Izveidota darba grupa, kas spriedīs par finansējuma sadali starp valsts un privātajām ārstniecības iestādēm
Rīga, 4.apr., LETA. Izveidota darba grupa, kas turpinās apspriest pērn pretrunas raisījušo jautājumu par veselības aprūpes finansējuma sadali starp valsts, pašvaldības un privātajām veselības aprūpes iestādēm, liecina oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis" publicētā informācija.
Veselības aprūpes finansēšanas likuma pārejas noteikumi paredz, ka valdība līdz šī gada 1.jūlijam sagatavo un iesniedz Saeimai ziņojumu par valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu nodrošināšanu valsts, pašvaldību un privātās ārstniecības iestādēs.
Darba grupu vadīs veselības ministre Anda Čakša (ZZS). Tajā strādās vairāki citi Veselības ministrijas speciālisti, kā arī divi Veselības aprūpes darba devēju konfederācijas pārstāvji, divi Latvijas Darba devēju konfederācijas pārstāvji, Bērnu klīniskā universitātes slimnīcas, Liepājas Reģionālā slimnīcas un Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīcas vadītāji un divi Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas pārstāvji.
Kā vēstīts, Saeima pērn decembra sākumā galīgajā lasījumā pieņēma Veselības aprūpes finansēšanas likumu, kas paredz mainīt veselības aprūpes finansēšanas sistēmu un ieviest valsts obligāto veselības apdrošināšanu.
Likumam bija iesniegti vairāki priekšlikumi par to, ka valsts budžeta līdzekļi tiek prioritāri novirzīti valsts un pašvaldību ārstniecības iestādēm. "Šobrīd veselības sistēma ir novājināta un noasiņo. Tas ļauj pārņemt arvien vairāk pakalpojumus privātajam sektoram," toreiz debatēs sacīja deputāts Edvards Smiltēns, mudinot atbalstīt minēto priekšlikumu.
Tikmēr ziņotājs par likumprojektu Romualds Ražuks (V), atzīstot problēmu šajā jomā, norādīja, ka "tādā frontālā, tiešā uzbrukumā to atrisināt nevar". "Privātais sektors ir ieguvis tādu svaru, spēku un līdzekļus, ka šeit ir vajadzīgs ilgāks un pacietīgāks darbs," sacīja politiķis. Viņš informēja deputātus, ka Ministru kabineta paspārnē darbosies darba grupa, kas līdz 1.jūlijam izstrādās normatīvo aktu par valsts, pašvaldību un privātu ārstniecības iestāžu finansēšanu.
Veselības ministre Čakša debatēs atzina, ka "tā ir problēma" - publiskā un privātā sektora sadalījums veselības pakalpojumu sniegšanā. Vienlaikus viņa aicināja atcerēties par pacientiem, proti, nodrošināt iespējas saņemt pakalpojumus. Ministre uzsvēra, ka ir nepieciešama daudz rūpīgāka un dziļāka analīze, lai pieņemtu lēmumus.
Dažas dienas iepriekš Saeimas Sociālo lietu komisija no likumprojekta izslēdza iepriekš atbalstītās izmaiņas, kas paredzēja, ka privātās medicīnas iestādes varēs sniegt veselības aprūpes sekundāros un terciāros pakalpojumus par valsts līdzekļiem tikai tad, ja valsts un pašvaldību ārstniecības iestādes tos nevarēs nodrošināt pilnā apjomā vai nesniegs atsevišķus to veidus.
Iebildumus pret šādu veselības aprūpes finansējuma sadales regulējumu pauda arī privāto medicīnas iestāžu pārstāvji.