Zarnu darbības traucējumi: Simptomi un sekas
Foto: Helga Weber / flickr.com
Atjaunināšana nav iespējama bez labi funkcionējošas gremošanas sistēmas. Gremošanas trakts kalpo kā ķermeņa dzinējs: tajā nonāk ēdiens, no kura tiek iegūtas uzturvielas, bet atlikušie atkritumi tiek kārtīgi sapakoti un izvadīti ārā pa otru galu. Lieliski, kamēr viss darbojas, kā nākas.
KŪTRAS ZARNAS ĀTRA NOVECOŠANA
Ja gremošana kļūst kūtra vai attīstās aizcietējums, aknas, nieres, zarnas, āda un plaušas tiek pakļautas papildus slodzei, radot novecošanu veicinošu vidi. Āda, mati, muskuļi un kauli vairs nesaņem pietiekami daudz uzturvielu. Savukārt tas izraisa galvassāpes, nejaukas izmaiņas ādā, hronisku nogurumu, enerģijas trūkumu, augstu holesterīna līmeni un depresiju. Tādēļ izvadsistēmas darbības apsīkums ir vissvarīgākais novecošanos process, no kura ir jāizvairās. Lūk, četri pamatojumi, kāpēc ir svarīgi, lai zarnas darbotos, cik labi iespējams.
- Gausa izvadsistēma izraisa atkritumproduktu uzkrāšanos, veicinot baktēriju vairošanos un papildu hormonu sekrēciju, ar ko būs jātiek galā aknām. Ja ir arī slikts uzturs, stress un tiek lietotas antibiotikas, var tikt izjaukts zarnu mikrofloras līdzsvars. Zarnās pārmērīgi savairojas raugi, piemēram, Candida, kas veido toksiskus blakusproduktus, un arī tie ir jāpārstrādā aknām. Galu galā aknas vairs nespēj tikt galā ar visiem uzdevumiem un organisms arvien mazāk spēj pretoties novecošanai.
- Kūtras zarnas neļauj ķermenim saņemt pietiekami daudz uzturvielu, vitamīnu un minerālvielu. Mati un nagi kļūst plānāki un lūst, āda izžūst un zaudē tonusu, acis šķiet kā piebirušas ar smiltīm, kļūst dzeltenas un var sākt sāpēt, vaigi nokarājas; var palielināties ķermeņa svars un pazemināties enerģijas līmenis. Jūs sākat izskatīties un justies vecāks.
- Veselīgas zarnas ļauj uzturvielām šķērsot zarnu sienas, vienlaikus aizturot kaitīgos atkritumus. Taču, ja zarnas nespēj veikt savus uzdevumus, atkritumi uzkrājas locītavās, muskuļos un citos audos - veidojas tā sauktais čauro zarnu sindroms". Imūnsistēma uzbrūk šiem atkritumiem, un tā sekas var būt sāpes locītavās un muskuļos, artrīts, pinnes, ekzēma un vispārējs savārgums.
- Apmēram 70% imūnsistēmas atrodas zarnu traktā, tāpēc kūtras zarnas to var pārslogot, neļaujot darboties pareizi, un jums var biežāk attīstīties infekcijas un tādi traucējumi kā pārtikas alerģijas un nepanesības. Šādā gadījumā jūsu pašsajūta un spēja pretoties stresam pavājināsies, bet novecošana paātrināsies.
VAI JŪSU ZARNAS IR PĀRSLOGOTAS?
Ja tā ir, jums, iespējams, ir
- vēdera uzpūšanās, atraugas un slikta elpa;
- pārmērīga gāzu veidošanās (vairāk par 15 reizēm dienā);
- asas sāpes vēderā, grēmas, skābes atvilnis, gremošanas traucējumi;
- migrēna un galvassāpes;
- čūlainais kolīts, kairinātu zarnu sindroms, divertikulīts, aizcietējums, caurej;
- sekundāri sindromi: pinnes, artrīts, hronisks nogurums, saaukstēšanās, ekzēma, smalkas rievas uz pieres, migrēna un galvassāpes, pārtikas alerģija un psoriāze.
ZARNU SAISTĪBA AR GARASTĀVOKLI
Gremošanas sistēmā ir vairāk neironu nekā muguras smadzenēs un vairāk neiromediatoru nekā galvas smadzenēs. 90% serotonīna tiek saražots tieši zarnās, tāpēc kūtras zarnas ietekmē arī garastāvokli un emocionālo labsajūtu. Sakārtojot zarnu darbību, cilvēks kļūst stiprāks un apmierinātāks ar dzīvi.