Ja vaigi zied... jeb rozācija
"Šī problēma, kuru tautā sauc par kuperozu ādu jeb ķeltu sarkšanu, jeb medicīnas valodā par rozācija, Latvijā ir izplatīta," stāsta Dinsbergas klīnikas dermatoloģe Dr. Jūlija Boļšakova.
Ir cilvēki, par kuru sejas krāsu jaunībā var teikt – piens un asinis, bet, pienākot 30 gadu vecumam, viņi ievēro, ka pēc lielākas fiziskas piepūles, iedzerot malku alkohola vai ienākot no aukstuma karstumā, seja sāk arvien pamatīgāk piesarkt, turklāt sārtums saglabājas ilgāk nekā līdz šim. Pēc kāda laika sarkanā sejas krāsa jau kļūst pastāvīga un uz vaigiem var ievērot virspusēju sazarotu asinsvadiņu tīklojumu.
Kāpēc rozācija sākas tieši ap 30 gadu vecumu? Slimība vai ādas īpatnība?
No vienas puses, ādā izpaužas hormonālas pārmaiņas, no otras, šo gadu gaitā ir uzkrājies saules starojuma nodarītais kaitējums, līdz ar to āda vairs nav tik elastīga un asinsvadiem ir vieglāk paplašināties. Kā jau minēju, tā sākas ar asinsvadu paplašināšanos. Sarkšanu sauc par asinsvadu aktīvo paplašināšanos, bet to, ko izraisa saule un hormonālās pārmaiņas ādā, – par pasīvo paplašināšanos. Ar laiku var sākties sejas ādas iekaisums, jo izdalās bioloģiski aktīvas vielas, kas to veicina. Sejas centrālajā daļā uz zoda, uz vaigiem, uz pieres, parādās pumpiņas, kas klāj ādu gluži kā sarkans bruģis, ir izteikts sausums, dedzināšana, vīriešiem mēdz arī palielināties deguns. Šāda iekaisusi āda vairs neaizsargā no mūsu normālās floras, tāpēc var pārmērīgā daudzumā savairoties Demodex sejas ērcītes, kas rada papildus problēmas. Seja izskatās neglīti, dedzināšanas sajūta ir diezgan mokoša.
Parasti pirmais līdzeklis, pie kura ķeramies, ja ar ādu kaut kas nav kārtībā, ir dažādi krēmi, ziedes u.c. Vai tie palīdz arī šajā gadījumā?
Kad rozācija jau ir attīstījusies, cilvēks pats ar krēmiem tik galā nevar, tāpēc meklē dermatologa palīdzību. Mēs nozīmējam gan parasto tradicionālo sejas kopšanu un ārstēšanu ar medikamentiem, gan parasti iesakām to kombinēt ar speciālām lāzerprocedūrām, kas ir patiešām efektīvas rozācijas likvidēšanai.
Kādu aparatūru izmanto šīm procedūrām, un kā īsumā varētu raksturot tās darbības principus?
Dinsbergas klīnikā izmantojam Cutera XEO lāzeraparatūru. Rozācijas gadījumā defekts ir ne tikai asinsvadā, bet arī ādas matricē, kurā šis asinsvads atrodas. Ar lāzeru apstrādājot ādu, mēs ne tikai iznīcinām bojātos asinsvadus, bet arī veicinām aktīvāku kolagēna un elastīna sintēzi, un tas aizvelk ciet iznīcinātos asinsvadus, neļaujot tik drīz rasties jauniem. Ja iznīcinātu tikai vienu atsevišķu asinsvadu, tam blakus ātri vien rastos cits, bet, šādi kompleksi ārstējot, mēs uzlabojam ādas stāvokli kopumā. Tā nav vienkārši kosmētiska, bet gan ārstnieciska procedūra. Šādi mēs varam remodelēt ādu un samazināt tendenci uz iekaisumu – jo mazāk ir asinsvadu, jo mazāk izdalās iekaisumu veicinošās bioloģiski aktīvās vielas.
Cik procedūru vajag, lai panāktu rezultātu?
To izvērtē ārsts, ņemot vērā dažādus faktorus: vai pacientam prevalē aktīvā vai pasīvā sarkšana, cik liela izmēra asinsvadi ir paplašināti, kurā sejas daļā tie atrodas, kāds ir ādas tips. Procedūras ādā jāveic slāni pa slānim, un jautājums ir par to, cik tālu aizgājis slimības process. Ja slimība ir sākuma stadijā, tad ārstēt ir vieglāk, bet, ja cilvēks atnāk jau kā tomātiņš – ar ļoti sarkanu seju –, tad ir vajadzīgs vairāk seansu. Procedūras parasti veic ar aptuveni četru nedēļu intervālu, vidēji vienam pacientam visbiežāk nepieciešamas trīs procedūras. Vispiemērotākā šim mērķim ir ziemas sezona, jo vasarā traucē iedegums.
Skatīt vairāk šeit: https://dinsberga.lv/lazerproceduras