Jau sesto reizi notika interaktīvi izglītojošais pasākums “Zinošs un drošs”
Rudens sākums ir laiks, kad skolēni atgriežas ierastajā dzīves ritmā, atsakot savas skolas gaitas. Rūpējoties par bērnu drošību, šogad interaktīvi izglītojošs pasākums Zinošs un drošs norisinājās 3. septembrī, pulcējot ģimenes jau sesto gadu. Pasākumu organizēja Latvijas Pediatru asociācija, Rīgas Stradiņa universitāte un RSU Pediatrijas studentu zinātniskais pulciņš kopā ar Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas, Rīgas domes un daudzu citu organizāciju atbalstu.
Pasākuma mērķis bija atgādināt gan bērniem, gan vecākiem par dažādiem drošības pasākumiem, lai izvairītos no nelaimes gadījumiem un traumām, kā arī zinātu kā rīkoties nelaimes gadījumā, ja tāds ir noticis, un kur meklēt nepieciešamo palīdzību.
Pasākums “Zinošs un Drošs 2023” iesākās ar svinīgo atklāšanas ceremoniju, to atklājot RSU Veselības studiju prorektoram Guntim Baham, akcentējot studentu degsmi vērsties pie sabiedrības un uzrunāt to, aktīvi darbojoties arī ārpus studiju procesa. SIA "Tamro Produktu" pārstāvniecības daļas vadītāja Dr.Elīna Vēvere atzīmēja, ka sabiedrības, īpaši bērnu, veselība un drošība ir vērtība arī viņas uzņēmumā un viņa priecājas atbalstīt šādus projektus. Arī DHL pārstāvis Uldis Stupelis ar prieku atzīmēja, ka ir patīkami sadarboties jau atkārtoti ar "Zinošs un Drošs" projektu un cer šīs saistes saglabāt, lai kopīgāk veidotu veselīgāku sabiedrību. Gandarījumu un prieku par pasākuma īstenošanu, un kopābūšanu izteica arī Latvijas Pediatru asociācijas prezidente prof. Ilze Grope. Visbeidzot "Zinošs un Drošs" projekta pirmsācēja un vadītāja, pediatre Dr.Polīna Popeiko un projekta koordinatore, bērnu psihiatre Dr. Liene Vītola, aicināja apmeklētājus izbaudīt pasākumu, atsvaidzināt zināšanas un iegūt jaunas prasmes. Kā arī Polīna izteica lielu pateicību studentiem, ārstiem, sponsoriem un dalībnieku ģimenēm par palīdzību un lielo atbalstu.
Nesagaidot pasākuma oficiālo sākumu, bērni pie dažādām stacijām pulcējās jau agrāk, tādēļ gan aktīvisti, gan bērni rosījās un nepacietīgi steidzās apmeklēt visas stacijas. Pareizi atbildot uz katrā stacijā uzdotiem jautājumiem un veicot praktiskos uzdevumus, dalībnieki krāja zīmogus, kurus vēlāk apmainīja pret noslēpumu maisiņu ar pārsteiguma balvām no atbalstītājiem! Bērni nebija vienīgi, kas varēja iegūt garšīgas un lietderīgas dāvanas, bet arī vecāki, sniedzot atgriezenisko saiti un palīdzot pasākumam augt, attīstīties un uzlabot esošas lietas, dabūja dāvanu maisus no pasākuma draugiem un atbalstītājiem.
Pasākuma dienā ikviens dalībnieks tika aicināts apmeklēt 10 izglītojošas stacijas, kur RSU medicīnas studenti kopā ar ārstiem un ārstiem rezidentiem teorētiski un praktiski izglītoja interesētus, lai praktizētu savas iemaņas dažādu manipulāciju veikšanā. Nedrīkst nepieminēt Neatliekamās medicīnas palīdzības staciju, kur, izmantojot RSU Medicīnas izglītības tehnoloģiju centra manekenus, bērniem un vecākiem bija iespēja veikt reanimācijas pasākumus cietušajam un uzzināt, kas jādara konkrētās situācijās, neapdraudot savu veselību. Pasākuma laikā arī Medicīnas centrs ARS aicināja mazos apmeklētājus iekāpt neatliekamās palīdzības automašīnā, lai iegūtu ieskatu par to, kā mediķi strādā ikdienā. Pirmās palīdzības stacija kopā ar BBraun Medical atbalstu sniedza bērniem iespēju pārsiet brūces un atkārtot, kam obligāti jābūt mājas aptieciņā. Savukārt ugunsdrošības un apdegumu stacijā, gan bērni, gan vecāki tika mācīti pareizi apstrādāt apdeguma vietu, kā arī novērst riskus, kas potenciāli var izraisīt bīstamo situāciju mājas apstākļos. Veselīga uztura stacijā sadarbībā ar Tamro izglītoja apmeklētājus par veselīgu maltīti un cukura daudzumu dažādos ikdienas našķos. Stacija par drošību telpās uzskatāmi demonstrēja dažādus draudus, kā arī sadarbojoties ar VAS "Valsts nekustamie īpašumi" darba stacijas mērķis bija mudināt vecākus pareizi iekārtot drošu mājokli un ergonomisku darbavietu bērniem. Stacija par drošību pilsētā kopā ar Rīgas Pašvaldības policiju atgādināja par ķiveres nepieciešamību un par satiksmes noteikumiem, braucot ar riteni, lai neapdraudētu ceļu satiksmes dalībniekus. Vecāki atzīmēja, ka viņu bērni bija sajūsmā no iespējas izpētīt policijas mašīnu un paskatīties, kas tur ir iekšā. Savukārt sadarbībā ar Valsts Ugunsdrošības un glābšanas dienestu tika izveidota stacija par drošību dabā. Ikviens apmeklētājs varēja uzvilkt ugunsdzēsēja glābēja ekipējumu un piepildīt savas bērnības sapni. Drošas augšanas stacijas, kuru palīdzēja organizēt "Sandoz", mērķis bija veikt skrīningu nosakot ķermeņa masas indeksu un paredzamo augumu astoņpadsmit gados. Vecāki aktīvi uzdeva jautājumus stacijas aktīvistiem un ārstiem, kas atsaucīgi sniedza ieteikumus un padomus normālai bērnu augšanai un attīstībai.
Šogad sadarbībā ar aktīvo Latvijas Pludmales glābēju asociāciju, jau atkal darbojās Drošība pie ūdens stacija, kur bērni tika apmācīti dažādos un pareizos veidos izvērtēt bīstamu situāciju pie ūdens un izglābt cietušo.
Pasākuma laikā psihoemocionālās drošības stacijā ar Psiholoģijas Aikido centra atbalstu tika likts uzsvars arī uz bērna psihoemocionālo veselību un drošību, lai jau tagad skolas solā bērns justos labi un varētu produktīvi mācīties un veiksmīgi pārvarēt grūtības ikdienā un tikt galā ar stresu. katram mazajam un lielajam dalībniekam iedrošināja domāt labas domas gan par sevi pašu, gan par citiem.
Pasākuma ietvaros tapa speciāls informatīvais buklets par drošību latviešu un krievu valodā, kas ir brīvi pieejams elektroniskajā veidā.
Īpaša pateicība galvenajiem "Zinošs un Drošs" organizatoriem: pediatrei Dr.Polīnai Popeiko, bērnu psihiatrei Dr.Lienei Vītolai, Pediatrijas Studentu zinātniskā pulciņa vadītājām Dārtai Jakovickai un Elīnai Fainveicei, RSU Medicīnas fakultātes studentēm Anastasijai Ignatovičai, Ievai Veipai, Andrim Zaguzovam, Snežanai Bogdanovičai, Klintai Luīzei Sprūdžai, Marijai Kairānei, Lindai Jakubovičai, RSU Komunikācijas fakultātes studentei Vladai Teļatņikovai un LU Psiholoģijas studentei Andai Vītolai.
Paldies arī studentiem Martai Kaķei, Valērijai Ivanovskai, Dinam Mironovam, Sabīnei Pastniecei, Elizabetei Veignerei, Nadinai Bergai, Mairitai Dukovskai, Kristiānai Lindei, Natālijai Ļebedai un Amandai Annai Vincevičai par aktīvo darba vadīšanu stacijās un palīdzību pasākuma organizēšanā. Informatīvā bukleta tapšanā un ilustrēšanā paldies sakām Vadimam Solncevam, Sofijai Zograf un Dr. Kristīnei Kozlovai.
Sevišķa pateicība RSU profesorei, Latvijas Pediatru asociācijas prezidentei Ilzei Gropei un Latvijas Pediatru asociācijai par sniegto nenovērtējamo atbalstu pasākuma realizēšanā!
Pateicība par palīdzību un atbalstu RSU Pediatrijas katedras vadītājai prof. Dacei Gardovskai, bērnu ķirurgiem Jānim Upeniekam un Timuram Zurmutaī, psihodramaterapeitei Olgai Popeiko, ģimenes ārstei Ilzei Koreškovai, bērnu psihiatrijas rezidentēm Marijai Terēzei Viļumsonei, Martai Paeglītei un psihoterapeitei Lienei Česnokovai, ārstiem - rezidentiem Artūram Avstreiham, Agnesei Annai Jaunākai, Sandrijai Skribānei, Jūlijai Baroņenko, Agijai Kramiņai un ārsta palīgam Sandrai Nikiforovai.
Paldies pasākuma stratēģiskajiem partneriem: Rīgas domei, Bērnu klīniskajai universitātes slimnīcai, Slimību profilakses un kontroles centram, Psiholoģijas Aikido centram un Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam.
Par atbalstu pasākuma informatīvā bukleta izdošanā pateicamies Zemgus Poligrāfijas Serviss un Polap.
Par atbalstu pasākuma organizēšanā pateicamies RSU Studējošo pašpārvaldei, Rīgas Centra humanitārajai vidusskolai. "Chemi-Pharm" nodrošināja dezinfekcijas līdzekļus drošam pasākumam. Pasākums tika apdrošināts ar apdrošināšanas sabiedrības "Balta" atbalstu.
Balvas pasākuma dalībniekiem un brīvprātīgajiem palīdzēja sarūpēt medicīnas preču kompānija "B. Braun Medical", uzņēmumi "Lyl Love your life", DHL, "Cesvaines Piens", "Zemnieku saldējums", "Zaķumuiža", "Graci functional cereals", "Maxima", "Avenei", "Hematogenas", "Torņa ielas saldumi", "Karameļu darbnīca", "Picu darbnīca", "Annels atrakcijas", "GARDU MUTI zelteris", "Muffins and More", "Orkla Latvija", "G. Miežis Ārsts", "Very Berry". Par pieaugušo izglītošanu parūpējās FORTEMED medicīnas Centrs un DHL.