Jauna ārstniecības metode pacientiem ar rokas slimībām
Latvijas Plastiskās un mikroķirurģijas centrā (LPMC) turpmāk ikdienā tiks izmantota plaukstas diagnostiskā un ārstnieciskā artroskopija.
Tā dos iespēju ārstēt plaukstas slimības, ko Latvijā līdz šim nevarēja ārstēt, vai kuru ārstniecībā tika izmatotas daudz traumējošākas metodes.
Artroskopija ir ārstniecības metode, kuras laikā pacienta locītavā tiek ievadīti optiski un ķirurģiski instrumenti, lai veiktu diagnostiku vai ārstēšanu. Latvijā ir labi attīstīta ceļgala un pleca locītavas artroskopija. Pirmo plaukstas artroskopiju 2005.gadā Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcā veica ārsts Valdis Andersons.
Šonedēļ LPMC veiktas jau divas ārstnieciskās plaukstas artroskopijas operācijas. Viena no tām tika veikta sievietei, kurai pēc traumas bija sadzijuši lūzumi, bet plaukstas locītava palikusi mazkustīga. Ar artroskopijas palīdzību ārsts noteica, kādas rokas struktūras ir bojātas, kā arī veica ārstēšanu – izgrieza saaugumus un nolīdzināja defektīvos locītavas skrimšļus. Otram pacientam, kas cieš no artrozes, tika evakuēti sabrūkoša kaula fragmenti.
"Ar plaukstas artroskopijas kā ārstniecības metodes ieviešanu tiek sperts liels solis Latvijas medicīnas attīstībā. Pasaulē artroskopija tiek plaši izmantota un nav nekas unikāls. To izmantojot var palīdzēt cilvēkiem, kuru slimības Latvijā līdz šim netika ārstētas vai tika ārstētas ar daudz traumatiskākām metodēm. Tagad Latvijā daudzos gadījumos varēs iztikt bez locītavas atvēršanas, līdz ar to arī atveseļošanās laiks būs krietni īsāks, " saka LPMC valdes priekšsēdētājs Jānis Krustiņš.
Plaukstas artroskopija tiek veikta ar instrumentiem, kuru diametrs nepārsniedz 3 mm. Tie ir gandrīz divas reizes mazāki nekā ceļgalu un plecu artrokopijai izmantotie. Instrumenti locītavā tiek ievadīti caur 3-5 griezieniem, kas nav lielāki par 5 mm. "Līdzšinējo plaukstas slimību ārstēšanas metožu salīdzināšanai ar artroskopijas izmantošanu var minēt vēdera ķirurģijas attīstību, kur agrāk žultspūšļa operācijās tika izdarīts liels grieziens vēderā, bet šobrīd operācija tiek veikta endoskopiski. Šādu soli esam spēruši arī plaukstas slimību ārstniecībā un esam patiesi gandarīti, ka Latvijas pacientiem ir pieejamas pasaules līmeņa tehnoloģijas", stāsta LPMC traumatologs ortopēds un plaukstas artroskopijas speciālists Uldis Krustiņš.
LPMC ārsti diagnostisko un ārstniecisko artroskopiju apguvuši pie Eiropas un ASV vadošajiem plaukstas artroskopijas speciālistiem.
LPMC ir vienīgā vieta Latvijā, kur 24 stundas diennaktī tiek nodrošināta akūta rekonstruktīvā un rokas ķirurģija – pirkstu un rokas replantācija, norautu ķermeņa daļu rekonstrukcija, smagu rokas traumu un slimību ārstēšana.
Lita Bernarde,
LPMC sabiedrisko attiecību speciāliste,