Jaunajā laboratorijā Liepājā balsi analizēs pēc vairāk nekā 20 parametriem
Runas un balss izpētes laboratorijas darbinieki, izanalizējot vairāk nekā 20 balss parametrus, spēs noteikt problēmu, jau pirms cilvēks pats to ir sajutis, un norādīt uz iespējamajiem riska faktoriem, "Rietumu radio" sacīja Latvijas logopēdu asociācijas valdes priekšsēdētāja un jaunās runas un balss izpētes laboratorijas vadītāja Baiba Trinīte.
Jau ziņots, ka šodien Liepājas reģionālajā slimnīcā atklāj runas un balss izpētes laboratoriju, kurā skatuves māksliniekiem, diktoriem, lektoriem un citiem interesentiem būs iespēja profesionāli novērtēt savas balss funkciju un izveidot individuālo balss diapazona karti.
"Balss ir kā spogulis, kas atspoguļo cilvēka fizisko un arī psiholoģisko stāvokli. Varam runātāju neredzēt, bet, dzirdot viņa balss skanējumu, mēs varam pateikt, kas cilvēkam kaiš," skaidro Trinīte, uzsverot, ka balss kvalitāte ir cilvēka veselības rādītājs. Viņa atzīst, ka jaunajā laboratorijā radīti lieliski apstākļi, lai novērtētu cilvēka balss stāvokli.
Laboratorija varēs palīdzēt pacientiem, kuriem jau ir reālas problēmas, piemēram, balsenes saslimšanas. Taču otrs, daudz plašāks potenciālo klientu loks esot profesionāla un amatierlīmeņa dziedātāji. "Liepāja ir pateicīga vieta šādai laboratorijai, jo pilsētā ir daudz dziedātāju, koru ansambļu, Liepājas mūzikas skolā ir brīnišķīga vokālā nodaļa," sacīja Trinīte, uzsverot, ka laboratorijā balsi ir "ir iespēja ne vien dzirdēt, bet arī redzēt".
Viņa balss analīzi salīdzina ar asins analīzi. "Ja gribam uzzināt savu veselības stāvokli, veicam asins analīzi, un tajā ir dažādi parametri, kas atspoguļo mūsu organisma stāvokli. Ar balss analīzi ir līdzīgi - ir nepieciešamas tikai četras sekundes ilgs balss paraugs, lai mēs spētu balsi izanalizēt pēc vairāk nekā 20 parametriem," skaidroja laboratorijas vadītāja. Viņa uzsver, ka tagad "ir iespējams noteikt problēmu, vēl pirms cilvēks pats to ir sajutis, un norādīt uz riska faktoriem."
Interese par laboratorijas piedāvātajiem pakalpojumiem esot liela, un, kā informēja Trinīte, pamazām jau veidojoties rinda. "Ceru, ka rinda būs un šis pakalpojums cilvēkiem būs vajadzīgs," sacīja Trinīte piebilstot, ka laboratorijā būs iespējams pārbaudīt arī dzirdi.
Jau ziņots, ka laboratorija izveidota Liepājas reģionālajā slimnīcā, īstenojot Liepājas universitātes projektu, ko finansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds (ERAF). Liepājas universitātes logopēdijas studentiem laboratorijā būs iespējams praksē izmantot jaunākās runas un balss traucējumu diagnostikas metodes, kā arī attīstīt zinātnisko pētniecību logopēdijas jomā.
Projekta kopējās izmaksas ir 1,8 miljoni latu. Liepājas universitāte nodrošina līdzfinansējumu 8% apmērā, valsts sedz 7% no projekta izmaksām, bet ERAF līdzfinansējums ir 85%.
Kā precizēja Trinīte, projektā izveidota ne tikai runas un balss izpētes laboratorija, bet arī vairākas citas - dabaszinātņu, matemātikas un fizikas u.c.
Laboratorijā pieejams ASV kompānijas "KayPentax" balss funkcijas novērtēšanas un attīstīšanas aprīkojums, kas dod iespēju strādāt ar balss funkcijas attīstīšanu. Laboratorijā iespējams izveidot balss diapazona karti, kurā ar matemātisku precizitāti var aprēķināt balss toņa augstuma un intensitātes galējās robežas un redzēt pāreju no viena balss reģistra uz citu. Elektroglotogrāfijas metode dod iespēju objektīvi novērtēt balss saišu slēgšanās kvalitāti un sniegt rekomendācijas par balss rezonējošo īpašību uzlabošanu.
Liepāja, 16.dec., LETA.