Janvāris – starptautiskais Dzemdes kakla vēža modrības mēnesis
Janvārī visur pasaulē ir sācies Dzemdes kakla vēža modrības mēnesis (Cervical Cancer Awareness Month), un arī Latvija nav izņēmums. Šomēnes ārsti un citi speciālisti dažādi aktualizēs nepieciešamību būt modriem par dzemdes kakla vēža riskiem un vienlaikus iespējām to ne tikai novērst, bet izskaust kā problēmu sabiedrībā. Ielaists tas var būt letāls, bet to ir iespējams novērst pirms tas ir sācies.
Latvijā Dzemdes kakla vēža modrības mēnesis notiek ar lozungu “Apsteidz dzemdes kakla vēzi!”, aicinot veikt valsts apmaksātu skrīninga pārbaudi un jauniešu vakcināciju pret šā vēža izraisītāju – cilvēka papilomas vīrusu (CPV). To organizē Latvijas dzemdes kakla vēža izglītības fonds sadarbībā ar Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociāciju un Latvijas Kolposkopijas biedrību.
“Mūsu mērķis nav mainījies. Solidarizējoties ar Pasaules Veselības organizāciju, arī mēs tiecamies izskaust dzemdes kakla vēzi kā sabiedrības veselības problēmu Latvijā, un to iespējams panākt ar sabiedrības atsaucību un līdzdalību šī mērķa sasniegšanā. Turklāt šis ir gados salīdzinoši jaunu sieviešu vēzis – gandrīz pusei tas attīstās vecumā ap 45 gadiem, un tas ir laiks, kad sieviete joprojām ir aktīva profesijā, karjerā, viņai ir ģimene, bērni,” uzsver Latvijas dzemdes kakla vēža izglītības fonda vadītāja, ginekoloģe Kristīne Pčolkina.
“Dzemdes kakla vēzis var skart arī jaunas sievietes. Sekas var būt tiešām dramatiskas – var gadīties, ka sievietei, kurai vēl nav neviena bērna vai viņa gribētu vēl bērnus, ir jāizņem dzemdes kakls vai pat visa dzemde, kas ārkārtīgi var ietekmēt viņas iespējas iznēsāt bērniņu nākotnē. Ielaistā stadijā dzemdes kakla vēzis bieži beidzas ar nāvi. Izmaiņas šūnās CPV rada pakāpeniski. Vispirms rodas pirmsvēža pārmaiņas, kuras iespējams laicīgi “noķert” un ārstēt, lai vēzis nemaz nerastos,” pauž Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas vadītāja, ginekoloģe Lāsma Līdaka.
Viņa pauž, ka arī vakcinēšanās neatceļ nepieciešamību pēc skrīninga, turklāt daudz sieviešu nemaz nav vakcinētas pret CPV. Dzemdes kakla vēža skrīnings sievietēm sākas no 25 gadu vecuma. Atkarībā no skrīninga rezultāta, nākamā pārbaude ir pēc trim – pieciem gadiem. Agrākā vecumā tiek pārbaudītas arī visas grūtnieces. Tāpat nozīmīgi ir izmeklējumi pēc skrīninga. Savlaicīgi rīkojoties, pat ziņas par varbūtējo vēža risku nerada problēmu, kura jau ir uzradusies, bet gan rada iespēju to novērst. Jo ātrāk, jo drošāk, iedrošina ārstes.
“Valsts apmaksāta vakcīna pret CPV ir pieejama un rekomendēta zēniem un meitenēm vecumā no 12 līdz pilniem 18 gadiem. Ir nepieciešamas divas vakcīnas ar pusgada intervālu, bet, ja vakcināciju uzsāk pirms pilniem 18 gadiem, tad viss kurss būs par nodokļu naudu – abas vakcīnas. Patlaban ārstu organizācijas, citas NVO un Veselības ministrija strādā pie tā, lai līdzīgi daudziem pasaulē, valsts apmaksātu vakcināciju pret CPV paplašinātu līdz 26 gadu vecumam, kā arī – īpašām riska grupām,” informē Latvijas Kolposkopijas biedrības valdes priekšsēdētāja, ginekoloģe Olga Plisko.
Ārstu organizāciju vadītājas īpaši novērtē ģimenes ārstu iesaisti cīņā pret dzemdes kakla vēzi, un skrīninga pieaugums pēdējā gadā ir arī viņu nopelns. Ir ļoti nozīmīgi, ja ģimenes ārsti tam seko līdzi un atgādina par skrīningu vai vakcināciju. Veselība ir atbildība ne tikai pret sevi, bet arī pret saviem tuviniekiem!
Dzemdes kakla vēža modrības mēnesī problēmas, risinājumus un iespējas uzsvērs ārsti savā darbā ar pacientiem, arī ar plašsaziņas līdzekļu un citu informācijas līdzekļu starpniecību, ieskaitot aktivitātes sociālajos tīklos un atsevišķus pasākumus.