta GOON injekcijas locītavā jāatkārto līdz pat 5 reizēm ik nedēļu. Galveno lomu hialuronāta biodegradācijas procesā spēlē brīvie radikāļi. Šveices farmācijas kompānija Anteis piedāvā risinājumu šai problēmai savā jaunajā preparātā "Synolis VA", Na hialuronātam pievienojot Sorbitolu, kas ir iedarbīga tieši brīvo radikāļu neitralizējoša viela. Lai noskaidrotu jaunā preparāta klīnisko efektivitāti, tika veikts pētījums, pielietojot šo preparātu 30 pacientiem ar ceļa locītavas osteoartrītu.Rezultātu analīze apstiprināja Synolis VA efektivitāti lietojot tikai 3 injekcijas reizi nedēļā kā arī efekta noturību vairumam pacientu ilgāk par 26 nedēļām. Daļai pacientu tika panākts izteikts sāpju samazinājums jau pēc pirmās injekcijas. Tādejādi varam apliecināt, ka patiešām klīniskajā praksē patreiz pieejams jauns efektīvs Na hialuronāta preparāts Synolis VA locītavu sāpju ārstēšanai.
Viskosuplementācijas efekts sniedz pacientiem neapstrīdami ievērojamu sāpju mazināšanos locītavā, tomēr ne vienmēr ar to ir pietiekami lai panāktu skrimšļa virsmu reģenerāciju. Lai stimulētu reģenerācijas procesus audos, nepieciešamas jaunas šūnas kas spētu atjaunot skrimšļaudu masu. Patreiz pasulē daudz tiek pētīta iespējamā cilmes šūnu izmantošana reģenerācijas procesu stimulēšanai. Sadarbojoties ar Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas šūnu transplantācijas centru un Latvijas Universitātes medicīnas fakultāti un Traumatoloģijas un Ortopēdijas slimnīcu, tiek veikts pētījums par kaula smadzeņu mononukleāro šūnu spēju atjaunot locītavas skrimsli un citas struktūras. Šūnu ieguves avots var būt gan sarkanās kaulu smadzenes, ko iegūst punktējot iegurņa kaulu, kā arī locītavu endoprotezēšanas laikā savāktais audu un asiņu materiāls.
Laboratorijā no šī materiāla ar gradienta centrifugēšanas metodi tiek atdalīta mononukleāro šūnu frakcija, kas satur visas cilmes šūnas un tās pašas dienas laikā tā tiek ievadīta pacienta bojātajā locītavā. Pirmie iegūtie rezultāti ir labi un iedrošinoši. Atliek turpināt, palielinot novērojumu skaitu, veikt tālāku to analīzi.
Valda Gončara ārsta prakse traumatoloģijā un ortopēdijā
Mednieku iela 7, Rīga LV 1010
Tel. 29212691
www.traumatologs.lv
e-pasts: valdis.goncars@traumatologs.lv