Kā cukurs ietekmē tavu organismu?
Foto: pixabay.com
Cukurs ir viens no produktiem, kas visvairāk veicina novecošanu. Izklausās dīvaini, jo glikoze taču ir nepieciešama katrai organisma šūnai! Ja nebūtu glikozes, mūsu smadzenes mirtu, bet muskuļi sabruktu.
Taču cukuri ir ļoti dažādi, un vienkāršie, rafinētie jeb pārstrādātie cukuri, ko parasti pievieno ēdienam, ļoti atšķiras no tiem ogļhidrātiem, kas lēni dalās, lai ķermenis tos pēc vajadzības pārvērstu glikozē un izmantotu kā degvielu. Pirmie nozīmē novecošanu, bet otrie - neaizstājamas uzturvielas, kas, saņemtas pareizos daudzumos, uztur smadzenes un ķermeni jaunu un veselu.
Problēma ar rafinēto cukuru - tas izraisa atkarību. Ir atklāts, ka mūsu smadzenēs tas aktivizē tos pašus receptorus, kurus stimulē heroīns.
Mūsdienās ir praktiski neiespējami izvairīties no rafinētajiem un pārtikā slēptajiem cukuriem. Tie ir pievienoti pārstrādātiem un konservētiem produktiem, brokastu pārslām, maizei, kūkām, cepumiem, konfektēm un gāzētajiem dzērieniem.Par nelaimi, mūsdienās saldina pat veselīgus produktus. Humoss un dārzeņu mērcītes ir "karamelizētas", zemesrieksti un mandeles - grauzdētas medū; veikaliem paredzētie āboli, vīnogas, ananasi un kukurūza tiek audzēti, lai būtu īpaši saldi; "kraukšķošajiem" mušļiem ir pievienota glikoze vai kukurūzas sīrups; pat čili mērce ir mistiskā veidā kļuvusi "salda".
Cukurs ir iesaistīts trijos no pieciem novecošanu veicinošajiem procesiem: tas var izraisīt organisma paskābināšanos un iekaisumu, kā arī izjaukt hormonu līdzsvaru! Ja jūs lietojat alkoholu un augļu sulas, kā arī ēdat pārstrādātus produktus, cukura līmenis asinīs gandrīz noteikti būs pārāk augsts. Tā ir katastrofa atjaunināšanas procesam. Ja pārtiekat no pārcukurotiem produktiem, palēlinās organisma spēja atjaunoties un paātrinās novecošanas process. Un, ja tas tiek darīts katru dienu, tad - vienkārši aplūkojiet sarakstu rāmītī lappuses apakšā! Pārmērīgs cukura patēriņš apgrūtina reakciju uz insulīnu - tas ir hormons, kas liek organismam absorbēt no asinīm tobrīd nevajadzīgo glikozi un uzglabāt to tauku veidā - vēlākai izmantošanai. Turklāt tie, kas ēd daudz cukura, riskē iedzīvoties smagās deģeneratīvās slimībās, ieskaitot diabētu, sirds slimības,osteoporozi un artrītu.
Ir pierādīts, ka cukurs samazina dzīves ilgumu. Kad ASV bioķīmiķe, profesore Sintija Kenjona ar cukuru baroja laboratorijas apaļtārpus, kurus bija ģenētiski mainījusi, pārvēršot par ilgdzīvotājiem, tārpu dzīves ilgums krasi samazinājās. Tad viņa izslēdza cukuru no sava uztura un tagad "atkal jūtas kā bērns"!
Ir pierādīts, ka cukurs samazina dzīves ilgumu, tāpēc tas ir iesaukts par "balto nāvi". Rafinētā cukurā nav ne vitamīnu, ne minerālvielu, ne proteīnu, ne šķiedrvielu. Pilnīgi nekādu uzturvielu! Tikai liels daudzums kaloriju. Cukurs ir novecošanu visvairāk veicinošais produkts. Atsakoties no rafinētajiem cukuriem par labu saliktajiem ogļhidrātiem, kas lēni sadalās, veidojot glikozi (tos satur pilngraudi, pākšaugi, dārzeņi un augļi), jūs uz laiku stabilizēsiet cukura līmeni asinīs un iegūsiet optimālu "degvielu" savam organismam. Kāds no tā visa labums? Jūs pabarosiet un atjaunosiet savu organismu. Kāds no tā visa labums? Jūs pabarosiet un atjaunosiet savu organismu, spēsiet labāk pretoties ar vecumu saistītajām slimībām un izjutīsiet, cik patīkams ir motivācijas, enerģijas un vitalitātes pieaugums. Tās ir durvis brīvībā, prom no vecuma atpakaļ jaunībā.
CUKURS UN SMADZENES
Jūsu smadzenes darbojas ar glikozi. Tā ir izsalkušo smadzeņu šūnu degviela - šīs šūnas izmanto divreiz vairāk enerģijas nekā pārējās. Taču smadzenes (atšķirībā no citiem orgāniem) glikozi uzglabāt nespēj, tādēļ tām ir jāsamierinās ar attiecīgā brīdī asinīs pieejamo. Tieši tāpēc smadzenes ir jūtīgas pret cukura līmeņa svārstībām asinīs. Steigā aprītas cukurotas uzkodas vai gāzētais dzēriens ir gluži kā glikozes injekcija tieši smadzenēs. Vispirms iestājas labsajūta, taču tā strauji izsīkst, un tad smadzenēm sākas grūti laiki. Zūd spēki un stabilitātes sajūta, sāk sāpēt galva, pasliktinās garastāvoklis un spēja koncentrēties. Vārdu sakot, attīstās visi organismu novecinošie hipoglikēmijas simptomi. Vienīgā izeja ir atteikties no pārstrādātajiem cukuriem un to vietā barot smadzenes ar sliktajiem ogļhidrātiem!
"SLIKTIE" CUKURI - NEGATĪVĀS SEKAS
- Sāpes locītavās
- Kāre pēc noteiktiem produktiem
- Ļumīgs vēders
- Grūtības zaudēt svaru
- Muskuļu tonusa trūkums
- Apdullusi galva
- Krasas garastāvokļa maiņas
- Aiztūkušas acis
- Ļengana āda
- Tūļīgums
- Pumpas un pinnes
- Kariess
- Svara pieaugums
- Grumbas un rievas ādā
KĀ PADARĪT DZĪVI SALDU
Kā tikt pie saldumiem, neleitojot rafinēto cukuru, medu un citus saldinātājus? Dabiskos cukurus satur daudzi produkti, kas ir ļoti saldi. Lūk, piemēri.
- Izmantojiet žāvētas dateles un aprikozes, kas saldajam ēdienam piešķirs dabisku saldumu.
- Lakrica ir apmēram 50 reizes saldāka nekā cukurs: reizi nedēļā košļājot tās sakni, var samazināt kāri pēc cukura. Turklāt - un tas ir vēl labāk - šādi var aizsargāt zobus no kariesa (tiesa, lakrica nav piemērota cilvēkiem, kuriem ir augsts asinsspiediens).
- Ir arī citas uzkodas: ja jums kārojas salda, izmēģiniet bietes, burkānus, saldos kartupeļus, tomātus, mandeles un pistācijas!
- Kaltētas sierāboliņu sēklas un kanēlis stabilizē cukura līmeni asinīs, un regulē insulīna izdalīšanos, tāpēc papildiniet ar tiem ogļhidrātus!
- Mājās spiestai augļu sulai pievienotas līnu, ķirbju, saulespuķu, sezama vaik kaņepju sēklas palēnina fruktozes (augļu cukura) nokļūšana asinīs, jo "labie" tauki palēnina cukura metabolismu.
- Ja jūsu viduklis ir aptaukojies, samaziniet cukura (arī augļu cukuru) patēriņu! Lai gan augļi ir lieliski antioksidanti un veicina atjaunināšanos, lielos daudzumos tie negatīvi ietekmē insulīna līmeni un veicina vidukļa aptaukošanos. Vispiemērotākos no cukuriem, kas organismā sadalās lēni, satur kvinoja, grūbas, diedzēti graudi, griķi, auzas, amarants, prosa un pilngraudi.
KO PAR TO SAKA ZINĀTNIEKI
Pārmērīgs rafinēto cukuru patēriņš noved pie organisma sabrukuma. Cukuru sadalīšana ir saistīta ar ļoti riskantu procesu, tā saukto glikēšanos, kam ir nopietnas blakusparādības. Liekā glikoze savienojas ar muskuļos, ādā un citos orgānos esošajiem proteīniem, veidojot milzīgu daudzumu kaitīgo brīvo radikāļu, ko sauc par dziļās glikēšanās galaproduktiem (dzGG). DzGG var iznīcināt kolagēnu - proteīnu, kas nodrošina ādas turgoru, saistaudu izturību un muskuļu tonusu. Rezultāts ir ļengana āda, vāji muskuļi, stīvas locītavas un enerģijas trūkums, kā arī redzes un dzirdes pavājināšanās.Cilvēki domā, ka šis pakāpeniskais sabrukums ir dabiska un normāla novecošanas daļa, taču tā nav taisnība! Šīs norises ir lielā mērā saistītas ar cukuru. Pusaudži, kuri ar uzturu uzņem lielu daudzumu cukura, novecošanas procesu paātrina ar katru apēsto karoti tieši tāpat kā 40 un vairāk gadus veci cilvēki.
Foto: rakstā izmantots pēc Creative Commons licencēts attēls no vietnes www.flickr.com; autors Charlotte Godfrey