Citrons tavam skaistumam un veselībai
Foto: pixabay.com
Neviens no sārminošajiem produktiem nav labāks par citronu - tā asā, spēcīgā garša pārspēj jebko! Košais un skaistais auglis ir lielisks sārminātājs un viena no dabas veselīgākajām vispusīgi izmantojamām veltēm.
Citronu ir ļoti viegli iekļaut ikdienas ēdienkartē. Citronu sula, citrona šķēlītes, rīvēta citronu miziņa - to visu var pievienot gandrīz jebkuram ēdienam - gan saldam, gan sāļam. Citronus var ēst brokastīs, pusdienās un vakariņās, turklāt pievienojot ne tikai ēdienam, bet arī dzērienam. Citrons pastiprina ēdiena aromātu, padarot maltīti vēl garšīgāku; tas novērš salātu mērces eļļainību un noder pat kopā ar svaigiem augļiem, piemēram, bumbieriem.
Citrona garša ir skāba - šis auglis satur 8% citronskābes. Tomēr tā gremošanas procesā veidojas sārmaina viela (citrāts), piešķirot veselīgu, sārmainību organisma iekššūnu šķidrumam. Tas ir ļoti noderīgi novecojot, jo gadiem ilgi ēsts slikts uzturs, alkohola lietošana un fiziskas slodzes trūkums samazina organisma spēju saglabāt optimālo sārmainību. Uzturs, kas satur daudz sārminošu produktu, piemēram, citronu, kopā ar citiem augļiem un dārzeņiem var apstādināt un samazināt novecošanas radītās problēmas.
Citroni ir slaveni ar augstu C vitamīna saturu, taču tajos ir arī A un B grupas vitamīni un minerālvielas: kalcijs, kālijs, magnijs, dzelzs un fosfors. Regulāra citronu lietošana uzturā stimulē enzīnu un kuņģa gremošanas sulu sekrēciju, tā pastiprinot dzelzs un kalcija absorbciju. Arī tas kompensē paskābināšanos, palīdzot saglabāt stiprus kaulus, zobus un smaganas, kā arī uzlabojot garastāvokli regulējošo neiromediatoru serotonīna un dopamīna iedarbību - tas ir ļoti svarīgi, lai saglabātu - jauneklīga cilvēka attieksmi pret dzīvi.
CITRONI - POZITĪVĀS SEKAS
- Samazina kāri pēc cukura
- Labāka imunitāte
- Veselīga āda bez pumpām
- Spēcīgi un veseli kauli un locītavas
- Stimulē detoksikāciju
- Uzlabo gremošanu
- Vieglāk zaudēt svaru
- Zemāks asinsspiediens un mazāk "sliktā" holesterīna
- Novērš varikozas vēnas
- Uzlabo garastāvokli
- Pārtrauc vēnu tīkliņa veidošanos uz sejas
Sārmainā stāvoklī katra organisma sistēma strādā augstākajā līmenī efektīvi, un jūs drīz vien pamanīsiet šāda stāvokļa pozitīvo ietekmi uz veselību, jo samazināsies sūdzības un sāks uzlaboties izskats, attieksme un labsajūta. Tā būs uzskatāmi atjaunināšanās: mirdzoša āda, dzidrākas un spožākas acis, kā arī staltāka stāja, ko nodrošina spēcīgāki muskuļi un locītavas. Jūs atstāsiet aiz muguras drūmo, sakāvniecisko noskaņojumu un spēsiet ar pilnu krūti baudīt dzīvi kā cilvēks, kas izskatās un jūtas par daudziem gadiem jaunāks.
CITRONU SPĒKS
Citronam piemīt daudzas apbrīnas vērtas īpašības:
- Tas satur C vitamīna, kas palīdz ātri sadziedēt ādu - arī šī spēja samazinās, organismam novecojot. C vitamīns ir nepieciešams, lai sintezētu kolagēnu - vitāli svarīgu proteīnu, kas ļauj ādai izskatīties jaunai.
- Citrons uzlabo gremošanu. Stimulējot gremošanas sulu sekrēciju, citrons mazina vēdera uzpūšanos, grēmas, nelabumu, aizcietējumu un citas nepatīkamas gremošanas problēmas, kas pastiprinās novecojot.
- Tas palīdz zaudēt kilogramus. Jaunākie pētījumi rāda, ka cilvēkiem, kas savā uzturā iekļauj daudz C vitamīna, uzlabojas gremošanas trakta darbība un kļūst vieglāk zaudēt svaru.
- Citrons mazina kāri pēc cukura. Pektīns, nesagremojamā dabiskā citronu mizas sastāvdaļa, zarnās pārvēršas par biezu, želejai līdzīgu vielu, palēninot glikozes absorbciju un līdzsvarojot cukura līmeni asinīs. Tas nomāc nejaukās, krāsas insulīna līmeņa svārstības, kas liek ilgoties pēc saldiem un trekniem ēdieniem. Kādā pētījumā tika atklāts, ka pektīns ļauj līdz pat 4 stundām saglabāt sāta sajūtu. Pievienojot citrona mizas gabalu aromātiskiem ēdieniem, jūs vienlaikus saņemsiet arī pektīna sniegtos labumus.
- Palīdz novērst vēnu deformāciju. Auglī esošie bioflavonoīdi paaugstina C vitamīna līmeni šūnās, nostiprina kapilārus un uzlabo asins plūsmu, aizsargājot pret vēnu deformācijām, varikozi un hemoroīdiem. Cilvēkam uzlabojas asinsrite (nav aukstu plaukstu un pēdu) un pazeminās asinsspiediens.
- Citrons pozitīvi ietekmē kaulus un locītavas. Tas satur daudz kalcija, kas nepieciešams kauliem, savukārt augstais C vitamīna saturs veicina ar kolagēnu bagātu saistaudu veidošanos, palīdzot locītavām saglabāties spēcīgām un veselīgām. Citronu tradicionāli izmanto reimatisma un artrīta ārstēšanai - kādā pētījumā atklājās, ka cilvēkiem, kas ar uzturu uzņem maz C vitamīna, iespēja saslimt ar iekaisīgo artrītu ir vairāk nekā trīs reizes lielāka nekā cilvēkiem, kuru uzturā ir daudz C vitamīna.
- Tas palīdz samazināt ZBL (zema blīvuma lipoproteīdu) līmeni - šis par "slikto" holesterīnu dēvētais komplekss izraisa nogulsnējumu veidošanos uz artēriju sieniņām.
- Citrons ir lielisks detoksicētājs, jo stimulē aknu un aizkuņģa dziedzera darbu organisma attīrīšanā, tāpēc atkritumprodukti tiek ātri aizvākti, saglabājot ādu tīru, bez pumpām. Detoksikācija palīdz novērst arī urīnskābes uzkrāšanos, kavējot novecošanos un sargājot organismu no podagras un artrīta.
- Citronam ir diutēriskas īpašības. Tas palīdz ķermenim atbrīvoties no ūdens aiztures un tūskas, tāpēc citrons ir arī labs pretiekaisuma līdzeklis.
- C vitamīns stiprina imūnsistēmu, samazinot saaukstēšanās un infekciju iespējamību.
Ja jums ir parandontozs un iekaisušas smaganas, ir ieteicams skalot muti ar citronu sulu, kas atšķaidīts ar glāzi siltā ūdens. Lai nostiprinātu zobu saknes un uzlabotu emaljas krāsu, ierīvējiet zobus ar citrona mizu.
Citrona sula nostiprina nagus: kļūst cietāki, novērš nagu atslāņošanos. Spēcīgais citrusa aromāts uzlabo garastāvokli, tonizē un iedvesmo.
Sāciet katru dienu sārminoši, izdzerot glāzi siltā ūdenī iejauktas citronu sulas! Tas palīdzēs organismam izskalot no aknām atkritumus. Izmantojot salmiņu, lai nesabojātu zobu emalju!
Foto: rakstā izmantots pēc Creative Commons licencēts attēls no vietnes www.flickr.com; autors Ivan McClellan