Izvēloties jāņuzāles, uzmanies no indīgiem augiem!
Vasaras saulgriežu svinēšana nav iedomājama bez pļavās atrodamajām jāņuzālēm, kas priecē gan mazos, gan lielos līgotājus. Tomēr, dodoties jāņuzāļu "medībās", ievēro piesardzību!
Pļavās sastopamas ne tikai tradicionālās jāņuzāles, bet arī indīgi un aizsargājami augi, turklāt nedrīkst aizmirst par ērcēm un citiem kukaiņiem, kas var pabojāt svētkus.
Lai gan visiem tik labi zināmajā latviešu tautasdziesmā "Visa laba Jāņu zāle" dzied par to, ka visas Jāņu vakarā plūktās zāles ir augstā vērtē, tomēr Latvijas pļavās ir sastopamas arī indīgi augi, kuri var radīt nopietnas veselības problēmas – saindēšanos vai pat smagus apdegumus.
"Pērn saņēmām vairākus atlīdzību pieteikumus par gadījumiem, kad gūti nopietni apdegumi no indīgajiem augiem. Mūsu novērojumi liecina, ka nereti šie negadījumi notiek tādēļ, ka cilvēki nepārzina pļavas, kur ieplānojuši doties, un nav informēti par indīgo augu patieso kaitējumu veselībai," norādam apdrošināšanas savienības BALTA Atlīdzību direktors Ingus Savickis.
Latvijas Dabas muzeja botāniķe Inita Dāniele norāda, ka, dodoties uz mežu un pļavām, vienmēr būtiski atcerēties par noteikumu "brien tikai zināmās vietās, kā arī plūc, lasi un ēd tikai to, ko pazīsti". "Šis noteikums ir aktuāls jebkurā gadalaikā, tomēr īpaši tam jāpievērš uzmanība vasaras saulgriežu laikā, kad dodaties jāņuzāļu meklējumos. Tāpat nevāciet Jāņu vainagam visus pļavās pieejamos augus un zāles tikai tāpēc, ka tās skaisti izskatās. Daļa no tiem var būt aizsargājami augi, piemēram, savvaļas orhidejas, Sibīrijas skalbes, silpurenes, lakši jeb mežloki, meža vizbulis, taču vēl daļa – indīgi, piemēram, latvānis, īve, gundega, lielā strutene vai velnarutks, kas var radīt nopietnas veselības problēmas," aicina I. Dāniele.
Dodoties jāņuzāļu "medībās", ievēro piesardzību! Jāņu vainagam izvēlies tikai tos augus, ko pazīsti. Neaizmirsti par atbilstošu apģērbu, kā arī citiem profilakses pasākumiem, piemēram, aerosoliem, kas spētu pasargāt no ērcēm un kukaiņu kodumiem.